Şimdi Ara

3.5 senedir Hollandada yasiyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
112
Cevap
10
Favori
10.106
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
64 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda o kadar cok yurt disi ile ilgili konu goruyorumki, belki bir faydasi olur diye aciyorum konuyu. Ciddi, geyik demeden tum sorulari cevaplamaya calisacagim.

Edit 2: Amacim yurt disina cikmanin objektif olarak her yonuyle ne demek oldugunu anlatmakti ustune populer konu sahibi olmayi deneyimlemek cok guzel oldu. Konuyu begenenlere cok tesekkurler neredeyse ana sayfada ilk sayfada olacak.

Edit: Bu kadar ilgi gorecegini tahmin etmiyordum giriste biraz daha bahsedeyim buradaki yasam ve hissettirdiklerinden.

Oncelikle yurt disina cikma nedenlerinden bahsedeyim: Ekonomik nedenler basta geliyor, ikincil olarak cocugun egitimi, son olarakta yasadigim ortam ve is hayatinda beni irite eden seylerden uzaklasma istegi. Bunlar beklentimde oldugu gibi gercekten ulkemdeki yasantimla pozitif anlamda degisim gosterdi. Tabiki bunun karsiliginda odediginiz bir bedelde var, ailenizden uzak cocuk buyutmek bunaldiginizda dertleseceginiz cocuklugunuzu veya gencliginizi beraber gecirdiginiz arkadaslariniz olmamasi bunlar hep bizi rahatsiz eden konular. Ozellikle Covid donemi cok zorladi, ailemizi goremedik onlar buraya gelemedi vs.

Sonuc olarak terazinin bir kefesinde yukarida saydigim pozitif konular diger kefesindede negatifler her zaman var. Her gurbetci gibi bizim aklimizdada birgun donmek var, ozellikle annemizin babamizin bize ihtiyaci oldugu zamanlarda bu fikir alevleniyor sonra yine teraziye bakip daha zamani degil deniyor.

Buradaki yasamdan gayet memnunum, insanlar yeterince sicakkanli ve kibar (yeterince diyorum cunku fazla sicakkanlilik hadsizligede gidebiliyor). Dil ogrenmemde kutuphanedeki gonullu insanlar cok yardimci oldu, sadece dilde degil, onlarin yasam tarzini merak ettiklerimi herseyi sorabildim. Bu her ulkede bulunan bir nimet degil.

Bisiklet yollari muazzam, toplu tasima pek kullanmadim arabam oldugu icin ama yeterince iyi bir ag var.

is hayati biraz farkli, kimse senin girdigin ciktigin saati onemsemiyor yaptigin is onemli. istersen ofiste yat kalk eger beklenen isi cikaramazsan yetersizsin. Yada yasal saatlerini calisip beklenen kadar calisiyorsan 1dk mesai yapmana gerek yok. saat 7 de gelip sandivicini bilgisayar basinda yiyip 3 te cikan insanlar var. Hollandalilar lafi dolandirmadan konusur, alismasi biraz zaman aliyor ama bence iyi birsey. imasiz direkt konusma ulkemde ozlemini duydugum birseydi.

Cocuk icin ise burasi yari cennet sayilir, cocuklar icin bir suru aktivite var. Okullar guzel, ozguvenli ve yere saglam basan birey olarak yetisiyorlar. 10-12 yasindaki bir cocuk yetiskinlerle cok rahat iletisim kuruyor ve nasil konusacagini cok iyi biliyor. Bahceli evlerle dairelerin fiyatlari neredeyse ayni, buda yine hem cocuk icin hem bizim icin buyuk bir arti.

irkcilik ayrimcilik gozune soka soka yok, ama muhakkak bir olcude var. Bu olcude hic "alamancilarin" abarttigi kadar degil.

bunlar benim perspektifimden dusunceler. herkesin deneyimi farklidir tabiki. Burada yasayan diger arkadaslarin katilip katilmadigi noktalari yazmasi beni sevindirir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flyinghollandali -- 26 Ağustos 2020; 14:14:40 >

• insaat muhendisi, yas 32 oldu memnunum.

edit: nasil gittiniz sorusunu atlamisim. is bularak gittim, eger bir sirket sizi istiyorsa ve yeterince maas veriyorsa getirtebiliyor.

Salary criteria 2020

​Highly skilled migrants 30 years or older​€ 4,612 gross per month

​Highly skilled migrants younger than 30 years​€ 3,381 gross per month

Burada freelance calismak cok yaygin, onun haricindede ozel sektore guven yuksek. Devlete girmeye calisan kimseye rastlamadim. Asgari ucretle gecinilmez yardimlar vs. onlarla gecinilir. Ama 2 tane asgari ucretle gecinilir.

Burada para kazanma derdinde olan bir kisi elinden birseyler geliyorsa kazanir gordugum. Evini boyatmanin faturali saati 30-40 euro, bunun yerine vergisiz 10-20 euroya yapiyorlar mesela.

hic soylemediler hocam, herhalde kiskancliklarindan konusunu bile acmiyorlar yok sayiyorlar :)

Soyle bir anektod belki bize bakis acilari hakkinda bilgi verir; birkac farkli hollandalidan biz turkleri genelde dagdan gelmis gibi bilirdik simdi beyaz yaka turkler gelmeye basladi o sekilde degilmis seklinde/manasina gelen geri donus aldim. Birde Turkiyeye geldiklerinde arap ulkeleri gibi beklediklerini daha modern bulduklarini soylediler. Yani bir onyargi var, bunlari siz kiriyorsunuz.

