Şimdi Ara

/-- ( 3dfx Unutmayanlar Kulübü ) --\

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
255
Cevap
2
Favori
23.643
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ...................................................................
    ...................................................................

Arkadaşlar benim gerçekten unutamadığım ekran kartı üreticisidir (Her ne kadar nvidia tarafından satın alınmış olsada teknolojileri nvidia tarafından kullanılmaktadır) benim gibi halen daha sevenleri varsa ve bu sevenleri bir araya getirmek için bu konuyu açtım tüm 3dfx sevenlerini bekliyorum

Daha önceden açtığım konudan alıntı;

1995-1999 oyun piyasasını ayağa kaldıran 3 boyutlu hızlandırıcı kart (Çipseti üreten firma). 4 mb'lık S3 Virge'mizin kral olduğunu sandığımız yıllarda suratımıza tokat gibi inmişti. İlk hayal kırıklığı 97 sonunda EA Sports'tan gelmişti. Fifa 98'de yağmur ve kar efektlerini görebileceğimiz açıklanmasına rağmen, oyunu alıp daha ilk maçta karlı sahayı açan bünyeler gözlerine inanamamışlardı. Hayır, karlar düşer, düşer düşer ağlarım " nidalarıyla değil. Düşen karları göremedikleri için inanamadılar gözlerine ardından oyun dergilerini inceleyip (gameshow vardı o zamanlar) bu güzel efektlerin 3dfx gerektirdiğini öğrenip, parasızlığı kör gözlerinden öptüler. O zamanlar çocuktum ama yanlış hatırlamıyorsam 300$ civarıydı ve hiçbir gencin de babasına " oyun oynicam, bana 300$ verir misin? " demeye yüzü yoktu. Daha birkaç ay önce 2300$'a aldığı bilgisayarın sadece oyun amaçlı olduğu çaktırılmamalıydı.

Konu sınırlarını aştık, evet. Neyse efendim, zaman içerisinde oyun cd'si satılan güzide tükanlarımızda ek raflar belirdi. " mustafa ağbi, bunlar ne? " diye sorduğumuzda o rafta yer alan oyunların " 3dfx istediğini " öğrendik. Yine de incelenirdi o güzel cd'lerin kapakları, salyalar akıtılarak. Kimse görmezdi ama kalbimize akıttığımız göz yaşlarımızı. Hatta o zamanlar bir liste yaptığımı hatırlıyorum. " 3dfx alınca oynayacağım oyunlar " diye. Şimdi o listeyi bulsam da gülmek ve ağlamak arasındaki o trajikomik bölgeye düşsem.

Bu rafların büyüyüp, dükkanları kuşatması da fazla zaman almadı. 3dfx alacak parası olmayan oyunseverler " 3dfx destekleyen " oyunları tüm grafik ayrıntılarını kapatıp, en düşük çözünürlükte oynamaya çalışırken, " 3dfx gerektiren " oyunların piyasaya hükmetmesi karşısında firmaya nefret ile bakmaya başladılar. Sırf türkiye'den aldıkları beddualar bile batmaları için zemin hazırlamaya kafidir kanımca.

Batmak dedik, oradan bağlamak lazım. Voodoo, Voodoo Rush, Voodoo 2 gibi ek 3d hızlandırıcı chipsetlerin ardından voodoo banshee ile ekran kartı olayına girdiler. Nitekim, agp'den tam verim alamamaları ve o aralar nvidia'nın gaza gelmesi sonucu nal topladılar. Saçma sapan sürücü hataları da bu denkleme eklenince tarihin hayal kırıklıkları arasında boğaza nazır bir yer edindiler kendilerine. Sonradan bokunu çıkardılar olayın, özel adaptörlü dört işlemcili Voodoo 5 6000, çift işlemcili voodoo 5 5500'e kadar gitti bu. nVidia'nın donlarını bile satın aldığı söylenegelmektedir.

