Şimdi Ara

320 d 2011 için chip tuning önerileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
16
Cevap
0
Favori
6.278
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Markalar >> Bmw >> 320 d 2011 için chip tuning önerileri
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    1292 Mesaj
    öncelikle herkese merhaba şuan 2011 model bmw 320d kullanmaktayım arabanın gücü iyi ancak yeterli gelmiyor.

geçen gün bir tanıdığım bmw 320d sine chip tuning yaptırdı ve bende kullandım performansı çok iyi geldi ondan sonra kendi arabama binince performans bana yetmedi

sorularım

1.yakıt tüketimini ne oranda etkiler
    2.motor ömrüne etkisi ne olur motor ömründe kısalma olurmu
    3.arabaya hp olarak ne kazandırıyor

kullananlar memnunlarmı yoksa değillermi yazarlarsa çok sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carman -- 15 Temmuz 2011; 20:54:12 >

|
    |
  • Yüzbaşı
    559 Mesaj
    benzin kullanımı etkilenmez eskisi gibi sıfır kalır.
    |
    |
  • Yüzbaşı
    358 Mesaj
    320d benzin yakmayamı başladı?

Orijinalden alıntı: sgul2002

320d benzin yakmayamı başladı?

aynı espriyi yapacaktım ki yapmışsın
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: carman

öncelikle herkese merhaba şuan 2011 model bmw 320d kullanmaktayım arabanın gücü iyi ancak yeterli gelmiyor.

geçen gün bir tanıdığım bmw 320d sine chip tuning yaptırdı ve bende kullandım performansı çok iyi geldi ondan sonra kendi arabama binince performans bana yetmedi

sorularım

1.benzin tüketimini ne oranda etkiler

1- aynı kullanırsan %10 düşer.. gaza gelir de basarsan allah ne verdiyse yakar
    2- 500.000km yapacak motor 100.000-200.000 arası sorun çıkarır (kesin degil.50bin de olur 300bin de)
    3-184hp 380 tork => 229hp 480 tork
    |
    |

• Binbaşı
    1292 Mesaj
    benzin olayı boş anıma geldi ama kaçmıyo valla :D

araba genel olarak şehir içinde kullanılıyor iiş için başka bi dizel araba daha var onu kullanıyorum.

peki sizce yaptırmak mantıklımı ve değermi
    |
    |
  • Binbaşı
    1379 Mesaj
    quote:

benzin olayı boş anıma geldi ama kaçmıyo valla :D

araba genel olarak şehir içinde kullanılıyor iiş için başka bi dizel araba daha var onu kullanıyorum.

peki sizce yaptırmak mantıklımı ve değermi

Değmez bence orijinallik iyidir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    araçların motorları yapılıyor parçaları ayarlanıyor fakat kalibrasyon diye bir olay var.Yani kapasitelri daha fazla aslında ama optumum çalışma şartlarını kalibrasyon ile ayarlıyorlar.Chip tunnig güç veriyo ama her Chip tunning firması her araca özel çalışmıyorlar.Ben sizin yerinizde olsam chip taktırmam ama illada taktıracam diyorsanız AC schnitzer,hamman gibi firmaların ürünlerine yönelin derim.En azından adamlar tek markaya modifiye yapıyorlar ve daha teknik düşünüyorlar.Benim fikrim böyle ama bu ürünlerde öle 300-500 lira değil tam fiyat bilmiyorum ama 1500 eurodan fazla

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrkD22 -- 19 Temmuz 2011; 19:52:18 >
    |
    |
    benim yaptıracağım yer bmw nin kendi yerinde yapılıcak borusan bayisinde 2000 tl ye fatura istersen 2000 euro demişti galiba benim dediğim adamda sadece bmw ye chip tuning yapıyormuş hatta buyüzden yaptırmayı düşünmüştüm
    |
    |
  • Binbaşı
    1181 Mesaj
    Borusanda fişsiz ne olur muhabbetimi var
    |
    |
    1292 Mesaj
    hayır adam oranın çalışanı değil amerikadan geliyor galiba aracı yapıyor parasını alıyor fatura kesmesini istersen vergiden dolayı fiyatı bindiriyor
    |
    |
  • Yüzbaşı
    433 Mesaj
    quote:

sorularım

1.yakıt tüketimini ne oranda etkiler

1. normal şartlar altında...yakıtınız %10 düşecektir. bugüne kadar yakıtım arttı diyeni duymadım...ancak bir kaç kişi aynı kaldı değişmedi dedi...
    2. motor ömrü sizin aracınızın yağını ne kadar erken yada geç değiştireceğinize bağlı olarak değişir...
    3. +%30 güç kazandırır...

borusan 2500 euro ya ac-schnitzer...alman firmasına yaptırıyor...