Beni en cok kizdiran alfabemizi arap alfabesi sananlarin ve turkcenin arapcayla cok yakin oldugunu sananlarin sayisi az degil.

Edit: cevabi nicki gormeden yazmisim umarim nick kinayedir :)

• Meslek ne, yas kac, nasil gittiniz ve memnun musunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Irkçılık yaşadınız mı?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hükümetin izin verdiği ölçüde yollarda içiliyor değil mi hala malum içecek ?

Efsane bir ülkedir. Red Light sokağına selam olsun. Güzel anım var o sokakta.

İnsanların kimseye tip tip bakmadığı, alakaya maydonoz yapmadığı, saygının olduğu özgür iradeye sahip insanların yaşadığı bir ülke.

• Belkide en merak ettiğim en can alıcı soruyu soracağım. 1 gününüz nasıl geçiyor her şeyiyle anlatır mısınız? Ayrıca kadın erkek ilişkilerini de merak ediyorum ilişki konusunda rahatlar mı yasadığınız olaydan da yola cıkarak anlatabilirsiniz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • trmeto kullanıcısına yanıt

insaat muhendisi, yas 32 oldu memnunum.

edit: nasil gittiniz sorusunu atlamisim. is bularak gittim, eger bir sirket sizi istiyorsa ve yeterince maas veriyorsa getirtebiliyor.

Salary criteria 2020

​Highly skilled migrants 30 years or older​€ 4,612 gross per month

​Highly skilled migrants younger than 30 years​€ 3,381 gross per month

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flyinghollandali -- 24 Ağustos 2020; 13:55:4 >
  • Yasadigimi hissetmedim, ayrimcilik ufak tefek muhakkak var ama rahatsiz olacak yada unutamayacagim hicbirsey yasamadim. Belkide muhattap oldugum kisilerin egitim seviyesinin yuksek olmasindanda kaynakli olabilir.

• Irkçılık yoktu benim gittiğim sene 2012 idi. Mülteci yok birşey yok ülkede.

Türküm diye kimseden ırkçılığa maruz kalmadım. Soru sorduğum insanlar gayet kibar bir şekilde cevap verdi. Erkeğide kızıda.

Burada adres sorsan yanlış yere yönlendirirler haha.

• malum sigara diyeyim. icmesinde bir sorun yok isteyen icer. ama zannedildigi kadar icimi yaygin degil. Genelde insanlar buyuk sehirlere turistik olarak gelince herkes iciyor zannediyor, fakat diger sehirlerde durum oyle degil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Analizcizeuss

Bu mesaj silindi.

yok hocam evli cocuklu grubundanim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Analizcizeuss

Bu mesaj silindi.

İstanbul Şişhane civarında Hollanda vari gece hayatını sağlayan mekanı kapattılar. Neden kapandı bilmiyorum ama girişte millete condom dağıtılan bir mekandı. İçeride her türden insanı görmek mümkündü. Buraya yazılamayacak kadar ilginç olaylara şahit olduğum bir gece hayatıydı. Geç keşfettiğim bir mekan olduğundan dolayı 2 kez gidebilme şansım oldu gidiş o gidiş. 3. gidişimde rock bar yapmışlardı mekanı sonra oda kapattı nargileci oldu. Sonrasında yine değişti mi bilemem.

• Ben de hollanda da çalışıyorum. Groningen tarafındayım. Geleli 7 8 ay oldu, mükemmel bir ülke. Umarım yerleşme şansım olur buraya. Corona'dan dolayı çok gezme fırsatım olmadı ama köyü bile güzel şu bok kokusu olmasa  

Yerel bir firmada mı çalışıyorsunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Echoés -- 24 Ağustos 2020; 14:1:11 >
  • Echoés kullanıcısına yanıt

Sizin meslek nedir hocam ?

• Echoés kullanıcısına yanıt

Koy tarafinda esen ruzgarin yonune gore koku oluyor haliyle inek bol. yerel firmadayim. is gecicimi, neden yerlesemiyorsunuz ?

• Ben şunu merak ediyorum.

Türkiyede genellikle insanlar memurluk için çabalıyor.

Orada durum nasıl?

Özel sektör insanları memnun edecek düzeyde mi? Asgari ücret geçim sıkıntısı yiyecek içecek fiyatları hafta sonu tatilleri mesai saatleri vs.

• kız ayarlamak kolaymı yoldan bi kıza selam versek konuşurmu

• Hollada da sebze meyve fiyatları ne durumda , tarımda ileri oldukları doğru mu_?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kilit611 K kullanıcısına yanıt

Burada freelance calismak cok yaygin, onun haricindede ozel sektore guven yuksek. Devlete girmeye calisan kimseye rastlamadim. Asgari ucretle gecinilmez yardimlar vs. onlarla gecinilir. Ama 2 tane asgari ucretle gecinilir.

Burada para kazanma derdinde olan bir kisi elinden birseyler geliyorsa kazanir gordugum. Evini boyatmanin faturali saati 30-40 euro, bunun yerine vergisiz 10-20 euroya yapiyorlar mesela.

• YigitErkin20 Y kullanıcısına yanıt

tinder kullandiklarini duydum, gonul iliskileri icin.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.