Şimdi Ara

3.5 senedir Hollandada yasiyorum (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
112
Cevap
10
Favori
10.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
64 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hollandalıların dobra olduğunu bilmiyordum, yeni bir şey öğrenmiş olduk. Gerisi zaten herkesi bildiği, tahmin ettiği şeyler.

• quote:

Orijinalden alıntı: flyinghollandali

4 bin net.

4000 net haricinde geliriniz var mı(eşiniz çalışıyor mu) yetiyor mu yani kira artı çocuk artı eşinize?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Geçtiğimiz ocak ayında ben de bir firma ile project manager pozisyonu için görüştüm. Şehir rotterdam'dı. Görüşmeler mart ayında anlaşma aşamasına geldi. 7000 euro kadar net maaş alacaktım. Bir gün aradılar ve pandemi nedeniyle alımları dondurduklarını söylediler. Yani anlaşmışken pandemi nedeniyle iş donduruldu. Ben de düşünüyordum. 7000 euro maaş ile orada nasıl oluruz diye. Evliyim ve 4.5 yaşında bir kızım var. Sizce bu para orada ne seviyede bir hayat getirir? Eşimin çalışmadığını da düşünürsek.

• Hollanda'da göçmen statüsündeki insanlardan ilk 5 sene vergi alınmıyor. bu yüzden hollanda göçenler için iyi.

ama asıl sinema 5 sene sonra vergi ödemeye başlanınca başlıyor.

Hollanda'dan Almanya'ya gelenler biliyorum yaşamaya NRW de. Hollanda'da kiralar uçmuş. Adam Almanya'da kalıp öyle gidiyor ana vatanına çalışmaya. davulun sesi uzaktan hoş gelir.

• gorkemchem kullanıcısına yanıt
    Sana soyle yardımcı olayim; suan Tr de ki isinde 7000 tl uzeri aldigini varsayıyorum.
    hollandada 7000 euro muthis bi para haftalik erzak ihtiyacini (araba bagaji dolu alisveris)125 euro yu gecmez, haliyle ayda max 500 euroya etine ickine kadar dolu dolu alirsin.kira hollandada cok merkezi olmayan bi yerde max 1500 euro yine en temiz ayda köşeye 3000 euro rahat atarsin..
    Gel simdi tr ye..hollandaya gitmez isen,köşeye bu ulkede minumum para atman icin 25 bin tl maas alman lazim..Eger bu rakama burda yakalarsan(ki hic sanmiyorum)o zaman hollandaya gitmene gerek yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-7E2A7C465 -- 27 Ağustos 2020; 17:16:52 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

4000 net haricinde geliriniz var mı(eşiniz çalışıyor mu) yetiyor mu yani kira artı çocuk artı eşinize?

Alıntıları Göster

yok malesef hocam, henuz esim calismiyor. Yasantiniza bagli olarak degisir yetip yetmemesi, bize fazlasiyla yetiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flyinghollandali -- 27 Ağustos 2020; 10:16:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebavamqko

Hollanda'da göçmen statüsündeki insanlardan ilk 5 sene vergi alınmıyor. bu yüzden hollanda göçenler için iyi.

ama asıl sinema 5 sene sonra vergi ödemeye başlanınca başlıyor.

Hollanda'dan Almanya'ya gelenler biliyorum yaşamaya NRW de. Hollanda'da kiralar uçmuş. Adam Almanya'da kalıp öyle gidiyor ana vatanına çalışmaya. davulun sesi uzaktan hoş gelir.

hocam gelirinin %30 undan vergi almiyor ilk 5 sene. Gerisinden aliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-7E2A7C465

Sana soyle yardımcı olayim; suan Tr de ki isinde 7000 tl uzeri aldigini varsayıyorum.
    hollandada 7000 euro muthis bi para haftalik erzak ihtiyacini (araba bagaji dolu alisveris)125 euro yu gecmez, haliyle ayda max 500 euroya etine ickine kadar dolu dolu alirsin.kira hollandada cok merkezi olmayan bi yerde max 1500 euro yine en temiz ayda köşeye 3000 euro rahat atarsin..
    Gel simdi tr ye..hollandaya gitmez isen,köşeye bu ulkede minumum para atman icin 25 bin tl maas alman lazim..Eger bu rakama burda yakalarsan(ki hic sanmiyorum)o zaman hollandaya gitmene gerek yok..
    Merhaba hocam,

Burada ben 12000tl eşim 6500 TL maaş alıyoruz. Ancak İstanbul için çok aşırı bir para değil tabi ki standartlarına bağlı olarak konuşuyorum. Çalıştığım mevki gereği giyimin filan ona göre olmak durumunda oluyor. Oraya gitme amacım hem kafa olarak daha rahat olmayı istemek hem de kızıma daha iyi bir gelecek kurmak. 7000 Euro ile bunları yapabiliyorsam tekrar alım başladığı an koşa koşa giderim.

