Şimdi Ara

2 psu birleştirme ve kapasitör yapımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    çoğunuz şimdi diyorsunuzdur herzaman sorulan sorular diye ama forumda yaptığım araştırmada sorularıma cevap bulamadım o yüzden soruyorum
    arkadaşlar ilk önce ben 2 psu nun 12 voltluk çıkışlarının paralel birbirine bağlayıp 12 volt 40 ampere yakın güç almayı planlıyorum ama bunun için diyot lazımmış bu diyotu nereye bağlıcam vede herhangi bir diyotu kullanabilirmiyim?(bu arada diyotun bu devrede ne işe yaradığınıda bilmiyorum sadece gerekliymiş onu biliyorum)
    diğer bir konu ise birçok kondansatörü birbirine bağlayıp bir kapasitör yapmayı planlıyorum yapacağım kapasitör 0.5 farattan fazla olmalı sorularım bunlar:
    1)böyle bir kapasitör yapılırmı
    2)gerekli malzemeler nelerdir (kondansatör haricinde ne gerekir)
    3)piyasada bulacağım en büyük kondansatör nedir fiyatı nekadardır(eski bazı elektronik araçlardan söktüğüm bazı kondansatörler var en büyüğü 25 volt 4700uf daha büyüğünü bulabilirmiyim yoksa bunlardan 110 tane almam gerekcek)
    4)bu kapasitörle yukarıda dediğim psu ları kullanmayı düşünüyorum işe yararmı
    şimdiden yardmı geçmiş geçecek herkese teşekkürler
    saygılar

• diyot nereye takılır ne işe yarar bilmiyorum ama bahsettiginiz psular anladıgım kadarıyla pclerde kullanılan psu bunların çıkışına bu kadar büyük kondansatör koyarsanız bu psular çalışmayacaktır nedeni ise ilk gerilim uygulandıgında kondansatorlerin kapasitesi sebebiyle kısa devre varmış gibi davranan psular kapanacaktır...ilk esnada kondam-nsatorler yüzünden çok fazla akım çekilecegini göz öünde bulundurun ..bu kondansatörleri neden koymak istediginizi anlayamadım zaten..
  • evet bahsettiğim psular bilgisayar power supplysi psu bunlarıbirbirine paralel bağlaıp volt değişmeden amper yükselticem kondansatörlerle yapmak istediğim bir kapasitör yani benim ona verdiğim gücü depolayıp anfi istedikçe veren bişey yapmak istiyorum böyle bir şey olurmu yapılabilirmi eger olmaz ise sadece psuları birbirine nasıl bağlayabilirim???
  • psuların eksi uçlarını birbirine baglarsınız ve +12 volt veren uçlarada birer diyot baglayıp diyotların uçlarınıda birbirine baglarsanız olur bu durumda diyotlar üzerinde 0.6 volt gibi bir gerilim kalacaı için elinizdeki ppsu da 11.4volt gibi bi degerde olur...kondansorler çıkışta kısa devre etkisi yapacagından çalışmayacaktır..
  • sagol kardeş yani her bi diyotu kullanabilirim 0.6 voltluk bir düşüş beni pek etkilemez amper fazla olsun yeter
  • Daha önce birçok kez yaptığım olay,diyotlu birleştirme işini de ilk ben yapmıştım.

GND hatlarını doğrudan paralel vuracaksınız ve ortak GND olacak kullanacaksınız.
    +12 hatlarını ise diyot yardımı ile paralelleyeceksiniz.
    MBR3045 schottky diyotunu tavsiye ediyorum tek parça olduğu için,2x30A 45V değerinde ve fiyatları fazla değil.
    Yalnız kullandığınız psuların kaliteli olması iyi olur.FSP ASUS AOPEN marka ve 12V hattında en az 15A veren modeller bu iş için uygun.

