Şimdi Ara

4*4 ARAÇLA KIŞ LASTİKSİZ YOLA ÇIKILABİLİR Mİ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
7.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 15 tatilde karlı buzlu yollardan geçerek araçla memlekete gitme niyetimiz var ama araçta kış lastikleri yok.bu şekilde çıkmak çok riskli olur mu.

• Risk tabiki var. Hyundai Tucson geçen yıl ankaradaki yogun karda 4x4 te altında 4 yıllık yaz lastikleri olmasına ragmen gidiyordu. Fakat durdurabilene aşk olsun
  • Aracınızda mutlaka zincir bulundurun kesinlikle riskli olur.
  • lastik şart kar buz varsa .aşırı buz varsa lastikte kurtarmaz zincir takman gerekir.

araç nedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: INTRUDERTR

lastik şart kar buz varsa .aşırı buz varsa lastikte kurtarmaz zincir takman gerekir.

araç nedir.

araç RAV4
  • Tabiiki kis lastigine gore daha riskli olacaktir. Zincirsiz kesinlikle cikilmaz. Bir zincir alin yola cikmadan mutlaka bir kere takip sokun. Arac kaymaya baslayinca usenmeyin mutlaka durup zinciri takin. 40-50 km yi sakin gecmeyin. Bu sekilde riskinizi baya azaltmis olursunuz.
  • isterseniz 8x8 olsun lastikler yola tutunmadığı sürece bir şekilde ilerlersiniz ancak duramazsınız. durmak, ilerlemekten daha elzemdir.
  • Kar yağdığında kış lastikleri olmayan Captiva'yı bırakıp, 4 adet kış lastiği taktırdığım Linea ile gidiyorum.
    Captiva'ya 4 kış lastiği 1500 TL. Biraz pahalı geldi bana. Son iki yıldır fazla bir kar yağmadı. İdare ediyorum.

Sorunun cevabına gelelim. Kış lastikleri 3 amaçla takılıyor:
    1. çekiş
    2. fren
    3. virajda yol tutuş

4X4 araçlar için normal lastiklerle çekiş fena olmuyor. Ama fren ve yol tutuş hala bozuk.

Karlı buzlu şehirlerarası yollardan çok gidecekseniz kış lastiklerini taktırınız. Zincir kullanmayınız, yazıktır.

Bu arada, nereden nereye gideceksiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ihsanokur -- 23 Aralık 2011; 6:48:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur_er

15 tatilde karlı buzlu yollardan geçerek araçla memlekete gitme niyetimiz var ama araçta kış lastikleri yok.bu şekilde çıkmak çok riskli olur mu.

değilm 4*4, 8*8 olsa bile lastikler tutunmadıkdan sonra hiçbir işe yaramaz efenim.
  • Karda-buzda yürüyor olsanız aşağıdakilerden hangisinin ayağınızda olmasını istersiniz?
    İkisiyle de yürüyebilirsiniz ama hangisini tercih edersiniz?

• bir kere aracınız gerçek bir 4x4 bile değil. Gerektiğinde 4 çeker olabilen ama benim izlediğim testlerde 4x4 performansı yetersiz kalabilen bir araç. O yüzden sakın aracım 4 çeker ben karda buzda giderim demeyin pişman olursunuz. En kısa zamanda paranıza kıyın ve bir set kış lastiği alın. Allah korusun bir kaza anında maliyeti maddi ve manevi daha yüksek olacaktır. Riske değmez.
  • ucuz da olsa mutlaka kış lastiği alın. kumholar dahi işinizi görecektir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nrglife

Karda-buzda yürüyor olsanız aşağıdakilerden hangisinin ayağınızda olmasını istersiniz?
    İkisiyle de yürüyebilirsiniz ama hangisini tercih edersiniz?

Hocam bu örnekle olayı gayet iyi özetlemişsin. Bu örnekten sonra yoruma gerek yok.
  • isterse 8*8 olsun kış lastiği şart belki hareket eder ama durmaz
  • lastik olmasa bile muhakkak aracınızda silikon bazlı bir kar paleti olsun. ben şehir içinde kabak lastiklerle bile dolaşırken korkuyorum şehir dışında mazallah bir patlasa sonucu düşünemiyorum.
  • RAV4'un 4 cekerine de cok fazla guvenmeyin derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: donniedarko

bir kere aracınız gerçek bir 4x4 bile değil. Gerektiğinde 4 çeker olabilen ama benim izlediğim testlerde 4x4 performansı yetersiz kalabilen bir araç. O yüzden sakın aracım 4 çeker ben karda buzda giderim demeyin pişman olursunuz. En kısa zamanda paranıza kıyın ve bir set kış lastiği alın. Allah korusun bir kaza anında maliyeti maddi ve manevi daha yüksek olacaktır. Riske değmez.

aynen katılıyorum. ben de 4x4 deyince baya jip zannettim, meğer büyük tekerli jip görünümlü rav4 müş araç. size hem kar lastiği hem de zincir lazım.
  • Bir 4X4 kullanıcısı olarak sakın ha diyorum.
    Aracınıza kış lastiklerini takarsanız, hem güvenliğiniz artar hem de aracınızdan zevk alırsınız. Yaz lastikleriyle karlı-buzlu bir yola geldiğinizde, normal binek araçları basıp giderken siz zor durumda kalabilirsiniz. Aracınızdan soğursunuz.
  • Kış lastikli aracımla birkaç kez yaz lastikleri olan 4x4lerle kalkış denemesi yaptık kar ve buz üzerinde, her seferinde onlardan çok daha seri bir şekilde hızlandım, fren mesafesinden bahsetmeye gerek yok zaten, çekişle bir alakası yok sonuçta; Kış lastiklerimle karlı bir yolda; örneğin Sivas Ankara arasında normal havada 110-120 gittiğim virajlarda rahatlıkla 80 90 km hıza çıkıyorum, İst Ank arası Cankurtaran'dan yine oldukça yüksek hızlarda güvenle inebiliyorum. Kesinlikle Kış lastiği öneriyorum, 4 lastiğin fiyatı sizin ve ailenizin canından daha değerli değil
  • aracınızda karda buzda uygun tutunma sağlayan lastikler yoksa 4*4 veya 5*5 olması birşey ifade etmez bir şekilde kalkar ama zaten suv ağır araç dururken allah korusun başınıza iş açılabilir
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.