Şimdi Ara

50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
9
Favori
38.191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

UHD furyası almış başını giderken ve herkes birbirine 50 mi 100 hz mi diye sorarken size bikaç formül vermek istedim bunu anlamak için. tabi öncelikle 800/100/1500 hz yalanlarına kanmayın üreticilerin..

mevcut tv lerde 3 seçenek var,

1-tv nin paneli gerçek 100 hz oluyor, genel olarak titreme ve bulanıklık bu tv lerde düşük oluyor. bu tv lerde motion ayarında bulanıklık ve titreme önleme gibi 2 seçenek var, kullanısı bu şekilde ince ayar çeker. (tv markasına göre bunu bi tık daha iyi becerenler oluyor, örnek tv ler samsung ju7000, sony x850c, lg uf850, philips 7600

2-tv nin paneli 50 hz oluyor ama tv ye yazılımsal titreme engelleme özelliği ekliyorlar, bu tv lerde 100 hz tv lere göre hareketli görüntü hafif bulanık olsa da, titreme olayı 100 hz tv lerdeki gibi yoktur. bu ayarı yüksek tutarsanız görüntü çok düzleşir, objelerin çevresinde hareler oluşur tabi. örnek tvler; samsung 6470, philips puk7100, vestel ua9300, lg ub850. Çok hassas olmayan kullanıcılar için bu tv ler uygundur, 100 hz mi 50 hz pek gözle ayrılmaz, Bu tv lerde altyazlılarda hafif bulanıklık görürken, 100 hz tv lerde altyazılar nettir. LG nin 2015 serilerinde 50 hz panellerde bu özellikde konmamış.

3-tv nin paneli 50 hz dir, hareket iyileştirmeye dönük bir yazılımda yoktur, bu tvler genel giriş seviyesi oluyor ve hareketli görüntüler adeta tit tir titriyor. örnek tv ler; samsung ju6070, lg uf8507, philips puk4900, vestel ua8900. LG enteresan şekilde bu sene uf850 altındaki tüm uhd tv lerde bu şekilde. Geçen sene 50 hz lik ub850 serisine titreme düzeltme koyarken bu seneki 50 hz ler titriyor feci halde. sanırım bu sebepden LG alanlar titremeden şikayetçi

peki bu detayları nasıl anlarız, resimlerle açıklayalım

SAMSUNG;

aşağıdaki resim ju6070 giriş seviyesi 3 numaralı tanımdaki tv, menüde motion plus menüsü bile yok.

https://store.donanimhaber.com/5c/73/05/5c73053fda55f71236f9128a2ded5af2.jpg

samsung 6470 deyse motion plus menüsü var ama sadece titreme azaltma ayarı var. yani 2 numaradaki tv lerden

https://store.donanimhaber.com/8b/d0/f4/8bd0f4bf94c384341229194ff80022f4.jpg

samsung 55ju7000 deyse motion plus menüsü var o menü altında hem titreme azaltma hem bulanıklık azaltma ayarları var. bu tv 1 numaradaki tv lere giriyor. tüm 100 hz samsunglarde menü bu şekildedir. bulanıklık azaltma ayarı varsa bilinki 100 hz dir.

Not: Samsung 55js7200 ile ilgili şöyle bir olay var ki, baktığım bazı 55js7200 "bulanıklık azaltma" ayarı varken, bazılarında göremedim sadece "titreme azaltma ayarı" vardı. Bu sebeple js7200 serisi için 50 hz diyebiliriz. Samsungun bir alengirliği var bu modelde, net karar için motion menüsüne bakmak lazım.

https://store.donanimhaber.com/fa/41/15/fa4115dccbceed0553fadf1369d33893.jpg

LG;

uf850 de trumotion menüsü vardır ve içine girince samsundakine benzer 2 ayar de-jugger (titreme önleme) de- blur (bulanıklık önleme) ayarı görürsünüz. 1 numaradaki tv lerden

https://store.donanimhaber.com/a7/cf/87/a7cf87d67aa4867632885d3c76d93d27.jpg

uf8507 ye girinceyse trumotion diye bir menü dahi göremezsiniz, tv hareketli görüntü tir tir titrer. 3 numaradaki tv lerden. en azından 2014 deki ub850 serisindeki gibi de-jugger ayarı olsaydı da titremeyi engelleseydiler.

