Şimdi Ara

18650 Pil Kapasite Testleri ve Detaylı İncelemeler (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
12
Favori
12.735
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba, cevaptaki gecikme için kusura bakmayın.

Samsung 29E bisiklet bataryalarında en çok kullanılan 2 pil modelinden birisidir. (Diğeri Panasonic 18650PF)

Ancak 3 paralel sizin motor için yeterli olur mu bilemedim, genelde 4 veya 5 paralel yapılıyor.

Hem pilden fazla akım çekilmesin, pil zorlanmasın diye hem de uzun kullanım süresi elde edilsin diye.

Diğer soruya gelince bu hiç tavsiye edilen bir şey değil.

Şarj sırasında Samsung'lar 4.2'ye fırlarken vtc henüz 4 voltta kalabilir veya tam tersi olabilir.

Mutlaka 2. el pillerle bir şey yapmak istiyorsanız kaliteli hücreleri kullanacaksınız ve pilleri test edeceksiniz.

Diyelim ki 10 seri 4 paralel batarya yapacaksınız, bu 10 serinin kapasitesi ve iç direnci birbirine oldukça yakın olmalı. İç direnci bir kenara koyalım.

Kapasiteler yakın olmalı.

Diyelim ki 20 tane 2000 mAh 20 tane de 3000 mAh piliniz var. 4 lü tüm grupları 2000+2000+3000+3000=10000 mAh yaparak eşitliği sağlamaya çalışacaksınız.

1. 4lü grup 8000 mAh, 2. 4lü grup 12000 mAh olursa sıkıntı olur.

bunun için şöyle bir site var, https://www.repackr.com/#/pack-builder

• Arkadaşlar testlere sahte bir pille devam ediyoruz.

Yurtiçi ve yurtdışı sitelerde 6800 mAh olduğu iddia edilen şu pili alıp test ettim.

1213 mAh çıktı. 

18650 Pil Kapasite Testleri ve Detaylı İncelemeler

Burada uzun uzun anlatmak istemiyorum zaten oldukça kötü bir pil olduğunu biliyordum, şu başlığa bakabilirsiniz; 

https://forum.donanimhaber.com/sahte-pil-satin-aldim-6800-mah-18650-pil--148909466#148909466

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 29 Nisan 2021; 15:3:55 >

• Yeni bir pil test ettim, ilk mesajın sonuna ekleme yaptım.

Hem konuyu up'lamak hem de o şekilde okuyacaklara zorluk olabileceği düşüncesi ile buradan da paylaşıyorum;

Merhaba arkadaşlar, matkap, e-sigara gibi çok yüksek güçlü uygulamalarda kullanılabilecek çok iyi bir INR pil tanıtacağım.

Pilin adı;

Power-Xtra 18650-25P

Bu pilin kapasitesi 2500 mAh C değeri ise tam 12C. Yani 30 amper ile deşarj olabiliyor.

18650 boyutundaki bir pil için 30 amper çok iyi bir değer. Piyasada bu değeri sağlayabilen ve 2500 mAh üzerinde kapasiteye sahip olan sadece birkaç pil var;

1) Molicel 18650-P26A2600 mAh 35 amper (En ucuzu 10 dolar, şu an 80 lira)

2) Sony VTC5A 2600 mAh 30 Amper     (En ucuzu 60 lira)

3) Power-Xtra 18650-25P 2500 mAh 30 Amper (En ucuzu 5 dolar, şu an 40 lira)

Detaylıca incelemek isteyenler için datasheet; https://birikimpilleri.net/Resim/900600503343_1.pdf

satın almak isteyenler için link; https://www.pilburada.com/power-xtra-px18650-25p-37v-2500-mah-li-ion-sarjli-pil-12c-30a-54904

Öncelikle bu pillerin ağırlığını, voltajını ve iç direncini ölçtüm. Bendeki 5 numune tamamen uyumlu. Elimdeki tüm pillerin  iç direnci 13 mOhm.

İç direncin uyumlu olması çok önemlidir. Bataryaların eş yaşlanmasını ve aynı performansı vermesini sağlar. Ağırlık ve açık devre voltajındaki uyum ise standart bir üretim olduğunu gösterir.

Bunun dışında kapasite testleri yaptım.

1) Nominal kapasite testi. Pili 1250 mA ile 4.2 volta kadar CC-CV yöntemiyle şarj ettim. Şarj sonlandırma akımını ise 50 mA olarak seçtim.

500 mA ile pili 2.5 volta kadar deşarj ettim ve 2567 mAh kapasite sağladı.

