Şimdi Ara

Fren pedalına basınca ayağa gelen vuruntu hissi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
7.164
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi akşamlar forumdaşlar. Bugün düz bir yolda giderken bir anda frene basınca gelen bir ses duymaya başladım. Bu sesi hem duyuyorum hem de fren pedalına basınca hissediyorum. Ama sadece frene pedalına ilk basışta hissediyorum, araba yavaşlarken hissetmiyorum .

Aracım Mazda 323 1.6 HB.

• Abs
  • Bende birkaç hafta önce bu durumu yaşadım. Düşük hızda yavaşlarken böyle tıkır tıkır tıkır bir şey sürtüyor gibi bir ses geldi ve fren pedalında titreşim oluştu ancak abs değildi. Biraz sürüşten sonra geçti. Ya disk soğukken bir ses ve vuruntu oluştu ya da disklerden birisi yamulmaya başladı diye düşündüm ama ben de durumu anlayabilmiş değilim. Hızım araba kayacak kadar yüksek değildi, abs açılacak kadar sert bir fren de değildi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nuisance

Abs
    abs yok hocam. 91 model aracım.
  • Diskleriniz carpilmis.
  • Büyük ihtimal fren diskleri eskimiştir.
    Yenisini alın, maliyeti düşürücem deyipte tornada falan düzelttirmeyin sakın.

Ayrıca frene bastıkça fren diskleri ısınır, ısınmış diske soğuk su değerse zamanla yamuluyor tekrar değiştirmek zorunda kalıyorsunuz.
    Özellikle oto yıkamacılar disklere tazyikli su tuttuğu için böyle oluyor.
    Bu yüzden aracınızı yoğun tempoda kullanırken yolda su birikintilerine girmeyin ve oto yıkamacıya gitmeden önce disklerin biraz soğumasını bekleyin.
  • Fren diskiniz yamulmuş olabilir. Ama yazdıklarıniza göre başka bişeydende kaynaklanıyor olabilir.
  • peki sadece ani frende pedalda olan his abs değil mi yanlış bilmiyorum?
  • Disklerde eğilme/yamulma var. Torna kurtarırsa torna yapılır 50 tl gibi bir maliyeti var. Torna kurtarmazsa diskler değişecek.
  • Yamulmuş değişecek
  • Yorumlar için teşekkürler. Ek olarak belirtmek istediğim bi konu da araba stop edilmiş haldeyken bile geliyor bu ses. Kaputu açtığımızda fren yağının arkasındaki yerden geliyor gibi.

Anlatamaya çalıştığım yer ;

Fren pedalına basınca ayağa gelen vuruntu hissi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.