Şimdi Ara

450 bin yıllık fosil dişler, Neandertal insanının evrimi hakkında ipuçları sunuyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
294
Cevap
2
Favori
11.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
38 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

tv de "açık kızları oynatan" o şarlatanın zırvalarını copy paste yapıyorsun haberin yok daha sonra geliyorsun burda ahkam kesiyorsun hayır birde nasıl emin nasıl gömüyor inanılır gibi değil
  • mako3e kullanıcısına yanıt
    Derdim sana laf yetiştirmek değil. Adnan Oktar'dan korkuyorum evet açık seçik yalan ve iftirayla ne kadar güçlü bir duruma geldiğini görmek... ZAten zayıf olan bilimsel altyapımıza kibrit suyu dökmesi bir dönem masonları şeytanlaştırıp azılı yahudi düşmanlığı yaparken günümüzde mason olduğunu iddia edip İsrailli siyasetçilerle işbirliği halinde olması ve hala din adına birilerini peşinden sürükleyebilmesi bana çok korkunç geliyor. Sana gelmiyor mu?

Evrim karşıtlığı konusunda, tekrarlıyorum elde edilen tek bir bilimsel kanıt yoktur bilim dünyasında bir tartışma da yoktur. Benim inancım bilim ve akılla çelişir o yüzden ben Evrime katılamam diyorsan saygı duyarım hiç lafım olmaz. Ama evrimi hiç bir akılcı, mantıklı tarzda eleştirmiyorsun ama fikir sahibisin. Benim karşı çıktığım konu bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mako3e

Şimdi ben sana maymun desem ceza alırım.

ama sen kendinin ne olduğunu göstermişsin zaten!

Alıntıları Göster
    öff laf mı soktun sen şimdi çok alındım bak senin profilden de ne olduğun belli bir kelime dahi etmem sana. anlamıyorsunuz çünkü

• 2 sene boyunca mümkün olduğunca evrim ile ilgili makale ve kitap okudum. Anca anlayıp hakkında yorum yapma hakkını kazandığımı düşünüyorum.

Ama konuyla ilgili 2 satır okumayan adam gelip bunu reddediyor.