Grafiğe ve tabloya bakabilirsiniz;

5 numuneyi de aynı şekilde test ettim. Hepsi 2500 mAh ve üzeri kapasite sağlıyor.

2) Sonraki testte pilin maksimum devamlı deşarj akımını denedim ve VTC5A ile kıyaslamak istedim.

yine ilk adımdaki gibi şarj ettikten sonra 30 amper ile 2.5 volta kadar deşarj ettim ve pil 2342 mAh kapasite sağladı ve maksimum 68 dereceye kadar ısındı.

68 derece yüksek görülebilir ancak bu kadar akım çekilen 18650 boyutundaki tüm piller en az bu kadar ısınır. Sıcaklık testinden ve yüksek akım testinden geçti.

grafiğe ve tabloya bakabilirsiniz;

3) Normal hayatta pili 30 amperle kullanabiliriz ama bitene kadar hiç aralıksız kullanmayız. Bir matkap ya da elektronik sigarayı düşünün, dura dura kullanırız. Bisikleti düşünün her zaman tam yükte kullanılmaz. (Bisiklet için bu pil kullanılabilir ama çok tavsiye etmem daha farklı, daha yüksek kapasiteli, daha uzun ömürlü piller tavsiye ederim.)

bu durumu simule edebilmek için 30 saniye 30 amperle deşarj edip, sonra 1.5 dk akım çekmeden bekledim. Bu senaryoyu pil bitene kadar tekrar ettim. Bu senaryoda pil 41 dereceye kadar ısındı ve toplam 2361 mAh kapasite sağladı. Bu çok iyi bir değer.

Grafiğe ve tabloya bakabilirsiniz;

Gerçek hayata en uygun test bence budur. 

4) Bu testi pili zorlamamak için 20 amper ile 2.5 volta kadar test ettim.

Bu senaryoda pil 2442 mAh kapasite sağladı ve 55 dereyece kadar ısındı. Bu değer de oldukça normal.

Toplu test sonuçları şu şekildedir;

Yorumum;

Uygun fiyatlı kaliteli bir pildir. Batarya yapımında, matkaplarda, yüksek akım isteyen yerlerde sıcaklığa dikkat edilerek kullanılabilir.

Videoyu izlemek isterseniz link;  

Videoda burada anlattıklarımdan çok daha fazlası var.

Yorumlarınız ve sorularınız varsa buradan ve Youtube'dan yazabilirsiniz. Her soruya dönmeye çalışıyorum.

(Test etmemi istediğiniz pil varsa link atabilirsiniz, alabileceğim bir pilse, bende olan bir pilse test etmek, forumda paylaşmak ya da videosunu çekmek isterim)

[hr][hr][link]http://youtube linki[/link]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 11 Mayıs 2021; 14:43:52 >

• heyyt be nerde o eski yazılı incelemeler derken bu yazıya denmk geldim. Forumun tozunu attırmışsınız 18650 Pil Kapasite Testleri ve Detaylı İncelemeler  Youtube dan da sizi takip ediyorum başarılarınızın devamını dilerim.

• Osiris34 kullanıcısına yanıt

Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Üniversite yıllarımda çok yararlandığım bir forumdu Donanımhaber, gerçekten çok kaliteli incelemeler vardı.

• Merhaba;

1 pil daha inceledim.

Pilimiz Samsung INR18650-30Q 3000 mAh (15A deşarj akımı)

Samsung'un yüksek kapasite ve yüksek deşarj akımını bir araya getirdiği, Sony VTC6 ve LG HG2 pillere rakip olmaya çalışan 18650-30Q pilin incelemesi şu şekildedir;

Ayrıca incelemenin videosu da yazının sonunda var. İngilizce başlık atabilmek ve yabancılardan da etkileşim alabilmek için bu sefer videoda konuşmadım, açıklamaları Türkçe ve İngilizce olarak göstermeye çalıştım. Sizce nasıl olmuş?

Pilimizin görseli şudur;

İlk olarak datasheet'e uygun şekilde kapasite testi yaptık;

Datasheet şu şekildedir;

Kapasite testini bu datasheet'in 3.1 basamağına göre yapmamız gerekiyor, herhangi bir akımla, herhangi bir voltaja kadar şarj/deşarj edemeyiz.

Ben de aynı datasheet'teki gibi 4.2 volta kadar 1500 mA ile şarj ettim, daha sonra şarj akımı 150 mA'ya düşene kadar şarj işlemine devam ettim.

