Şimdi Ara

48TB Depolama Çözümü - Tek kasada (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
15
Favori
4.305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Elky

Su diskler piyasa girerse, dusuk kapasiteler epey ucuzlayacak. Tek diskte 10TB!
    WD nin iddasi GB basina en dusuk maliyet bu disklerde olcak deniyor.

Suan yurtdisinda 4TB disklerde 1TB basina 38-45 USD civari, 6TB disklerde ise 1TB basina 43-50 USD civari bir maliyet soz konusu. Bu diskin 400 USD civarinda piyasaya girmesi bence ruya ama WD dogrudan olmasada buna benzer bir yorumda bulunmus. Bekleyip gorecegiz...

48TB Depolama Çözümü - Tek kasada

Kaynak
    http://www.extremetech.com/computing/189813-western-digital-unveils-worlds-first-10tb-hard-drive-helium-filled-shingled-recording

Hayırlısı olsun sisteminiz iyi günlerde sorunsuz şekilde kullanmanızı dilerim.

Merak ettiğim genelde arşiv konu olunca en iyi diskler wd nin düşük güç, az ısınma, az ses ve bu etkenlerin getirdiği daha uzun ömür gibi avantajlar olunca seagate seçmenizde ki tek nedenin tb başına fiyat oranımı yoksa özel bir nedenimi var. Pc mi ilk toplarken 1 tane wd blue almıştım şimdi blu-ray disk filmler indirdiğim için çokça alana ihtiyaç duyuyorum 1 tb wd blue dolunca 2 tb seagate barracuda almıştım oda doldu kısa bir sürede.

Tekrar hangi diskten alsam diye disklere göz atarken bir konuda 3 diskin 3 yıl sonraki yaşam yüzdelerini gösteren bir konu gördüm;

ismini hatırlamadığım sanırım türkiyede olmayan bir disk markası %98 ile 1. sırada, WD %90 civarı bir değer ile 2. sırada ve seagate ise %70 civarı ile 3. sıradaydı, bundan sonra konularda gezinirken HDDlife Pro programını gördüm ve indirip disklerimi incelediğimde 1.5 sene önce pc yi toplarken aldığım 1tb wd blue nin yaşam yüzdesi %85, daha 6-7 aydır kullandığım 2tb seagate barracuda ise %60 değerde şu anda (disklerin doluluk oranları: barracuda %97, Wd blue %85).

Bunların üzerine araştırınca Wd nin 6tb Caviar Green intellipower diskinin inceleme konusunda olumlu özellikleriyle arşive en uygun diskin Wd Caviar Green intellipower serileri olduğunu gördüm ve tb başına fiyat oranında 4tb disklere göre daha yüksek fiyat olmasına rağmen uzun vadede yer kaplama sorunu oluşmasına ortam hazırlamamak için bu kış içerisinde 6tb Caviar Green almayı düşünüyorum.

Ve sormak istediğim 2. soruda, alıntıladığım 10tb diskler ile ilgili, verdiğiniz linkte ingilizcem olmadığı için direk 2014-2015 gibi rakamsal tarih aradım fakat göremedim ingilizceye hakimseniz yazı içeriğinde önümüzdeki aylar yada önümüzdeki seneye gibi ifadeler kullanılmış mı hiç ? eğer önümüzdeki kış piyasa çıkma gibi durumu var ise bekleyip düşük disklere göre tb başına fiyat farkları çok olmaz ise 8 ya da 10tb disklerden tercih ederim diye düşünüyorum.

• YetkinArpat kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Benim 4TB Seagte secme sebebim oncelikle TB basina dusen maaliyettir. Kisisel kullanimdan ziyade maliyet odakli bir sistem kurdugum icin, kaliteden once maaliyet ve Fiyat/Performans dikkat etmek gerekiyor. Ek olarak 4TB Seagate disklerin ariza orani WD yeni serisinden daha dusuk. Buradan yola cikaran Seagate 3TB doneminde ki serilerden ders cikarip 4TB ve ustu yeni seride daha verimli ve duzgun diskler uretmeye baslamislar.

Oncelikle size GREEN serisi disklerden uzak durmanizi oneririm. Benim degil ama sizinde sozunu ettiginiz, forumda konusu acilmis BackBlaze firmasinin yayinladigi istatisliklerde ve kendi tavsiyelerinde GREEN serisi diskler titresim sebebi ile cok cabuk bozuldugundan dolayi BackBlaze bu disklerden az sayida test etmisler ve hata miktarindan sonra bu diskleri kendi sistemlerine almamislar. Ev kullanimi icin belki sorun yaratmaya bilir ama bir kac adet disk ayni kasada kullanilacaksa GREEN serisi onerilmiyor.

