Şimdi Ara

25 Yıldan Sonra Windows'u Komple Bırakıp Linux Kullanmak (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
9
Favori
10.965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar ben windows 10 ile Fedorayı dual boot yapmak istiyorum genellikle hep Town of Salem ve ROBLOX oynarım çünkü param falan yok sevdiğim oyunları
    satın alıp oynayamıyorum şimdi şu Roblox oyunu tek windowsda androidde ve macde çalışıyor linux'da çalışmıyor fakat Town of salem flash oyunu olduğu için linux a flash player yükleyip oynayabilirim diye düşündüm zaten Windows 10 danda bıktım virüs var disk kullanımı %100 internete bağlanıyoruz ağ kullanımına bakıyorum resmen interneti kullana kullana datayı toplayıp elin çinine gönderiyor bir gün ben gittim ubuntu 18 kuracaktım ubuntu logosunda takıldı yükleyemedim neyse sizin konunuza baktım 15 mayıs da eklediğiniz şu Fedora nın teması nedir onu merak ettim çünkü sitesine gittiğimde başka bir tema çıkıyor yani yüklersem o temayı kesinlikle kullanmam lazım

• Ben android uygulamalarını çalıştıran prime os kurdum eski laptap'a . Windows 10'da ağlayan pc şimdi sorunsuz, sessiz, serin, sakin ve mutlu.

Googleplay mağazasında uygulama çalıştırabilen bir linux varmı ? Sonuçta android dediğimiz aslında linux yani çekirdeği aynı.

Linux ile ilgili düşüncem çok fazla farklı dağıtım olması büyük sıkıntı. 2-3 tane olsa yine bu kadar kargaşa olmazdı. Amaç aynı özgür, güncel ve güçlü bir işletim sistemi ama baktığında çok fazla karmaşa var.Yani güçlerini birleştirmek yerine bölünmüş özgür yazılımcılar. Tek bir kernele ve tek bir sisteme odaklansalar çoktan mikrosoftu bitirirlerdi. Telefonların, tabletlerin televizyonların ve yeni cihazların linux kullandığı bu dönemde mikrosoftun pek şansı kalmazdı.

Linux yüklemek isteyen kullanıcı bir bakıyor 50 tane linux sürümü var. Herkes farklı bir sürümü öneriyor.

• Sanat Günesi kullanıcısına yanıt
    Opensource olunca çatallanma ilerlemeyi engellemiyor hocam her paket hepsinde kuruluyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sanat Günesi

Ben android uygulamalarını çalıştıran prime os kurdum eski laptap'a . Windows 10'da ağlayan pc şimdi sorunsuz, sessiz, serin, sakin ve mutlu.

Googleplay mağazasında uygulama çalıştırabilen bir linux varmı ? Sonuçta android dediğimiz aslında linux yani çekirdeği aynı.

Linux ile ilgili düşüncem çok fazla farklı dağıtım olması büyük sıkıntı. 2-3 tane olsa yine bu kadar kargaşa olmazdı. Amaç aynı özgür, güncel ve güçlü bir işletim sistemi ama baktığında çok fazla karmaşa var.Yani güçlerini birleştirmek yerine bölünmüş özgür yazılımcılar. Tek bir kernele ve tek bir sisteme odaklansalar çoktan mikrosoftu bitirirlerdi. Telefonların, tabletlerin televizyonların ve yeni cihazların linux kullandığı bu dönemde mikrosoftun pek şansı kalmazdı.

Linux yüklemek isteyen kullanıcı bir bakıyor 50 tane linux sürümü var. Herkes farklı bir sürümü öneriyor.
    Söyledikleriniz özgür yazılım felsefesine ters... Özgür yazılımın güzelliği çeşitliliğidir.

Free software, libre software: 4 temel özgürlük ile açıklanabilecek yazılım felsefesi.

istediğin gibi çalıştır ve kullan. (0 numaralı özgürlük)
    kaynak kodlarını incele hatta kendine göre değiştir. (1 numaralı özgürlük)
    bir başkasıyla paylaş. (2 numaralı özgürlük)
    kodu geliştirip dağıt. (3 numaralı özgürlük)

• 0ldskool kullanıcısına yanıt
    Hocam iyi güzel ama özgürlük adı altında bağış avcılığı yapmak için ana dağıtımları dallandırıp budaklamak çokta iyi bişey değil. Sonuçta hiç bir şey katmayıp sağdan soldan buldukları paketleri sisteme ekleyip yeni bir dağıtım diye insanları kandırılıyorlar.