İşte buna anlam veremiyorum. Cahil cesareti sözünü canlı canlı hissediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçen sefer yazmadım ama bu sefer yazacağım. Yahu sizin darvinizm'den başka yayınlayacak sözde bilimsel haberiniz yok mu? Ne faydanız var bu sözde haberlerden veya halkın ne faydası var. Bir de iddia olarak değil kesin birşeymiş gibi yazıyorsunuz. Darvinizm kesinlikle ispatlanmamış hatta bugün tıp ve teknolojinin ilerlemesiyle mümkün olamayacağı kesin olan tamamen ideolojik, yaratıcıyı inkar etmek üzere yazılmış bir varsayımdan öte bişey değildir. Bu tür hikayelerle sanki bilimsel bir gerçeklik havası katılmaya çalışılıyor. Bu konu hakkında fiziksel örnekler nerededir.. Dünya çapında bilimsel bir komite araştırıp doğruluğunu kanıtlayabilmiş midir? Kesinlikle hayır. İşte daha önceki haberlerinizden birinde olduğu gibi, mesela ' Bilim Darvinin güve kuramını doğruladı' diye sanki yeni ortaya çıkmış ve kesinleşmiş gibi yazdığınız habere ithafen yazıyorum; https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Bilim-Darwinin-guve-kuramini-da-dogruladi.htm
    Bir varlığın yaradılışında olan bir özelliği evrimmiş gibi anlatmak ve bunu doğanın bir gerçeği gibi , bilimsel bir gerçek gibi lanse etmek doğru değildir.Orada eleştirye maruz kalacağını bildiğinden, renk değişimi geçici olduğundan evrim değildir demişsin. Sonra Adaptasyonun aktarımı falan..O zaman gen aktarımı derim ben buna niye evrim diyeyim?E peki evrim kısaca köklü değişimlerse verdiğin örnek ise geçici ise nasıl evrim oluyor. O zaman siyah olan beyaza döndüğünde beyaz olarak kalmalıydı yada beyaz olan siyaha döndüğünde. Sen 20 dakika güneşin bağrında bekle tenin rengi nasıl değişiyo.. Keza bazı hayvanların renk değiştirdiği de bilinioyr. Bunlar o varlığın orjinalinde olan özellikler, sonradan kazanılmış özellikler değil. Güve bugün güve olayım yarın kuş olayım demez. O zaman avken avcı olmayı deneselerdi ortada güve diye bi tür de kalmazdı..Denizin altında tüp olmadan kalmaya çalışın kaç dakika kalabilirsiniz.Hadi balıklar evrimleşip karaya çıksınlar da av olmaktan kurtulsunlar.. Bunlara göre evrim yüzyıllar yüzyıllar içinde olmuş hatta milyon yılları almış. insan ömrü en fazla 100 yıl zaten bi de evrimleşmek için 100yıllar bekleyecek. Bi de bunu nerede nasıl gözlemlediniz yüzyıllar süren bişeyi insan ömrü yetmez buna. Ayrıca nerede bu ara fosiller bakıyorsun 1000 yıl önce yaşamış timsah fosiliyle şimdiki fosil tıpatıp aynı Hani arada değişim olurkenki fosiller.. Bize bilimsel gibi dayatılan bu teoriye materyalistler sahip çıkmıştır. Dünya düzeni de bu insanların elinde dolaştığı için bilime de yön vermişlerdir. Aslında bilimsel dayanağı olan bir görüş değil ideolojik yada felsefi bir varsayımdır.Bu felsefeye göre herşey rastgele biçimde oluşabilir ve birbirine dönüşebilir . Burada esas olan güçlünün ayakta kalması zayıfların elenmesidir.(Doğal seleksiyon) Bu acımasız düzen haşa yaratıcıyı devreden çıkarır ve yok sayar. Faili sebeplere verir. Dolayısıyla vicdan sorgulaması, yaratıcıya hesap verme gibi zahmetlerden sözde kurtulunur. Yaşam bir savaş, birbirini egale etme alanı olarak görülür. Merhamet lüzumsuzlaşır. İnsanlar yozlaşır. Yaratıcı düşüncesi olmayan pek çok zihniyetin içinde, bi paket sigara için birbirini bıçaklayan insanlar görürsünüz. Hitler de bu felsefeden etkilenmiştir.. Alman ırkını üstün ırk olarak görmüş ve arileştirmeye kalkmıştır. Kendi ırkından dahi insanları engelli,özürlü oldukları için öldürmüştür. Ona göre bu insanlar toplum için faydasız ve ayakbağı idi. O ise dünyaya kafa tutacak bir ırkın peşinde olduğundan bu kimseleri evrim teorisindeki doğal seleksiyon yönteminde olduğu gibi ayıklamaya kalktı. Yani 'güçlü olan ayakta kalır zayıf olan daima yok olur' düşüncesiyle. Oysa hayat; Dayanışma, yardımlaşma ve fedakarlık demektir.. En çok merhamete en zayıflar layıktır. Küçük bi bebek ele alalım. Anne 9 ay karnında taşır, korur kollar. Yetmez süt verir. Altını değiştirir. Ağladığında hemen yanında biter. Baba desen keza öyle. Engelliler çocuklar ve yaşlılar belki onlara olan merhamet topluma yayılır. Belki Allahın merhametini iktiza eder. Belki ihsanını celbeder. Materyalizm, bencillik ve ego tatminini ön planda tutarken dinimiz ise diğergamlığı över. Bencilliği tavsiye etmez. Bu sözde bilimsel teori bilimsel değil ideolojiktir.
    Habere konu olan hikayenin aslı; ( Bu tür haberler ve benzerleri ısıtılıp zamanla tekrar revizyona sokulur. Sanki yeni bişey bulunmuş gibi yapılır)http://www.dogalseleksiyonvedarwinizm.com/kelebekler.html
    Kelebeklere dairhttp://www.dogalseleksiyonvedarwinizm.com/davranislar.html
    Hitler ve diğer akımların darwinizmden nasıl etkilendiğine dair;http://www.dogalseleksiyonvedarwinizm.com/nazizim.html

• Adama bak ''evrimi reddeden kişi ahmaktır demiş'' sen önce üslubunu düzelt, işte bu yüzden ateistler ile tartışamıyoruz, anında ya aşağılama yada küfür yiyoruz.

