Şimdi Ara

20 yıldır linux u öğrenememiştim TCL ile şimdi sistem kuruyorum :)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
1.649
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 20 yıldır linux u öğrenememiştim TCL ile şimdi sistem kuruyorum :)

sadece kernel + uygulama = minimalist linux

istediğin uygulamayla iso yapıp SD ye atıyorum

birde SD yazma koruma çeltiğini aşağı indir.

bu sayede internet işlemlerinde ultra güvenlikli işletim sistemi

makineye istediğin kadar reset at oturum açma yok her açılışta tam istediğin gibi -0- kurulum modunda

forumda bile yazdım neden iso formatında kullanıyorsun diyor bunu yapanlar bile :)

hiç bir zaman hdd veya ssd yazma, okuma hatası almıyorsun ; çünkü bunlara bile gerek yok 1gb SD yetiyor :)

normalde diğer linuxlara 2 kere aniden reset atsan linux e kernel panic oluyor !!! ama bundan sorun yok

aynı C64 gibi çalışıyor :) açma tuşuna basınca 30 saniye sonra sistem hazır :)

şu an en çok kullanılan 10 uygulama 1gb sd kart üzerinde sıkıştırılmış

4 gb ram'le canavar gibi :)

yakında bir youtube videosu yaparız artık

tabi bu konu başlığını takip edenlerin sayısına bağlı bir şekilde :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 13 Mayıs 2019; 10:8:32 >

• Ben merak ettim video olursa izlerim.
    Ama ben dummy seviyedeyim, izlediğimden ne anlarım o ayrı.

Uzun süredir düşük güç tüketimleri nedeniyle ras-pay PClere ilgi duyuyorum bu tip işleri bir öğrensem dadınan yinmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Ben merak ettim video olursa izlerim.
    Ama ben dummy seviyedeyim, izlediğimden ne anlarım o ayrı.

Uzun süredir düşük güç tüketimleri nedeniyle ras-pay PClere ilgi duyuyorum bu tip işleri bir öğrensem dadınan yinmez.
    o dediğin seviye işlemci
    zaten eğer internete girebilen bir TV ye sahipseniz
    zaten şu an elinizin altında duruyor !
  • Ekran görüntüsü alabiliyosa tabi.
  • bir firma usb bellek den çalışan win thema ile oluşturulmuş linux os tanıtımı var ki bir çok linux un usb bellek üzerine install anlatımları da mevcud

senin yaptığın veya yapmak istediğin ise sanırım her derde deva olacak bir çözüm.

ama burda sormak istediğim şu

SD kart dan boot ettirme olayı nasıl olacak ?
    birçok browser temp/cache kullanır. yazma koruması aktif iken bu işlemler sorun çıkartmaz umarım.

1gb lık bir usb veya sd kart ile minimal bir os... driver sorunu olmayan ve olabilecek en yüksek hızda...

merakla video paylaşımını bekliyor ve kendim de denemek isterim. minimal olmasına gerek yok.. yeterki win 8.1 yüklü notebook umda sd kart okuyucusundan boot ettirelim
    sonuçda sd kartların okuma-yazma hızı ne kadar yüksek ise... performans da yüksek olur.

boşta 16gb ve 30mb/s lik kart hazır bekliyorum
  • Donanım haber tımarhanesine hoş geldiniz.
  • Elleşmeyin uzman beye, derin bilgileri sayesinde kafamız güzelleşiyor bedavadan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tosuntosun

bir firma usb bellek den çalışan win thema ile oluşturulmuş linux os tanıtımı var ki bir çok linux un usb bellek üzerine install anlatımları da mevcud

senin yaptığın veya yapmak istediğin ise sanırım her derde deva olacak bir çözüm.

ama burda sormak istediğim şu

SD kart dan boot ettirme olayı nasıl olacak ?
    birçok browser temp/cache kullanır. yazma koruması aktif iken bu işlemler sorun çıkartmaz umarım.

1gb lık bir usb veya sd kart ile minimal bir os... driver sorunu olmayan ve olabilecek en yüksek hızda...

merakla video paylaşımını bekliyor ve kendim de denemek isterim. minimal olmasına gerek yok.. yeterki win 8.1 yüklü notebook umda sd kart okuyucusundan boot ettirelim
    sonuçda sd kartların okuma-yazma hızı ne kadar yüksek ise... performans da yüksek olur.

boşta 16gb ve 30mb/s lik kart hazır bekliyorum
    SD kart yapısı itibariyle flash temelli bir teknolojidir.

ilk usb belleklerde bile yazma koruması oluşturmak için ellinizle kontrol edebileceğiniz bir tırnak vardı
    aşağı indirince yazma korumalı olup aynı CD-ROM gibi üzerine hiç bir şey yazılamaz hale geliyordu.
    zaman içinde bunu USB den kaldırdılar.

virüs geçmesin diye SD kartlara taktılar sonrada buna TR kelime anlamıyıyla (S)GÜVENLİ Disk adıyla pazarladılar.

