Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (117. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.621
Cevap
125
Favori
210.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 115116117118119
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İş sebebi ile şehir değişikliği , ev taşıma vs derken uzun süredir ilk kez bugün printere dokunabildim.
    İzmirde iken ramps de sorun vardı , Çinden MKS GEN 1.4 board ve TMC2100 driverlar sipariş vermiştim ,
    bugün bahane ile onları da değiştirdim. Sonuç inanılmaz. Sadece fanların sesi var şu anda baskı esnasında.
    Daha önce gece baskıya bıraktığımda gecenin sessizliğinde o motor sesleri rahatsız edici olabiliyordu
    ancak bu şekilde hiç sorun olmayacak gibi duruyor. Tabi şimdi yeni ihtiyaçlar ortaya çıktı. Hem güç
    kaynağına , hem hotend'e hem de kontrol kartı kutusuna süper sessiz fan almak lazım. Onların arayışındayım.
    Tavsiyesi olan varsa sevinirim.

Bu arada daha önce de problem yaşadığım , hala çözemediğim bir de problemim var. Onu da halledebilirsem
    çok mutlu olacağım 3d printer maceramda. Retraction .. Bir türlü doğru düzgün retraction yapmıyor.
    Tırrrtttttt diye ses geliyor ancak retraction yok. Diğer motorlarda bu durumda marlinden accelerationu
    düşürerek hallediyorum ama extruderde nedense olmuyor. Retraction konusunda firmware ve slicer ayarlarını
    paylaşabilirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler , iyi pazarlar.
  • Bogachan_35 kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

MKS 1.4 ve TMC2100 gayet güzel bir ikili ancak, TMC2100 lerin soğuma problemleri var, iyi bir soğutma sistemi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Özellikle yaz aylarında adım kaçırma yaşarsanız bilin ki sürücüden kaynaklı.

Sisteminize yakışacak sessizlikte fan istiyorsanız Noctua markayı şiddetle öneririm. Fiyatları tuzlu ve TR de bulunması zor ama gerçekten değecek iş çıkarıyor.

Retraction problemi extruder motorunuzdan kaynaklanıyor. Çok hızlı geri çekme işlemine cevap veremiyor. Düzeltmek için motor farklı bir marka ile değiştirilebilir yada şöyle bir yazılım güncellemesi ile durumu kurtarabilirsiniz.

1) Dilimleyiniciz den retraction geri çekme hızını düşürün.
    2) Configuration.h üzerinden #define DEFAULT_MAX_FEEDRATE kısmını bulun. Virgülden sonra 4. değeri(X-Y-Z-E diye sıralanır) 10 yapın. Problem düzelmez ise 3. aşamaya geçin.
    3) Configuration.h üzerinden #define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION kısmını bulun, buradaki değeri düşürerek denemeler yapın.

Eğer düzelmez ise motorun marka yada modelini değiştirip problemi aşabilirsiniz.

Kolay gelsin.
  • Yusuf bey hızlı cevap teşekkürler.

Sorunu buldum. Daha doğrusu sorunları.
    #define DEFAULT_RETRACT_ACCELERATION değerini ben marlin 1.1.1'de default değer olan 3000 den 1500 e, 1000 e , 800 e düşürüp denemiştim
    değeri 100 ün altına düşürünce sorun ortadan kalktı. artık geri çekiyor. 80 benim için en uygun değer oldu. bakalım test baskılarında
    nasıl sonuç alacağım. Bu arada ikinci bir sorun da motor ve küçük dişli bağlantısında. Yüke girince sıyırıyor. Ona daha düzgün bir
    bağlantı düşünmek gerekecek. Aslında motorun miline bir delik açtırıp tornada dişli üzerindeki vida ile buraya sabitlesek sorun olmaz
    herhalde.

Fan konusunda gelince , tek tek fanları durdurarak kontrol ettiğimde en çok ses hotend üzerindeki 40 mm lik fandan geldiğini tespit
    ettim. İlk aşamada sadece onu değiştirmeyi düşünüyorum. Verdiğiniz markayı da buldum amazonda 13-14 $ civarında Türkiyede 59 lira.
    http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=5586
    Şu uğultudan kutrulacaksam değer diyorum ve bugün siparişi veriyorum. Sonucu buraya yazarım.
  • Bogachan_35 kullanıcısına yanıt
    Geri çekme problemini çözdüğünüze sevindim. Fandan memnun kalacağınıza eminim. İnşallah olumlu geri dönüşlerinizi burada bizimle paylaşırsınız sizde.

