Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
DH Mobil Uygulamasının yeni özelliklerini ilk siz deneyin. Gizle Şimdi Dene

25 Mbps hattı 8 Mbps gibi kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: chesmee Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı
10
Cevap
0
Favori
99
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Modem >> 25 Mbps hattı 8 Mbps gibi kullanmak
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
      102 Mesaj
      08 Kasım 2018 10:55:57 Konu Sahibi
      Herkese selam,

Mevcut 25 mbps superonline fiber internetim var. Bunu 8 mbps ile sınırlayıp bir süre denemek istiyorum. 8 Mbps hızında adsl hattı alırsam günlük kullanımı ne kadar etkileyecek diye merak ediyorum. Modem veya uygulama ile nasıl yapabilirim.

Modem Huawei HG255s. Ayarlarında bu seçeneği bulamadım.

|
      |

"Bu ülke batının emperyalizminden, doğunun da vicdan sömürüsünden kurtulursa ancak o zaman aydınlık günlere kavuşur." (Mustafa Kemâl ATATÜRK)
    • Binbaşı
      1136 Mesaj
      08 Kasım 2018 14:48:25

Bütün cihazları tek bir kurala bağlı havuza al. Daha sonra o ip havuzuna QoS ayarı olarak 8192/800 limiti ver. Al sana 8 mbit ADSL simülatör :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      yeni.üye kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

CLS
    • Teğmen
      102 Mesaj
      08 Kasım 2018 17:09:44 Konu Sahibi

çok sagol hocam deneyelim bakalım

|
      |
      0ldskool kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

"Bu ülke batının emperyalizminden, doğunun da vicdan sömürüsünden kurtulursa ancak o zaman aydınlık günlere kavuşur." (Mustafa Kemâl ATATÜRK)
    • Teğmen
      102 Mesaj
      08 Kasım 2018 17:58:12 Konu Sahibi

biraz araştırdımve QoS ayarı için maalesef root kullanıcı olmak gerektiğini öğrendim. başka çözümü var mıdır ?

|
      |
      0ldskool kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Binbaşı
      1136 Mesaj
      08 Kasım 2018 18:06:35

WiFi modunu 802.11 b standardına çekip maksimum 11 mbps olarak deneyebilirsiniz.

Ya da bilgisayarda cfosspeed tarzı bir yazılımla hız limitlemesi yapabilirsiniz. Ancak bu diğer cihazları etkilemez, yani sizin tam olarak istediğiniz senaryoyu gerçekleştirmez.

|
      |
      yeni.üye kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

CLS
    • Yarbay
      2538 Mesaj
      08 Kasım 2018 18:07:56

Bilgisayar için netlimiter, netbalancer gibi bir uygulama deneyebilirsiniz. 8 mbit adsl hattı gerçek hayatta 7 mbit download, 0.7 mbit upload alır. Bu hıza limitleyebilirsiniz.

|
      |
      Bahsedilenler: yeni.üye

• Teğmen
      102 Mesaj
      08 Kasım 2018 21:33:46 Konu Sahibi

öneriler için teşekkürler. sırasıyla deneyeceğim.

|
      |
      Bahsedilenler: Oldskool , EnemyTerritory kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Teğmen
      102 Mesaj
      16 Kasım 2018 18:14:59 Konu Sahibi
      Modem uzerinden sınırlama yaptım diger cihazlar icin. Ana bilgisayar kablo baglantili modeme, linux kullandığım icin muadil programlar ile denedim ama hicbiri sağlıklı olarak sinirlama yapmadi. Wondershaper ve trickle ile denedim
      |
      |

• Yarbay
      2538 Mesaj
      17 Kasım 2018 21:50:16

Linux'ta bu ayar nerede bilmiyorum ama, ethernet kartının ayarlarından bağlantı hızını 10 mbps half duplex(10 mbps yarım çift yönlü) olarak ayarlayabilirsiniz. Bu moddayken modem ile pc arasında 10 mbps half duplex bağlantı kurulacak. Hız testleri 6-7 mbit'i geçmeyecektir.

https://tr1.cbsistatic.com/hub/i/2015/06/03/3ba0f2d9-098b-11e5-940f-14feb5cc3d2a/t01820020426low01_01.gif

|
      |

• Teğmen
      102 Mesaj
      Bugün 00:43:00 Konu Sahibi

dediğiniz gibi yaptım ama hız testi 25 ölçmeye devam ediyor

|
      |
      EnemyTerritory kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
      2538 Mesaj

O zaman sizin yazılımda(ethernet kartı/linux) bir sorun var hocam. Yapılan işlemi uygulamıyor gibi gözüküyor. Çünkü 10 mbit hıza limitleyince 10'nun üzerinde çıkması imkansız. 50 mbit tarife hızım var. Normalde hız testinde 48-49 mbit çıkıyor. 10 mbit yarım'a çektiğim zaman 7 mbit çıkıyor:

http://www.speedtest.net/result/7808393014.png

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EnemyTerritory -- 18 Kasım 2018; 0:57:38 >
      |
      |

Reklamlar
paykasa
Paykasa
paykasa
nice türkiye
paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.