• quote:

hocam gelirinin %30 undan vergi almiyor ilk 5 sene. Gerisinden aliyor.

Alıntıları Göster

Ben Almanya'da vergilerden ağlanıyorum diye insanlar atar gider yapıyor.

anlatamıyorsun ...

bu iş Hollanda'da %2 %3 daha ağır... biliyorum Hollanda'da durumlar ne. Harlemde büyüme arkadaşım da var. Kiralardan ağlanıyordu. zamanında anası babası ev almamış. "sonuçta geri dönecez nabacaz burda evi" diyerek düşünmüşler ama şu anda tek oda kiralare 600 700 eurolardan başlıyor.

@djuann arkadasin fikirlerine katiliyorum. Burada 7000 geliri olmak sanirim TR de 25-30 bin geliri olmakla ayni yasantiyi yasatir. Ama hizmetcimiz/dadimiz/soforumuz olsun derseniz onlar burada cok pahaliya gelir.

• ebavamqko E kullanıcısına yanıt

Hollandada ev almamanin tek mantigi olabilir, oda kira destegi yada baska bir destegi almaniza engel oluyordur. Onun haricinde ev almamak icin hicbir neden yok. Burada 20 sene yasamis bir Turk abimize ev aliyimmi diye sormustum, oda bana seneye Turkiyeye doneceginden emin olsan bile al demisti. Bu bahsettigim adamin 30 uzeri evi dukkani var.

Valla hocam burda 20 bin tl yi yakaliyorsun ama hollandada esin calismazsa bile burdaki standardin yine ustunde bi yasam seni bekliyor.Bu arada kizinin gelecegi icin gelecek imkanini dusunuyorsan burda cok zor ulke iyice bitik universte mezunu Z kusagi bile agliyor..
    yani isin ozu ne yap et kovala 7000 euro icin hollandada yaşa derim aslada pisman olmazsin.2×2=4

• quote:

Orijinalden alıntı: gorkemchem

Merhaba hocam,

Burada ben 12000tl eşim 6500 TL maaş alıyoruz. Ancak İstanbul için çok aşırı bir para değil tabi ki standartlarına bağlı olarak konuşuyorum. Çalıştığım mevki gereği giyimin filan ona göre olmak durumunda oluyor. Oraya gitme amacım hem kafa olarak daha rahat olmayı istemek hem de kızıma daha iyi bir gelecek kurmak. 7000 Euro ile bunları yapabiliyorsam tekrar alım başladığı an koşa koşa giderim.

Alıntıları Göster

onlar gibi yaşamazsan gelecek kurulur vs hikaye.

ki hollandalılar almanlar gibi değil. içten pazarlıklı.

• quote:

Hollandada ev almamanin tek mantigi olabilir, oda kira destegi yada baska bir destegi almaniza engel oluyordur. Onun haricinde ev almamak icin hicbir neden yok. Burada 20 sene yasamis bir Turk abimize ev aliyimmi diye sormustum, oda bana seneye Turkiyeye doneceginden emin olsan bile al demisti. Bu bahsettigim adamin 30 uzeri evi dukkani var.

30 ev nedir yahu. bu adama şimdi %50 gerli vergisi iteleyeceksin ki o evleri diğer ihtiyaç sahipleri de alsın.

zamanında gelmişler boş evleri council'lerden almışlar ucuza kapamışlar. haksızlık bu!

• quote:

onlar gibi yaşamazsan gelecek kurulur vs hikaye.

ki hollandalılar almanlar gibi değil. içten pazarlıklı.

Alıntıları Göster

Hocam sizin vermek istediginiz anlami anlamakta zorluk cekiyorum. 7000 euroya iyi hayat yasanmaz mi diyorsunuz ?

• quote:

30 ev nedir yahu. bu adama şimdi %50 gerli vergisi iteleyeceksin ki o evleri diğer ihtiyaç sahipleri de alsın.

zamanında gelmişler boş evleri council'lerden almışlar ucuza kapamışlar. haksızlık bu!

Alıntıları Göster

Adamin isi bu hocam, ev alip kiraya veriyor. Bir nevi yatirimci. 30 evi var derken hepsi 100% odenmis degil tabiki, kredili aliniyor bu gayrimenkuller.