Banshee TNT'lerle bi süre başa baş gitti, sonra TNT 'lerle Voodoo 3'ler kapıştılar ve TNT'lerden iyi kartlardı. Her ne kadar bellekleri 16 mb da kalsada ve maksimum 16 bit renk sağlasalarda TNT2 lerde olmayan yüksek tazeleme hızlarını bu kartlarla sağlıyorduk, Quake gibi fps ler kesinlikle en iyi bunlarla oynanıyordu.derken GeForce diye bir olayla atağa geçti nvidia, işte o zaman 3dfx in çanları çalmaya başlamıştı. Voodoo 4 ve 5 ile belki çok yüksek teknolojiyle üretim yapmışlardı ama nvidianın geforce unun ulaştığı başarıya asla ulaşamadılar ve nvidia sonunda 3dfx i satın aldı ve bilgisayar tarihindeki efsanelerden birinin sonu gelmiş oldu.

Ufak sorunlari yuzunden ertelenmek zorunda kalmasa ve zamaninda ciksa, nvidia'nin en guclu kartini uce katlayip (yalan degil) sahadan silecek olan, gelmiş gecmiş en uzun ekran karti (32 cm)

Gittikce batmakta olan 3dfx'i kurtarmasi beklenen "3dfx napalm" projesinin en kallavi elemani olan Voodoo 5 6000, uzerinde 4 adet grafik işlemcisi taşimaktaydi. Kartin ilk dizaynlarinda bu işlemciler 2x2 şeklinde dizilmiş olsalar da [Resim altta] bu dizaynin cikarttigi problemler sebebiyle gpu'lar yan yana dizilmek zorunda kaldi (gelmiş gecmiş en uzun kart olmasi bu yuzden).

Kartin 4 gpu'yu birden barindirmasinin getirdigi inanilmaz kompleks yapisi 3dfx icin surekli sorun yaratti ve normalde 1999 sonu gibi cikmasi gereken kart 2000 sonlarina dogru hala cikmami$ti. 3dfx kasim ayinda karti iptal ettigini duyurdu zaten aralik ortasinda da firma nVidia tarafindan satin alindi.

Yaklaşik 1 senelik geliştirme sureci boyunca 1000 civari Voodoo 5 6000 uretildi. Normaldir ki zaman ilerledikce yeni revizyonlar cikmişti. ilk versiyon olan 1000 dogru duzgun calişmiyordu bile. Firmanin cikardigi en son versiyon ise 3900du (son kez ekim başlarinda revize edilmiş).

Kartin bu son revizyonlari halen 1.000$ civarinda fiyatlardan satiliyor. Karti 3 sene sonra, 2003 yilinda bir site incelemiş ve acaba çıksa nasil olurdu, diyerek performansina bakmiş. Bu performansi degerlendirmeden once durmamiz gereken nokta bu kartin rakibinin asil olarak hangi kart oldugu, o yuzden o yillardaki ekran karti furyasina bi goz atalim, nvidia'nin kartlarina bakalim:

* 1999 yilinin ba$larinda tnt2'yi piyasaya surduler (Cevap: Voodoo 3 3000)
    * 1999 yilinin ortalarina dogru TNT2 Ultra'yi piyasaya surduler (Cevap: Voodoo 3 3500)
    bundan kisa bir sure sonra GeForce 256'yi piyasaya surduler
    * 1999 sonunda GeForce DDR'yi piyasaya surduler
    *2000 baharinda GeForce 2 GTS'yi piyasaya surduler
    *2000 sonlarina dogru GeForce 2 Ultra'yi piyasaya surduler
    *2001 ortasinda da GeForce 3'leri piyasaya surduler.

