Şimdi Ara

48TB Depolama Çözümü - Tek kasada (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
15
Favori
4.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Şu 24x destekli NORCO lardan olsa direk alıcam
     48TB Depolama Çözümü - Tek kasada
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16811219038
    http://www.norcotek.com/item_detail.php?categoryid=1&modelno=rpc-4224

Yada 16x olanı hemde 3U daha iyi

Yada Lian Li PC-A75X Full Tower Case - ALL BLACK

quote:

Asıl sorum, veri güvenliğini ve bilgisayardan dışarı veri alışverişini nasıl sağlıyorsunuz?

Veri güvenliği için RAID6 yada RAID5 kullanıyorum. CentOS 7.X 64Bit de EXT4 dosya sistemi ile kullanıyorum.
    İleride Raid yerine ZFS2 de geçebilirim. Ama ZFS konusunda biraz tecrübe kazanmam lazım, kendi başıma deneme yanılmalar yapmam lazım.

Dışarıyla olan bağlantısı da 1Gbit Download / 1 GBit Upload hızınsa sahip, dedicated portu ile DataCenter de CoLocation olarak duracak. Diğer 2 kardeş sunucusu şuan bu şekilde çalışıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elky

quote:

Asıl sorum, veri güvenliğini ve bilgisayardan dışarı veri alışverişini nasıl sağlıyorsunuz?

Veri güvenliği için RAID6 yada RAID5 kullanıyorum. CentOS 7.X 64Bit de EXT4 dosya sistemi ile kullanıyorum.
    İleride Raid yerine ZFS2 de geçebilirim. Ama ZFS konusunda biraz tecrübe kazanmam lazım, kendi başıma deneme yanılmalar yapmam lazım.

Dışarıyla olan bağlantısı da 1Gbit Download / 1 GBit Upload hızınsa sahip, dedicated portu ile DataCenter de CoLocation olarak duracak. Diğer 2 kardeş sunucusu şuan bu şekilde çalışıyor.

1 Gbit upload, güzel... Ben kasanın evinizde duracağını düşündüm bir an. Kendi çapımda nas ile uğraşıyorum da ben de, bir şeyler kaparım belki diye düşündüm ama 1 Gbit uploadı görünce vazgeçtim.

• Evde nas olarak da bu tarz bir sunucu kurulabilir. Daha esnek yapılarlada çalışabilirisiniz. Evde Windows bir makina ilede snapRaid gibi bir çözümle veri güvenliğinizde sağlarsınız basitçe:
    http://snapraid.sourceforge.net/

Sizin kafanızdaki proje hakkında bilgi verirseniz yada PM den yazarsanız, mümkün mertebe yardımcı olmak isterim.
  • quote:

Evde nas olarak da bu tarz bir sunucu kurulabilir. Daha esnek yapılarlada çalışabilirisiniz. Evde Windows bir makina ilede snapRaid gibi bir çözümle veri güvenliğinizde sağlarsınız basitçe:
    http://snapraid.sourceforge.net/

Sizin kafanızdaki proje hakkında bilgi verirseniz yada PM den yazarsanız, mümkün mertebe yardımcı olmak isterim.

Çok teşekkürler hocam, ama ben sanırım baya bir amatör kalıyorum. Bozulmak üzere olan hard diskimdeki verileri kurtarayım diye alelacele WD My Cloud aldım. Tamam giriş seviyesi bir ürün ama bu kadar da dandik olmamalı... Harici diskten tek farkı iletişimi ethernet portu ile sağlaması ve içinde Red olması.

Benim kafamda (maliyetine göre) 10-20 tblık bir şey var. Kasa toplayıp yapmayı düşündüm ben de ancak kapladığı alan, kasanın soğutması için çıkan ses vs. beni hazır sistemlere zorluyor. Synology alırım eğer hazır alırsam ancak pc toplayıp yapma fikri de kafamdan hala tam olarak çıkmadı. Mobilden de cihaza ulaşıp indirmeleri yönetme, DLNA server olarak kullanma gibi avantajlar yüzünden hazır sistemler daha cazip geliyor. Ek olarak da, hiç kapanmadan aylarca çalışabilecek bir bilgisayarın nispeten de olsa uygun fiyata mal olabileceğini düşünmüyorum.

Ama içimde de beynimi kemiren bir kurt var, detaya girmem için her şeyi kendim yapmam için. Oldukça kararsızım. Türkiye'deki upload hızları da malum zaten...

Siz neden nas düşünmediniz? Nasıl bir avantaj sağladı size kendiniz toplamanız?

• hayirli olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3. Sunucuyu topluyorum. Hedef kapasite 16X4TB yani 64TB tek kasada.

On tarafında 12 tane 5.25" yuvası olan kasa kaldım piyasada? Eski cm stajer kaslarda vardı, yada xigmatek eslyum du sanırım, onda da vardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fiyatları konusunda bilgim yok ama işini görebilecek kasalar vardır diye düşünüyorum;

http://www.hazirsunucu.com/sistem/Kasalar
  • Turkforce T kullanıcısına yanıt
    Hocam soz konusu firma ile gectigimiz sene gorusmustum, stok yok genelde. Temin edebiliriz dedikleri urunler icinde fahis fiyatlar istiyorlardi yurtdisina gore. Imkanlar dogrultusunde kendim benzer urunleri getirtmeye calisiyorum.

Turkiye artik OEM pazari urun cesitliligi acisindan giderek daraliyor, gerci OEM sektoru kuculuyor tum dunyada.
  • Özellikle masaüstü PC pazarı küçüldüğü için OEM işi bitti bitiyor..
    İnsanlar Dizüstü - Tablet - Cep telefonlarına yöneldiler.

