Şimdi Ara

25 Yıldan Sonra Windows'u Komple Bırakıp Linux Kullanmak (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
150
Cevap
9
Favori
10.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: gen2

Stabil olmayabilir diyelim bence yeni paketler en son güvenlik güncellemelerini alıyor sonuçta.
    arch ve gentoo gibi rolling release modelde geliştirici yazılımı release ettiği an paket depoya eklenir. sonradan güvenlik güncelleştirmesi alabilir ama o paket yüklendiği an sistem vulnerable hale gelebilir. benim işletim sisteminden beklentim mümkün olduğu kadar güvenli ve mümkün olduğu kadar da sağlam olması. paketlerin yeni olması benim için hiçbir anlam ifade etmez çünkü işletim sisteminde ilk aradığım şey bunlar. tabii tercihler farklılık gösteriyor ayrıca hiçbir linux dağıtımına karşı değilim ve yazılımın paralı olmasına karşıyım. yazılımcılar sadece teknik destek gibi hizmetlerden ve yazılım ürettikleri yani çalıştıkları kurumdan firmadan artık neyse maaş şeklinde para kazanmalılar. en kötü ubuntu bile windows dan daha güvenli en azından daha az hedef alınıyor ve ücretsiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 27 Kasım 2019; 16:28:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sturmgewehr44

arch ve gentoo gibi rolling release modelde geliştirici yazılımı release ettiği an paket depoya eklenir. sonradan güvenlik güncelleştirmesi alabilir ama o paket yüklendiği an sistem vulnerable hale gelebilir. benim işletim sisteminden beklentim mümkün olduğu kadar güvenli ve mümkün olduğu kadar da sağlam olması. paketlerin yeni olması benim için hiçbir anlam ifade etmez çünkü işletim sisteminde ilk aradığım şey bunlar. tabii tercihler farklılık gösteriyor ayrıca hiçbir linux dağıtımına karşı değilim ve yazılımın paralı olmasına karşıyım. yazılımcılar sadece teknik destek gibi hizmetlerden ve yazılım ürettikleri yani çalıştıkları kurumdan firmadan artık neyse maaş şeklinde para kazanmalılar. en kötü ubuntu bile windows dan daha güvenli en azından daha az hedef alınıyor ve ücretsiz

Alıntıları Göster
    Debian'ı ben de çok beğeniyorum. Gerçekten çok stabil bir dağıtım. Serverlar için rakipsiz zaten. Ama masaüstü piyasasında olmuyor maalesef. Çok denedim ama mutlaka yakın zamanda çıkan bir şeylere ihtiyacınız oluyor.

Nonfree iso da indirseniz, kernel eski olduğu için eğer yeni bilgisayar aldıysanız son 1 sene içinde mutlaka Debian'ın henüz desteklemediği bir donanım oluyor bilgisayarın içinde.

Mesela yakın zamanda Nvidia, Optimus için resmi destek vermeye başladı. Ama en güncel Xorg sürümü ve Nvidia driveri gerekiyor. Debian, X'in o sürümünü bırakın 10 sürümünde desteklemeyi, 11 sürümünde bile destekleyeceği şüpheli. Ama ben Arch üzerinde çıkar çıkmaz kullanmaya başladım.

Gnome ve KDE mesela son sürümlerinde baya optimizasyon yaptılar, performans bayağı iyileşti. Debian'da kullanma şansımız yok henüz. Testing, unstable demeyin bana o zaman Debian'ın bir anlamı yok.

Kısacası, her şey kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı. Ama ben de isterdim Debian stabilliği ile Arch kullanmayı mesela.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sturmgewehr44 kullanıcısına yanıt
    İşletim sisteminin sağlamlığını kernel belirlemiyor bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E0AECD5C0

Debian'ı ben de çok beğeniyorum. Gerçekten çok stabil bir dağıtım. Serverlar için rakipsiz zaten. Ama masaüstü piyasasında olmuyor maalesef. Çok denedim ama mutlaka yakın zamanda çıkan bir şeylere ihtiyacınız oluyor.

Nonfree iso da indirseniz, kernel eski olduğu için eğer yeni bilgisayar aldıysanız son 1 sene içinde mutlaka Debian'ın henüz desteklemediği bir donanım oluyor bilgisayarın içinde.

