Şimdi Ara

50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
9
Favori
38.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Titremeyen altyazı yok hocam haberlerde sadece titremez reklamlarda illaki titrer bende de sony vardı 55w905 reel 240hz panel 2013 ödüllü tv plazmada vardı halen de var hepsinde titriyor ntvspor da titremez mesela haber izleyin titremez amaaa reklamlarda titrer hepsinde değil bazılarında titrer bu iştede çakallık var tv ci (tamirci değil)dostunuz tanıdığınız arkadaşınız varsa sorun onlar size anlatır neden titrediğini...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Allah razı olsun hocam beni o kadar aydınlatın ki bir bilsen. Hiçbir şey açıklamadan onu alma bunu al bu iyi diyenlerle dolu forum. Ne gıcık oluyorum bir bilsen. Çok teşekkür ederim hocam. @kamasız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Benim aklım 50Hz olayına takıldı. 50hz artık eskide kaldı standart olarak genelde tüm paneller neredeyse 60HZ destekliyor en az ve en yüksek hz değeri de 240hz şu anda panel piyasasında. Samsung 2015 modellerinde 50hz panel bulunmamaktadır.

Panelin hz durumuna göre de yazılımsal olarak abanıyorlar. 60hz bir panele 1000hz sahte yazılımsal işlem yaparsan görüntüde bozulma oluyor fakat 60'a 200 400 gibi ufak değerler veriyorlar görüntü biraz daha iyileşmiş ama fazla da abartılmamış oluyor. Bunu nasıl test edersiniz, pot player yüklü ise bilgisayarınız da ya da splash player yazılımsal hz yükseltme menülerinden 30fpslik filmi 60fps ye çıkartmaya çalışın, yetişemeyen pixellerin resmin arkasında dalga yarattığını göreceksiniz.

İki farklı terim vardır HZ ve FPS. HZ ekranın saniye başındaki yenileme hızı FPS ise saniye başına gösterilen kare sayısı.

Yüksek HZ bir tv panelde hareketli görüntüler daha smooth gözükür göz yormaz titreme yapmaz çünkü yenileme hızı yüksektir. Fakat bu yüksek hz mevzusu crt monitörler için çok önemliydi LCD paneller için 60 hzden sonrasındaki titremeyi optimal bir çözünürlükte gözün algılaması çok zordur zaten LCD lerin göz yormaz diye piyasaya çıkışının mantığı da buydu.

HZ 'e nezaman ihtiyaç duyulmaya başlandı FPS artmaya başlayınca ve 3D hayatımıza girdikçe

Pc de monitörlerde yüksek hz olması yüksek fps alınan bir oyunda çok güzel avantajlar sağlar. TV lerde de hz ne kadar yüksek olursa görüntü işlemcinin FPS arttırması çok daha kolay olur (kaynak da önemli) komik bir görüntü çıkmaz ortaya.

Siz 200hz panel 1000fps satıcıların deyimi ile 1000hz görüntü sunan tv alıp 30fps TV yayını izlerseniz aralarda atlama yapma olasığı vardır teoride ve mağzalarda yazılardan anlaşılır bu. Fakat bitrate'i yüksek 60 fps bir demo film açılırsa görüntü nasılda yağ gibi akıyor ağzınız açık kalır :D

Neyse konuyu çok dağıttım. Öze dönmek gerekirse HZ ve FPS yi karıştırmamak lazım tabi birde şebeke elektriği HZ'inide karıştranlar var :). TV panellerinde 60hz standart bir değerdir 50hz bitti gibi bişey artık(samsung 2015 modellerinde 50hz panel bulunmamaktadır) bunu 100 - 120 -200 240 gibi değerler takip eder. 240 şu an için sadece panasoicde var diye biliyorum. Tvlerin ise 1000 800 400 gibi değerleri FPS 'dir, mevcut görüntüye kare ekleyerek yüksek görüntü kalitesi sunmayı hedeflerler. Şöyleki 30 fps bir filmin arasına 30 tane orjinale yakın kare daha ekler görüntü işlemci ve daha yumuşak bir görüntü elde edilir. Bunun 1000 olması 1000 kare anlamına da gelmez elbette.

Uzun lafın kısası, Tv alacağınız zaman önceliğiniz ne ise gidip o şekilde test etmek isteyin. Uydu kanalları mı izleyeceksiniz daha çoğunlukla onlara bakın, sürekli izleyeceğiniz film formatlarını usb ye kaydedin ve yanınıza alın ve buna göre seçim yapın. Demo görüntülerle karar verirseniz çok yanılırsınız.

Bu arada her markanın kendi bir HZ isimlendirmesi vardır bana göre FPS isimlendirmesi.

Samsung Clear Motion Rate
    LG Motion Clarity Index
    Sony MotionFlow
    Panasonic Backlight Scan
    Toshiba Active Motion Rate
    Philips Perfect Motion Rate

50 hz mi 100 hz mi hangi Tv? Karmaşaya son!!!

