Şimdi Ara

2.5 HDD yi motoru dönüyormu diye test etme yöntemi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • iyi akşamlar elimde 2 senedir kullandığım 2.5" lik 40 gb lık bir harici disk vardı ve bugün çalışmayı durdurdu 1 saat önce çalışırken 1 saat sonra pc ye taktığımda çalışmaz oldu pcye bağladıktan sonra pc nin tanıdığını belirten windows sesi çıkıyor kutunun ışığı yanıyor ancak hdd dönmüyor ve sistem diski tanımıyor. hdd yere filan düşmediği için bozulma ihtimali vermiyorum ama kutu narin birşey olduğu için bozulduğunu düşünüyorum ve yeni kutu siparişi verdim ancak bu arada hdd dende şüphelendiğim için test etmek istiyorum ve laptopum veya dönüştürücü kitim yok sadece elektrik vererek çalıştığını görmek istiyorum bunun için hddnin üzerindeki iğnelerden hangileri ile psunun üzerindeki kablolardan hangilerini birleştirmem gerekiyor bunun için bana yardımda bulunursanız çok sevinirim hdd nin içindeki bilgilerin akıbetini merak ettiğim için böyle birşeyi denemek istiyorum bir an önce eğer motor dönerse hdd nin sağlamlığına kanaat getiricem. iyi akşamlar.

• bence deneme bekle derim
    yanlış bir yerlere temasındurumunda hdd ye büyük zarar verebilirsin

elindeki kutunuın üzerinde harici bir besleme girişi olmalı (adaptör)5v istersen oraya bir 5 v vermeyi dene kutudaki besleme kısmı arızalanmışsa belki böyle çalışır
  • hayır bendeki kutuda adaptör girişi mevcut değil.
    bilen birisi izah ederse sorunsuz olarak denerim. bir an önce bozukmu değilmi öğrenip başımın çaresine bakmam lazım aldığım kutu 3 günden önce gelmez kesin.
  • kul yapısı olan bişey bi baktın var bi baktın yok....kulağını daya motor sesi geliyosa tamam yoksa ya portların yada diskin gitmiştir..
  • motora güç gitse kulağı dayamadanda sesi alıcam ama bağlayacak yer yok elimde hddyi yeni çıkan hariciler hep kapalı kutu.
  • Hocam şu adreste disklerin şeması verilmiş işine yarayabilir bi bak

http://www.unitechelectronics.com/minideInformation.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dojge -- 18 Kasım 2008; 23:29:25 >

• Bu adrestede eleman bayağı bir uğraşmış çıkışları filan gostermiş

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=120964
  • @dojge sağol bittech i de inceleyince tekrar gördümki tek çare usb den ide ye çeviren aparatı kullanarak çalıştırmak. öyle direk bağlantı olmuyor.
  • hdd motorları step motorardır ve devre elemanı olmadan doğrudan elektrik vererek dönderemeyiz ben de kutuyu bekle derim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.