"3dfx'in napalm" projesinin temelindeki VSA 100 Gpu'sunun geliştirme işlemleri, bu projenin ilk aciklanmiş piyasaya surulme zamani olan 1999 sonlarina dogru tamamlanmişti. Hatta ve hatta Voodoo 4 4500 ve Voodoo 5 5500 o anda piyasaya surulebilecek durumdaydilar, ama Voodoo 5 6000'in karmaşik yapisi surekli problem cikardigi icin ucunu birden cikarmak istegiyle 4500 ve 5500'u de ertelediler. Voodoo 5 6000'in sorunlari devam edince 4500 ve 5500'u 2000 baharinda cikarmak zorunda kaldilar. yani demek istedigim şu ki, 6000 sacma sapan problemler olmasa 99 sonunda piyasaya surulebilecekti ve rakibi de GeForce DDR olacakti. Voodoo 5 6000 1 sene gecikip 2000 sonlarina doğru ancak hazir oldugunda ise "abarti"ligini kaybetmişti ve iptal edildi. Ve sonunda rakibi nVidia tarafından 112 Milyon dolara satın alındı.

En son yaptıkları ekran kartı Voodoo 5 6000'dir. Kartin performans testi ise şahsimi cok uzdu cunku kart ddr'yi tamamen sahadan silmekle kalmiyor, sonra cikan GeForce 2 GTS'yi de rahatlikla geciyor, GeForce 2 GTS Ultra'yi da cogunlukla geciyor ve hatta bazi testlerde GeForce 3'u bile geçiyordu. işte boyle bir kartti. Bu karti du$unun ki GeForce DDR zamaninda piyasaya surmu$ 3dfx. Ortada nVidia filan kalmayacakti.

Ayrıca bu performans testleri 3dfx ile alakasiz kişilerce cikarilmiş olan son derece yalan suruculerle gercekle$tirilmişti.

Örnek fps'ler:

Serious Sam 1600x1200x32 (voodoo 5'in en iyi testi, gordugumuz gibi rakibi ddr'yi tam olarak uce katliyor)

Voodoo5 6000 : 63fps
    GeForce 3 : 56fps
    GeForce 2 Ultra : 47fps
    GeForce DDR : 21fps

Jedi Knight 2 1600x1200x32 (Bu testin diger sonuclarinin iyi bi temsili, test sonuclari genellikle boyle, o yüzden koydum. ddr yine 3e katlanmiş)

GeForce 3 : 73fps
    Voodoo 5 6000 : 66fps
    GeForce 2 Ultra : 60fps
    GeForce DDR : 23fps

Bu sonuclar insana "aaah ah 3dfx" dedirtmiyor degil.

/>

/>

/>

/>

3dfx Ekran Kartları;

1997

4 MB Voodoo Graphics

1997

8 MB Voodoo Rush

1998

12MB Voodoo 2

3dfx günümüz grafik kartlarında kullanılan SLI teknolojisinin atasıdır. Voodoo 2'ler SLI Desteklidir.

SLI Yapılmış Voodoo 2'ler;

1999

16 MB 3dfx Voodoo 3

2000

32 MB 3dfx Voodoo 4 4500

64 MB 3dfx Voodoo 5 5500

Doğmayan kraldan görüntüler

Voodoo 5 6000 ekran kartından görüntüler;

3dfx Voodoo5 6000 Özellikleri;

Quad 3dfx VSA-100 SLI
    128MB Memory
    4 pixels per clock rendered
    1.33 GigaPixel/s
    Real-time full-scene anti-aliasing
    T-Buffer digital cinematic effects

Çıksaydı kıyamet kopabilirdi

Voodoo 5 5000 Çift CPU'lu ekran kartı;

VSA 100 Nedir?