şu an standart anakartlar ( USB 2 SD card ) okuyucularına vede
    kasa üzerinde doğru bağlantısı olan SD kart okuyucularına destek vermekte
    boot sırasını değiştirmek kadar kolay bu iş !

dahası şimdi bir işletim sitemi kurmak neredeyse yeni bir SSD veya HDD alma maliyeti
    almışkende F/p anlamında alınınca 100$ civarı almak mantıklı gibi !
    bu da şu anın parasıyla 600 TL gibi !

diğer taraftan gereksiz kullanılmayacak yapıların yer almadığı bir linux zaten 1gb altında
    dahası 10 tanede uygulama yüklense 1 gb sınırlarında

bu arada ortalama 2gb olan linuxlar var bunları live linux yapabiliyorsunuz hatta sd ye yazıyorsunuz
    dahası sd ye kalıcı veri yazılması için usb yükleyici de seçenek var ama
    onuda zamanında denedim ! iso yapısına ek sanal ek bölüm performansı çok kötü bozuyor.

bu açıdan yapılması gereken ihtiyaçları şekillendirdikten sonra o halini sabit bir şekilde iso'laştırma sonrası
    hep o mutlu anı yaşayan insanlar gibi oluyor insan :)

burada mı yazdım yoksa başka bir konu başlığı altında mıydı şimdi o söylediğimi tekrar ediyorum.

şu an hedeflediğim bir yol haritası planım var buna göre olmazsa olmaz uygulamaların
    bahsettiğim linux dağıtımına özel paketlenme süreci için TCL yapımcılarında uygulamaları yerel paket şekline çevrimelerini bekliyorum. çünkü bu paketler RAM mimarisi üzerinde çalışacak şekilde sıkıştırılıp paketlenmiş bir sistem olduğu için yazılımsal alt yapı noktasında benimde tam istemediğim bir beklenti noktasındayım.

tek üzüntüm keşke $ bu kadar yükselmeden önce PC sistemi yaparken 4gb ram yerine 8gb ram alsaydım diye üzülüyorum :)

çünkü klasik sistemlerde normal rami nasıl tüketiklerini fark edip
    HDD veya SSD üzerinde temp swap o bu şu yüzünden normal işletim sistemleri bile bunun içinde linux bile var ki
    o bile kendi potansiyelini çok ciddi bir şekilde baltalıyor.

tüm işletim sistemleri en kötü sistem donanımına göre bir senaryo üzerine bir kurulum yüklemesi yapıyor.
    yapılabilinecek en iyi performans senaryosu üzerine bir kurulum senaryosu olmadığı için

performans zamanlaması anlamıyla insanlar %70 verim kaybı yaşadıklarının bile farkında değiller.

• Sd kartın amacı bu değildir. Yazma okuma performansı hiç bir zaman bir hdd bile olamaz çünkü usb portu desteklemez

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

SD kart yapısı itibariyle flash temelli bir teknolojidir.

ilk usb belleklerde bile yazma koruması oluşturmak için ellinizle kontrol edebileceğiniz bir tırnak vardı
    aşağı indirince yazma korumalı olup aynı CD-ROM gibi üzerine hiç bir şey yazılamaz hale geliyordu.
    zaman içinde bunu USB den kaldırdılar.

virüs geçmesin diye SD kartlara taktılar sonrada buna TR kelime anlamıyıyla (S)GÜVENLİ Disk adıyla pazarladılar.

