Şimdi Ara

300 gb seagate sorunları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 5-6 ay önce sıfır aldığım 300gb sgate harddiskte sorunlar yaşıyorum:

1. hd'ye kayıt yaparken muhabbet kuşu benzeri çok rahat duyulan ve uzun süreli kayıtlarda çıldırtan ses çıkıyor. Böyle olduğunu bilseydim almazdım.

2. hd'ye 3-5 gb'lık dosya atarken (aynı anda virüs programıda atılan dosyayı tarıyor) biranda kayıt kesiliyor ve hd'yi görmüyor, restarttan sonra görebiliyorum. Virüs programını kapattığımda aynı anda aynı hd'ye başka dosya atmamak kaydıyla sorunsuz dosya atabiliyorum. Sanırım bunun nedeni birkaç isteği karşılayamaması. Bu acaip büyük bir sorun.

3. Asıl sorun şu: son 2 gündür hd, rastlansal zaman aralıklarında (saatte 100'den fazla) 5 saniye süreli yazım esnasında çıkardığı sessin aynısını çıkarıyor. Yani 1 dakikada bir sanki bir dosya okuyor. Hemen akla spyware galabilir. daha önce başka bir sorundan dolayı windows yeni kuruldu. tüm virüs ve spyware testleri yapıldı. Eminim yok. Bana bad sector sorunu gibi geliyor.

Bu tür bir sorun yaşayan oldumu? İçinde önemli datalarım var. Göçücüyse tedbir alıyım.

• 1 ve 2. sorunların normal değil ama 3. sorun değil hdd kullanımı olmadığı zamanlarda hdd kendini test ediyor. Fazla bi gürültü çıkarmaz ama yada çıkarıyosa bunda da sorun vardır...

Harddiski seagate yazılımlarıyla bir test edin isterseniz hdd sorunluysa sorunu tespit edebilir...
  • 3. sorun şu: daha önce bunu yapmıyordu. son 2 gündür her 10-20-30 saniyede bir sesli bişeyi check ediyor. Hemen yanıp sönme değil, birkaç saniye sürüyor, daktilo sesi gibi bi sesle. Feci rahatsız ediyor. Aramızda 300 seagate kullanan varsa kayıtta çıkardığı sesi iyi bilir. Aynı sesi çok sık aralıklarla günboyu sürekli duyduğunuzu düşünün.
  • seagatein online toolu ile kontrol ettim:

• Diskte bir sorun var. Acilen yedeklerinizi alıp, diski değiştirmenizi tavsiye ederim.
  • içinde 280 gb data var. şu an yeni birtane alamam, içindekileri evdeki küçüklere paylaştırıp buna format atsam faydası olurmu? bende şu an ne faturası var nede garantisi falan. hepsiburadan.com'dan almıştım. Napalım bunu? bu haliyle dataya zarar vermeden nerde tamir ederler? fikirlerinizi söylerseniz ona göre hareket ederim.
  • Fiziksel bir hasarı var gibi duruyor; bunun tamiri yoktur. HB'den aldığınız ürün garantilidir, süresi geçmediyse değişim talep edebilirsiniz. Ama önce yedek..
  • quote:

Orjinalden alıntı: erdll

içinde 280 gb data var. şu an yeni birtane alamam, içindekileri evdeki küçüklere paylaştırıp buna format atsam faydası olurmu? bende şu an ne faturası var nede garantisi falan. hepsiburadan.com'dan almıştım. Napalım bunu? bu haliyle dataya zarar vermeden nerde tamir ederler? fikirlerinizi söylerseniz ona göre hareket ederim.

verilerini diğer disklerine ve dvdlere kopyalayıp seagate'in Türkiye distribütörü ile temasa geç...Hdd için fatura veya benzeri şeylere gerek yok, üzerindeki seri numarasından kontrol edilebiliyor...

Seagate Türkiye Distribütörü:http://www.datagate.com.tr/

• quote:

seagatein online toolu ile kontrol ettim:

/>

bu testin adresini verirmisin seagate in sitesinde bulamadım da
  • http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=SeaTools&vgnextoid=720bd20cacdec010VgnVCM100000dd04090aRCRD

burdan english'e tıkla pop-up açılacak.

Ayrıca bilginiz olsun HDD'yi verdim, eleman önce bi altını kokladı, süzdü, teslim aldım kağıdı verdi, firmasına göre 10-15 gün süreç sürüyor, arada ararsın dedi. Yani hdd olayında garanti belgesi falan yokmuş, bunu bilmiyordum, faturayla gidiyorsun, onlar seri noyu check ediyorlar, garanti sürüyorsa ve darbe izi yoksa değiştiriyoarlar yada tamir ediyoarlar.

• quote:

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=SeaTools&vgnextoid=720bd20cacdec010VgnVCM100000dd04090aRCRD

Ayrıca bilginiz olsun HDD'yi verdim, eleman önce bi altını kokladı, süzdü, teslim aldım kağıdı verdi, firmasına göre 10-15 gün süreç sürüyor, arada ararsın dedi. Yani hdd olayında garanti belgesi falan yokmuş, bunu bilmiyordum, faturayla gidiyorsun, onlar seri noyu check ediyorlar, garanti sürüyorsa ve darbe izi yoksa değiştiriyoarlar yada tamir ediyoarlar.

ne bu yaw kavun mu?

• yanık kokusu varmı diye heralde
  • quote:

Orjinalden alıntı: Rapator

quote:

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=SeaTools&vgnextoid=720bd20cacdec010VgnVCM100000dd04090aRCRD

ne bu yaw kavun mu?

• quote:

ben ne yaptım biliyormusun imzamdaki harddisk yani 300gb sata ben onun anakartına manyetolu cakmaklar varya onunla elektrik verdim ve bozdum yani harddisk calışmıyor güç kablosunu takıyosun motor calıştığı için bi titreşim yapar o yok işde harddiski 2005 in ekim ayında aldım yaklaşık 15-16 ay oldu be birebir değişir umudyla yaptım umarım yenisi ile değiştirirler yada anakartını değiştirip öyle gönderirler şayet öyle yaparlarsa bütün emegim boşa gider

aslında iyimi ettim kötümü ettim bilmiyorum

• bana verdikleri arıza takip formunda şu yazıyo:

"Kullanımdan oluşan fiziksel ve elektriksel hatalar, kırık, çizik, yanık v.s. den arızaya gelmiş olan ürünler garanti dışı bırakılır"
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.