https://store.donanimhaber.com/cd/a4/60/cda4604e49fa362f3a0c97ffc79c91fc.jpg (uf8507)

https://store.donanimhaber.com/7a/97/63/7a976379b8e0b7f19859102e531226eb.jpg (2014 ub850)

PHİLİPS;

puk 4900 da gelişmiş ayarlarda hareketli görüntü ayarı bile göremezsiniz. Bu tv 3 numaralı tv ler arasındadır.

https://store.donanimhaber.com/b9/ad/c4/b9adc40377e620a51cdfc71954749758.jpg

puk7100 de hareketli ayarı menüsü görürsünüz ama sadece digital natural motion ayarı vardır. bu tv 2 numaradadır.

https://store.donanimhaber.com/5a/5b/c4/5a5bc4e6ae28a0c96ec97ff1fcb48cf9.jpg

puk 8700 da hareket menüsünde hem digital natural motion hem de clear lcd ayarı görürsünüz. bu tv 1 numaradaki tv lerdendir. philips de menüde clear lcd varsa ilinki 100 hz paneldir.

https://store.donanimhaber.com/c5/6f/ce/c56fceb1641023927f1d75855ba14391.jpg

SONY;

sony x850c de hareket menüsünde yine 2 seçenekli bir ayar bizi bekler bu tv de 100 hz dir ve 1 numaradaki tv lerden dir.

https://store.donanimhaber.com/dd/b4/0a/ddb40ae9af0e2ed91afb3ab9f234208f.jpg

VESTEL

vestelde meşhur ua9300 de ua8900 de 50 hz dir ama ua9300 de gelişmiş ayarlarda film algılayıcı ayarı vardır, bu sayede titreme engellenir. bu özellik sadece 55ua9300 de var. ua8900 de ise bu ayar yoktur görüntü titrer. sanırım bu sebeple araları 300 tl lik fark var. 55au9300 2 numaradki tv lerdendir.

https://store.donanimhaber.com/6a/e8/86/6ae8861828e9da1ed0ecc3840ca0a393.jpg

TRT4K ve usb den 4K 60fps desteğine ve öneri tv modeline gelince;

philips bu konuda en kötüsü, 2015 serisinde 7100, 7600 vss hiçbirinin trt4k ve usb den 4k 60fps desteği henüz yok. sadece en son çıkan puk4900 modelinde bu destek var, bu tv hem trt4k yı açıyor hem de usb den 4k 60 fps açıyor kendim test ettim. keşke bir de hareket konusunda da titreme önleyici yazılımı koysalardı puk7100 daki gibi, öyle olmayınca malesef tv de görüntü çok titret. philipsde önerebileceğim tv henüz yok

LG de trt4k da ve 4k 60 fps de sorun yok, lg de 100 hzleri çok kısıtlı tutmuş bu sene ağırlık 50 hz modelleri var malesef bir görüntü iyileştirme yazılımı da koymamış bunlara ve görüntü uf850 nin altındakilerde sıkıntılı. uf850 ve üstü alınır.

samsungda trt4k da ve 4k 60 fps de sorun yok, 7 serisi ve üstü 100 hz, 6 serisi 50 hz ama titreme önleme yazılımı iyi iş çıkarıyor. ju6070 titret, ju6470 ve üstü alınır.

sony de trt4k da ve 4k 60 fps de sorun yok, x830c serisi ve üstü 100 hz bu seri biraz pahalı ama gönül rahatlığıyla x850 c tercih edilebilir.

vestelde de bu sene trt4k da ve 4k 60 fps de sorun yok, ua9300 de görüntüde titreme yazlımı olduğunda ua8900 ün önünde. 55ua9300 tercih edilebilir bir tv

umarım birazcık bu konulara rehber olur bu yazdıklarım

saygılar
     50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! 50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kamasiz -- 3 Ocak 2016; 22:00:56 >

• Benim aklım 50Hz olayına takıldı. 50hz artık eskide kaldı standart olarak genelde tüm paneller neredeyse 60HZ destekliyor en az ve en yüksek hz değeri de 240hz şu anda panel piyasasında. Samsung 2015 modellerinde 50hz panel bulunmamaktadır.

