Şimdi Ara

4pin Molex kablo çoğaltmak ve ekran kartı sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yeni bir psu aldım. Fakat dikkat etmediğim bir nokta olmuş. Bana 3 tane IDE-Molex çıkışı gerekiyordu fakat psuda 2 tane var.(1 tane ekran kartı 2 tane hdd için). Dolayısı ile IDE çoğaltıcı kablo kullandım ve bu da donanıma zarar vermiş midir?(Demek istediğim kablo;1 tane ide takılınca 3 tane daha çıkış veren). Çünkü bu şekilde bir kullanımı uyguladıktan 3-4 gün sonra, oyun oynarken bir anda görüntü kesildi. Sesler tamamen düzgün geliyordu. Skype ta konuşma bile devam ediyordu. Bilgisayarı yeniden başlattım. Herşey düzgünce çalıştı fakat o günden beri ne zaman oyuna girsem oyunlar açıldığı an ekran gidiyor, bazen birkaç saniye oyunu gösteriyor.(monitöre görüntü gelmiyor) ve fanların hepsi çok hızlı bir şekilde çalışıyor. Aynı şeyi ekran kartını test için zorladığımda da oluyor. Sorun bu şekildeki bir uygulamadan mıdır ne önerirsiniz?

Donanımım:

Ati radeon hd6850 ekran kartı

Amd athlon 64 x2 5200+ işlemci

6gb ram

500W xilence psu

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karaltı -- 29 Temmuz 2012; 13:07:20 >

• hocam benzer sorun bende var. ekran kartına extradan güç girişi gerekiodum bende çoğalttım ve öyle taktım sende olduğu gibi ekran gitmeye başladı bir süre sonra oyunlarda kapanmalar oldu bir süre sonra ek kablo yandı bildigin yandı allahtan donanıma zarar gelmedi o vakitten sonra pcde ihtiyaç kadar donanım bağlı bulunuyor ve sorun %80 oranında çözülmüş gibi dvdyi devre dışı bıraktm extra 2. hdd vardı devre dışı bıraktım

Psu nekadar güç verebilirse okadar çıkış koyuyorlar benim psum gerçek 550watt sistem gereksinim ise 500-550 arası tam sınırdayım bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor.

Sende olabildiğince sistem elemanlarını devredışı bırak gerekirse pcyi kapatıp baglayıp kullandıktan sonra yine sökerin ama o parçaların yanmasını göze almaya değmez

daha önce açmş oldgm sorunu incelersen belki biraz daha ayrıntı oluşmş olur
    http://resim.donanimhaber.com/m_58269032/mpage_1/f_/key_//tm.htm#58284215

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aliseçkin -- 29 Temmuz 2012; 14:22:53 >

• Teşekkür ederim bende de aynı psu var. Psuyu değiştirdin mi son durumda ne yaptın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karaltı -- 29 Temmuz 2012; 14:57:18 >
  • son durumda dedğim gibi minimum donanım ile pcyi çalıştırıyorum dvd devre dışı 2. hdd devre dışı böylece gereken watt değeri daha az oluo nekadar olsada daha stabil bir sistem oluo psuyu değiştiremedim malesef :(

son halde kapanma olmuo değil gene oluo ama önceki gibi değil haftada bir belki oda
  • PSU limitlerde ve yetersiz kalıyor ya da sorunlu. Bu bütün donanıma zarar verebilir. Bence bu PSU ile bilgisayarı kullanmayın..
  • O zaman ekran kartında sorun yok, psu değişecek. Yalnız eski psu 460watttı fakat high leveldı ve sorunsuz çalıştırıyordu bu marka farkından mı kaynaklanmıştır.
  • öncelikle 460w psu dahi o ekran kartı için fazlası ile yeterli siz bakmayım 550-600w öneren mesajlara çoğu durumdan habersiz ne kadar büyük o kadar iyi mantığı güdüyor.bu noktada üretici şunu önermiş diyebilirsiniz ancak kazın ayağı öyle değil öncelikle ekran kartın 127w tdp değerine sahip ve bu ihtiyaç son derece makul bir değer ben 450w 2 rail(12v1:18A+12v2:16A) psu ile uzun bir süre 9800gtx(tdp:140w) şuanda da hd5850(tdp:150w) kullanıyorum en ufak sorun yok.

burda tek handikap şu 6850 5850 nin aksine 1 adet 6 pin güç girişine sahip ve kuvvetle muhtemel tek rail kanalına asılıyor bu nokta da psu nun rail mekanizmasını bilmek gerekiyor.
    kendi psu um üzerinden bir hesaplama yapalım 2 rail 2x6 pin üzerinden ekran kartına bağlı yani ekran kartına kağıt üzerinde (12v1:18A)+(12v2:16A):35A lik bir kullanım alanı sunuyor bunu güç hesabına vurursak 35AX12V:420W değeri ortaya çıkar bizim kartın tdp değeri neydi 150W yani bu ne demek ekran kartı tam yükte dahi psu sınırına yaklaşamıyor demek.
    misalen burda 5850 vs 6850 tdp karşılaştırması var
    http://www.hwcompare.com/5916/radeon-hd-5850-vs-radeon-hd-6850/

tabii bir hatırlatma 12V kanalını sadece vga kullanmıyor cpu başta olmak üzere diğer donanımlarda bu kanala asılıyor.

öncelikle hiçbir parçada sorun olmadığını varsayarak eski 460w psu etiketini okuyun kaç rail olduğunu öğrenin tek rail üzerinden 12v kanal ihtiyacını karşılıyorsa bu senin kartın için daha uygun(eski psu ile sorun olmadığı yazılmış) yok oda çift rail ise yeni psu yada başka bir donanım hatası ihtimali yada tek rail kanalına yüklenme düşünülmeye başlanabilir.

aslında 12 kanalının farklı rail ler üzerinden dağıtılması en mantıklı ve güvenli yol tek dikkat edilmesi gereken parçaların ihtiyaçlarını rail ler üzerine dağıtabilmek tek bir kanala yüklenmek sorunları tetikliyor.

• Detaylı yardımınız için çok teşekkür ederim.Bugün gidip psuyu değiştirmeye gittim, sorun çıkarmadılar ve 750 wattlık bir psu ile değiştirdim. Şimdi takdım ve sorunum hallolmuş gibi gözüküyor. Sıkıntı çıkarmadı. Oyunları yüksek kalitede açıyor.

Mesajınızı daha yeni gördüm 750 watt biraz fazla oldu o zaman ama uzun süre kullanırım artık ^^.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Karaltı -- 30 Temmuz 2012; 0:31:22 >
  • Eski(460) psu +V1 17A, +V2 18A

500 wattlık psu +V1 18A +V2 20A

750wattlık psu +V1 62A

Muhtemelen sorun dediğiniz gibi tek kanala binmekti. Yeni aldığım psu da ekran kartına ayrıca 6lık bir yol var. Öyle olunca Herbiri için ayrı yol kullandım, sıkıntı çıkarmadı. Bu 750wattlığıda biraz abartmışım o zaman fakat ileriye dönük olarak işimi uzun bir süre görür artık. Tekrar teşekkür ederim.
  • Dostum molex çoğaltıcı kabloları nereden temin edebildin ?
  • psu olayını çok abartıyorsunuz yok 500 w sınırda yok 600daha iyi daha aksine bunlar gereksiz
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.