Motor miline delik açmaktansa, elinizde taşlama aleti benzeri bir şey var ise, motor milinin bir yüzünü düzleştirir seniz yada mevcut düz olan yeri tam vidaya gelecek kadar uzatırsanız ve vidayı o tarafa doğru sıkarsanız sıyırma olayı ortadan kalkacaktır.

Örnek resim:

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )
  • eCCo kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

İlginiz için teşekkür ederim, @yusuforhan arkadaşımız sağolsun yardımcı oldu. Marlin firmware yükledim, sorunlar halloldu.

Yanlız şöyle bir durum oluştu. Y eksenine bağladığım motor normalden 2 kat hızlı ilerliyor. Motru başka eksene taktığımda yine aynı, 2 kat hızlı. Buna anlam veremedim, ama fazla kafa yormadım basit yoldan 160 olması gereken step sayısı 80 e düşürdüm sorun çözüldü :)

Saygılar..
  • talk_an kullanıcısına yanıt
    Rica ederim, peki basılan parçalarda ölçüler doğru çıkıyor mu kontrol ettiniz mi ?
    Sorununuzun çözülmesine sevindim :) umarım istediğiniz kalitede baskılar alırsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorunlar tam çözülmedi :) extruder motoru takılıyor. Filamenti devamlı sürmesi gerekirken bazen takılmalar oluyor dişliyi çevirmede zorlanıyor. Büyük dişlinin rulmanlarını kontrol edip tekrar taktım. Filament baskı rumlmanını biraz gevşettim, motor sürücüsünün amperini biraz yükselttim(0,95-1 arasında şuan) sorun halen çözülmedi.

Bir de tablanın yeterince ısınmaması gibi bi problem daha var. 65°C yi geçemiyor. Ben de bu şekilde denedim, bir süre sonra parça ayrılıyor.

Birazdan tekrar deneyeceğim, takılma ile ilgili video da çekip eklerim buraya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talk_an -- 23 Mayıs 2017; 12:40:11 >
  • Merhabalar ,çözemediğim bir problem var.Bir pul şekli basıyorum. Dıştan 60 mm iç 40 mm olan ve yükseklik 40 mm. Bastığım parça ise dıştan 60 mm içten 39.2 mm. Cetvelle ölçtüm x ve y eksenlerinde gitmesini istediğim gibi hareket ediyor. Yani 100 mm git dersem 100 mm gidiyor gibi.Flament 10 cm akıt dersem 10 cm alıyor.Yine bir örnekte 10 mm küp baskıda x 10 y10 mm oluyor. Bu konuda bilgisi olan varmıdır? Lm10uu için kutu bastığımda içine sığmıyor bir türlü mesela.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi codexplanet -- 26 Mayıs 2017; 9:39:45 >
  • Arkadaşlar merhaba,

Yazıcının kalibrasyonunu yapmaya çalışıyorum ama anlam veremediğim sorunlar peşimi bırakmıyor.

20*20*20 mm ölçüsünde küp basmaya çalışıyorum ancak Z ekseni olması gerekendein yarısı ölçeğinde ilerliyor. Eksene hareket verdiğimde kumpasla ölçüm yapıyorum verdiğim ölçüde ilerliyor. Ama parça basmaya geldiğinde Z ekseninde ilerleme yarıya düşüyor. Baskı sırasında ekrandaki Z değeri 6mm gösteriyorken baskıyı durdurdum, basılan parçanın yüksekliğini ölçtüm 3mm civarı.

Var mı bu sorun hakkında fikri olan?
  • codexplanet C kullanıcısına yanıt
    Kullanmakta olduğumuz FDM teknolojisinin en büyük eksilerinden biri de bahsettiğiniz durumdur. Delikler olması gerekenden küçük çıkar. Bunun sebebi sıcak dökülen filamentin soğuduğunda fizik kuralları gereğince büzüşmeye uğrayıp var olan deliklerin bir miktar küçülmesine sebep vermesidir. Tasarımı yaparken delikleri bir miktar büyük tasarlamakta fayda var. Ayrıca Simplify3d de yine delikleri bir miktar büyük bırakacak bir ayarın varlığını biliyorum ancak simplify3d kullanmadığım için tam olarak neresi size tarif edemiyorum.
    Kullandığınız sürücü ?

