Şimdi Ara

2019 * Kompakt (point and shot) makine önerileriniz

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
2
Favori
931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Gece çekimi iyi olan, bütünleşik wifi özelliği bulunan ve asgari FULL HD video kaydı yapabilen (tercihen 4k ama bütçeyi aşacağının farkındayım) kompakt (point and shot) bir makineye ihtiyacımız var.
    Bütçe 1200 TL dolaylarında. Gerekirse amazon.de yada .com'dan da sipariş verebilirim.

Önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun oluruz.

Teşekkürler,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sanalgezgin -- 18 Şubat 2019; 20:34:50 >

• Biraz geç oldu ama konuyu yeni gördüm yorum yapayım.

Günümüzdeki birçok kompakt makine 1/2.3inç sensöre sahip, artık cep telefonlarında bile daha büyük sensörler mevcut. Gece çekimi bir telefondan iyi olamaz ama zoom yetenekleri var.

Kompaktlara bakıldığında gece çekimi iyi olsun deniyorsa 1inç sensörlü modellere bakılmalı. Rx100 serisi öne çıkıyor. Video olarak da iyi işler çıkaracaktır.

1inç sensörlü kompakt makineler:

*Sony Rx100 serisi
    *Panasonic Lumix LX15 / LX10
    *Canon PowerShot G9 X Mark II

Modellerini görüyorum.

Fiyatlarına siz bakın.

Kompakt sayılabilecek sistem gövdelerine de bakın hem daha ucuza bulmak mümkün hem de gece çekimi olsun, fotoğraf yetenekleri olsun daha başarılılar.

Örnek: *Fujifilm XA-5(Full HD video)
    *Fujifilm XF10(4K 15p)
    *Olympus Epl7(Full HD video)
    *Olympus Epl8(Full HD video)
    *Olympus Epl9(4k 30p)
    *Panasonic Lumix TZ200(4k video)

4k 30p belki kabul edilebilir ancak 15p ile video çekmek pek tercih edilecek birşey değil.

4k isteniyorsa ve gece çekimleri mühimse Rx100 serisi en mantıklı hale geliyor ama fiyatları yüksek ve gece çekimi olarak da yukarıda yazdığım modeller kadar başarılı olamazlar.

Full Hd olsun sıkıntı yok ama gece çekimim daha iyi olsun deniyorsa kompakt apsc ve m43 sensörlü cihazlara bakmak daha doğru olacaktır. Ayrıca bu cihazları daha ucuza almak mümkün.

İlla 4k olacak deniyorsa ve Rx100 serisinin gece çekim performansı yeterli geliyorsa tercih Rx100 olmalı.

Ama böyle bir ikilemde kalmaktansa ben APS-C yada m43 sensörlü ve Full Hd video çeken bir cihazı alırdım ve güzel güzel gece fotoğrafları elde ederdim. Videoyu ise cep telefonum ile çekerdim. Günümüzde cep telefonları gayet iyi video çekebiliyorlar. Hem param cebimde kalırdı, hem daha iyi gece fotoğrafları elde ederdim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Merhaba;

Uzunca bir zaman ayırıp, bu kadar detaylı bir cevap yazdığınız için size çok teşekkür ediyorum.
    Dediğiniz şeylerin hepsini dikkate alacağım.

İyi günler dilerim..
  • sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    "Ama böyle bir ikilemde kalmaktansa ben APS-C yada m43 sensörlü ve Full Hd video çeken bir cihazı alırdım" demiştiniz.

Peki bu sensörlerin kullanıldığı hangi makinelri önerirdiniz?

Tekrar teşekkür ederim..
  • Piyasaya çok hakim değilim ama şöyle bir baktığımda forumda birçok insanın önerdiği gibi ve hatta benim de birçok defa önerdiğim gibi Sony A6000 ve Olympus om-d e-m10 mark ii modeli diyeceğim. Çünkü bu cihazları ikinci elde de çokça bulabilmek mümkün. Her iki cihazı da kullandım, şuan olympus om-d e-m10 mark ii kullanıyorum memnunum. Bu iki makineyi de ikinci elde 2000 liraya bulabilmek mümkün.

Fujifilm xa5 de var ama ikinci elde görünmüyor. Bu saydığım 3 cihaz 3000 lira altına sıfır olarak bulunabiliyor. Bütçenin üzerinde farkındayım ama hiç olmazsa ikinci el ile o bütçenin çok üzerine çıkmamış olursun diye düşünüyorum.

Ama memnun kalmazsan sahibinden de apsc ve m43 diye aratırsan karşına çıkan modeller hakkında burda fikir alışverişi de yapabiliriz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • selamlar cepte taşımak için ikinci el kompakt bir makine düşünüyorum. zoom özelliği ve görüntü kalitesi ön planda. aşağıdaki modellerden öneriniz olur mu?

samsung nx mini
    sony hx50v
    lumix lx5
  • quote:

Orijinalden alıntı: sindem09

selamlar cepte taşımak için ikinci el kompakt bir makine düşünüyorum. zoom özelliği ve görüntü kalitesi ön planda. aşağıdaki modellerden öneriniz olur mu?

samsung nx mini
    sony hx50v
    lumix lx5
    2 yıl samsung nx mini kullanmış birisi olarak söylüyorum, çok güzel makine fakat ikinci elinde temiz makine bulman biraz zor olabilir. 9-27mm lensinde 2 yıl içinde deformasyon nedeniyle zoom yapamama sorunları yaşayabilirsin. 9mm lensini hiç kullanmadım fakat 17mm f1.8 olan lensi seni oldukça tatmin eder. Çok başarılı bir ikili olur. video çekerken netlik kaçırma sık sık olabilir. Nx mini den nx e çevirici adaptörle tüm lensleri kullanabilirsin fakat flaş çalışmaz. Ayrıca o çevirici için makine fiyatı kadar para istiyorlar.
    Kısaca yerinde olsam Nx mini seçeneğini elerdim.
    Diğerleri hakkında tecrübem yok fakat compact makine almamanı tavsiye edebilirim.
  • iwd35 İ kullanıcısına yanıt
    cevap için teşekkürler. amacım yanımda hatta cebimde rahat taşıyabileceğim ve foto kalitesi biraz yüksek bir makine olması. cep telefonlarından daha iyi foto çekerler diye düşünüyorum. aslında para elverse ricoh veya sony rx100 düşünüyorum. ama maalesef ikinci elleri bile çok yüksek o yüzden 750tl ikinci el arıyorum. samsung nx mini için lens sıkıntısı varmış. birkaç tane var ama güvenemedim.
  • sindem09 S kullanıcısına yanıt
    rx100 yetecektir size. 870 liraya almıştım ben geçen sene bu zamanlarda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: akzidenz

rx100 yetecektir size. 870 liraya almıştım ben geçen sene bu zamanlarda.
    ikinci el mark1 mi?
  • sindem09 S kullanıcısına yanıt
    aynen. bana yetmişti o zaman. daha fazla telefoto istediğim için değiştirmiştim. cep telefonundan kaliteli olacağından emin olabilirsiniz. mark 2 de dönen ekran ve wifi geliyor. mark 3 çok iyi 1 ve 2 ye göre ama o da biraz tuzlu
  • Rx100 eski olmasına rağmen muazzam iyi fotoğraflar çeker. Bütçe imkanı varsa 3 serisi ve üzeri ilk tercihtir benim için.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.