Evrim belgesellerini severek izleyen biri olarak diyorum, bunu samimi olarak söylüyorum, yüzlerce bilgi belgesel izledim, gülünecek derece de saçma teoriler gördüm okudum.

Doğal seleksiyon saçmalığı ise bir başka olay. Öyle şeyler söylüyorlar ki ulan bilim adamısın senarist misin belli değil :D

• quote:

Orijinalden alıntı: mako3e

Adnan oktar denen adamı sevmem.

Fakat sizin bu adamdan bu kadar korktuğunuzu görmek bana çok ironik geliyor.

Evrim o kadar ahmakça bir inat ki, tv lerde açık kızları oynatan ve kendine mehdi diyen biri bile bu evrim soytarılığını bitirebiliyor.

Evrim bir kör saplantıdır. Tüm dünyada bir şey ispatlanır sonra üstüne fikir yürütülür.

Evrim de ise tam tersi. Her şey rastlantı. Hadi bunu ispatlayalım!

En büyük bilim yalanı evrimdir.

Kral çıplak!
    Korktuğumuz falan yok, adam alenen yalan söylüyor. Aynı sizin gibi. O alıntıların çoğu bağlamından koparılmış şeyler, bazısı gerçek bile değil. Ben geçtiğimiz yıllarda, direkt elimin altında olduğu için Cemal Yıldırım konusunda yaptıkları soytarılığı ortaya çıkarmıştım. Diğerleri de aynen öyledir. İsteyen kitapları indirip karşılaştırabilir.

Sizin evrim hakkında zerre bilginiz yok, ancak kendinizi rezil etmek için burada zırvalıyorsunuz.

• Eyvah eyvah, forumu Adnan Oktarcılar bastı. Hükümet bunları içeri almadı mıydı?

Ek: Herif utanmadan "tıp ve teknoloji evrimi yalanladı" demiş. Bugünün tıbbı, biyolojisi, biyoteknolojisi vs. neredeyse tamamen evrim üzerine kurulu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-F01EF196D -- 8 Ekim 2018; 0:11:14 >
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    Kime neye gore ?12 bin yil bunlar varsayin hotanto vahsileri gibi herseye kanmayin!!! bilim herseye kanit olamaz yada elindeki argumanlardan yola cikarak herseyi dogru kabul edemeyiz.. bilim tarihleri abartmayi sevdigini bilmeyen yoktur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Eyvah eyvah, forumu Adnan Oktarcılar bastı. Hükümet bunları içeri almadı mıydı?

Ek: Herif utanmadan "tıp ve teknoloji evrimi yalanladı" demiş. Bugünün tıbbı, biyolojisi, biyoteknolojisi vs. neredeyse tamamen evrim üzerine kurulu.
    Bir insan, cahille neden tartışmaya girer ki? Üstelik sonucunu bildiği halde. Cahil asla soru sormaz sade cevap verir, ne kadar çırpınırsan o kadar batarsın, her şeyi bilen birini mağlup edemezsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tostumm -- 8 Ekim 2018; 0:33:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 575m

