Şimdi Ara

320 kbps Flac Farkı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
2
Favori
14.846
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar konu dışı bölümünde değil de özellikle burada sormak istedim.. Sizce gerçekten bu iki format arasında insan kulağının net bi şekilde algılayabileceği bi fark var mı yoksa biraz psikolojik bi durum mu söz konusu?İnternette bi süredir araştırıyorum özellikle türkçe kaynaklarda çoğunluk tarafından flac formatı yere göğe sığdırılamamış fakat yabancı kaynaklarda bu kadar iddalı kıyaslamalar yok hatta daha çok psikolojik etki üzerinde durulmuş.. Ben kaynak olarak çok kaliteli bi player kullanamadığım için arada kaldım açıkçası. Laptopun dahili ses kartı ve orta halli bi kulaklıkla yaptığım testlerde başta flac parçalar bana da daha net gibi geldi ama 320 kbps'lik mp3'lerle kıyasladığımda bu durumun psikolojik olduğunu farkettim.. Daha sonra bi kaç wav uzantılı şarkı indirip philps gogear sa3125 mp3 playerda 320 kbps'yle karşılaştırdığımda sonuç yine aynı oldu.. Bana sanki placebo gibi geldi ama dediğim gibi çok kaliteli bi mp3 player + kulaklık kombinasyonuyla denemedim.. Sizin görüşleriniz nedir paylaşırsanız sevinirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ganjaman -- 8 Mayıs 2011; 21:15:28 >

• Kavga başlatacaksın
    Cd'den rip'leyen , mp3e çeviren ekipmana+programa/codec'e göre değişir olay aslında.En kaliteli şekilde riplenmiş mp3'lerin flac'ten aşırı derecede farkı yok , tabi ki fark var ama.
    Çoğunlukla mp3ler çok kaliteli olmuyor ama flac'le aradaki en büyük farkı tizlerde fark ediyorum ben.mp3te birbirine karışan rezil ziller dinlerken flac'e geçince net bir şekilde her vuruşunu duymaya başlıyorum.Detay da artıyor vs vs.
    Bunun dışında bir de garantiye alma durumu var.Duyacaksın ya da duyamayacaksın ama kayıpsız formatın kayıplı formattan iyi olduğu bir gerçek.Hafıza genişse mp3 riskine girmenin gereği yok çoğu insana göre

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pea. -- 8 Mayıs 2011; 23:05:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pea.

Kavga başlatacaksın
    Cd'den rip'leyen , mp3e çeviren ekipmana+programa/codec'e göre değişir olay aslında.En kaliteli şekilde riplenmiş mp3'lerin flac'ten aşırı derecede farkı yok , tabi ki fark var ama.
    Çoğunlukla mp3ler çok kaliteli olmuyor ama flac'le aradaki en büyük farkı tizlerde fark ediyorum ben.mp3te birbirine karışan rezil ziller dinlerken flac'e geçince net bir şekilde her vuruşunu duymaya başlıyorum.Detay da artıyor vs vs.
    Bunun dışında bir de garantiye alma durumu var.Duyacaksın ya da duyamayacaksın ama kayıpsız formatın kayıplı formattan iyi olduğu bir gerçek.Hafıza genişse mp3 riskine girmenin gereği yok çoğu insana göre
    FLAC kesinlikle mp3ten daha iyidir ve farkeder. Hatta iyi rip'lenmiş bir FLAC ile kötü rip'lenmiş bir FLAC'in ayırt edilebildiğini bile söyleyebilirim.

Ha giriş seviyesindeki ekipmanlarla pek farkedilmiyor. Yer varsa mp3 biriktirmenin de bir anlamı yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: H.

FLAC kesinlikle mp3ten daha iyidir ve farkeder. Hatta iyi rip'lenmiş bir FLAC ile kötü rip'lenmiş bir FLAC'in ayırt edilebildiğini bile söyleyebilirim.

Ha giriş seviyesindeki ekipmanlarla pek farkedilmiyor. Yer varsa mp3 biriktirmenin de bir anlamı yok.

Alıntıları Göster
    kavga başlatma gibi bi amacım yokama millet heryerde cx300'le dinledim şahlandım vay efendim müzik dinlememişim meğer daha önce gibi iddalı laflar etmiş.. şu an elimdeki kulaklıklar bahsi geçenlerden daha üstün diye biliyorum fakat ben aynı hissi yaşayamayınca acaba problem mi var diye düşünmeye başladım.. aslında clip alma hevesim vardı flac çalabilmek için ama wav uzantısıyla bile öyle ahım şahım bi fark hissedemeyince bu düşünceyi askıya aldım.. Ama hala içimde bi his var acaba hata mı ediyorum diye

• quote:

şimdilik hafıza kaygım yok benim sormamdaki tek amaç acaba sansa clip+ gibi bi flac oynatıcı alsam mı almasam mı?kulaklık olarak şu anda xears td100-ii var jokerin incelemesinde 7 buçuk civarı bi puan almış ses kalitesi üzerinden.. bu kulaklıkla flac parçaların kalite farkını anlayabilir miyim iyi bi playerla?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ganjaman

quote:

şimdilik hafıza kaygım yok benim sormamdaki tek amaç acaba sansa clip+ gibi bi flac oynatıcı alsam mı almasam mı?kulaklık olarak şu anda xears td100-ii var jokerin incelemesinde 7 buçuk civarı bi puan almış ses kalitesi üzerinden.. bu kulaklıkla flac parçaların kalite farkını anlayabilir miyim iyi bi playerla?

