Şimdi Ara

5. Viteste Giden Aracı Stop Ettirmeyi Başarmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
2.816
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Daha önce de bir kez başıma gelmişti, bugün eve gelirken bir kez daha yaşadığım için zararlarını bir sorayım dedim.

İş ile ev arasındaki yol, şehirlerarası, geniş bir yol. Malumunuz biraz hızlı gidiyoruz. Tali yola gireceğim yerde kavşak ve trafik ışıkları var. Işıklardan 300-400 metre önce de hafif bir yokuş var. Yokuştan inerken de iyice hızlanıyoruz, araç boşta gibi gidiyor. Bir kaç ay önce ışıklara yaklaşırken vitesi boşta zannedip frene bastım, iyice yavaşlayınca araç silkelemeye başladı doğal olarak. Ben de farkettim ama vitesi boşa aldığımda araç stop etmişti.

Bugün de bir benzeri oldu. Tam ışıklara yaklaşırken telefon çaldı, kapatayım derken ışıklara geldim, o sırada zaten frene basıyordum, yine vitesi boşta sanıyordum, aynı şekilde stop ettirdim.

Çok sık olan bir durum değil ve tahminen birçok kişi arada sırada bu durumu yaşıyordur. Ama 3-4 ayda 2 kez başıma gelince bir sorayım dedim. Çok büyük bir sorun mudur bu ve araca ciddi şekilde zarar verir mi?

Tahminen şanzımanın anasını ağlatıyordur ama yine de detaylı cevap verilirse sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yokuş aşşağı boşta inilmez genel kural kacıncı vitesle xıkıyorsan o vitesle in

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: babapars

Yokuş aşşağı boşta inilmez genel kural kacıncı vitesle xıkıyorsan o vitesle in
    Dostum okudun ve bunu mu çıkardın?

Boşa atmıyorum zaten. Konu da boşa atmıyor olmam sebebiyle yaşadığım bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 11 Nisan 2018; 20:26:7 >
  • frene bastığında neden debriyaja basmıyorsun?
  • mamad kullanıcısına yanıt
    Boşta zannediyordum demenizle boşa atmanızı alışkanlık haline getirdiğinizi varsaydım dostum okudum anladım yani

• quote:

Orijinalden alıntı: krkmz1666

frene bastığında neden debriyaja basmıyorsun?
    Vites boşta sandığım için. Konuda yazmıştım.

Vitesi normalde boşa atmam, ancak yokuşta araç sanki boşta gibi hızlanıyor, bir de böyle telefon falan çalınca yavaşlarken boşa aldım zannedip vitese dokunmuyorum, kafa telefonda yani.

Edit: Bir de debriyaja basmayı çok seven biri değilim. Az ve öz kullanmaya alışmışım.

Dediğim gibi çok sık yaşadığım bir şey değil zaten. Esas mesele, bunun zararı nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 11 Nisan 2018; 20:36:49 >

• quote:

Boşta zannediyordum demenizle boşa atmanızı alışkanlık haline getirdiğinizi varsaydım dostum okudum anladım yani
    Anladım, aslında debriyajı çok kullanmamak için boşa da atmıyorum pek. Hele kontak kapatmak falan aklımın ucundan geçmez. Öyle işleri sevmem. Zaten konu da bu değil. 5. viteste kullanıcı hatası ile aracın stop etmesi ve bunun araca vereceği zarar.

• mamad kullanıcısına yanıt
    Aslında acemilerin aracı kaldırırken stop ettirmesi gibi bişey bu çok sık olmadığı müddetçe çok olumsuz bir zarar vereceğini sanmam

• quote:

Aslında acemilerin aracı kaldırırken stop ettirmesi gibi bişey bu çok sık olmadığı müddetçe çok olumsuz bir zarar vereceğini sanmam
    O kadarsa iyi.

• Bir şey olmaz çok sık yapılırsa max baskı balatası dağılır

• Motor 5.vitesin çarkına güç yetiremediği için silkelemeye başlar sonunda yapmaya devam edersiniz motorda büyük hasar çıkabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 5. Viteste cok hizlaniyorsa 4. Vitese düşürün,o da olmadıysa 3. vitese.3. Vitestede motor freni yetmiyorsa aralıklı olarak ayak freni ile destekleyip hızı dengeleyin.

• Bugüne kadar 5 viteste hiç stop ettirmedim aracı. Hatta hareket halindeyken kontağı bilerek kapamam dışında hiç stop etmedi araç. Belki dalgınlık ve acemilik ile olabilecek bir olay ama Allah göstermesin kazaya sebebiyet verebilir. Daha dikkatli olmalısınız. Veya otomatik araca geçin hiç sıkıntı çekmeyin.

• Stop etmeniz bişey değil zararı pek olmayabilir belki ama o an virajdaysanız büyük sıkıntı yaşarsınız Allah korusun.

• ciddi bir dikkat sorunu var anlaşılan aceminin bile yapmaması gereken bi iş.
  • neden frene basıyorsun

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam bilmiyorum ama bence kayda değer bir zararı olmaz. Daha önce böyle bir şeyi hiç yaşamadım tabi.

Mesela aracı kaldırırken stop ettirirsen fazla silkelemeden araç stop eder. Stop etme esnasında sizin yaşadığınız silkeleme de bunun gibi hafif bir silkelemeyse zararı olmaz diye tahmin ediyorum.

• Araba yokuşu boşta iniyor gibi oluyorsa bir küçük viteste devir bularak inilir.Hadi bunu yapmadın araba silkelemeye başladığında; debriyaj ile aranda 5 metre yoksa zaten aniden basarsın debriyaja, araba kendini toplar stop etmez.

Araba motoru öyle mikronluk ince hassas bir makine değil.En baba baskı dan yersin.O da maksimum,uç.

• otomatik vites bir araç al
  • Çare otomatik fites

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.