Sırf bu yüzden gerçekten bağış hak eden ana projeler sinek avlarken, kendini iyi pazarlayanlar ana dağıtımların emeğini sömürüyor. Böyle de bir çıkmaz var ortada.
  • SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Duygusal düşünmeye gerek yok.

Özgür yazılım felsefesinde genel bilinenin aksine özgür bir yazılım ücretsiz olmak zorunda değildir. 2 numaralı özgürlük, bir başkasıyla paylaşma hakkı tanıyor ama ücretsiz dağıtacaksın demiyor. Yani ticari yazılım olarak satılmasına, bağış talep etmesinde engel yoktur.

quote:

“Özgür yazılım”, “ticari olmayan” demek değildir. Özgür bir program, ticari kullanım, ticari geliştirme ve ticari dağıtım için kullanılabilir. Özgür yazılımların ticari geliştirilmeleri artık alışılmadık bir durum değil; artık özgür ticari yazılımlar çok önemlidir. Özgür yazılımın kopylarına sahip olmak için ücret ödemeniz gerekebilir veya kopyaları hiçbir ücret karşılığı olmadan da edinmiş olabilirsiniz. Kopyalara nasıl sahip olduğunuzdan bağımsız olarak, herzaman için yazılımın kopyalama, değiştirme ve hatta kopyalarını satma haklarına sahipsinizdir.https://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0ldskool -- 30 Mayıs 2019; 12:55:1 >

Yazılı kuralları söylemiyorum ki, ortada ki gerçeği söylüyorum. Bu kadar çok dağıtım yüzünden ana projeler maddi destek bulamıyor ve yerinde sayıyor. Ondan sonra bir avrupa ülkesine amerikaya kapat atmak isteyen hintliler doluşuyor projelere, ortaya çıkan iş leşten öteye gidemiyor.
  • SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Yerinde sayıyor demek, ortaya çıkan iş leşten öteye gidemiyor demek biraz acımasız ve fevri yorum olmuş...
    Haksız olduğu anlamına gelmiyor. 8 yıldır linux dünyası ile haşır neşirim bu fragment olayı arttıkça asla windowsun yanına yaklaşamaz. Kişisel olarak hackintosh kullanıyorum, sanırım bundan sonra windowsu birtek fuchsia devirebilir. Onunda nasıl olacağını zamanla göreceğiz.

İşin ikinci komik tarafı ise birşeyler yapmak için wikilerden manpageslerden aramalardan çıkıp bir şekilde kuran, yaptığı bu enterasan başarıdan dolayı kendileriyle gurur duyan varya gerçekten komikler Saçma sapan şeyleri adam akıllı standart sayesinde basit bir seviyeyi indirelebilir fakat nerdeee.

Birisi neden linuxun bu kadar geride kaldığını güzel bir dille açıklamış;http://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cryptocavern -- 19 Haziran 2019; 10:0:41 >

• Bu link doğru şeyler yanında çok fazla geçerliliği olmayan kişisel fikirler de içeriyor yalnız. Lts sürümleri stable değil yazmış lakin windows hiç bir zaman stable olmadı. Kıyasladığımız materyal önem teşkil ediyor. Ext4 büyük dosya sisteminde sorunlu demiş ama neden açıklanmamış. Ext4 ntfs den çok daha performanslı bir sistem sym link oluşturulabilmesi en büyük sebeplerden birisi. Tarafsız bir yazı olmaktan ziyade taşlama gibi olmuş.

Edit: birde dikkatimi çekti düşük kaliteli kodlar derken nasıl windows çekirdeğinin kodlarını görüp kıyaslama yapmışlar? Nt çekirdeği açık kaynak mı yoksa xd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi loradona -- 19 Haziran 2019; 12:34:18 >
  • Ekran parlaklığı sorunsalı, sistemin erkenden şişmesi, kimbilir makinemi kaç kez zombiye dönüştürdü de attığım fotmatlar 30'günü bulmadan zombi olmaktan kurtuldum.

Tabi ki Win 10'dan bahsediyorum, sistemem müdehale edince daha da sapıtan bu sistemden kurtulmak üzere bu topic bana da ilham olur ümidiyle MESAJIM BULUNSUN.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zn_volkan -- 12 Kasım 2019; 12:11:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zn_volkan

Ekran parlaklığı sorunsalı, sistemin erkenden şişmesi, kimbilir makinemi kaç kez zombiye dönüştürdü de attığım fotmatlar 30'günü bulmadan zombi olmaktan kurtuldum.