Açılımı: "Voodoo Scalable Architecture model-100". 3dfx'i kurtarmasi beklenen bir grafik işlemcisiydi. "Voodoo napalm" projesinin kalbiydi.

nvidia, TNT2 ve TNT2 Ultra'siyla Voodoo 3 serisini geride birakmiş ve sonra 99 ortasinda cikan GeForce 256 modeliyle tartişmasiz performans lideri olmuştu. Üstüne üstlük yilin sonuna dogru cikacak bir geforce ddr modeli de duyurmu$tu. 3dfx icin i$ler yolunda gorunmuyordu derken voodoo'cularimiz yeni voodoo serilerini duyurdu: voodoo 4 4500, voodoo 5 5000, voodoo 5 5500 ve voodoo 5 6000. bu kartlarin hepsi 99'un sonunda cikacakti.

VSA-100'un en onemli ozelligi "scalable" olmasiydi, yani bu işlemciden birkac tane paralel şekilde yan yana koyarsaniz beraber çalişabilyorlardi. Voodoo 4'lerde 1 adet, Voodoo 5000 ve 5500'de 2 şer, Voodoo 6000'de de 4 tane VSA-100 cipi olmasi tasarlanmişti. Şu anda bakinca sanki oyle gorunuyor ki, 3dfx adam gibi tek bir gpu cikaramamiş onun yerine "umutsuz bir son cozum yolu" olarak ekran kartlarina ikişer ucer ayni işlemciden tikmaya başlamişti. Ama bu dogru degil.

Test sonuclarina gore VSA-100'un paralel calişabilme yetenegi mukemmeldi, 5500 4500'un iki kati, 6000 de 5500'un iki kati performans veriyordu. 1999 yilinda boyle super karmaşik bir teknolojiyi mukemmel bir şekilde uygulamayi başarabilmişti 3dfx. Sonraki hiçbir firmanin çoklu gpu'lu ekran kartlarinin hicbiri bu şekilde performans katkisi saglayamadi (hali hazirda [2007 sonu] nvidia'nin SLI ve ATI'nin crossfire'i ikinci grafik işlemcisinde ortalama 1.4 kat performans verebiliyorlar ancak, ve cogu oyunda calişmiyorlar bile)

3dfx boyle karmaşik bir işin ustesinden gelmeyi ba$armişti. 99 sonunda VSA-100 geliştirmesi başariyla tamamlanmiş durumdaydi ve 5500'ler piyasaya surulebilecek vaziyetteydi. Ne yazik ki 6000'in 4 gpu'lu karmaşik yapisindan dogdugu sanilan bir miktar problem yuzunden VSA-100'lu voodoo napalm serileri 99 sonu olan piyasaya surulme tarihlerini sektirdi ve yeni tarih 2000 bahari olarak belirlendi.

99 sonunda nvidia'nin geforce ddr'i tarihini kacirmadi ve piyasaya cikarak zaten geforce sdr ile nvidia'ya gecmiŞ olan performans kralligini percinledi.

2000 baharinda 3dfx yine kotu haberlerle geldi: Voodoo 5 6000 yine piyasaya sürülemeyecekti (yeni tarih yil sonuydu), Voodoo 5 5000 iptal edilmişti, Voodoo 4 4500 ise 6000 ile beraber cikacakti. voodoo 5 5500 ise baharda piyasaya cikti, ne yazik ki nvidia da ayni gunlerde yeni bir kart cikardi: geforce 2 gts. boylelikle 3dfx'in elindeki en kuvvetli ekran karti, zaten başta orta sinif olarak düşünülmüş Voodoo 5500 oldu. 3dfx, Voodoo 5 6000'siyle GeForce DDR'yi kapiştiracakken şimdi Voodoo 5 5500 ile GeForce 2 GTS'yi kapiştirmak durumunda kalmişti. Bu rezalet durumda bile Voodoo 5500, GTS ile kafa kafaya gitti. Quake 3 benchmarklarinda yuksek çözünürlük ve ayarlarda GeForce 2 GTS'nin sadece biraz gerisinde kalirken Unreal Tournament benchmarklarinda tüm ayarlarda tum rakiplerini sahadan siliyordu. Ama ne yazik ki olayin bir de fiyat boyutu vardi. 3dfx napalm serisinde karşilaştigi zorluklar sebebiyle 5500'un fiyatini "High End" olarak ayarlamak zorunda kaldi (Voodoo 5 6000'in fiyatina yakin oldu, halbuki yarisi olmasi planlaniyordu) ve kart fiyat olarak GeForce 2 GTS'nin ustunde kaldi, GTS zaten pahaliydi, dolayisiyla Voodoo 5 5500 cok tutamadi.