Yukarida alintiladiginiz mesajimda soz edilen "Tek diskte 10TB!" urunler ise yakin gelecekte Turkiye pazarina girmesi mumkun degil. 6TB Diskler bile Turkiye pazarina Amerika pazarindan 8-9 ay sonra girdi. Suan 8TB diskler Amerika pazarina yeni girdi ve fiyatlari 900 USD civarinda. Size tavsiyem 4TB diskler suan Fiyat/Performans olarak en uygun diskler Turkiye pazarindaki. 3TB Toshiba disklerde iyi, cok fazla yer ihtiyaciniz yoksa 3TB Toshiba da uygun bir secim olur.

• Maşallah hocam.
  • quote:

Merhaba,
    Benim 4TB Seagte secme sebebim oncelikle TB basina dusen maaliyettir. Kisisel kullanimdan ziyade maliyet odakli bir sistem kurdugum icin, kaliteden once maaliyet ve Fiyat/Performans dikkat etmek gerekiyor. Ek olarak 4TB Seagate disklerin ariza orani WD yeni serisinden daha dusuk. Buradan yola cikaran Seagate 3TB doneminde ki serilerden ders cikarip 4TB ve ustu yeni seride daha verimli ve duzgun diskler uretmeye baslamislar.

Oncelikle size GREEN serisi disklerden uzak durmanizi oneririm. Benim degil ama sizinde sozunu ettiginiz, forumda konusu acilmis BackBlaze firmasinin yayinladigi istatisliklerde ve kendi tavsiyelerinde GREEN serisi diskler titresim sebebi ile cok cabuk bozuldugundan dolayi BackBlaze bu disklerden az sayida test etmisler ve hata miktarindan sonra bu diskleri kendi sistemlerine almamislar. Ev kullanimi icin belki sorun yaratmaya bilir ama bir kac adet disk ayni kasada kullanilacaksa GREEN serisi onerilmiyor.

Yukarida alintiladiginiz mesajimda soz edilen "Tek diskte 10TB!" urunler ise yakin gelecekte Turkiye pazarina girmesi mumkun degil. 6TB Diskler bile Turkiye pazarina Amerika pazarindan 8-9 ay sonra girdi. Suan 8TB diskler Amerika pazarina yeni girdi ve fiyatlari 900 USD civarinda. Size tavsiyem 4TB diskler suan Fiyat/Performans olarak en uygun diskler Turkiye pazarindaki. 3TB Toshiba disklerde iyi, cok fazla yer ihtiyaciniz yoksa 3TB Toshiba da uygun bir secim olur.

Teşekkür ederim yorumunuz için düşüncem 6 tb yada çıkarsa daha üst tb yi almak doldukça da yenisinden eklemekti. Tekrar araştırıp BackBlaze firmasının istatiklerinede göz atarım olmadı dediğiniz şekilde bir yol izlerim artık tekrar teşekkürler iyi akşamlar iyi forumlar dilerim.

• quote:

Merhaba,

Hocam titreşim dediniz ancak wdc ip diskler yazma okuma hızına göre kendi disk dönüş hızını ayarlamakta, bu titreşim hızlanma esnasındamı oluşuyor?

Birde arkadaşlık isteği yolladım kabul edersiniz munnettar olurum tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Lacano kullanıcısına yanıt
    WD GREEN disklerde temel sorun, eger kapatilmazsa 8sn gibi kullanim disi kaldiklarin da motor mekanizmasini durdurup, okuma kafalarini park etmesi ve uyku moduna gecmesi. Bu aslinda sadece depo amacli, cold storage amacli disk icin sorun degil ama devamli aktif kullanilan bir disk de uzun vadede sorun yarattigina dair geri donusler var.

Titresim sorunu ise, bu diskten kaynaklanmiyor ama diskin takili oldu sistemde ki sogutu fanlari, diger disklerin olusturdugu titresim ve ortam titresimine karsi daha hassas oldugu BackBlaze kanisi yine.

Sonuc olarak sadece film, muzik arsivinizi, devamli erisme ihtiyaciniz olmayan verinizi saklamak icin aliyorsaniz vede fiyat olarak bir ust seviyedeki normal desktop disklere paraniz yetismiyorsa gercekten, alinabilir. Ama gun icinde devamli bu diskten dosya okuyup, yazacaksaniz (SSD Sistem diskinin yanina depo amacli alinan Sata Disk gibi) ben tavsiye etmem.