Panelin hz durumuna göre de yazılımsal olarak abanıyorlar. 60hz bir panele 1000hz sahte yazılımsal işlem yaparsan görüntüde bozulma oluyor fakat 60'a 200 400 gibi ufak değerler veriyorlar görüntü biraz daha iyileşmiş ama fazla da abartılmamış oluyor. Bunu nasıl test edersiniz, pot player yüklü ise bilgisayarınız da ya da splash player yazılımsal hz yükseltme menülerinden 30fpslik filmi 60fps ye çıkartmaya çalışın, yetişemeyen pixellerin resmin arkasında dalga yarattığını göreceksiniz.

İki farklı terim vardır HZ ve FPS. HZ ekranın saniye başındaki yenileme hızı FPS ise saniye başına gösterilen kare sayısı.

Yüksek HZ bir tv panelde hareketli görüntüler daha smooth gözükür göz yormaz titreme yapmaz çünkü yenileme hızı yüksektir. Fakat bu yüksek hz mevzusu crt monitörler için çok önemliydi LCD paneller için 60 hzden sonrasındaki titremeyi optimal bir çözünürlükte gözün algılaması çok zordur zaten LCD lerin göz yormaz diye piyasaya çıkışının mantığı da buydu.

HZ 'e nezaman ihtiyaç duyulmaya başlandı FPS artmaya başlayınca ve 3D hayatımıza girdikçe

Pc de monitörlerde yüksek hz olması yüksek fps alınan bir oyunda çok güzel avantajlar sağlar. TV lerde de hz ne kadar yüksek olursa görüntü işlemcinin FPS arttırması çok daha kolay olur (kaynak da önemli) komik bir görüntü çıkmaz ortaya.

Siz 200hz panel 1000fps satıcıların deyimi ile 1000hz görüntü sunan tv alıp 30fps TV yayını izlerseniz aralarda atlama yapma olasığı vardır teoride ve mağzalarda yazılardan anlaşılır bu. Fakat bitrate'i yüksek 60 fps bir demo film açılırsa görüntü nasılda yağ gibi akıyor ağzınız açık kalır :D

Neyse konuyu çok dağıttım. Öze dönmek gerekirse HZ ve FPS yi karıştırmamak lazım tabi birde şebeke elektriği HZ'inide karıştranlar var :). TV panellerinde 60hz standart bir değerdir 50hz bitti gibi bişey artık(samsung 2015 modellerinde 50hz panel bulunmamaktadır) bunu 100 - 120 -200 240 gibi değerler takip eder. 240 şu an için sadece panasoicde var diye biliyorum. Tvlerin ise 1000 800 400 gibi değerleri FPS 'dir, mevcut görüntüye kare ekleyerek yüksek görüntü kalitesi sunmayı hedeflerler. Şöyleki 30 fps bir filmin arasına 30 tane orjinale yakın kare daha ekler görüntü işlemci ve daha yumuşak bir görüntü elde edilir. Bunun 1000 olması 1000 kare anlamına da gelmez elbette.

Uzun lafın kısası, Tv alacağınız zaman önceliğiniz ne ise gidip o şekilde test etmek isteyin. Uydu kanalları mı izleyeceksiniz daha çoğunlukla onlara bakın, sürekli izleyeceğiniz film formatlarını usb ye kaydedin ve yanınıza alın ve buna göre seçim yapın. Demo görüntülerle karar verirseniz çok yanılırsınız.

Bu arada her markanın kendi bir HZ isimlendirmesi vardır bana göre FPS isimlendirmesi.