Tabi ki Win 10'dan bahsediyorum, sistemem müdehale edince daha da sapıtan bu sistemden kurtulmak üzere bu topic bana da ilham olur ümidiyle MESAJIM BULUNSUN.
    Biraz da kullanıcıda biter. Ben windows 10 hariç birçok windowsu kullandım hiç zombiye döndürmedim. Ne yaptığınızla da alakalı yani. Linux kullanıyor olmak da başka sorunları beraberinde getirir. Bugün sen "beğenmedim, şusu şöyle busu böyle" dediğin zaman, erken pes edip kaçmakla suçlar seni linuxcular. Halbu ki kendileri de windowsu bırakıp kaçmışlardır bunu hiç düşünmezler Windowsun sorunlarla dolu bir sistem olduğunu söyleyip, sonra linuxa yeni geçen kullanıcılara evet kabul ediyoruz çok sorun var ama mücadele edip çözebilirsin derken içine düştükleri çelişkiyi burada söylersen resmen küfür ederler. Oysa mesele hangi sistem değildir; mesele senin nasıl rahat ettiğindir.

Bu yolda hiçkimseyi dinlememelisin. Kendin keşfet, kendin öğren, kendin kullan. Açıkkaynak olması, windowsun bilmem ne yapmaya izin vermemesi gibi argümanlar herkesi bağlamaz. Sen, ne fayda elde ediyorsun ona yoğunlaşmalısın.

• Eyvallah, aslında bütün yazılımların kendine göre avantajları sorunları var, ihtiyaç ve kullanım kolaylığı hangisinde uygunsa ona yönelmek gerek, yeterince çeşit ve zaman var.

Dediğinize katılıyorum 1 ay kadar E-os kullanmıştım 20 gb veri kaybından sonra illallah ettim bir daha linux mu

Sonra windows'un sorunlarından formattan bıkıp bu sefer windows'a laf atıp bir kısır döngüye kafa yoruyoruz, halbuki sistemi orijinali ile kullansak belki hata mata görmeyeceğiz.

Artık makineyi kaldırıp bir yere atmadan işlerimizi görecek bir yazılımla yola devam etmek gerek.

• Sanırım bana cevap hakkı doğdu

Bakın ben kimseye kötü bir dil kullanmadım şu forumda yapacağım bir işte değil açıkcası çünkü bana ne

"Halbu ki kendileri de windowsu bırakıp kaçmışlardır bunu hiç düşünmezler"
    Windowsum hala duruyor. Amacı oyun onun öyle dursun bir kenarda :D Bu bana değildi galiba?

"indowsun sorunlarla dolu bir sistem olduğunu söyleyip, sonra linuxa yeni geçen kullanıcılara evet kabul ediyoruz çok sorun var ama mücadele edip çözebilirsin derken içine düştükleri çelişkiyi burada söylersen resmen küfür ederler. "
    Asla küfür seven veya hakaret amaçlayan biri değilim. Sadece bahsetmek istediğim linuxda çözebiliyorsun bir sorunu ama windowsda güncelleme beklemek zorundasın çünkü sistem temellerine elleşemezsin :D

Misal linux native zfs desteği olmadığı halde benim sistemim zfs den çalışıyor. Win10 u ext4 den çalıştırabilecek bir babayiğit var mı ?

"Bugün sen "beğenmedim, şusu şöyle busu böyle" dediğin zaman, erken pes edip kaçmakla suçlar seni linuxcular"
    Tamam bunu kabul ediyorum. Ama pes edip bıraktıktan sonra neyi öğrenebilirsin ki? Bu dünya üzerinde herşey için gerekli tembel olmak bir suçtur vesselam

• quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Sanırım bana cevap hakkı doğdu

Bakın ben kimseye kötü bir dil kullanmadım şu forumda yapacağım bir işte değil açıkcası çünkü bana ne

"Halbu ki kendileri de windowsu bırakıp kaçmışlardır bunu hiç düşünmezler"
    Windowsum hala duruyor. Amacı oyun onun öyle dursun bir kenarda :D Bu bana değildi galiba?