Geçen sefer yazmadım ama bu sefer yazacağım. Yahu sizin darvinizm'den başka yayınlayacak sözde bilimsel haberiniz yok mu? Ne faydanız var bu sözde haberlerden veya halkın ne faydası var. Bir de iddia olarak değil kesin birşeymiş gibi yazıyorsunuz. Darvinizm kesinlikle ispatlanmamış hatta bugün tıp ve teknolojinin ilerlemesiyle mümkün olamayacağı kesin olan tamamen ideolojik, yaratıcıyı inkar etmek üzere yazılmış bir varsayımdan öte bişey değildir. Bu tür hikayelerle sanki bilimsel bir gerçeklik havası katılmaya çalışılıyor. Bu konu hakkında fiziksel örnekler nerededir.. Dünya çapında bilimsel bir komite araştırıp doğruluğunu kanıtlayabilmiş midir? Kesinlikle hayır. İşte daha önceki haberlerinizden birinde olduğu gibi, mesela ' Bilim Darvinin güve kuramını doğruladı' diye sanki yeni ortaya çıkmış ve kesinleşmiş gibi yazdığınız habere ithafen yazıyorum; https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Bilim-Darwinin-guve-kuramini-da-dogruladi.htm
    Bir varlığın yaradılışında olan bir özelliği evrimmiş gibi anlatmak ve bunu doğanın bir gerçeği gibi , bilimsel bir gerçek gibi lanse etmek doğru değildir.Orada eleştirye maruz kalacağını bildiğinden, renk değişimi geçici olduğundan evrim değildir demişsin. Sonra Adaptasyonun aktarımı falan..O zaman gen aktarımı derim ben buna niye evrim diyeyim?E peki evrim kısaca köklü değişimlerse verdiğin örnek ise geçici ise nasıl evrim oluyor. O zaman siyah olan beyaza döndüğünde beyaz olarak kalmalıydı yada beyaz olan siyaha döndüğünde. Sen 20 dakika güneşin bağrında bekle tenin rengi nasıl değişiyo.. Keza bazı hayvanların renk değiştirdiği de bilinioyr. Bunlar o varlığın orjinalinde olan özellikler, sonradan kazanılmış özellikler değil. Güve bugün güve olayım yarın kuş olayım demez. O zaman avken avcı olmayı deneselerdi ortada güve diye bi tür de kalmazdı..Denizin altında tüp olmadan kalmaya çalışın kaç dakika kalabilirsiniz.Hadi balıklar evrimleşip karaya çıksınlar da av olmaktan kurtulsunlar.. Bunlara göre evrim yüzyıllar yüzyıllar içinde olmuş hatta milyon yılları almış. insan ömrü en fazla 100 yıl zaten bi de evrimleşmek için 100yıllar bekleyecek. Bi de bunu nerede nasıl gözlemlediniz yüzyıllar süren bişeyi insan ömrü yetmez buna. Ayrıca nerede bu ara fosiller bakıyorsun 1000 yıl önce yaşamış timsah fosiliyle şimdiki fosil tıpatıp aynı Hani arada değişim olurkenki fosiller.. Bize bilimsel gibi dayatılan bu teoriye materyalistler sahip çıkmıştır. Dünya düzeni de bu insanların elinde dolaştığı için bilime de yön vermişlerdir. Aslında bilimsel dayanağı olan bir görüş değil ideolojik yada felsefi bir varsayımdır.Bu felsefeye göre herşey rastgele biçimde oluşabilir ve birbirine dönüşebilir . Burada esas olan güçlünün ayakta kalması zayıfların elenmesidir.(Doğal seleksiyon) Bu acımasız düzen haşa yaratıcıyı devreden çıkarır ve yok sayar. Faili sebeplere verir. Dolayısıyla vicdan sorgulaması, yaratıcıya hesap verme gibi zahmetlerden sözde kurtulunur. Yaşam bir savaş, birbirini egale etme alanı olarak görülür. Merhamet lüzumsuzlaşır. İnsanlar yozlaşır. Yaratıcı düşüncesi olmayan pek çok zihniyetin içinde, bi paket sigara için birbirini bıçaklayan insanlar görürsünüz. Hitler de bu felsefeden etkilenmiştir.. Alman ırkını üstün ırk olarak görmüş ve arileştirmeye kalkmıştır. Kendi ırkından dahi insanları engelli,özürlü oldukları için öldürmüştür. Ona göre bu insanlar toplum için faydasız ve ayakbağı idi. O ise dünyaya kafa tutacak bir ırkın peşinde olduğundan bu kimseleri evrim teorisindeki doğal seleksiyon yönteminde olduğu gibi ayıklamaya kalktı. Yani 'güçlü olan ayakta kalır zayıf olan daima yok olur' düşüncesiyle. Oysa hayat; Dayanışma, yardımlaşma ve fedakarlık demektir.. En çok merhamete en zayıflar layıktır. Küçük bi bebek ele alalım. Anne 9 ay karnında taşır, korur kollar. Yetmez süt verir. Altını değiştirir. Ağladığında hemen yanında biter. Baba desen keza öyle. Engelliler çocuklar ve yaşlılar belki onlara olan merhamet topluma yayılır. Belki Allahın merhametini iktiza eder. Belki ihsanını celbeder. Materyalizm, bencillik ve ego tatminini ön planda tutarken dinimiz ise diğergamlığı över. Bencilliği tavsiye etmez. Bu sözde bilimsel teori bilimsel değil ideolojiktir.
    Habere konu olan hikayenin aslı; ( Bu tür haberler ve benzerleri ısıtılıp zamanla tekrar revizyona sokulur. Sanki yeni bişey bulunmuş gibi yapılır)http://www.dogalseleksiyonvedarwinizm.com/kelebekler.html
    Kelebeklere dairhttp://www.dogalseleksiyonvedarwinizm.com/davranislar.html
    Hitler ve diğer akımların darwinizmden nasıl etkilendiğine dair;http://www.dogalseleksiyonvedarwinizm.com/nazizim.html
    Adnan Hocayı çok takip etmeyin. Kaynak verdiğiniz tüm sayfalar adnan hocaya aittir. Benim bu konuda verdiğim cevapları okuyun. 25 yıl önce ben de sizin gibi düşünüyordum. Ama o zaman internet yoktu...