• vestel 8200 hangi kategoriye giriyor acaba? internette bulamadım
  • Merhaba;

konu içeriği yanlış bilgiler ile dolu. bu tarz tavsiyelerde bulunmak için öncelikle LCD temel yapısı hakkında bilgi sahibi olmak lazım. teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, LCD altyapısı kısmen de olsa mekaniksel bir harekete dayanır. bu da, siz ne yaparsanız yapın tepkime süresini belli bir oranın altına indiremeyeceğiniz anlamına gelir. eğer tepkime süresi sahne yetiştirme hızı gibi unsurlar sizin için bu derece değerli ise o zaman LCD değil OLED tabanlı ürünleri inceleyip araştırmanız gerekir. mevcut konuda, Yazılımcı Online arkadaşımızın belirttiği üzere hz ile smr veya fpr gibi unsurları birbirine karıştırmışsınız gibi geldi bana. eski plazma TV lerdeki görüntü kalite oranının yakalanamamasının da, OLED lerdeki gibi keskin hızlı geçişlerin yakalanamamasının da temelinde LCD teknolojisinin bu konuda yetersiz kalması yatmaktadır.
    sorun şu ki maliyet sorununu bahane gösteren birçok şirket OLED ar-ge ve yatırımından da çekilme durumundalar.

Eğer yine bu forumda bu konuda araştırma yapılıp kaynak gösterilerek hazırlanmış kaliteli birçok konu olmasa size detaylı yazı da yazardım ama gerek yok. forum içi araştırırsanız kaynaklara dayanan gerçek bilgi makalelerine mutlaka ulaşabilirsiniz.

• js 7200 50 mi 100 hz mi kafam karıştı şimdi
  • Lg 600hz plazma tv kullaniyorum görüntüyü aldığım her mevzuda süper diyebilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

Lg 600hz plazma tv kullaniyorum görüntüyü aldığım her mevzuda süper diyebilirim

LG 50PH670S VE 60PH670S plazma kullanıyorsan çok iyi bir ürün özellikle backlıght karanlık ortamda siyah ekran led,lere nal toplatır
  • MERNEPTAH kullanıcısına yanıt
    Kendimi bildim bileli az çok bu işlerin içinde amatör hobi olarak takılan birisiyimdir... bırak plazmayı elimden geçmeyen üst ve çok üst segment pj ler hariç pj kalmadı ama ben ne pj de nede plazma da aldığım tadı hiç bir led tv de alamadım gitti... bizim cihaza gelecek olursam siyah haraket hız renk kaliberesi vs vs aklına kronik hangi sorunlar geliyor ise hemen hemen çok az veya hiç yok diyebilirim...
    haa pj de bunların hiç birisi olmuyor o ayrı ama panel tv ler için geçiyor mevzu gerçekten günümüz bir çok led tv sine bir çok anlam da çok daha iyi diyebilirim haklısınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

Kendimi bildim bileli az çok bu işlerin içinde amatör hobi olarak takılan birisiyimdir... bırak plazmayı elimden geçmeyen üst ve çok üst segment pj ler hariç pj kalmadı ama ben ne pj de nede plazma da aldığım tadı hiç bir led tv de alamadım gitti... bizim cihaza gelecek olursam siyah haraket hız renk kaliberesi vs vs aklına kronik hangi sorunlar geliyor ise hemen hemen çok az veya hiç yok diyebilirim...
    haa pj de bunların hiç birisi olmuyor o ayrı ama panel tv ler için geçiyor mevzu gerçekten günümüz bir çok led tv sine bir çok anlam da çok daha iyi diyebilirim haklısınız

Tabikide mesela OLED'panelin kronik sorunları geçsin ancak alınabilirki OLED'inde siyahı plazmaya göre çok iyi,lakin ben daha 3 cü tv'mi 50LF650V aldım (VA) Panel biliyorsunuz IPS değil ,VA daha canlı contrastı siyahı daha iyi panel burda ok..gündüz vertical badding özellikle maçlarda beyaz ekranda bulutlanma clouding gibi sorunlar olmamasına rağmen bu konuda şanslıyız iyi panel çıktı özellikle yeşil alanda badding azda olsa var florosan ışığı altında biraz daha belli oluyor ama pek takmıyorum artık, gündüz tv'nin arka ışık ,contrast 100 olmasına rağmen parlaklık 50'de siyahlar çok iyi gündüz ne ışık sızması ne ne birşey ama karanlık odada ışıklar kapalı kanal geçişi ediyoruz,ya siyah yerine gri ton veriyor panelönemli olan arka ışık ve contrast full iken siyah ekran vermesi, bu led tv lerde yok,, OLED ve üst segment plazmalarda var buda can sıkıyor tabiki millet siyah kalitesi derken yayındaki siyah rengi sanıyor biz paneldeki ışık sızmasından bahsediyoruz şu resmen bakarmısın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 22 Ocak 2016; 21:13:11 >

• motion ayarlarında video test edin bari konu şenlensin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 666azazel -- 23 Ocak 2016; 5:40:12 >
    Ben bizim bu tv yi hem kendime hemde çevremde bir çok kişiye aldırdım biriside çıkıp yahu ne biçim tv aldırdın vs demedi hatta tam tersini iyikide aldırmışsın çok memnunuz dediler... haa aldırana kadar uzun uzun izah etmem bende ki tv yi göstermem gerekiyordu ki gerçek ortaya çıksın neyse sonuç itibari ile bu tv yi ph,pb herkes genelde çok memnun kaldı kendi konu başlığı da var zaten forumda... ve umarım bizi üzmeden uzun süre dayanır....