"indowsun sorunlarla dolu bir sistem olduğunu söyleyip, sonra linuxa yeni geçen kullanıcılara evet kabul ediyoruz çok sorun var ama mücadele edip çözebilirsin derken içine düştükleri çelişkiyi burada söylersen resmen küfür ederler. "
    Asla küfür seven veya hakaret amaçlayan biri değilim. Sadece bahsetmek istediğim linuxda çözebiliyorsun bir sorunu ama windowsda güncelleme beklemek zorundasın çünkü sistem temellerine elleşemezsin :D

Misal linux native zfs desteği olmadığı halde benim sistemim zfs den çalışıyor. Win10 u ext4 den çalıştırabilecek bir babayiğit var mı ?

"Bugün sen "beğenmedim, şusu şöyle busu böyle" dediğin zaman, erken pes edip kaçmakla suçlar seni linuxcular"
    Tamam bunu kabul ediyorum. Ama pes edip bıraktıktan sonra neyi öğrenebilirsin ki? Bu dünya üzerinde herşey için gerekli tembel olmak bir suçtur vesselam
    Yok senin için söylemedim alınmışsın

Bu linux kategorisinden nerden baksan 4 kişiyi bloklamışımdır. Bahsettiğim sebeplerden ötürü hep. Ama sende bu tip durumlarla karşılaşmadım sen bloklu değilsin. Dahası ben aslında dediklerine katılıyorum ama ufak birşey belirttiğim zaman saldırıya çok uğradım birçok ortamda. Halbuki iyi niyetle ve gerçeği söylüyordum amacım geribildirim göndermelerine teşvik etmek. Ben şu mail gurupları olayından anlamadığım için geliştiricilere geribildirim yollayamıyorum ondan dedim. Ortaya bazı sorunlardan bahsettiğim zaman bir sürü artis çıkıyor ortaya. O zaman o sorun neyse söyle geribildirim gönderelim diyen bi tane adamakıllı kullanıcı yok.

Söylediklerimin de arkasındayım korkum yok. Bulaşan falan olursa da bloklu zaten. Hiçbir zaman blokladığım kişiler ne yazmış diye açıp bakmışlığım yoktur müsterih olsunlar...

• "O zaman o sorun neyse söyle geribildirim gönderelim diyen bi tane adamakıllı kullanıcı yok."

İşte iyi dedin ama bu olmuyor linuxda. Çünkü bazı loglara ihtiyaç var geribildirim için ve geliştirici çözüm ürettiğinde deneyip eve oldu diye biildirim vermen gerekiyor. Yani malesef.. keşke yapabilsek ama senin yapman gerekiyor bunları
  • quote:

Orijinalden alıntı: loradona

"O zaman o sorun neyse söyle geribildirim gönderelim diyen bi tane adamakıllı kullanıcı yok."

İşte iyi dedin ama bu olmuyor linuxda. Çünkü bazı loglara ihtiyaç var geribildirim için ve geliştirici çözüm ürettiğinde deneyip eve oldu diye biildirim vermen gerekiyor. Yani malesef.. keşke yapabilsek ama senin yapman gerekiyor bunları
    Bazı yazılımlarda "geliştiriciye hata raporu gönder" özelliği var. Hepsine gelmesi bir sorun. Ama kullanıcı da kendisi birşeyler yapamaz. Belki de gelişim bu nedenle yavaş oluyordur...
  • Gelişimin yavaşlığının en büyük sorunu çok fazla dağıtım olması diye düşünüyorum ama açık kaynak olduğu için kimsenin kafasına tava ile vuramıyorsunuz malesef yeter diye :(

Aslında herkes fedora veya ubuntu kullansa inanın öyle bir gelişir öyle bir pazar kazanır ki aklımız almaz :D

Manjarodur archdır artixdir falan iyi güzel de abi neden ? Bir manjaro hiç bir zaman canonical kurumsallığına gelemez ve o kadar gelişemez ama öbür yandan küçük dağıtım olması ona gizlilik, güvenlik, hız avantajı sağlıyor. Adamların sunucu geliştirme derdi yok birkere tamamen masaüstü!

İşin özü böyle malesef..
  • loradona kullanıcısına yanıt
    Resimdeki sistemi yapmak için neler gerekli? Tema olarak istenilen dağıtıma kurulabilir mi?

• kreat kullanıcısına yanıt
    Tabiki kurulabilir. Flat-remix teması ana sayfasında kurulumu yazıyor

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.