Birçok kez 12V oto ampli besleme sistemi yaptım arkadaşlarıma psular + diyot yardımı ile.
    MSN adresinizi PMlerseniz adım adım yardımcı olabilirim.
  • sagol arkadaşım tam olarak bu işi anladım - leri vuracaz paralel +larıda diyotlayıp öyle paralel vuracaz amper olarak zaten 12 volt çıkışı 18 amperden daha yüksek psular seçicem dediğin diyotu bulup kullanıcam hepinize teşekkür ederim arkadaşlar çok zor bişey zannediyodum ama basitmiş kısaca 2 kabloyu birbirine bağlayabilen herkes yapabilir
    tekrardan teşekkürler
  • HIGH POWER ROCK SOLID 1200W 12 voltta 25 amper çıkış bence bir tane alsanız bunlardan yeter ama elinizdeki psuları kullanıcaksanız büyük anakarta giren bağlantıdaki yeşil ve siyah kabloları birbirine bağlayın yoksa psu açılmaz.
  • quote:

Orjinalden alıntı: CrowBaR600

HIGH POWER ROCK SOLID 1200W 12 voltta 25 amper çıkış bence bir tane alsanız bunlardan yeter ama elinizdeki psuları kullanıcaksanız büyük anakarta giren bağlantıdaki yeşil ve siyah kabloları birbirine bağlayın yoksa psu açılmaz.

Fiyatını da yaz görsün herkes.
  • quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

quote:

HIGH POWER ROCK SOLID 1200W 12 voltta 25 amper çıkış bence bir tane alsanız bunlardan yeter ama elinizdeki psuları kullanıcaksanız büyük anakarta giren bağlantıdaki yeşil ve siyah kabloları birbirine bağlayın yoksa psu açılmaz.

Özür dilerim fiyata bakmadan direkt 1200wattlık bir canavar önermişim. 500ytl yi geçiyor...
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: DiabloXT

quote:

Özür dilerim fiyata bakmadan direkt 1200wattlık bir canavar önermişim. 500ytl yi geçiyor...

Benim yaptığım çift psu sistemini sattığım fiyat 75YTL idi ve 12V hattında sürekli olarak 35A - Anlık olarak 55A verebilecek bir sistem.

• şimdi ßenim anLamadığım ßi oLay var.. 12 hattı üzerinden kaç amper verdiği mi önemLi.. ßi de 350 waattlık 2 supply ßirßirine paraLeL ßağLasam. 40-50 amper sürekLi qüç aLaßilir miyim?? diyot ßağLaman lazım dioLar o zaMan da volT düşüyomuş.. ßiri yardımcı oLsun yaa. hanqi marka psu almam Lazım. oto amfisinde kuLLanıcam aceLe yardım pLs..
  • quote:

Orjinalden alıntı: saltanat_1985

şimdi ßenim anLamadığım ßi oLay var.. 12 hattı üzerinden kaç amper verdiği mi önemLi.. ßi de 350 waattlık 2 supply ßirßirine paraLeL ßağLasam. 40-50 amper sürekLi qüç aLaßilir miyim?? diyot ßağLaman lazım dioLar o zaMan da volT düşüyomuş.. ßiri yardımcı oLsun yaa. hanqi marka psu almam Lazım. oto amfisinde kuLLanıcam aceLe yardım pLs..

Bu herhalde 4. mesajım olucak
    Schottky diyotlar ile parallerseniz eğer sadece 0.3V - 0.4V kadar bi voltaj düşümü olur ve önemi olmaz.
    Her marka psular olmaz,kaliteli,ağır ve 12V hattı güçlü psuları tercih etmek gerekir.300W psu vardır 12V 8A yazar,300W psu vardır 12V 18A yazar.

Marka olarak,AOPEN FSP ASUS psuları tercih edebilirsiniz.Yalnız bakın bastıra bastıra söylüyorum,12V hattı en az 15A olan bir model alın yoksa yeterli gelmez.

Ayrıca diyot olarak MBR3045PT-SBL3040PT gibi bir diyot oldukça başarılı bu konuda,fazla ısınmaz ve fazla voltaj düşümü yapmaz.Yalnız bulunması biraz zor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 11 Ocak 2008; 5:37:01 >

• çook teşekkür ederim.. ßen o powerLeri iade ettim.. :D şimdi çıkma arıyorum.. ßuLamazsam qidip yeni aLcam.. tekrar teşekkür ederim... ßenim iade ettikLerimde 12v 10 amper yazıyodu :d
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.