Elinizde GREEN disk varsa, wdidle yada idle3tool yazilimlarindan birisi ile bu bahsettigim 8sn bekleme suresini 300sn gibi daha makul bir degere cekmenizi oneririm.

• quote:

WD GREEN disklerde temel sorun, eger kapatilmazsa 8sn gibi kullanim disi kaldiklarin da motor mekanizmasini durdurup, okuma kafalarini park etmesi ve uyku moduna gecmesi. Bu aslinda sadece depo amacli, cold storage amacli disk icin sorun degil ama devamli aktif kullanilan bir disk de uzun vadede sorun yarattigina dair geri donusler var.

Titresim sorunu ise, bu diskten kaynaklanmiyor ama diskin takili oldu sistemde ki sogutu fanlari, diger disklerin olusturdugu titresim ve ortam titresimine karsi daha hassas oldugu BackBlaze kanisi yine.

Sonuc olarak sadece film, muzik arsivinizi, devamli erisme ihtiyaciniz olmayan verinizi saklamak icin aliyorsaniz vede fiyat olarak bir ust seviyedeki normal desktop disklere paraniz yetismiyorsa gercekten, alinabilir. Ama gun icinde devamli bu diskten dosya okuyup, yazacaksaniz (SSD Sistem diskinin yanina depo amacli alinan Sata Disk gibi) ben tavsiye etmem.

Elinizde GREEN disk varsa, wdidle yada idle3tool yazilimlarindan birisi ile bu bahsettigim 8sn bekleme suresini 300sn gibi daha makul bir degere cekmenizi oneririm.

Cevap için teşekkür ederim, wdc green serisi disklerin tamda sizin belirttiğiniz koşullar için ideal olduğunu olduğunu zaten kendisi belirtiyor hocam, yoksa firmanın bu işler için daha uygun olarak red serisi diskleri var.

Elimde 4 tane WDC disk var bunlardan 3 tanesi green 1 tanesi black serisi, ilk wdc diskim black serisi olan diski halen kullanıyorum 2010 da almıştım galiba uzun yıllardır kullanılmasına rağmen hala 0 ses... Diğer 3 diskimin 2 tanesini depo amaçlı kullanıyorum (diğer 1 tanesi başka bilgisayarda sistem diski) sizin tabirinizle cold storage yani şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım... Sürekli olmamakla birlikte bazen o diskler 1 ay boyunca hiç durmadan çalıştıkları oluyordu...(Boşta değil t*rrent den gelen gb larca veriyi yazma işi)

• quote:

WD bile bu disklerin tamamen depolama amaçlı olduğunu belirtiyor zaten özellikle GREEN serisini .o yüzden ev kullanıcıları için 1 den fazlada disk kullanırsa bir sıkıntı oluşmayacaktır

• Görünce ağızım açık kaldı resmen :D
    neyse hazır sizleri bulmuşken nir tavsiye isteyeceğim.
    Bende 3x2tb seageta var. Ama sesli çalışmakta hepsi. Sessiz arşiv amaçlı. Boyutuna bağlı 3 veya 4 tane 2,3 ve 4 TB hdd alacağım. Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    En sessizini arıyorum.
  • Hirotaro kullanıcısına yanıt
    @Hirotaro
    WD Kendi sitesinde coklu disk kullanimi icin RED serisini onermekte ama kullanilan cumleler biraz havada kaliyor sitede. Bizim burada tartistigimiz, uretici firmanin soylediginden ziyade gercek kullanici deneyimleri ile gorulen sorunlar ve cozum onerileri. Sadce urun ureticilerin dedigine bakacaksak, Forumlarin, inceleme sitelerinin olmasi da gereksiz olur degil mi?

