Şimdi Ara

1 ve 2. Vites geçiş sorunu neden olur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
848
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar Kia rio 1.5 dizel 2007 aracımı 10 gün önce aldım .Aracından memnunum fakat 1 ve 2. Viteste de hareket halindeyken geçişlerde zor geçiyor hatta bazen geçmiyor birleşe sürüyormuş gibi bir his veriyor geçerkende bazense hiçbir sorun olmuyor. Baskı balata nin yeni değiştiği söylendi sorun ne olabilir. Araç hareket halinde değilken rahat geçişler bu arada. Acil cevap bekliyorum arkadaşlar .Teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam aynı sorun bende de var durduğu yerde hiç bir sıkıntı yok viteslerde ama hareket halindeyken 2'den 1'e düşürmek istediğimde zor geçiyordu buna normal dediler araba çok az hareket ediyorsa düşürmeden 2'de çok hafif yarım debriyajla yürütüyorum 1.5 crdi zorlanmadan gidiyor zaten.

1. vitesten 2'ye geçirmek için veya 3'ten 2'ye düşmek için sadece bu ''2. viteste'' zor geçme var buna da senkromenç dediler şanzıman kapalı kutu ne çıkar bilemeyeceğimiz için dikkat ederek kullanıyorum yavaşça zorlamadan ara gazla rahat geçiyor veya 3. viteste iyice yavaşlayıp devir bayağı düşünce de rahat giriyor.

Yaza doğru yetkili serviste açtıracağım şanzımanı biraz pahalı olacak ama en azından bir sorun olunca karşında muhattap bulabilirim diye düşünüyorum sanayide yaptırmayacağım.
  • 2'den 1'e mi sorun oluyor yoksa 1'den 2'ye geçerken mi?

Hareket halindeyken 1. vitese almak birçok araçta güçtür. Dişli oranı kısadır o sebeple.

• Sorun ya senkromec yada ayar yapiyorlar o uygun olmamistir.

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Bu sabah mesela aracı çalıştırdım 1-2-3 yaptım sorun yok sora kırmızıda durdum. 1 den 2 ye geçmedi bazen geçiyor ama baya zorluyor ses çıkmıyor ama kütük gibi oluyor. Bi yere sürüyormuş gibi

• Senkromeçler mi sorunlu acaba

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: burak0005

Bu sabah mesela aracı çalıştırdım 1-2-3 yaptım sorun yok sora kırmızıda durdum. 1 den 2 ye geçmedi bazen geçiyor ama baya zorluyor ses çıkmıyor ama kütük gibi oluyor. Bi yere sürüyormuş gibi
    Debriyaj pedalında bir anormallik yoksa vites seçimini yapan kolda veya o sistemde bir sıkıntı olabilir. Ya mekanik bir kol vardır yada halatlıdır sıkıntı bunlarda olmalı. Bu araca sahip arkadaşların başına gelmiş olmalı onların olduğu forumlarda konu açmak veya aynı grubun aracı olan hyundai gruplarında konu açmak yanıt alma hızını ve doğruluğunu artırır diye düşünüyorum. Yok yanıt gelmedi mi Kore araçları ile uğraşan bir ustaya uğraman gerekecek...

• burak0005 B kullanıcısına yanıt
    Baskı balata yeni değişti ise büyük ihtimal vites kol ayarı kaçmıştır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi symbolcu -- 19 Ocak 2019; 1:32:29 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birde mesela 90 la gidiyorsunuz kırmızı ışık var karşıdaebriyaja basıp frene basarken yavaslarken bir yandan vitesi kurultayın diyorum 2 ye zor geçiyor (2.vitesi hizinda degilim duracagimi yada yavaslayacagimi bildigimden 2 ye atmak istiyorum )bunun normal olduğunu 2. Vites hızına geldiğinde rahat 2 ye alabileceğimi söylediler doğrumudur ?

• quote:

Orijinalden alıntı: burak0005

Birde mesela 90 la gidiyorsunuz kırmızı ışık var karşıdaebriyaja basıp frene basarken yavaslarken bir yandan vitesi kurultayın diyorum 2 ye zor geçiyor (2.vitesi hizinda degilim duracagimi yada yavaslayacagimi bildigimden 2 ye atmak istiyorum )bunun normal olduğunu 2. Vites hızına geldiğinde rahat 2 ye alabileceğimi söylediler doğrumudur ?
    senin 2. vites senkromeçi değişecek hocam. parça çok ucuz ama işçiliği bilemeyeceğim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.