Program şu şekilde oldu;

Bu testin sonuç grafiği ise şu şekilde;

2 numune test ettim, ikincinin sonuçları;

Pillerin 536 mAh ve 543 mAh dolulukla geldiğini görüyoruz. Yani %17-18 gibi bir doluluk. Normalde %25 ile %40 arasında dolulukla gönderilir ve bu dolulukta depolanması önerilir ancak bendeki pil 2019 tarihli(ama sıfır) olduğu için bu durum normaldir, kafanız karışmasın.

Ayrıca 6 numaralı adımlardan da görebileceğiniz gibi kapasite 2969 mAh ve 2980 mAh çıktı. Pil, etiketinde yazan 3000 mAh kapasiteyi sağlayabiliyor diyebiliriz.

Diğer basamaklarda da deşarj akımı değiştikçe kapasitenin çok az düştüğünü görüyorsunuz, pil INR olduğu için bu durum normaldir. INR olmasaydı 600 mA ile 6000 mA arasında çok fazla kapasite farkı olurdu.

Bu pil INR olduğu için yüksek akımdaki test sonuçları çok önemlidir, 10-15 ve 20 amperle de testler yaptım.

Pilin datasheetinde yüksek akımdaki performansı ile ilgili kısım şu şekildedir.

10 ve 15 amperdeki sonuçlar gayet iyi. 20 amperde de kapasite çok iyi ancak sıcaklık çok yüksek. Pil 90 dereceye kadar ısınıyor. Zaten pilin 15 amper deşarj akımına sahip olduğu belirtilmiş, 20 amper değil(datasheet'te 20 amperde neredeyse 100 derece sıcaklığa ulaştığını görebiliriz)

15 amper deşarj akımında 2869 mAh kapasite sağlıyor. Bu çok iyi bir değer.

20 amperde de gayet iyi kapasite sağlıyor ancak çok ısındığı için devamlı 20 amperde kullanılması tavsiye edilmiyor.

matkap, elektronik sigara gibi 20 amper çekebilecek uygulamalarda kullanmak isteyenler için şöyle bir test yaptım;

10 saniye 20 amper çektim, 20 saniye dinlendirdim. Zaten bahsedilen uygulamaların kullanım şekli bu şekildedir. Sürekli 20 amper çekilmez

Bu kullanım senaryosunda 20 amperde kullanabiliriz, pil ısınmıyor.

Grafiği şu şekilde;

Bu kullanımda da toplamda 2800 mAh üzerinde kapasite alıyoruz ve pil ısınmıyor. (55.6*50+29.4=2809,4 mAh)

Bazı termal kamera görüntüleri;

Bu arada yüksek akım testleri öncesinde pilin pozitif kutbuna ek izolasyon uyguladım.

0.15mm'lik metalden 2 kat punta yaptım.

Özet;

Birçok Samsung hücre gibi Samsung INR18650-30Q da oldukça kaliteli bir hücredir.

Hücre ağırlıkları birbiri ile uyumlu ve 45.7 gramdır. İç dirençler birbiri ile uyumlu ve 13 mOhm'dur.

Üzerinde yazan kapasiteyi sağlar, 15 amperde güzelce çalışır.

Bu hücre kapasitesinden dolayı Sony VTC6 ve LG HG2 ile kıyaslanır ancak o hücreler 20 amperde bu kadar ısınmaz. O açından o hücrelerden bir tık daha aşağı koyabiliriz.

VTC6 incelemesi yazının en başında var. (Bu yazıyı ayrıca şu linkte paylaşıyorum; )

Matkap, elektrikli bisiklet, powerwall gibi uygulamalarda kullanılmasını tavsiye ettiğim kaliteli bir pildir.

Son olarak toplu sonuçlar şu şekildedir; (2 hücreye, farklı deşarj akımları ile toplam 16 test yapıldı)

Youtube linki;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 4 Haziran 2021; 17:19:58 >

• Referans için dolar cinsinden fiyatlarını yazman mümkün mü?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • interwap kullanıcısına yanıt

Tüm pilleri yurtiçinde tek bir satıcıda bulmak mümkün değil.

Bu yüzden yurtdışında bilinen bir satıcının sitesinden euro cinsinden fiyat koydum.

Yurtdışındaki fiyat direkt olarak işimize yaramaz ama bir pil burada diğerinden pahalı ise ülkemizde de aşağı yukarı aynı şekilde olacaktır, bu açıdan fikir verebilir.

Pillerde fiyat konusu çok karmaşık.

Kimi tedarikçi perakende ve toptan fiyatı çok yakın veriyor. Kimisinde toptan ve perakendede uçurum var.