şu an standart anakartlar ( USB 2 SD card ) okuyucularına vede
    kasa üzerinde doğru bağlantısı olan SD kart okuyucularına destek vermekte
    boot sırasını değiştirmek kadar kolay bu iş !

dahası şimdi bir işletim sitemi kurmak neredeyse yeni bir SSD veya HDD alma maliyeti
    almışkende F/p anlamında alınınca 100$ civarı almak mantıklı gibi !
    bu da şu anın parasıyla 600 TL gibi !

diğer taraftan gereksiz kullanılmayacak yapıların yer almadığı bir linux zaten 1gb altında
    dahası 10 tanede uygulama yüklense 1 gb sınırlarında

bu arada ortalama 2gb olan linuxlar var bunları live linux yapabiliyorsunuz hatta sd ye yazıyorsunuz
    dahası sd ye kalıcı veri yazılması için usb yükleyici de seçenek var ama
    onuda zamanında denedim ! iso yapısına ek sanal ek bölüm performansı çok kötü bozuyor.

bu açıdan yapılması gereken ihtiyaçları şekillendirdikten sonra o halini sabit bir şekilde iso'laştırma sonrası
    hep o mutlu anı yaşayan insanlar gibi oluyor insan :)

burada mı yazdım yoksa başka bir konu başlığı altında mıydı şimdi o söylediğimi tekrar ediyorum.

şu an hedeflediğim bir yol haritası planım var buna göre olmazsa olmaz uygulamaların
    bahsettiğim linux dağıtımına özel paketlenme süreci için TCL yapımcılarında uygulamaları yerel paket şekline çevrimelerini bekliyorum. çünkü bu paketler RAM mimarisi üzerinde çalışacak şekilde sıkıştırılıp paketlenmiş bir sistem olduğu için yazılımsal alt yapı noktasında benimde tam istemediğim bir beklenti noktasındayım.

tek üzüntüm keşke $ bu kadar yükselmeden önce PC sistemi yaparken 4gb ram yerine 8gb ram alsaydım diye üzülüyorum :)

çünkü klasik sistemlerde normal rami nasıl tüketiklerini fark edip
    HDD veya SSD üzerinde temp swap o bu şu yüzünden normal işletim sistemleri bile bunun içinde linux bile var ki
    o bile kendi potansiyelini çok ciddi bir şekilde baltalıyor.

tüm işletim sistemleri en kötü sistem donanımına göre bir senaryo üzerine bir kurulum yüklemesi yapıyor.
    yapılabilinecek en iyi performans senaryosu üzerine bir kurulum senaryosu olmadığı için

performans zamanlaması anlamıyla insanlar %70 verim kaybı yaşadıklarının bile farkında değiller.

Alıntıları Göster
    benim asıl sormak istediğim şu

bir sd kartı boot edecek şekilde nasıl kalıp yazdırdınız ?
    ve her sd kart okuyucusu veya sd kartı usb ye çeviren, yani etra aparatlarda boot edilme özelliği var mıdır ? yok ise bu tür modeli nasıl seçeriz

sd kart ile boot etmeyi ve nasıl yaptırıldığını öğrenmek için sordum

evet linux lerin en önemli özelliği modüler olması. uzman isen.. "ki benim o tür bir uzmanlığım veya merakım hiç olmadı" kernel içinde bile oynarak istediğin gibi modifiye bir linux/os oluşturuluyor

beklentim bizlere bunları görsel olarak anlatman ki herkes yapsın

diğer tema konusunda sen alınganlık yaptın sanırım. çalışmanı beğendiğimi ama daha futuristik yapabilirsen, merak ile beklediğimi ayrıca bizim de özelleştirme yapabilmemiz için anlatımlar yapmanı istemiştim ama ne hikmetse bir yerde hata yapmışım galiba

her şekilde.. teşekkürler ve başarılar

• quote:

Orijinalden alıntı: tosuntosun

benim asıl sormak istediğim şu

bir sd kartı boot edecek şekilde nasıl kalıp yazdırdınız ?
    ve her sd kart okuyucusu veya sd kartı usb ye çeviren, yani etra aparatlarda boot edilme özelliği var mıdır ? yok ise bu tür modeli nasıl seçeriz

sd kart ile boot etmeyi ve nasıl yaptırıldığını öğrenmek için sordum

evet linux lerin en önemli özelliği modüler olması. uzman isen.. "ki benim o tür bir uzmanlığım veya merakım hiç olmadı" kernel içinde bile oynarak istediğin gibi modifiye bir linux/os oluşturuluyor

beklentim bizlere bunları görsel olarak anlatman ki herkes yapsın

diğer tema konusunda sen alınganlık yaptın sanırım. çalışmanı beğendiğimi ama daha futuristik yapabilirsen, merak ile beklediğimi ayrıca bizim de özelleştirme yapabilmemiz için anlatımlar yapmanı istemiştim ama ne hikmetse bir yerde hata yapmışım galiba

her şekilde.. teşekkürler ve başarılar

Alıntıları Göster
    var olan TCL linux iso dosyasını

* "Universal USB Installer" kullanarak USB veya SD-karta yazdım. ( boot için gerekli yazılımları otomatik ekliyor )