Samsung Clear Motion Rate
    LG Motion Clarity Index
    Sony MotionFlow
    Panasonic Backlight Scan
    Toshiba Active Motion Rate
    Philips Perfect Motion Rate

quote:

Orijinalden alıntı: seben11

Ellerine sağlık çok faydalı açıklayıcı bilgiler olmuş
    eline sağlık kardeşim
    100 sayfa destan yazmadan resimlerle görerek inceleyerek yazmışsın.
    kayan ekrandaki titremeyi ve bulanıklığı görmek için üniversite tezi bitirmeye gerek yok iki göz yeterli.
  • Ellerine sağlık çok faydalı açıklayıcı bilgiler olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: seben11

Ellerine sağlık çok faydalı açıklayıcı bilgiler olmuş
    eline sağlık kardeşim
    kayan ekrandaki titremeyi ve bulanıklığı görmek için üniversite tezi bitirmeye gerek yok iki göz yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: filips

eline sağlık kardeşim

Alıntıları Göster
    hz cahilliğine son. Eline sağlık hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: benparker

hz cahilliğine son. Eline sağlık hocam

Alıntıları Göster
    2. sınıfta en uygun fiyatlı hangi tv var? 32-40-42 inç olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oymak.beyi

bu ekran boyutlarında ultra hd tv almaya gerçekten gerek yok, bende 55 inç Tv var ve 4K farkını 3 metreden sonra pek alamıyorsunuz.

size önerim full hd bakın hem daha az para ödersiniz. ille de 4k derseniz minimum 48 inç düşünün, ilk önerim samsung ju6470 sonra vestel ua9300 olur.
  • Çok faydalı olmuş uzunca bir tartışmaya noktayı koymuşsunuz. Yalnız 1.sıradaki tvlerden sony x805c derken full hd olan 43w805c yi kapsıyormu. Bildiğim kadarı ile x805 serisi 4k olan modeller. Bende bu tv ile vestel 48ua9300 arasında kaldım bi süredir. Banding problemi olmadan maç ve film izlenek tek derdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kamasiz

quote:

Orijinalden alıntı: oymak.beyi

bu ekran boyutlarında ultra hd tv almaya gerçekten gerek yok, bende 55 inç Tv var ve 4K farkını 3 metreden sonra pek alamıyorsunuz.

size önerim full hd bakın hem daha az para ödersiniz. ille de 4k derseniz minimum 48 inç düşünün, ilk önerim samsung ju6470 sonra vestel ua9300 olur.

aslında niyetim 39-40 inç bir full hd almak ama 100hz hangisi var bilemiyorum.
  • kamasiz K kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım sen kayan altyazıda titremeyen tv gördünmü hiç?100hz tv de altyazı titremez diye hurafe vermişsin ancak bunu neye dayanarak söylüyorsun bu işin uzmanımısın belgen diploman filan varmı?açmışsın buraya konuyu bir tonda yazmışsın insanları yalan yanlış yönlendirmek hoş değil lg 8507 alıp çokda memnun olup kullananda var tir tir titrediğini canlı gördünmü kayıt altına aldınmı?vestel de 60 fps de sorun yok diyorsun ancak usb den 60fps de birçok marka ve model de sorun var özellikle 100 gb üzeri dostaları açamıyor yada akışkan oynatamıyor tv ler.film algılayıcı ayarıyla titreme arasında nasıl bir ilişki var onuda anlamadım bu yazının tamamı saçmalık silersen çok daha iyi olur çok kişiyi yakacaksın sen...
  • oymak.beyi O kullanıcısına yanıt
    Almak istediğiniz markanın 2015 başlıklı konusunun ilk sayfasında o markanın tüm modellerinin tüm özellikleri var hangisi 50 hangisi 100 ayrıca çok daha detaylı özlliklerini de görebilirsiniz...
  • merhabalar kamasiz, 48ua9300 modelinde film algılayıcı ayarı var mı? hareketli sahnelerde, maçlarda görüntüde titreme var mı?
  • jackbauer J kullanıcısına yanıt
    Hocam çok sert girmişsin

Bende x8505c var altyazılar titremiyor. 2 sene önceki model lg vardı ailemin evinde o da titremiyor mesela.. Bu kadar sorun bir iş değilki bu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmett_

merhabalar kamasiz, 48ua9300 modelinde film algılayıcı ayarı var mı? hareketli sahnelerde, maçlarda görüntüde titreme var mı?