Hangi jumperları taktınız ?

Zsteps sayınız kaç ?
  • yusuforhan kullanıcısına yanıt
    drv8825 kullanıyorum, jumper ların 3ü de takılı. Mikro step oranı 32 yani. Z ekseni için puls sayısı ise 5120. Firmvare yi siz göndermiştiniz hatta.

Yanlız enteresan olan z eksenini ekrandan hareket ettirince normal ilerliyor, ölçüm doğru çıkıyor. Baskı sırasında normal hızın yarısı kadar ilerliyor.
  • Yaşadığım sorun ile ilgili şunu fark ettim; bir katmanı yazdıktan sonra ikinci katmana geçerken komut satırında Z değeri artıyor(olması gerektiği gibi) ancak Z eksen motorları hareket etmiyor. Fiziki olarak extruder Z ekseninde hareket etmeyip daha önce bastığı katman üzerinde tekrar gitmeye çalışıyor. Sanırım bu da extruder motorunun neden takıldığını açıklıyor.
    Yaşadığın sorun garip gerçekten, dilimleme ile ilgili de olabilir.

http://dosya.co/ad18sw7d67un/S_20mm_calibration_cube.gcode.html

benim dilimlediğim şu baskıyı bir dener misin. 20x20x20 küp
    Hemen deniyorum.
    Hocam maalesef ilk katmanı yazıyor, ikinci katmana geçince z de hiç bir ilerleme olmadan baskıya devam ediyor. Bu bi döngü şeklinde ilerliyor. ilk katmanı yazıyor, ikinci katmanda z ilerlemiyor, üçüncü katmanda z ilerliyor, dördüncü katmanda z ekseni ilerlemeden yazıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi talk_an -- 27 Mayıs 2017; 21:36:22 >
    Yazılım orijinal Sigma3D yazılımı ise problem arduino da yada sürücüde olabilir.

Yada, z eksenini kasan bir şey var mı ona bakmak gerekir, kaplin ı motordan ayırdıktan sonra z asansörlerini yukarı aşağı elinle götürüp getirirken takılma var mı?

Z motorları boşta iken, baskıyı başlatırken aynı şekilde bir atlayarak dönüş oluyor mu? Yoksa her katmanda mi dönüyor?

Z motorları için yeterli akım sürücü tarafından veriliyor mu?

Eğer motorlar boşta iken dönüş de sorun yoksa, yani her katmanda yükseliyor ise sorun mekanik yada düşük akımdan kaynaklı. Ancak motorun kaplini boşta olmasına rağmen hala atlayarak dönüyor ise sorun ya sürücü de yada arduino da.

Z eksen motorlarının boşta dönmesini sağladım. Sorun aynı şekilde devam ediyordu. Sürücü amper ayarı 1,5 idi. Bunu 1,1 e çektim. X ve Y eksenleri 0,75 civarı, extruder ise 1,1 civarıydı(daha önce baskı sırasında takılma var diye yükseltmiştim). Extruderi de 0,75 civarına getirdim.

Boşta denedim, sorunsuz ilerledi. Bende baskıya geçtim ve aşağıda fotoğrafını eklediğim baskıyı aldım. Z:16 mm civarında baskıyı durdurmuş??

Daha önce de baskı almaya çalışırken sıcaklık ile ilgili bir hata verip baskıyı yarıda kesmişti makine. Bu sefer makinenin başında değildim, baskı durunca hata mesajı verdimi bilmiyorum. Geldiğimde ekranda herhangi bir mesaj yoktu.

Yavaş da olsa bir ilerleme kat ettik :) Umarım zamanla düzelteceğim yardımlarınız sayesinde :)

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )
    Sürücüleriniz DRV8825. Bu sürücülerde yüksek ısı koruması var, sürücülerden biri ve ya bir kaçı belirli bir sınırı geçtiğinde sürücü kendini korumaya alıp yazıcıyı durdurup yeniden başlatır. Bu sebepten baskı da durur.

Çok ısınan sürücülerinizi tespit ettikten sonra akımı düşürün problem çözülecektir.
  • 
Sayfa: önceki 115116117118119
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.