TCL. ram üzerinde çalışıyor.

online app indirme uygulaması var

istediğiniz uygulamayı arama ekranında bulup çalıştırın

arama satırına
    ilk 3 harfi ezr yazınca karşınıza

ezre master diye grafik arayüzlü bir yazılım çıkacak

bu o an indirdiğiniz tüm yazılımları var olan linux isoya ekliyor.

bu özellik diğer hiç bir linux ta yok var olsa bile ram üzerinde çalışacakları için ebatları fazla büyük olduğu için
    ram de sorun vereceklerdir. bu açıdan bunu doğru düzgüne en yakın yapan linux dağıtımı TCL

aşağıdaki videoyu yapan çok uzun yollusunu anlatmış dahası imajı CD ye yazmış ! SD duruken :)
    ben daha hızlı ve pratik olanını yaptım :)

bir kaç ek not : bu linux dağıtımı orjinal iso dosyasında sürücü adına fazla bir şey yok
    dahası online olarak bulup indire biliyorsunuz !

ilk çalıştırma noktasında internet erişimini ethernet bağlantısı üzerinde yapacaktır.

en başta biraz uğraştırıyor gibi ama bundan daha verimli bir linux a şu ana kadar denk gelmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 20 Mayıs 2019; 11:58:38 >

• loradona kullanıcısına yanıt
    Bu ikisi işte XD
  • quote:

Orijinalden alıntı: loradona

Sd kartın amacı bu değildir. Yazma okuma performansı hiç bir zaman bir hdd bile olamaz çünkü usb portu desteklemez
    sen ne yapıyorsun !

bunu bu şekilde kullanmaman lazım !

herkes gibi sistemin sürüm sürüm sürünmesi lazım ..

der gibi yazmışsın :)

ya benim sistem uçuyor..

yada sizin sistemler sürünüyor ! ?
  • Mesajım dursun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • olmazsa olmaz uygulamalar anlamıyla

çapraz platform uygulamaların

TCL'nin kendi paket şeklini online depolara eklenmesini bekliyorum.

listedekilerin tamamlanmasıyla birlikte

herkesin kolayca anlayabileceği bir iso linux oluşturma dökümanı hazırlayacağım

bunun için bekliyor vede ister istemez bekletmekteyim.

zaten şu projeyi tam anlamıyla bir hayata geçirebilirsem

herkes bunu SD kart linux diye bilecek

genelde ortalama 2gb olan bir çok linux versiyonu

neredeyse içinde 1-2 numune programla dağıtılıyor.

benim ön görüm ise 1 gb sınırlarında ve içinde en az

herkesin adını bildiği 10 tane en çok kullanılan masa üstü program önermesiyle birlikte gelecek olması.
  • Hocam tlc tabanlı kendi dağıtımınızı çıkartabilirsiniz. Sd Linux tarzı birşey arzuya göre rağbet görecektir. Bknz slax

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • loradona kullanıcısına yanıt
    aslında masaüstü diye bir şey düşünmüyorum.
    çünkü lnx un en zayıf olduğu nokta bu !

sürükle bırak mantığı açısında olaya bakınca zaten
    2 ekranlı dosya yöneticiler mantıken yeterli gibi.

3. veya 4. aşama anlamıyla

F1 den F12 ye kadar kaba tabirle max 12 uygulamayı
    sadece klavyedeki F serisine sabit bir şekilde tanımlamak isterdim.

F1 bas Firefox
    F2 crom
    F3 Gimp
    f4 L.ofice
    ...
    f10 wine

20 yıldır linux u öğrenememiştim TCL ile şimdi sistem kuruyorum :)

fareyi ekranda sinek gibi dolaştırıp ve sinek gibi bir ikonun üzerine konup onu çalıştırması gerçekten komik

tabiki grafik ve internet gezinmesi için mantıklı :)

burada eleştirdiğim şey masa üzerinin tek esprisi sürükle bırak
    tamam da bu dosya yöneticisini işlevi değil mi !?

masa üstünü kısa yol için kullanıyorsanız
    zaten 12 tane bile program kullanmıyoruz ki
    isteyen f24 e kadar çıkan klavyeleren alabilir ayrıca :)

tabi bu işin biraz fantezi boyutu

burada sadece makinenin ne kadar güçlü bir sistem çevrile bilineceğine vurgu var !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 28 Mayıs 2019; 13:7:43 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.