selam,

benim gördüğüm film algılayıcı ayarını vestel 48ua9300 koymamış ama 55ua9300 e koymuş. belki benim baktığım 48ua9300 ün yazılımı eskiydi bilemiyorum. benim gördüğüm 55ua9300 görüntü çok daha pürüzsüzdü. maçlarda bunun size çok pek dezavantajı olmaz ama film/dizi içeriklerinde hareketli görüntüler titrer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptan_klc

Çok faydalı olmuş uzunca bir tartışmaya noktayı koymuşsunuz. Yalnız 1.sıradaki tvlerden sony x805c derken full hd olan 43w805c yi kapsıyormu. Bildiğim kadarı ile x805 serisi 4k olan modeller. Bende bu tv ile vestel 48ua9300 arasında kaldım bi süredir. Banding problemi olmadan maç ve film izlenek tek derdim.

hocam ben burada sedece UHD tv leri yazdım, sony nin söylediğiniz modeli de 100 hz iyi bir tb ama full hd

ua9300, x805 nin yanında zayıf kalıyor. ua9300 için 55 inçi öneriririm. 4k olacaksa ve bütçeniz yetiyorsa x805 bakın yada biraz daha düşük bütçeli ju7000. banding biraz şans işi malesef kiminde hiç çıkmıyor bir başkası da hangi tv yi alsa karşısına çıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kamasiz

quote:

Orijinalden alıntı: ahmett_

merhabalar kamasiz, 48ua9300 modelinde film algılayıcı ayarı var mı? hareketli sahnelerde, maçlarda görüntüde titreme var mı?

selam,

benim gördüğüm film algılayıcı ayarını vestel 48ua9300 koymamış ama 55ua9300 e koymuş. belki benim baktığım 48ua9300 ün yazılımı eskiydi bilemiyorum. benim gördüğüm 55ua9300 görüntü çok daha pürüzsüzdü. maçlarda bunun size çok pek dezavantajı olmaz ama film/dizi içeriklerinde hareketli görüntüler titrer.

Alıntıları Göster
    Motionu açarsan bütün tvler titrer piyasada hızlı tv yok

Paneller belli

Motionlar paneli belli etmiyor sadece ipucu veriyor.

Siz bu işe performans olarak bakmayın üzülürsünüz

• quote:

Orijinalden alıntı: 666azazel

Motionu açarsan bütün tvler titrer piyasada hızlı tv yok

Paneller belli

Motionlar paneli belli etmiyor sadece ipucu veriyor.

Siz bu işe performans olarak bakmayın üzülürsünüz

Alıntıları Göster
    sn.kamasiz

başlık çok güzel olmuş teşekkürler+

umarım artık üyeler,bu gına gelen "Hertz" konusu hk.girer buradan dilediğini yazar-sorar veya eleştirir v.s böylece bu tartışmalar ilgili panel başlıkların dan yapılmaz+

• emek harcanmış ama yazık olmuş, bilgiler yanlış hocam. yazılımsal eklentilerden hz değerlerini saptayamazsınız. bu arada şu hz değerine takılmayın bu kadar yeter.
  • Bu başlıktaki yer alan bilgiler tamamen piyasayı yönlendirmeye yöneliktir kama isimli üye tizen tv başlığında bu hurafe ve totem yöntemlerinle samsung 55js7200 modeline 100 hz dedi ve servis menüsü resmini koydum ortaya ki tv 60(current 50) olduğu görüldü itibar etmeyin bu yanlış bilgilere konu linkini ekliyorum... https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=100241406&p=150&f=761
  • kamasiz K kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürederim cevap için
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaptan_klc

Çok teşekkürederim cevap için
    Bende bu dönemlerde birçok Tv inceledim. İçlerinde en içime sinen TV Sony X8505C oldu. Mediamarktta benzer kategoride ürünlerle karşılaştırdım. Hatta görevli çocuk Lg nin kendi demo yazılımında banding oluyordu bunu farkettiler onu değiştirdiler dedi. Sony'nin kendi içerisinde test menüsü var, soldan sağa giden Tv Motion Flow kapalı iken banding oluşuyor, aktif edildiğinde süper bir görüntü. Altyazılarda zerre titreme yok. Görevlinin bana dediği, şu Sony'deki test yazılımını diğer Tvlere koysak başka televizyon satamayız şeklinde oldu.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.