Ama tekrarlayacağım tüm biyoloji evrime göre şekillenir evrim olmazsa modern biyoloji olmaz, Eczacılık çok yara alır, bir çok modern ilaç yapılmaz. Özellikle virüslere ve hastalık yapıcı mikroplara karşı savunmasız kalırız. Yani evrim hayatın içindedir. Tartışmalı bir tarafı yoktur. Karşı olan bilim adamı da yoktur. Üniversite, kürsü hiç yoktur. Malesef kandırıldınız....

• 450 bin yıllık fosil dişler, Neandertal insanının evrimi hakkında ipuçları sunuyor

• En çok neye yanıyorum biliyor musunuz.

Evrime inanç besleyenlerin kendini bilimsel görmesi, kendini kandırması ama karşıdakinin de buna inanmasını beklemesine yanıyorum.

Matematik, fizik, kimya vs. Herşey raslantıyı inkar eder.

Raslantı diye bir bilimsel çıkarım olabilir mi? İlkokul çocuğu bile bunu anlar.

Unutmadan söyleyeyim. Her evrime karşı çıkanı **** ile bağdaştırmayın. O sizin iftiracı yönünüzü açığa çıkartır. Yalancılığınızı ortaya çıkartır. Ve en sonunda kendinizi savcıya hesap verirken bulursunuz. Bir terör örgütü ile insanları oturduğu yerden salyaları aka aka bağdaştırmak suçtur.

Bu dünyada evrimi reddeden müslüman, Hristiyan, yahudi, deist, hindu vs. Binlerce bilim adamı milyarlarca insan var.

Evrim, ateistlerin ya gerçekten yaratıcı varsa o zaman yanarız düşüncesini serinletmekten öte bir amacı yoktur

Sen hiç görmediğin, gözlemleyemediğin yüz milyonlarca yıl öncesi için atıp tut bakalım. Sonucu göreceğiz.

Evrim bir masaldır. Masallar ancak ona inanmak isteyenlere anlatılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-EB772A469

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Medeniyet ne zamandan beri maymun ile ortak atadan gelenlerde görülüyor?

Haddini bil. Saçma sapan masallara inanan sensin

• mako3e kullanıcısına yanıt
    Evrim mekanizması raslantısallığa değil doğal seçilime dağılır. İnsan eliyle yapılan ıslahat çalışmaları buna örnektir. Köpek kurttan gelmiştir. İnsan eliyle yaklaşık 10 bin yılda bugünkü cinsler türetilmiştir. Ve hala türetilmektedir. Eskiden muz pek yenecek birşey değildi, her defasında daha kaliteli ve çekirdeksiz muz ekilerek bugün ki cinslere ulaşılmıştır (GDO'dan bahsetmiyorum). Buna yapay seçilim denir. Doğa içinde doğal bir biçimde canlılar öne çıkan özellikleriyle seçilerek gelecek nesle döl aktarırlar, başaramayanlar ortadan kalkar başaranlar çoğalır. O yüzden bütün canlılık alemi biz de dahil çılgınlar gibi çoğalmak isteriz. Gördüğün gibi raslantısallık işin içinde sadece mutasyon kısmında var. Onu da her an virüslerde görüyoruz.

