Şimdi Ara

5700x den girdik 13600K dan çıkamıyoruz.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 6700k, 16gb 3200 ddr4 ram, gtx 1070 li sistemi yenilemek istiyorum.2k da oyun oynuyorum. Ekran kartı olarak 3070 veya amd 6700 alıp idare edeyim dedim. Ama sanırım işlemcim 4.8 hz overclocklu olsa da darboğaz yapacak.

Geçen hafta Asus Tuf B550 ve AMD 5700X sipariş ettim. İşlemci ve anakart toplam 8 bin 500 tuttu. Bunları; elimdeki ramlerle ve İkinci el alacağım 3080 veya 6900xt le beraber sisteme dahil ederek kullanmayı düşünüyordum. 20 bin civarında para harcamış olacağım toplamda. Dün işlemci ve anakart geldi. Ama kutularından çıkarıp montaj yapmadım.Yapmadım, çünkü geçen gün 13. nesil İntel işlemciler tanıtıldı ve biraz kafam karıştı.

13600k oldukça dikkat çekici bir CPU olmuş. Testleri incedim. Oyunlarda, diğer işlemcilere fena fark atmış. RTX 4090'ı bile besler gibi duruyor bu haliyle. Ama sıcaklık ve enerji sarfiyatı epeyce fazla. Kasamdaki Fuma 2 zar zor yeter alırsam. Biraz voltaj kısıp onu hallederim ama değer mi değmez mi bilemedim. Fiyatı 7 bin, anakart 4.500, Toplam 11.500 oluyor. Fazladan 3,5K tl vermeye değer mi? Maddi olarak sıkıntım yok ama gereksiz de para harcamak istemiyorum açıkçası. Sizin düşünceniz nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 22 Ekim 2022; 23:13:55 >

• Fuma 2 ile falan o işlemciyi soğutamazsınız .Voltaj düşürmeninde stabiliteye ve turbo frekanslara ne kadar etkisi olur, da ayrı bi soru.Çünkü voltaj düşürerek işlemcinin PL2 Watt değerini de düşürmüş oluyorsun .Bence,yanlış bi olay.

Esas konuya gelirsek, o farklar,RTX 4090 gibi bi kartta bariz hale geliyor Sizin almayı düşündüğünüz RTX 3080 de öle yandım bittim bi fark olacağınıda sanmıyorum. 

Bi de alcağınız anakartın ömrü ,13.nesil ile son buluyor. Ve 13600K da son işlemciniz olur gibi.En fazla 13900K olur Onunda çok bi getirisi olmaz. Bi yere kadar.

Eğer illa para harcayacaksanız, ryzen 7000 serisine geçin o zaman. Bari hiç değilse,bi kaç nesil ,bilmem kaç sene boyunca, yeni nesil Ryzen işlemcilerle upgrade imkanınız da olur.Değiştirdiğinize değer. 

• Fuma 2 ile falan o işlemciyi soğutamazsınız .Voltaj düşürmeninde stabiliteye ve turbo frekanslara ne kadar etkisi olur, da ayrı bi soru.Çünkü voltaj düşürerek işlemcinin PL2 Watt değerini de düşürmüş oluyorsun .Bence,yanlış bi olay.

Esas konuya gelirsek, o farklar,RTX 4090 gibi bi kartta bariz hale geliyor Sizin almayı düşündüğünüz RTX 3080 de öle yandım bittim bi fark olacağınıda sanmıyorum. 

Bi de alcağınız anakartın ömrü ,13.nesil ile son buluyor. Ve 13600K da son işlemciniz olur gibi.En fazla 13900K olur Onunda çok bi getirisi olmaz. Bi yere kadar.