Bazen de stok sıkıntısı oluyor, fiyatlar uçuyor. Örneğin Sony Vtc serisinde bir süredir çok ciddi stok sıkıntısı var, elinde olanlar çok pahalıya satıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 28 Temmuz 2021; 13:25:33 >
  • Orion INR 18650P 3.7V 2500 mAh hocam bu pili inceleyebilir misin? 15c 30A yazılmış şarjlı matkaplar için sıkıntı olur mu bu pil?

• hayitax H kullanıcısına yanıt

Merhaba yakın zamanda incelemem mümkün değil ancak üzerinde yazan değerlere göre matkaba uygun görünüyor.

İncelediğim Power-Xtra 18650-25P isimli pile yakın bir pil.

• Ben de sizin gibi bazen pil ve akü şarj deşarj işleri ile uğraşırım.Ama sizdeki gibi profesyonel cihazlarım yok.Galiba siz fabrikada çalışıyorsunuz kolay gelsin.

Bir kaç soru sorucam.

2500 mah denilen pilin (2.5V ta düşene kadar)

1 saat boyunca .......... 2.5A

Yarım saat boyunca ....5A

15 dakika boyunca......10A

7.5 dk boyunca ...........20A

3.7 dk boyunca .........40A

1.8 dk boyunca ...........80A

Yani pili bu şekilde test etsek ideale yakın değerler verebilir mi?

Yoksa pilin patlama tehlikesi var mı?

Gerçekte elde edeceğimiz sonuç farklı mıdır?

Son soru yüksek akımla deşarj ederken pil ısınıyorsa, fanla soğutsak pil için daha iyi olur mu?

• Çekilen akım değeri Amper/Saat olarak arttıkça pilin vereceği kapasite değeri düşer.

3000 mAh bir pil 500 mAh deşarj ile 3000 mAh kapasite verebilir ama 3000 mAh deşarj ile 3000 mAh kapasite vermeyebilir. Bu da şu yüzden gerçekleşir. Çekilen akım ne kadar yüksek olursa pildeki gerilim düşmesi o kadar ani olur. 500 mAh yük ile pil ilk 5 dakika 4 voltun altına bile düşmez ama 3000 mAh yük ile ilk 5 dakikada 3.8 voltun altına bile düşebilir. Bunlar tamamen örnek tabiki.

İkinci soru olarak, yine aynı şekilde pilden çekilen akım arttıkça pilin ısınma oranı artar. Ve her pilin bir deşarj akımı vardır. Her pil 30 amper ile deşarj edilemez mesela.

Bu C değeri ile gösterilir ve üretici bunu belirtir. Her bir C değeri pilin kapasitesini gösterir. 3000 mAh bir pilde 10C deşarj değeri varsa bu pil 30 amper akım verebilir anlamına gelir.

Diğer soru olarak , pilleri soğutmak elbette onların yararına olacaktır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhabalar;

Seriye çok beğendiğim bir pille devam ediyorum;

Yeni pilimiz Molicel 18650-P26A; isteyen şu başlığa da bakabilir; https://forum.donanimhaber.com/dunyanin-en-pili-video-serisi-18650--151134631 

520 mA ile kapasite testi, gördüğünüz gibi beklenilen kapasiteyi sağlıyor.

[simage]https://img.donanimhaber.com/upfiles/2924080/0471fe09-0ecf-4c41-8f98-d054bb1cac08.png[/simage]

35 amperle yaptığımız testte ise 2573 mAh kapasite elde ediyoruz. 2600 mAh bir pil için müthiş bir değer. Hiçbir pil maksimum akımda bu kadar kapasite sağlayamaz.

[simage]https://img.donanimhaber.com/upfiles/2924080/2787e61c-f654-45e8-9286-cfaa9aec9887.png[/simage]

35 amperde 70 derece sıcaklığı geçmiyor. (Yine de siz bu seviyelerde kullanırken dikkatli olun)

Bu konuda en iyi rakibi olan Sony VTC5A'dan daha üstün. VTC5A 30 amperde bu sıcaklığa ulaşıyor.

Sonuç olarak bu marka VTC serisinin yerini alacak diye düşünüyorum. Sorularınız varsa buradan, Instagram piladam1 hesabından veya YouTube yorumlardan sorabilirsiniz.

Detaylı videoyu izlemek isterseniz link aşağıda var. Videoda bu pilden ve daha birçok şeyden bahsettim.