Adnan hoca tarafına gelirsek verdiğin ve gösterdiğin tüm kaynaklar o taraftan geliyorsa burada kimin suçu var? Bu direk senin suçun değil tabi bu adamın palazlanmasına göz yumanların suçu o kadar kötü bir hale gelmişti tüm terminolojiyi dahi adamlar belirlemiş.

Evrime göre raslantısallıkdan ziyade koşullar ve doğal seçilim vardır.

Maymundan gelme diye bir şey yok, ortak atalar vardır.

Dolayısıyla bugünkü maymunlar neden insan olmuyor diye bir şey de yoktur sistem böyle işlemez.

Sadece başarı yönünden bakarsak en başarılılar tek hücrelilerdir. Bu durumda her canlının tek hücreliye evrimleşmesi gerekirdi. Hayır o da öyle işlemiyor bir kere bir yola girdiyseniz geri vitese pek takamazsınız.

Dünyada evrimi; aşırı görüşleri ve hıyanet şebekeleriyle ortaklığı olmayan bilim adamları reddetmez reddemez, binlerce kanıt var. Reddettiği anda bilim adamı olmaz.

Gerisi laf biliyorsun. Evrimi reddetmen içinkanıt üretmen gerekir laf değil...

• quote:

Orijinalden alıntı: tostumm

Bir insan, cahille neden tartışmaya girer ki? Üstelik sonucunu bildiği halde. Cahil asla soru sormaz sade cevap verir, ne kadar çırpınırsan o kadar batarsın, her şeyi bilen birini mağlup edemezsin.

Alıntıları Göster
    N'apalım, meydanı boş bırakmak da uygun düşmez.

Zaten Donanımhaber'in seviyesinden pek bir şey beklemiyorum da saçma sapan bir yoruma bir sürü artı veren bilim düşmanlarının da bu bölümde yeri olmamalı.
  • Bugün Habertürk de bir haber okumuştum, evrim kansere karşı tedbir getirmesi için 2 milyar yıl gerekli falan diyordu bir bilim adamı. Dünya 4.5 milyar yaşında kabul ediliyorsa 2 milyar yılı neye göre hesaplıyor anlamış değilim. Neyse bilim adamı vardır bir bildiği.
  • feylosoft kullanıcısına yanıt
    Kanıtlanmamış bir iddiayı önce ispat etmek gerekmiyor mu?

Biz ateistiz ve kendimize bunu telkin ediyoruz derseniz saygı duyarım. Ama sanki bilimsel bir gerçek gibi ortaya sunmanıza karşıyım.

Ateizm bir nedene olan inançtır.

John lennox

Ben daha bilimin dün ak dediğine bugün kara dediğine hiç girmiyorum. Mutlak doğruyu bilimde arayan yanılmaya mecburdur. (buradan bugün bilimin evrimi kanıtladığı anlamı çıkmasın)

• quote:

Orijinalden alıntı: alektemoveit

Bugün Habertürk de bir haber okumuştum, evrim kansere karşı tedbir getirmesi için 2 milyar yıl gerekli falan diyordu bir bilim adamı. Dünya 4.5 milyar yaşında kabul ediliyorsa 2 milyar yılı neye göre hesaplıyor anlamış değilim. Neyse bilim adamı vardır bir bildiği.
    Öyle bir şey dendiyse diyen kişi yanlış denmiş. Böyle bir süre tahmini yapılamayacağı gibi böyle bir sürecin kesin olarak ortaya çıkacağından da bahsedilemez. Kanser vakaları şu anda türün genelini yok edebilecek boyutta değil ve popülasyon oldukça geniş. Kansere dayanıklılığı sağlayan bir mutasyon oluşsa bile bunun fark edilebileceğinin ve yayılabileceğinin bir garantisi yok.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.