Ekim ayinda son umut olarak voodoo 4 4500'u piyasaya suren 3dfx, bu kartin rezalet performansi ve ayni fiyattaki diger kartlar tarafindan aşağılanmasi gibi sebepler yüzünden yine başarili olamadi ve ayni hafta içerisinde Voodoo 5 6000'i iptal ettigini duyurdu, gerisini biliyoruz, 3dfx aralik 2000'de batti.

Voodoo 5 6000'den 1000 civari uretilmişti, bunlar sonraki testlerde gosterdi ki 6000, asil rakibi olan geforce ddr'yi uce katliyor, sonra cikan gts'ye fark atiyor, daha sonra cikan gts ultra'yi da geciyor ve hatta taa 2001 mayisinda cikan geforce 3'u bile zaman zaman geciyordu.

VSA 100 ve voodoo napalm projesi 3dfx'in yaptigi başarili şeyler olmasina rağmen (teknik olarak voodoo3 'lerden cok daha başarili) firmayi batiran unsurlar olmak durumunda kalmişlardir.

3dfx Video;

http://www.youtube.com/watch?v=DnYmIZx5Wak

Not: Zamanın en iyi grafik kartı üreticisini unutmamamız gerektiğini düşündüğüm için böyle bir konu açtım yazılar alıntıdır. Bir zamanlar 3dfx vardı ve benim için gelmiş geçmiş en karizmatik firmadır.

Buda imzamız arkadaşlar

[center][image]http://img8.imageshack.us/img8/4351/3dfx0b1da.jpg[/image][/center] 
    [center][b][link=http://forum.donanimhaber.com/m_29550899/tm.htm]3dfx Unutmayanlar Kulübü[/link][/b][/center]

quote:

Üye Listesi;
    -------------

1- Source
    2- Fubo
    3- qraff
    4- Furkan Yağız
    5- einhander
    6- THR
    7- Syn7ax
    8- Joke®™
    9- M@rvellous
    10- Atl@s
    11- ogz2232
    12- HoLY.oNE
    13- ::ExtremE::
    14- AliKocoglu
    15- becco
    16- Jeasme
    17- VMTX
    18- multeci
    19- Silver_Sky
    20- Acharad
    21- desert_rain
    22- alpalp84
    23- robotech3
    24- .:BBR:.
    25- kaanaysel
    26- ?

Son Güncellenme Tarihi: 18.06.2009

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Source -- 18 Haziran 2009; 0:28:34 >

• 5500 bende vardı gf2 mxle kafa gidiyordu..
  • quote:

Orjinalden alıntı: namazındaniyazında

5500 bende vardı gf2 mxle kafa gidiyordu..

Seni aramızda görmek isteriz
  • Çok güzel yazı olmuş usta . Eline sağlık.
    Bende s3 savage4 8 mb vardı. 3dfx filan bize ağır geliyodu. Alamazdık o zamanlar.
    Bende raflara imrenerek bakardım
  • quote:

Orjinalden alıntı: koraytugay

The Diamond Monster 3Dfx Voodoo 1 vardı bende de.

Diomand Viper 550 mi ne almıştım sonra atmıştım 3dfx kartını galiba.
    Çok önceydi şimdi hafızam yanıltıyorda olabilir beni.

Bu arada $ işaretleri yüzünden yazından keyif alınmıyor dostum. Ş harfi yok mu klavyende? Bari S kullansaydın.

