Şimdi Ara

%18 Fatura kesilecektir ne demek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (3 Mobil) - 3 Masaüstü3 Mobil
5 sn
22
Cevap
0
Favori
31.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

2.el bir araç alacagim. Satıcının ilanında %18 fatura kesilecektir yazmış. Biraz araştırdım bu şirket arabası olduğu anlamına geliyormuş ve KDV den düşmek için bu şekilde yapılıyormuş sonucunu cikardim(emin degilim)

Boyle bir aracı alsam ben satarken sorun yaşar mıyım? Ya da benim açımdan bir dezavantaj oluşturur mu?

• Size olumlu ya da olumsuz bir etkisi olmaz, şirket alacaksa eğer o da kdv'sini kullanabilir.

• Şirket KDV kullanabilir de çok akıllıya sahipleri. Bayinin zaten %18 KDV dahil sattığı liste fiyatının üzerine bir %18 daha ekleyerek ilanlara çıkıyorlar.

Çıkıyorlar da hangi mal bunlardan araba alıyor merak ediyorum. Gider bir sene araba kiralar bayiden almak için yine beklerim. Bunlar ya matematik bilmiyor yada dayak yememisler.

Alsam sadece KDV kullanabiliyorum oda bin bir takla atarak gider kiralar direk kullanırım KDV yi. Hemde direk yalansız izansiz gider gösteririm.
  • Burda galerici veya satıcı aracı alırken %18 KDV ödemiştir bu KDV yi mahsup etmek için %18 fatura keser bu aracın satış fiyatını değiştirmez ancak araç bir şirket adına alınıyorsa alana avantaj da sağlar

• think of idea kullanıcısına yanıt

Hocam şöyle bir şey var belki adamlar kiraladıkları aracı satıyor olabilirler, ülkede büyüklü küçüklü çok sayıda kiralama firması mevcut ya da şahsi kullanımda kdv yi düşmek için şirket adına aracı almış olabilirler..

Panelvan araçlar hariç ayak işleri için zaten binek otomobili şirket adına almak çok büyük mantıksızlık olur dediğiniz gibi, o durumda kiralama daha mantıklı

• binek araç ise %1, ticari araç ise %18 kdv oranı ile noter satış rakamından kdv dahil fatura kesilir, yani siz 200 bin liraya anlaştınız ve noterde bu fiyattan satış yapıldıysa size

binek için 198,019.80 + 1,980.20 = 200,000.00

ticari için 169,491.53 + 30,508.48 = 200,000.00

fatura keser, sizinle alakası olan bir şey değil, yeter ki siz satış fiyatında dikkat edin; kdv tutarını da üzerine ilave edip piyasa fiyatının üzerinde rakamı size kilitlememiş olsun

• Bu aracı ben satarken benim açımdan bir dezavantaj oluşturmaz diyebiliriz ozaman yada daha genel söylersek bu durumdaki bir aracı almamla fatura kesilmemiş bir aracı almak açısından benim için bir fark yoktur diyebilir miyiz?

• degobar kullanıcısına yanıt

Binek araç olmasına rağmen yüzde 18 yaziyor ilanda

• yaşlı kurt 20k Y kullanıcısına yanıt

mühim olan sizin anlaştığınız fiyat, ona ilave ederek sizden ekstra para talep edemez, 18 den kesmek istiyorsa bırakın kessin vergi dairesinden usulsüzlük cezasını o yer

• degobar kullanıcısına yanıt

Tesekkurler

• yaşlı kurt 20k Y kullanıcısına yanıt

Sizi bağlayan bir şey yok. Şirket, aracı demirbaştan düşebilmek için fatura kesmek zorunda yoksa şirkette varlık olarak görünmeye devam eder. Hatta kesmesi sizin için daha iyi.

• Ben iki önceki aracımı çalıştığım şirketten aldım, şirket bana fatura kesmişti. Standart olay.
  • Ben iki defa aldım adıma fatura kestiler araçlar tertemizdi sorunsuz sattım
  • şirket adına almak istediğim binek bir otomobil var ama %18 kdv yazmış binek olmasına rağmen. Bunu satarken tekrar bende fatura keseceğim için çok bir anlamı kalmıyor galiba

• satan kisinin araci mal olarak kullandigi anlamina da gelir.yani adamin esas isi arac ile.mesela kiralama firmasi veya taksi esnafi 18 ile satabilir :)
    esas isi arac olmayan sirketler %1 ile satarlar.
    sahisa alacaksa bir faydasi yokturz sirket alacaksa faydasi buyuktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 26_bbz_26 -- 23 Şubat 2023; 3:17:29 >
  • 26_bbz_26 2 kullanıcısına yanıt

Alan şirket olsa dahi, Dediğiniz gibi esas faaliyet konusu binek araçlarla ilgili değilse, faturada kdv %18 yazsa bile kdv yi indirim konusu yapamaz. İleride satarken de %1 kdv hesaplayarak satar.

• SoNSaMuR4Y kullanıcısına yanıt

Siz satarken %1 kdv hesaplayarak satacaksınız, aldığınızdaki kdv yi indirim konusu yapmayacaksınız.

• Şirket adına alınmış aracı daha sonra şirketten 2. el olarak ben aldım. Hiç bir fatura filan da kesilmedi. İlk defa duydum.

• topaz42 kullanıcısına yanıt

Kesmiş ama size vermemiş olabilirler ya da bir ihtimal fatura kesmeyi ihmal etmiş olabilirler ki kanunen cezalı duruma düşerler (tespit edilirse).

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.