Mesela yakın zamanda Nvidia, Optimus için resmi destek vermeye başladı. Ama en güncel Xorg sürümü ve Nvidia driveri gerekiyor. Debian, X'in o sürümünü bırakın 10 sürümünde desteklemeyi, 11 sürümünde bile destekleyeceği şüpheli. Ama ben Arch üzerinde çıkar çıkmaz kullanmaya başladım.

Gnome ve KDE mesela son sürümlerinde baya optimizasyon yaptılar, performans bayağı iyileşti. Debian'da kullanma şansımız yok henüz. Testing, unstable demeyin bana o zaman Debian'ın bir anlamı yok.

Kısacası, her şey kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı. Ama ben de isterdim Debian stabilliği ile Arch kullanmayı mesela.

Alıntıları Göster
    Hocam sizin de belirttiğiniz gibi herşey kullanıcının ihtiyaçlarına bağlı olarak şekilleniyor. Benim donanımım eski bir masaüstü bilgisayar ve ekran kartım da 1050ti gibi çıkalı çok süre geçmiş bir model. O yüzden benim için Debian stable kullanılabilecek en mantıklı linux dağıtımı ayrıca aynı bilgisayarda farklı bir SSD üzerinde FreeBSD 12.0 Release de çalıştırıyorum. Bilgisayarımda 3 adet SSD ve 1 adet HDD 1 tane de USB HDD sürücü var.

SSD 1 Debian Buster
    SSD 2 FreeBSD
    SSD 3 Windows 10 ltsc

HDD 1 depolama
    USB HDD depolama

Her iki işletim sistemini de severek kullanıyorum ve bunlardan başka farklı dağıtımları yine FreeBSD ve Debian üzerinde oluşturduğum sanal makinelerde deneme amaçlı falan yükleyip kullanıyorum. Hatta en son FreeBSD wifi donanımını destekliyor ama bundan performans alamıyorum diye usb stick şeklindeki donanımı kaldırıp attım ve modemden bilgisayara ethernet kablosu getirdim. Oysa ki Debian da indirme hızım düzgündü yine de ethernete geçtim. Ben işletim sistemine göre donanım kullanıyorum ama tabii bu dizüstü bilgisayarlar için ya da çok yeni anakartlar için falan mümkün olan şeyler değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sturmgewehr44 -- 27 Kasım 2019; 19:35:44 >

• sturmgewehr44 kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle hocam. Yeni başlayacak arkadaşlara tavsiyem kesinlikle Ubuntu tabanlı dağıtımlardan uzak dursunlar. Bu kadar kararsız bir dağıtım olamaz. Windows 10 ne ise Linux tarafında da Ubuntu o olmuş artık. Biraz KDE Neon'u bunun dışında tutuyorum.

Çok üzücü aslında. Birçoğumuzu Linux'la tanıştıran dağıtımdır Ubuntu. Şu anki içler acısı hali beni gerçekten hüzünlendiriyor. Allahtan diğer dağıtımlar var.

Benim tavsiyelerim şunlar:

Donanımları sorun çıkarmıyorsa ve biraz eski paketler rahatsız etmezse kesinlikle Debian.

Debian yukarıda yazdığım nedenlerden dolayı olmuyorsa;

KDE için Manjaro ve Opensuse

XFCE için MX Linux çok iyi dağıtımlar.

Gnome için bir tavsiye veremiyorum. Gnome 3 çok itici geldiği için birkaç deneme dışında hiç uzun süreli kullanmadım.

Deneyimli bir Linux kullanıcısı ise zaten server için Debian, masaüstü için Arch'ta karar kılacaktır.

• Son cümlen o kadar herşeyi özetliyor ki hocam

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ben de geçmeyi düşünüyorum. Windows'un aşırı ram kullanımı. Sürekli fan açıp durması. İyice sinir olmaya başladım Windows'a.
    KDE Plasma'yı çok beğendim. Hem görsel olarak hem de performans olarak. Şu an da kubuntu yüklü. Android Studio, firefox vb uygulamalar Windows'tan daha hızlı açılıyor. Ben çok beğendim performans olarak. Zorin OS'yi sanalda kurdum. Arayüz olarak gayet hoş. Geçebilirim belki.