Alıntıları Göster
    mp3 çok iyi ve flac çok kötü şekilde oluşturulmamışsa , aradaki farkı bilgisayarda da anlayabilmen gerekir.Clip+ , bilgisayarda duyduğun farkı daha da ileriye götürür.
    İyi bildiğin albümlerin flac versiyonlarını edinmeye çalış ve foobar gibi kaliteli bir program kullanarak karşılaştır derim

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    Mp 3 formatının mantığı,insan kulağının duyamayacağı frekansları kesip atmaktır.flac te ise bu kayıp daha az.hangi koşullarda riplendiği temel unsur olmak üzere,aynı koşullarda riplenmiş flac ve mp3 lerin arasındaki farkın yalnızca hassas ekipmanlarla fark yaratacak kadar az olduğunu gözlemledim.gerçek audio phile zaten dijital dinlemez.cd dinler plak dinler.flac kısmen psikolojik bir rahatlık yaratsada,hi-fi söz konusu olduğunda flac te maalesef çuvallar. onun dışında nasıl iyi yada kötü riplenmiş flac varsa,iyi yada kötü riplenmiş mp 3 te vardır.iyi riplenmiş mp 3 ü kötü riplenmiş flac a tercih ederim.

bunu anlamak kulağınıza ve ekipmanınıza kalmış bir husus.

• Abi sanırım biraz da duyum-edinim ilişkisi çerçevesinde baz alırsak sanırım hem iyiyi dinleyip hem kötüyü dinleyip aradaki farkı bilinçlendirmek lazım kulaklara.Ya da şöyle değiştireyim, iyi bir rip ile daha iyi riplendiği bilinen bir rip arasındaki farkı anlamak için bunun gibi pratiklerde yapılınabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: Master-Fİ

Mp 3 formatının mantığı,insan kulağının duyamayacağı frekansları kesip atmaktır.flac te ise bu kayıp daha az.hangi koşullarda riplendiği temel unsur olmak üzere,aynı koşullarda riplenmiş flac ve mp3 lerin arasındaki farkın yalnızca hassas ekipmanlarla fark yaratacak kadar az olduğunu gözlemledim.gerçek audio phile zaten dijital dinlemez.cd dinler plak dinler.flac kısmen psikolojik bir rahatlık yaratsada,hi-fi söz konusu olduğunda flac te maalesef çuvallar. onun dışında nasıl iyi yada kötü riplenmiş flac varsa,iyi yada kötü riplenmiş mp 3 te vardır.iyi riplenmiş mp 3 ü kötü riplenmiş flac a tercih ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Helsinki Vampire

Abi sanırım biraz da duyum-edinim ilişkisi çerçevesinde baz alırsak sanırım hem iyiyi dinleyip hem kötüyü dinleyip aradaki farkı bilinçlendirmek lazım kulaklara.Ya da şöyle değiştireyim, iyi bir rip ile daha iyi riplendiği bilinen bir rip arasındaki farkı anlamak için bunun gibi pratiklerde yapılınabilir.

quote:

Orijinalden alıntı: Master-Fİ

Alıntıları Göster
    En iyisi cd'den yada plak'tan dinlemek. Hoş, plaktan hiç dinlemedim ama cd'nin tadı başka. Şuan en sevdiğim albümleri cd olarak almaya başladım, öyle dinliyorum. En güzeli...

Dışarıda da o cd'lerden kendim riplediğim wav formatlı müzikleri dinliyorum. Neden wav? Her player'da çaldığı için...

• quote:

Orijinalden alıntı: Siyah Nur

En iyisi cd'den yada plak'tan dinlemek. Hoş, plaktan hiç dinlemedim ama cd'nin tadı başka. Şuan en sevdiğim albümleri cd olarak almaya başladım, öyle dinliyorum. En güzeli...

Dışarıda da o cd'lerden kendim riplediğim wav formatlı müzikleri dinliyorum. Neden wav? Her player'da çaldığı için...

Alıntıları Göster
    hemen zamunda dan flac formatında prodigy ve metallica indirmeye başladım :D
    4+1 creative olmasına rağmen herşeyi net duyabiliyorum. 1 hafta içinde m2 alacağım.ne kadar fark edecek bakalım :D

• En iyisi kaliteli bi cd player alıp onla takılmak wav formatına da playerın harddiski dayanmaz şöyle 20-30 gb'lık bişey anca keser heralde
    quote:

Orijinalden alıntı: ğ.