18650 Pil Kapasite Testleri ve Detaylı İncelemelerPil Adamyoutube
    Merhaba arkadaşlar; #pil #batarya #molicel -------------------------------------------------------------------------------- İsterseniz Instagram hesabımı da takip edebilirsiniz; https://www.instagram.com/piladam1/ Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCbSqUX8guGbZ3MMaDSPycMg/join -------------------------------------------------------------------------------- Bu video serisinde çeşitli özelliklere göre en iyi 18650 pilleri inceleyeceğiz. İlk olarak deşarj akımı yönünden ve genel özellikleri yönünden en iyi 18650 pil olduğunu düşündüğüm Molicel 18650-P26A'yı inceledim. Bu 18650 pil 2600 mAh kapasiteli, kapasite açısından orta özellikte diyebileceğimiz bir pil ancak maksimum deşarj akımı 35 amper olduğu için bu alanda rakiplerinden çok daha üstün bir pil olarak öne çıkıyor. Ayrıca 6 amperle şarj olabildiği için bu yönden 18650 piller arasındaki en iyi pillerden birisi. Videoda 520 mA ile, 10 amper ile ve 35 amper ile yaptığım testlerin sonuçlarını görebilirsiniz. Sıcaklıkla ilgili testleri videoya ekleyemedim ancak çok düşük sıcaklıklarda da harika performans sergiliyor. Bence bu pil zamanla Sony VTC5A'nın yerini alacak. Ve Molicel markası genel olarak en iyi markalardan birisi olacak. Pillerle ilgili tüm sorularınızı videonun altına yazabilirsiniz, illa bu video ile ilgili olması gerekmiyor. Hepsini cevaplamaya çalışıyorum. Kanalda cevapsız herhangi bir yorum yok diye düşünüyorum. Piller gibi çok dar alanda videolar çeken bir kanala abone olarak sağladığınız destekler için teşekkür ederim. Gelecek cumalardan birinde görüşmek üzere, hoşça kalın.
    https://www.google.com/sorry/index?continue=https://www.youtube.com/watch%3Fv%3D8lO0zlb5HfA&q=EgQuLZpEGKyHzowGIhASSh5BLHV9Xs3L0abxsDkUMgFy

• Ellerinize sağlık hocam...

• Merhabalar. Bu faydalı konu için teşekkürler. Güncel olarak satın alabileceğim doğruluk payı yüksek ulaşılabilir fiyatlı bir kapasite test cihazına ihtiyacım var. ülke içi veya çin olabilir her türlü fikre açığım bu konuda bana fikir verebilir misiniz? İş yerimde profesyonel olarak kullanacağım.

• Merhaba bir sorum olacak. Robot süpürgede 4 adet 3.7 volt 2600 mAh pil bağlı ben bu pilleri değiştirmek istiyorum . Test ettiğiniz pillerden 3000 mAh veya 3500 mAh piller ile değiştirsem herhangi bir sorun olur mu ?
    Ornek olarak telefonda bataryasında bu değişikliği yaptığımız akım değeri yükseltildiğinde şarj süresi uzuyor bir sorun olmuyor. Durum bu piller içinde aynı şekilde geçerli mi ? İyi günler dilerim.

• kangroo kullanıcısına yanıt

Ne kadar profesyonel bir cihaz? Ya da bütçe nedir? Hangi bataryalar test edilecek?

Öncelikle DL24P isimli cihazı inceleyebilirsiniz.

• ozturktc O kullanıcısına yanıt

Merhaba, pil açısından bir sorun olacağını sanmıyorum. Ama süpürge üreticilerine sormak daha iyi olabilir, acaba şarj sisteminde bununla ilgili bir kısıt var mı?

• _ _ _FAST_ _ _ _ kullanıcısına yanıt

Merhaba, açtığım başlıkları takip ederim ve tüm soruları cevaplamaya çalışırım ama bu soruyu atlamışım, kusura bakmayın.

Pilin verebileceği maksimum bir akım değeri vardır, örneğin pilin kapasitesi 3000 mAh ve maksimum verebileceği akım 30 amper ise siz hiçbir koşulda bu pilden 30 amperden daha fazla çekmemelisiniz.

Diğer kısım pil modeline göre değişir ama şöyle diyebiliriz;

3000 mAh kapasite için;

600 mA ile kesinlikle 5 saat çalışır.

3000 mA ile 1 saat çalışmasını bekleriz ama 58-59 dakika çalışabilir.

6000 mA ile 30 dk çalışmasını bekleriz ama 27-29 dakika çalışabilir.

Bu hesap bu şekilde gider, tüm pillerde birkaç dakikalık oynamalar olabilir. Ama hiçbir koşulda maksimum akım değeri geçilmemelidir. Soğutma uygulansa bile geçilmemelidir.

Maksimum akımı aşmazken bir de soğutma uygularsanız pil açısından çok iyi olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi piladam -- 19 Mayıs 2022; 23:0:45 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.