2 bin lira diyorsa...bulunduğu şehirde bir chip tuning firması ile anlaşmıştır.... yarı yarıya çalışıyorlardır...

2011 model bir çok araç markasında tricore ecu var..bundan dolayı araç ecu'su sökülerek işlem yapılıyor.

bu yüzden fiyatı normal uygulamaya göre farklıdır.
    |
    |

• Binbaşı
    1292 Mesaj
    çok teşekkürler hala araştırıyorum ama motor ömrünü kısaltıcaksa bu iş olmaz gibi geliyor bana
  • Yüzbaşı
    433 Mesaj
    quote:

çok teşekkürler hala araştırıyorum ama motor ömrünü kısaltıcaksa bu iş olmaz gibi geliyor bana

motor ömrü kısalmaz...
    yeterki yağını zamanında değiştirin
    |
    |
  • Er
    5 Mesaj
    Carman ne yaptın dostum varmı bi hareketlilik düşünüyormusun hala yaptırmayı bendede aynı araçtan var kafam çok karışık..
    |
    |
    3 ay önce 2007 BMW 520 d (E60 kasa) aracıma Ankara da Erhan beye (booster performance) chiptuning yaptırdım..Neden Erhan ? internette araştırdım, videolarını youtube dan izledim onunla ilgili şikayet okumadım ve mesaj attığımda bana hemen döndü bunlar seçimimde etkili oldu yoksa daha önceden tanışıklığım yok...

Tecrüberimi paylaşmak istiyorum (bilgi evrensel herkese lazım bende başkaları nın bilgisi ile iş yaptım Chip yaptıracak lara belki fikir verir diye zahmet edip paylaşıyorum)

1-İlk önce işlem olarak --"chip + DPF iptali" (hem beyinden hemde egzosdan DPF söktürdüm) yaptırdım.. İşlemleri Chip Tuning +DPF iptalini araç beyninden (OBD den) araca hiçbir zarar vermeden Erhan bey yaptı..Egzosdan DPF sökme işlemini egzoscu bir arkadaşa yönlendirdi o yaptı..

2- İşlem öncesi Aracı Dyno ya soktu.. Araç 520 d --orjinal 163 bg ve 340 tork... Dyno da 164 bg ve 346 tork çıktı...Ardından OBD den aracın dosyasını aldı... 15-20 üzerinde değişikler yaptı ardından araca yükledi...İşlem toplam sadece 30 dak sürdü..Ardından ertesi gün egzoscuda DPF söktürdük...

3- İşlem sonrası Dyno ya soktuk... Dynoda ( chiptuning+dpf iptali sonrası) : 210 bg ve 430 tork çıktı..

4-İşlem sonrasında kalkışlarda patinaj ile kalkmaya başladım..Performans artışını hissettim..Daha önceleri performans için Sprint Booster var araçta onu kullanıyordum işlem sonrası kullanmaz oldum.. Fakat benim beklediğim gaz kökleyince koltuğa yapıştırma işlem sonrası olmadı.. Bunun nedeni chip sonrası tork ve beygir gücü (dyno verilerine göre )nü alt devirde hemen verilememiş olması..

5- Benim işlem sonrası en dikkatimi çeken konu Yakıt tüketimi oldu.. Aracın yakıt tüketimi şehir dışında kullanımlarda inanılmaz düştü... Yüksek hızda otoyolda giden biri olarak 200 km lerde düz yolda yakıt tüketiminin 9-10 litrelerde olduğunu çok gördüm.. Uzun yolda yol bilgisayar verilerine göre sürekli yüksek süratte (160-220 arası) bile ortalama 6,5 litreyi geçmedi.. İşlem öncesinde 200 km de giderken 15-17 litre arasında anlık veriler ve 8.5-9 litre ortalama yakıt tüketim değerleri görüyordum.
    Şehir içi yakıt tüketimi değerleri hakkında çok fikrim olmadı. Fakat çok değiştiğini farketmedim, günlük iş için kısa mesafe katediyorum...

6- Otoyolda yeni yasa (F10) BMW 520 leri rahat geçebiliyorum..Pek az araç size kafa tutabiliyor.. Ben genel anlamda memnunum. Şuan üzerinde 2-3 ay ve 5000 km geçti ... Araçta geçenlerde "termostat" çatlamış anti friz suyu akıtmış onu değiştirdim onun bu işlemle bir ilgisi olmadığını düşünüyorum ( 2007 araç nihayetinde deforme parçalar olabiliyor)

Soruları olan arkadaşlara cevap yazabilirim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rakatarik67 -- 21 Mayıs 2013; 0:00:38 >
    |
    |

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
üniversite
SEO
Canlı Tv izle
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,563
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.