Eğer illa para harcayacaksanız, ryzen 7000 serisine geçin o zaman. Bari hiç değilse,bi kaç nesil ,bilmem kaç sene boyunca, yeni nesil Ryzen işlemcilerle upgrade imkanınız da olur.Değiştirdiğinize değer. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 22 Ekim 2022; 23:0:12 >

• Onu da düşünmedim değil. Yeni platform, uzun ömürlü olması açısından büyük avantaj. Aslında AM5 platformunu Aylardır bekliyordum. Ama malesef maliyetiyle hayal kırıklığı oldu benim için. Anakartları pahalı, üstüne yine pahalı ddr5 ram de almam gerekecek. Anakart ve Rami en ucuzundan seçsem (Ki hiç içime sinmeyecek) 15 binden aşağı tutmuyor fiyatı. Maddi sorunum yok ama bu rakamlara çıkmak da istemiyorum açıkçası. Üstelik İntel 13. nesil kadar olmasa da enerji sarfiyatı fazla ve sıcak çalışıyorlar malesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 22 Ekim 2022; 23:19:6 >
  • İntelin 1360K sı ile ,ryzen 7600X arasında epey bi watt farkı var. Sıcaklık derseniz her iki işlemciyide soğutmak için iyi bi sıvı soğutma,şart.

O zaman, en mantıklısı şöle yapın . Şu anki işlemciniz artık tıkanmış bi işlemci. Onu zaten ,yeni bi ekran kartı için kesin değişirmeniz şart Bunu zaten yapmalısınız.

O zaman, en az harcama ile bu işi yapın. Ryzen 5600 alın .Tabiri caizse,zehir gibi işlemci. RTX 3080 falan dinlemez. Hem ucuz,hem de sizi en az 5700X'in gittiği süre kadar idare eder.Ha,7-8 ay eksik oluversin. 

8500 tl lik parçaları iade edin.

https://www.teknobiyotik.com/amd-ryzentm-5-5600-3-5ghz-turbo-4-4ghz-6-core-12-threads-35mb-cache-am4-islemci.html?ref=akakce&v=1.60.5

akakce.com
    Gigabyte B550M-DS3H AMD AM4 DDR4 ATX Anakart Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe
    https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-gigabyte-b550m-ds3h-amd-am4-ddr4-atx-fiyati,802489613.html

Bu anakart,Ryzen 5600 için hiç bi sorun çıkarmaz.

İki parçanın toplamı,5100TL.

En ucuzundan, ama işinizi uzun süre görecek bi ikili. Neden fazla para vereceksiniz ki. Epey ilerde, sistemi komple yenilersiniz.

Son karar sizin ama bence bi düşünün.

• AM5 alacaksanız X3D işlemcileri beklemeniz lazım. EPYC 9000 Serisinin çıkış tarihine bakarsak bu işlemciler ancak Nisanda çıkar. O zamana kadar ne ekonomi kalır ne de biz.

Intelde 13600K gayet güzel bir seçenek, tabii ki o dandik E-Core kapattığınızda. Sadece oyun oynuyorsanız Boşu boşuna P-Coreların voltajını düşürüyor yük altında. Oyun gibi yükler altında Güç Tüketimleride AMD ile aynı sayılır o yüzden hangi işlemciyi seçerseniz pişman olmazsınız. Ayrıca Intelde DDR4 ile kullanbileceğiniz için Sistem daha ucuz olur.

Ya da @ metin abi 52 hocamın dediği gibi 5600 alın geçin. Arada performans olarak en fazla %10 fark var zaten şuanki 7600x gibi işlemciler arasında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulukk -- 23 Ekim 2022; 0:15:48 >
  • homebird kullanıcısına yanıt
    5700x den girdik 13600K dan çıkamıyoruz.techpowerup
    RTX 4090 & 53 Games: Ryzen 7 5800X vs Core i9-12900K Review
    https://www.techpowerup.com/review/rtx-4090-53-games-ryzen-7-5800x-vs-core-i9-12900k/2.html

5800X i 5700X olarak dusunun.Ki 5700X 65W sogutmada da sıkıntı yasamazsınız.

Bu da HU 12 Oyun Ort. Ort. %12-13 fark var O da RTX 4090 İle

Alacagınız Ekran Kartı ile %7-8 fark olsun Haydi Ayagınız Alıssın Diyelim %10 Fark olsun.İkisi de bitik soket %10 icin ben 3500 fazla veririm derseniz 13600K alın.