Tamam kardeş düzelticem
  • bende S trio 3d2X vardi sonra bi vodo 3 bulmustum verirdim Quake in gozune gozune
  •  /-- ( 3dfx Unutmayanlar Kulübü ) --\

Nerden Nereye
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Arkadaşlar gruba üye olmak isteyenler mesajlarında bana bildirsinler bende bir isim listesi hazırlayıp listeyi hazırlayım
  • Ah ah ne günlerdi ya deliler gibi sevinmiştim 3dfx kartımı aldığımda..Oyunlar açılırken logosu çıkardı ne karizmatikti öyle Ayrıca bilgisayarcılara girdiğimde sordukları soru ''3dfx kartın var mı ?'' olurdu..O evet demenin zevkini hiç unutamam Eskiden her şeyin tadı daha güzeldi ya..Belki kolay kolay ulaşamadığımızdandır..Şimdi her şey elimizin altında kolayca sahip olabiliyoruz ve maalesef o eski tat yok..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Source

Arkadaşlar gruba üye olmak isteyenler mesajlarında bana bildirsinler bende bir isim listesi hazırlayıp listeyi hazırlayım

beni ekle dostum ama imzaya link koyamam cunku imza ayarlarimi tel nosundan dolayi deyistiremiyorum imzamdaki pc bile gtti ama hala imzamda duruyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: fubo

quote:

Orjinalden alıntı: Source

Arkadaşlar gruba üye olmak isteyenler mesajlarında bana bildirsinler bende bir isim listesi hazırlayıp listeyi hazırlayım

beni ekle dostum ama imzaya link koyamam cunku imza ayarlarimi tel nosundan dolayi deyistiremiyorum imzamdaki pc bile gtti ama hala imzamda duruyor

Tamam sorun değil
  • Oyunların açılışındaki dönen 3dfx videosunu anmak isteyenler için
    http://youtube.com/watch?v=QY-LrdhHylU
    http://ktunnel.com/index.php/1010110A/8a306fb5a22408bf59ebc67218c69a49f537786eda2c0b347fb2cfa7a157c74f5ce4b16415374

Liste hazırlanırsa beni de yazın

• quote:

Orjinalden alıntı: qraff

Oyunların açılışındaki dönen 3dfx videosunu anmak isteyenler için
    http://youtube.com/watch?v=QY-LrdhHylU
    http://ktunnel.com/index.php/1010110A/8a306fb5a22408bf59ebc67218c69a49f537786eda2c0b347fb2cfa7a157c74f5ce4b16415374

Liste hazırlanırsa beni de yazın

tamam kardeş ekledim seni

• Nasıl unutabilirim ki 3dfx'i? Hala bazamın altında çalışan-çalışmayan kartları durur. Ekler misin benide?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Furkan Yağız

Nasıl unutabilirim ki 3dfx'i? Hala bazamın altında çalışan-çalışmayan kartları durur. Ekler misin benide?

Tamam kardeş senide ekledim
  • o günlerde oynadığınız oyunlarıda yazın tam olsun bence. vodooo banshee vardı bende sonrada tnt 2 almıştım hey gidi günler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: woop

o günlerde oynadığınız oyunlarıda yazın tam olsun bence. vodooo banshee vardı bende sonrada tnt 2 almıştım hey gidi günler.

Evet haklısın dediğin gibi bir liste hazırlıycam Sizinde aklınızda olan oyunları bana söyleyin arkadaşlar
  • bir hafta ağlayıp pedere voodoo2 aldırmıştım zorla..kraldı o zamanlar..
  • Voodoo2 var kutunun içine attım hâlâ da orda durur. Nfs oynardım zamanında.
  • hey gidi günler hey hatırlarım Voodoo 3 3000 160 dolardı küçük emrahın vitrindeki televizyonları izlemesi gibi ben de geçer pc ci vitrinlerinde bakakalırdım bu karta
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.