• quote:

Hocam sizin vermek istediginiz anlami anlamakta zorluk cekiyorum. 7000 euroya iyi hayat yasanmaz mi diyorsunuz ?

Alıntıları Göster

yok yaşanır...

çok da güzel para vergi kesilmeyecek 5 sene falan sonuçta. keşke burda da olsaydı. bizde olsaydı ben 3 senede ev almıştım buradan eşimle birlikte senelik 22.000 euro kestiler bizden.

ama o "kızım için gelecek" muhabbetine değiniyorum. benim kızım için 2,5 sen kindergarten bekledik. katolik kindergarten çıktı. mecburen gönderdik. çocuğu katolik yapacaklar diye içim içimi yiyiyor. gerçi biz müslüman olduğumuzu belirttik kayıt yaptırırken ama. Burada başka bir arkadaşımın anlattıkları aklıma geliyor. diğer türdeki kindergarten'lar da arap ve zenci dolu.

yani ya katolik olana gönderip iyi standartlarda eğitilecek yada diğerlerin göndericez ki geri kalacak. ,

demek istediğim bu. 3 hafta oldu gidiyor işte. Öğretmenleri alman. sadece iki zenci ve iki arap çocuğu var. geri kalanlar alman çocukları.

• quote:

Adamin isi bu hocam, ev alip kiraya veriyor. Bir nevi yatirimci. 30 evi var derken hepsi 100% odenmis degil tabiki, kredili aliniyor bu gayrimenkuller.

Alıntıları Göster

işte saçmalık bu.

2010 lara kadar Almanya da bir çok ev boş kiralar neredeyse maaşın 1/4 i kadar 3 odalı ev olarak.

sonra bu çok bilmiş hristiyan demokrat ama içinde sosyalist liberal sol partilerin aklına harika fikir geliyor. fon oluşturuyorlar. taşınmazlar için. sonra elin arabı arabistandan gelip 1 milyar euroya 100 ev alıyor. elin şirisi hindistandan 2 milyara gelip 200 ev alıyor ve işte ev kalmıyor. Ev derken bina yani.

sonra berlinde kiralar 3 oda 1200 eurodan başlıyor. stuttgart'ta 3 oda kiralar 1200 eurodan başlıyor. düşün bu evler genelde 70m2 lerden başlıyor tek dairede vs.

birde 80lerde 90 larda almanya var mark döneminde. 2500 mark kaynakçı parası alan bir Alman, düsseldorf'ta 3 oda eve 400 mark ödeyerek maaşının 1/5 ine kirada kalabiliyordu.

şimdi 2500 euro maaş alan Alman maaşının 1/2 ine yani yarısına anca kira bulabiliyor.

işte lafa gelince sol parti açık görüş ama bunlar bildiğin global dünyanın arka bahçe tasmalıları. kürselcilerin kuklaları. o yüzden sağ partilere oy vermek şart!

• quote:

Orijinalden alıntı: themann41

Hollanda da hiç kısa boylu birini gördünüz mü 😂 Şaka yapmıyorum 1.70 boyundayım ben Hollanda da boy ortalaması 1.84 sırf bu yüzden gitmek gibi bir şansım olsa da gitmezdim herhalde😂

Sneider var işte  

Bir sürü milletten insan yaşıyor. Çok fazla da Türk var. Kuzeyinde boy ortalamasının 1.90 olduğu ufak bir kasabada değilsen sıkıntı çekmezsin bence.

• Kötü intiba bırakan bir sürü hanzo var aslında bazı aşırı milliyetçiler dışında sana yan göz bakan yok üstünede gelmezler.Ama bu gurbetçi denilen eski kafalı hatta çoğu yerleşmiş yobaz kesim yüzünden adaptede sorun yaşıyorsun.Ama eğitimli kesimin gitmesi ile bu az çok değişti.

Bu dağdan inme h*yvanatlar yüzünden laf söz eden çoktu.Haklılarda burada yolda görsen yol değiştireceğin muhabbetinin alakası olmayacağı kişilerde var.Bunlar izole olmuş biçimde yaşıyorlar zaten ve bu oraya adaptasyonda sorun yaşadıklarından düşman gibi görüyorlar ama verilen imkanlardan dolayıda çıkıp gelemiyorlarda arada derede sıkışmış bir topluluk.O portakal sıkan kafalarda bunların ürünleri işte.

Genellikle teknik elemana özellikle işinde tecrübeli olanlara ihtiyaç çok.İşine saygı ve müşterine memnuniyet sunduğun müddetçe referanslı iyi kazançlı biri olursun.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.