Birde bu site vardı;
    http://www.merpazar.com
  • quote:

Su diskler piyasa girerse, dusuk kapasiteler epey ucuzlayacak. Tek diskte 10TB!
    WD nin iddasi GB basina en dusuk maliyet bu disklerde olcak deniyor.

Suan yurtdisinda 4TB disklerde 1TB basina 38-45 USD civari, 6TB disklerde ise 1TB basina 43-50 USD civari bir maliyet soz konusu. Bu diskin 400 USD civarinda piyasaya girmesi bence ruya ama WD dogrudan olmasada buna benzer bir yorumda bulunmus. Bekleyip gorecegiz...

Kaynak
    http://www.extremetech.com/computing/189813-western-digital-unveils-worlds-first-10tb-hard-drive-helium-filled-shingled-recording

Hocam kaç plaka var peki bunlarda? Normal oyun için aldığımız 1 TB hddlerin bile bazılarında 2 plaka olabiliyor.

• 1TB harddiskler birkaç yıldan beri tek plaka olarak üretiliyor. 500GB olanlarda tek yüz tek kafa kullanılıyor. 1TB olanlara 2 yüz 2 kafa kullanılıyor.
  • Arkadaş, masaüstü pc hddsi kullanmış. Fakat NAS sistemleri için tasarlanan hddlerden kullanması daha iyi olacaktır. Sıradan PC diskleri 7/24 çalışmak üzere tasarlanmamıştır. Bu yüzden nas sistemlerinde ömürleri uzun olmaz.
    Ayrıca hazır nas kullansa, elektrik gideri hddlerin yaktığı elektrik artı birkaç watt kadar bir şey olur. Burada 100 watt işlemci ram, bir o kadar da disklerin yaktığı elektrik var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AdmGdk

Arkadaş, masaüstü pc hddsi kullanmış. Fakat NAS sistemleri için tasarlanan hddlerden kullanması daha iyi olacaktır. Sıradan PC diskleri 7/24 çalışmak üzere tasarlanmamıştır. Bu yüzden nas sistemlerinde ömürleri uzun olmaz.
    Ayrıca hazır nas kullansa, elektrik gideri hddlerin yaktığı elektrik artı birkaç watt kadar bir şey olur. Burada 100 watt işlemci ram, bir o kadar da disklerin yaktığı elektrik var.

Neden NAS Diski kullanmadim?
    Oncelikle bu tarz sistemleri kullanan buyuk sirketlerde ve kurumsal yapilarda NAS (Network Attached Storage) tipi degilde "Enterprise" tipinde disklerkullanilir yada onerilir.
    Peki sizin "PC Diski" diye tabir ettiginiz, Son kullanici/Desktop/Consumer diskleri, Enterprise disklere gore ne kadar daha az guvenilir/dayaniksizdir?
    Cevap vereyim, iki tip diskler de gercek hayat testlerinde cok yakin disk omru ve hata orani sunmus (Kaynakhttps://www.backblaze.com/blog/enterprise-drive-reliability/ )
    Yani 3-4 misli para verip alacaginiz "Enterprise" diskte Desktop serisi disk ile benzer bir omur sunuyor. Enterprise diskin burada tek avantaji daha uzun gatanti suresi olabilir ama oda asiri yuksek fiyati ve garantideki sifir disk yerine "refurbished" disk verilmesi gibi durumlar sebebi ile avantajini kaybediryor. NAS diskten kastiniz WD RED serisi gibi diskler ise onlarinda hata orani Desktop diskler ile ayni hatta bazi serileri daha kotu. (Kaynakhttps://www.backblaze.com/blog/best-hard-drive/ )

Neden hazir NAS sistemi kullanmadim?
    Hazir NAS sistemleri cogunlukla kendi isletim sistemleri ile geldikleri icin esnek yonetim icin uygun degildir. Ornegin suanki yeni sistemde OS icin kullanilan SSD den cachleme yaparak, diger SATA diskler ilede ZFS (ZFS2 yada ZFS3) dosya sistemi ile de RAID6 benzeri bir yapi ile kullanacagim. Ayrica bu sistem bir "COLD Storage" , nadir kullanilacak bir yedekleme sistemi degil, tam tersine aktif kullanimda anlik 100 Clientin 1000+ baglanti talebine cevap veren bir NGINX dosya sunucusu ve yine arka planda da aktif FTP uploadlari kabul eden bir ProFTP sunucusu olacak. Basit bir NAS ile bunlari yapmaniz mumkun degil. Bu soylediklerimi yapabilecek kapsamli bir EMC vari Storage Server da, diskleri haric binlerce dolar maaliyeti olur.

Piyasada Linux isletim sistemi ilen gelen, daha esnek yapidaki NAS larda ise kullanilan CPU donanimi zayif. Olasi bir disk arizasinda, disk degisminde hem REBUILD suresi cok cok uzun olacak, hemde aktif kullanimda yukarida bahsettigim yukleri kualdirmasi pek mumkun olmayacak.

Kisaca bu sistem, en uygun fiayata 1 ATX (4U Boyutunda) Kasada en fazla kapasiteyi elde etmeye yonelik bir calisma. Tek kasada daha fazla diski "uygun fiyata" toplamak icin oneriniz varsa buyurun.

NOT: Turkce karakteri olmayan klavyem sebebi ile yarattigim okuma guclugu icin ozur dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Elky -- 28 Ağustos 2015; 16:40:09 >

• Elky kullanıcısına yanıt
    ben aerocool xpredator x kasa almıştım. 8hdd yuvası ve 3 optik yuvası var.8 hdd bağlamıştım.aşağı yukarı 8,5 tb depom var.bu tür bi kasa,gerçi biraz pahalı yenisi, janjanlı bi sistem için kullanılabilir.soğutması da iyi.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.