• Aklımda zaten öyle bişey. CDplayer+amfi+kulaklık (Ev içi dinlemek için). Ama şuan bütün işlerim ters gidiyor anasını satayım. Parasız kaldım gene

quote:

Orijinalden alıntı: barlass

En iyisi kaliteli bi cd player alıp onla takılmak wav formatına da playerın harddiski dayanmaz şöyle 20-30 gb'lık bişey anca keser heralde
    quote:

• Hiç uğraşma, iki gün sonra CD değiştirmekten sinir olursun.

Bende Sony Discman var çünkü denedim, olmuyor

quote:

Aklımda zaten öyle bişey. CDplayer+amfi+kulaklık (Ev içi dinlemek için). Ama şuan bütün işlerim ters gidiyor anasını satayım. Parasız kaldım gene

• Bakalım ya. Benimki fantezi Olmazsa flac'a devam

quote:

Orijinalden alıntı: H.

Hiç uğraşma, iki gün sonra CD değiştirmekten sinir olursun.

Bende Sony Discman var çünkü denedim, olmuyor

quote:

Aklımda zaten öyle bişey. CDplayer+amfi+kulaklık (Ev içi dinlemek için). Ama şuan bütün işlerim ters gidiyor anasını satayım. Parasız kaldım gene

• Hiç sorma aynı durum bende de var Lakers cayır cayır yaktı bu ara ev içinde iyi bi çözüm gibi başta ama H.'nin dediği gibi sonradan gına getirtebilir.. İlk önce bi sansa clip denemesi mi yapsam diyorum ama eğer büyük bi fark yaratmıycaksa çok yanarım harcadığım paraya zaten krizdeyim nerdeyse 100 liraya yakın para harcamış olucam boş yere.. Bi de o harcamanın yerine şu an elimdeki kulaklıktan daha üst seviyede bi kulaklık alsam daha mı mantıklı bi seçim olur diye düşünüyorum.. Arkadaş nerden sardım bu kulaklık işlerine ya nalet olsun bi ay önce biri gelip böyle bi muhabbet açsa manyak mı acaba derdim

Aklımda zaten öyle bişey. CDplayer+amfi+kulaklık (Ev içi dinlemek için).Ama şuan bütün işlerim ters gidiyor anasını satayım. Parasız kaldım gene

• quote:

Hiç sorma aynı durum bende de var Lakers cayır cayır yaktı bu ara ev içinde iyi bi çözüm gibi başta ama H.'nin dediği gibi sonradan gına getirtebilir.. İlk önce bi sansa clip denemesi mi yapsam diyorum ama eğer büyük bi fark yaratmıycaksa çok yanarım harcadığım paraya zaten krizdeyim nerdeyse 100 liraya yakın para harcamış olucam boş yere.. Bi de o harcamanın yerine şu an elimdeki kulaklıktan daha üst seviyede bi kulaklık alsam daha mı mantıklı bi seçim olur diye düşünüyorum.. Arkadaş nerden sardım bu kulaklık işlerine ya nalet olsun bi ay önce biri gelip böyle bi muhabbet açsa manyak mı acaba derdim

Aklımda zaten öyle bişey. CDplayer+amfi+kulaklık (Ev içi dinlemek için).Ama şuan bütün işlerim ters gidiyor anasını satayım. Parasız kaldım gene

Alıntıları Göster
    Head-fi'de gezinirken bu mesaj dikkatimi çekti aranızda bilen deneyen olabilir tabi ama ben yine de bi ekliyim dedim

http://www.noiseaddicts.com/2009/03/can-you-hear-this-hearing-test/

ben kendi adıma %50 oranına yakın doğru tahmin ettim ki zaten doğru tahmin etme olasılığımda %50 psikolojik bi fark hissedip kafamda kursam bile
    son olarak duyabiliyor musunuz testinde tüm sesleri duydum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ganjaman -- 10 Mayıs 2011; 1:00:23 >

• quote:

22KHz'i de mi duyabildin acaba?Gürültü değil , gerçek 22KHz ses.
    Öyleyse maşallah
  • quote:

quote:

Öyleyse maşallah

Tekrar denedim şimdi emin olmak için evet duyuyorum.. Arabesk filmi gibi oldu biraz ama
  • quote:

quote:

quote:

Öyleyse maşallah

Tekrar denedim şimdi emin olmak için evet duyuyorum.. Arabesk filmi gibi oldu biraz ama

Alıntıları Göster
    şimdi araştırdım insan kulağı 20 Hz ile 20 KHz arası duyabiliyomuş o zaman bu dediğim harbi arabesk olmuş ama duyuyorum yani

• quote:

şimdi araştırdım insan kulağı 20 Hz ile 20 KHz arası duyabiliyomuş o zaman bu dediğim harbi arabesk olmuş ama duyuyorum yani

Alıntıları Göster
    Belki de kulağın ortalamanın üstündedir.
    Benim süper kalite onboard ses kartı 18KHz'den sonra sağlam bir şekilde filtreliyor sanırım.18'i gayet düzgün duyarken 19 için sesi 5-10 katına çıkarmam gerekiyor

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.