şimdi bu hz değerleri bir yere kadar gerçek bir yerden sonra yazılım olduğunu zaten hemen hemen herkes farkında... ben tv den daha öncede dediğim gibi genel anlamda çok ama çok memnunum peki bizim tv lerin gerçek hz değeri nedir acaba bilebilirmiyiz ki?
  • kamasiz K kullanıcısına yanıt
    Paylaşımınız çok güzel olmuş. 55JU7000 ile JS72000 arasında kaldım. JS'nin paneli 50hz olduğuna eminmisiniZ? SUHD olayı çekici geliyor ama panel hızı benim için daha önemli. 4k film ve playstation da kullanacağım TV'yi. 3D önemsiz.
  • Kamasiz, konu cok cok faydali. Ve bilgiler de dogru. Siz bu forumda atip tutanlara bakmayin. Cogu yaziyi bile dogru duzgun okumuyor. Mesela birileri sizin tv 1000 hz dediginizi iddia etmis. Konu okadar bet ki aslinda. Herkes isine geldigi gibi anliyor. Zaten bi güruh var ki tek isleri saga sola sataşmak çamur atmak. Sen söyle bakalım biseyler biz de faydalanlim diyince toz oluyolar hemen.

Siz bunlara aldirmayin, böyle yararli paylaşimlari inatla yapmaya devam edin. Forumdan cok faydalanan olacaktir. Ki albani hocam da yazinizi okuyup begenmis. Albaniyi bilen bilir, tv panelleri konusunda forumda 1 numara.

Ve ben bu yazilimsal hz olayini uzun uzun arastiran birisi olarak verdiginiz bilgilere katiliyorum. Isin aci tarafi bu ozelliklerden birakin forumu, teknoloji magazalarindaki satis elemanlarinin bile haberi yok. Kac tane magazaya gittim, film algilayici, perfect motion, de-judder, titresim onleme vs. diyorum bos bos bakiyolar. Kumanda isteyip ben gosteriyorum. Farki gorunce agiz 1 karis acik izliyorlar. Aaa boyle bisey varmis dercesine bakiyor, sonra piskin piskin kimse buna bakmaz ki diyor. E cok normal daha tv yi pazarlayan adamin haberi yok hz-fps olaylarindan musteri napsin ki...

• hocam peki en ekonomik gerçek 100p hz VA panel hangisidir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: brkekc

hocam peki en ekonomik gerçek 100p hz VA panel hangisidir ?

2015 seri 50LF650V Gerçek 100hz ve VA Panel ben tekrar satılsa tekrar alırım
    Hocam sony 50w805c de 100 hz va panel olması lazım bu tv hakkında bir görüşün var mı?

Ayrıca sony x4500 hala kullanıyormusun?

Hiç görme fırsatım olmadı rgb led cidden fark yaratıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: sonyz10c

Hocam sony 50w805c de 100 hz va panel olması lazım bu tv hakkında bir görüşün var mı?

Ayrıca sony x4500 hala kullanıyormusun?

Hiç görme fırsatım olmadı rgb led cidden fark yaratıyor mu?

50w805c va panel ama edge led kenardan aydınlatma dırect led değil,50hz lakin bir konu var yazılımsal olarak motıonda en iyi sony şöyle söylim lg,nin çoğu gerçek 100hz yani trumotıon'nundan daha iyi yazılım olan SONY'nin Motionflow XR'si var sıkıntı çıkarmaz Lag konusunda sıkıntı çıkarmaz görüntü işlemcisi SONY'de çok iyidir direk alınır bu panel veta 807c modeli..

46x4500 baba tv ben dedemlere verdim nasıl pişmanım sormayın bazen dedemlere gidip bakıyorum görüntüye en ufak kusur yok gerçek rgb led panel,siyahlar müthiş en ufak ışık sızması yok ..şimdi olsa yine alırım başka tv,bakmazdım efsane paneldir hıgh-end seridir .

buda karanlık ortamdaki siyah dengesi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 4 Şubat 2017; 4:53:9 >

Oyun oynamak da zevkli olur o tvde, rgb led olduğu için renkler daha canlıdır

• quote:

Orijinalden alıntı: sonyz10c

Oyun oynamak da zevkli olur o tvde, rgb led olduğu için renkler daha canlıdır

Dostum şimdiki led tv'lerin renklerden çok parlaklıkları daha yüksek onu belirteyim kaç yıllık tv sonuçta
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.