• Merhaba, ben de farklı platformlar denemeye devam ediyorum, windows yanına geçen aylarda çoğu linux dağıtımlarını kurdum, hepsinden deepin arayüzünü çok beğendim, görsellik ve performans ön planda olacak şekilde tamamen multimedya ve günlük kulanım için ne tavsiye edersiniz? @SerdarS kardeş merakımı mazur görürseniz siz ne kullanıyorsunuz acaba?

Kullandığım linux dağıtımları; Elementary os, manjaro gnome, deepin os, zorin os, ubuntu,kubuntu, lubuntu, ubuntudde, debian, linux mint,mx linux.

Bunlardaki görsellik beni cezbetmedi, manjaro gnome 1 hafta kullandım gayet performanslı güzel çalışıyor.

Ben Windows 10 ve Mac Os Big Sur'u dual boot kullanıyorum ve yanına arch + deepin arayüz kullanmak istiyorum ama tavsiyelere açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zn_volkan -- 8 Aralık 2020; 14:39:44 >
  • merhaba bende uzun süre sonra tekrar linuxe geçmek istiyorum. 820m ekran kartım windows10da çalışmıyor :) çok oyun oynayan biri de değilim döneyim dedim ama nereye dönsem karar veremedim.

2008 den iptal olana kadar ana ilk pardusu kullanmıştım. proje bitince uzun süre xubuntu ile devam ettim. arada linux mint xfce falan kullandım. l

laptopda ssd var 25gb. 10gb ram var. işlemciyi unuttum i5 ama onu biliyorum :)

hangi dağıtımı önerirsiniz? linux mint düşünüyorum tekrardan. ama xubuntu yada pardus da olabilir. pardusa kendimce kızgınım. sıfırdan pardus için linux öğrenmiştim ama yeni halinide denesem mi bilmiyorum.

Genelde tarayıcı kullanılacak o kadar. youtube dan ders videoları izliyorum kpss için. steam de 3-5 oyunum var oynarsam 5-10 dakika o kadar

• hareketliperde kullanıcısına yanıt

Mint xfce tavsiyemdir size :D anladığım kadarı ile xfce seviyorsunuz

• anahtar teslim linuxların bir çoğu gerçek GNU felsefesinden çok uzaktırlar bu açıdan verimsiz dirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 9 Aralık 2020; 9:13:6 >
  • gen2 G kullanıcısına yanıt

bir kernel binlerce defa otomatik testen geçer !

ama bir uygulama genelde bu kadar zorlayıcı terstlerden geçmez.

kernellerin en büyük sorunu aşırı mükkemelliyetçi yapıya bürünmeleri

bir oyun içindeki bir hareketle !

bir bankacılık işlemi hareketliliğini aynı seviyede kontrol etmeleri yüzünden.

oyun performansında sıkıntılar ortaya çıkıyor.

uzun lafın kısası oyun modu için ayrı bir kernel

aşırı güvenlik isteyen bankacılık işlemleri için farklı bir kernel seviyesi kullanılması gerekli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 9 Aralık 2020; 9:17:31 >
  • loradona kullanıcısına yanıt

Yani sevmekten ziyade eski kullandığım laptoplar zayıf donanımlıydı hep. mecburiyetten biraz da öyle oldu. xfce de alıştım yani tabi zamanla.

linux mint kuracağım sanırım. teşekkürler yorumunuz için

• komple bırakmadım ama iş yerinde bi windows dışında kişisel laptop 10 senedir macos bence windows hantallıktır

• hareketliperde kullanıcısına yanıt

KDE Neon gibi bir dağıtıma da bakın bence, sisteminiz zayıf değil. Gerçi KDE için güçlü bir sistem de gerekmiyor. Hem gözünüz gönlünüz de açılır 😁

• quote:

Orijinalden alıntı: drjacob

komple bırakmadım ama iş yerinde bi windows dışında kişisel laptop 10 senedir macos bence windows hantallıktır

Ben işim düşmedikçe girmiyorum windows'a :D

• En mantıklısı 😀
  • quote:

Orijinalden alıntı: drjacob

En mantıklısı 😀

Windows'a girmeyeli bayağı oldu hatta :D

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.