Ben iade etmez kullanırdım.Tercih sizin tabii...

• Hocam Allah'ını seversen az daha yaz. İş, h610m / 12100F ikilisine doğru gidiyor. 

3 bin 500 tl ile kurtaracağız galiba  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 23 Ekim 2022; 2:33:32 >

Aslinda mantikli... 12400f+h610(tercih b660) ddr4 ramler ile güzel 2li olur.

Hem işlemci az güç tüketiyor hemde elindeki sogutma ile rahat beslersin. 1440p de gül gibi çaliştirir :)

• Tavsiyeler doğru ryzen 5000 de 5600 de 2k da iyi iş çıkarıyor. Zaten full hd üzeri çözünürlükler de bir birine yakın işlemcilerde performansa çok büyük etkiler olmuyor genelde. Bir kaç oyun hariç.

5700x te güzel 8 çekirdek işlemci fakat fiyat olarak 2k daha pahalı 5600 den, full hd olsa idi kullanım o zaman 5700x derdim, birde sistem de oyun dışı yapılan şeylerde önemli tabi. Sadece oyun ise 5600 de 2k da ok dir.

12400f li sistemde düşünülebilir. Anakart ortalama iyi bir şey olursa 13. nesil bile takılır. 13600k hakkında denenler doğru biraz ısınıyor tabi doğal olarak performansı güzel işlemcinin.

Amd nin yeni soketine am5 e geçecekseniz onun soket ömrü amd sözünü tutarsa daha uzun olur ( veya olacak ) intelde 14. nesil de soket değişecek deniyor. 13. nesilden iyi bir şey alırım kolay kolay değişmem deniyorsa o ayrı. Çıkan değişen soketin bir önemi kalmaz. Zaten her değişen sokete geçmek almak gerekmiyor. Bunlar işin ticari boyutu.

Belirtilen kartların daha üstüne yeni çıkan kartlara hemen geçilmeyecekse. 5600 - 5700x - 12400f de işinizi görür, gerisi bütçenize ve kararınıza kalmış.

Son olarak am5 amd soket ddr 5 ram de ister, ddr 4 ram olmuyor.

Sen istersin de ben yazmazmıyım . 

Kafayı kullanacaksın. Bi de 2K kullandığın şimdi dikkatimi çekti. Artık hiç mazeretinde kalmadı,yani.Yazış şeklinden de aklı başında birisi olduğun belli. Ne diye şu an fazla para veriyorsun .Ryzen 5600, seni bilmem kaç sene idare eder. O zaman kadar ne fırtına işlemciler çıkacak . O gün geldiğinde yenilersin,şimdi gereksiz yere harcama yapma.

Yanlış anlama,sadece senin iyiliğin için konuşuyorum. Ama, 12100F de ,düşük olur. Onu unut bence.

Bayağı uzun yazdım,bi işe yararsa,iyi olur,hadi bakalım ,bekliyelim görelim. 

• Hocam 5600 olacak, tamamdır. Teşekkürler tavsiye için. Tuf B560 wifi anakartımı kullanacağım sanırım wifi olsun istiyorum.

Hadi,anakart 3-5 pahalı ama o kadarda değil. İçine sinsin en azından.

Artık 2K da ,5600 seni uzun bi süre, çok rahat idare edecek. Yani ,3200 tl ye işlemci alıyorsun. 

• komünizm sosyalizm gelince ddr 7950x işlemcili kasa verir devlet sana dostum.5700x den girdik 13600K dan çıkamıyoruz. 

özel mesaj atıp sonra beni engelleme uyanıklığı yapmışsın cevabını burdan vereyim dedim.

1-kaale alınmaya ihtiyacım yok.

2-mesajlarım silinmemişler duruyorlar. ya göz doktoruna ya da psikiyatriye randevu alıp sağlık sorunlarını çözebilirsin.

3-üslup kişiye hastır. kimseden izin alınmaz.

hadi hayırlı günler.5700x den girdik 13600K dan çıkamıyoruz. 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.