@SlayerPIN0
    Bahsettiginiz ses, motor sesi ise, yavas disklerde bu ses daha olacaktir. Ayrica disk omru ve yine sesizlestirmeye destek acisindan, silikonlu vida kullanmanizi oneririm. Bir Sabit Diskin en buyuk dusmani titresimdir. Ben suan kendi kullandigim Seagate 4TB ST4000DM000 tavsiye ediyorum. Fiyat/Performans konusunda en uygun disk bunlar.
  • quote:

@Hirotaro
    WD Kendi sitesinde coklu disk kullanimi icin RED serisini onermekte ama kullanilan cumleler biraz havada kaliyor sitede. Bizim burada tartistigimiz, uretici firmanin soylediginden ziyade gercek kullanici deneyimleri ile gorulen sorunlar ve cozum onerileri. Sadce urun ureticilerin dedigine bakacaksak, Forumlarin, inceleme sitelerinin olmasi da gereksiz olur degil mi?

hocam yanlız çoklu kullanımdan kastettiği nas gibi bulut depolama gibi cihazlarda kullanım için değilmi ? teknoseyir dede incelemesine baktım ordada bunu vurgulamışlardı eğer nas sitemlere kullanacaksanız red serisi ama masaüstü bilgisayarlarda kullanımlarda green uygun diye, o yüzden şimdi ben bi 6tb alsam taksam sıkıntı yok ama 2. 6tb taksam sıkıntı yaratması biraz garip olur zaten. Birde çoklu kullanımdan kasıtları raid yapma durumuydu sanırım green raid önermediklerini söylemiş firma genelde nas sistemlerde raid üzerinden gidiliyorsa (çok fazla bilgim yok o konuda) bu durumdada raid yapmaya müsait red ler sahneye geliyor, çoklu dan kastedilen sanırım bu nokta

• Hocam bu sistemi hangi isletim sistemi uzerine kurdunuz ve raid 5 icin hangi yazilimi kullaniyorsunuz? Webden nasil erisip kontrol ediyorsunuz raid 5 i vs biraz anlatabilir misiniz?elimde bir kasa var amd islemcili phenom 2 965 ve 8gb ram var

Ben buna esx kurup icine server 2008 kurup diskleri paylastirmak gibi dusunuyordum ama sizin bu projedeki kullandiginiz os ve raid yazilimini aciklarsaniz daha iyi yorumlayabilirim

• @Elky
    hocam resimde işaretlediğim 5,25'' lik yuvalara 3,5'' disk koymayı sağlayan yuvayı nereden temin ettin?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cape Agulhas -- 20 Kasım 2014; 18:37:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cape Agulhas

@Elky
    hocam resimde işaretlediğim 5,25'' lik yuvalara 3,5'' disk koymayı sağlayan yuvayı nereden temin ettin?

O tarz değilde tek yuva olanı mevcut...
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/overclock/overclock-aksesuarlari/akasa-5-25-multi-fonksiyonel-2-5-3-5-ssd-hdd-donusturucu-aparat.html

• Hoşmuş

• Cape Agulhas kullanıcısına yanıt
    Arkadaş yurt dışından almış.
    http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=91521379

6 - 7 sene kadar önce Kadıköy'deki DMS, CM Stacker kasaları dvd klonlama kulelerine çevirirken bu aparatları da ayrıca satıyordu 10t'ye. O zamanlar ihtiyacım yok diye almamıştım, şimdi bulunmuyor neredeyse.

Yurt dışı fiyatları;
    http://www.amazon.com/Cooler-Master-Module-Device-STB-3T4-E3-GP/dp/B00129CDGC
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_sop=3&_nkw=cooler+master+stb-3t4-e3-gp+-+4+in+3+hdd+module+device

• hayırlı olsun ne diyelim
  • Allah ssdler ile yapmayıda nasip eder inşallah :)
  • Sistemin 14+ Diskli halini yapmaya çalışıyorum şimdi. Kasa için boyut sınırlamam var, 4U standartının üzerinde olamaz. Hedefim 14 yada 15 adet 4TB Depolama Diski + SSD OS Diski ile 60TB tek kasada toplamak. Raid kontrolcüsü ve Ramler hazır, 15 adet 4 TB diski de aldık, SSDler de hazır, geriye anakart, Ram ve uygun kasa bulmak kaldı.
  • Elky kullanıcısına yanıt
    Kasa konusu çok sıkıntı. Ama nedense bazı kasalarda 4-5 tane ssd yuvası oluyor. Seagate Enterprise NAS serisinin 2.5 inçlik yüksek kapasiteli diskleri var, ama kaliteleri hakkında hiçbir fikrim yok. Onları alıp ssd yuvalarına yerleştirebilirsiniz. O da olmadı hdd cage alıp küçük modifikasyonlarla kasanın içine monte edebilirsiniz.

Asıl sorum, veri güvenliğini ve bilgisayardan dışarı veri alışverişini nasıl sağlıyorsunuz?
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.