Şimdi Ara

18.01.2016 Kredi Kartı dolandırıcılığı ve sonuç (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
950
Cevap
82
Favori
122.647
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
24 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Selamun aleyküm. Hocam geçmiş olsun.

Öncelikle haberlerden vs gördüklerimden hipnozdan falan bahsediliyor. Öyle bir etki hissettiniz mi ? Yoksa rica minnet türü konuşma yaptığı için mi inandırıcı buldunuz?

Mutlaka gelişmelerden haberdar edin.
  • Hipnoz? Hayır.
    Yumuşak yüreklilik? Evet.
    Otoriteden çekinmek? Evet.

12 Eylül 1980 darbesinden kısa bir müddet sonra o zamanki Nokta dergisi İstiklal caddesinde şöyle bir deney yapmıştı: Siyah takım elbise giymiş kişiler caddeye çıkıp karşısına çıkan sade vatandaşlara "Çök -kalk -sürün" emirleri verip bunları itirazsız uygulattırmışlardı.
    Problem tam olarak burada: Devletin temsilcisi olduğunu zannettiği kişilere itirazsız itaat.

Telefonla dolandırılan insanlardan, arayan kişinin otoriter ses tonundan etkilendiğini defalarca okuduk.

Mesela 10 gün önce, bulunduğum ilçe emniyet müdürlüğünden başkomiser falan filanca diyerek aradı ve hat sahibi ile görüşmek istediğini belirtti. Evet, otoriter bir ses idi ve ısrarla ad ve soyadımı öğrenmek isteyince şüphelenip kapattım, normalde küfür edip kapatırdım.

İşin garibi, ilgili E.M.lüğünü hemen aramama rağmen iki telefonları da cevap vermedi ve e-posta adreslerine sordum: "Sizde bu isimli bir başkomiser var mı?" diye.
    3-4 gün sonra E.M.lüğünden arandım ve sonuç çıkmadı, arayanın cep tel no'sunu vermeme rağmen.

Evet, dolandırılmadıysak sorun yok diye bakılıyor polis ve savcılık tarafından.
    Hatta, "dolandırılmadıysan bizi neden meşgul ediyorsun" deyip müracaatcıyı azarlayan savcı da okuduk nette.

İşte yine görüyoruz:

Bu güne kadar hiç bir ülkede duymadığımız gibi, yaklaşık 50 milyon vatandaşımızın kimlik ve adres bilgileri nette geziyor.
    Banka genel müdür muavini en kritik bilgilerimizi satıyor.
    Kimlik ve telefon bilgilerimizi kargo vs. firmalarına veriyoruz.
    Bir Banka memuresinin, tanıdığı kız arkadaşlarına, talip oldukları erkeklerin banka hesap bilgilerini verdiğini okuyoruz.

Sonuç olarak bu dijital ortamda veri güvenliğinin kalmadığını maalesef anlıyoruz.

"Efenim, sanal kart kullanın" önerisinin de yukarıdaki örneklerde görüldüğü gibi, kartın aslının da güvende olmadığı anlaşılıyor ne yazık ki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 6 Nisan 2016; 23:29:52 >

• Aynı problemden şuan bende muzdaripim banka 120 günde sonuçlanır diyor şaka gibi 3 farklı alışveriş olmuş yurtdışı detayını talep edicem bakalım neler yapabilicez

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MuradinBronzeBeard

Aynı problemden şuan bende muzdaripim banka 120 günde sonuçlanır diyor şaka gibi 3 farklı alışveriş olmuş yurtdışı detayını talep edicem bakalım neler yapabilicez

Hocam büyük geçmiş olsun.

Yurtdışı alışveriş detayını bir an önce alıp o sitelere mağduriyetinizi anlatmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum.
    Evet Banka da ileriki bir zamanda olayı çözebilir ama Kartın ödeme günü geldiğinde parayı almasını da gayet iyi bilir.
  • Hocam tam olarak söylediğiniz otoriter ses tonundan korku o kadar doğru ki anlatamam. 2 Gün önce babamın çok yakın arkadaşlarından birisi 13.000 TL kaptırdı. Kendisini arayıp bankadan arıyoruz diye tanıttıktan sonra cep telefonuna gelen kodları vermesi gerektiğini belirttiklerinde oda çekinmeden vermiş ve sonuç ortada 13.000 TL. Kendisi 50'li yaşlarda internet alışverişlerini asla kullanmaz fakat olaya uyanamamış. Süreç şuan için başlamış oldu bakalım neler olacak.

Ayrıca kendi yöntemimi belirteyim Enpara kart çıkarttım bir şey alacağım zaman havale yapıyorum onu kullanıp limiti sıfırlıyorum sürekli bu işlem bu şekilde sürüyor. Tabi ki taksit ve yüksek limit imkanı yok fakat korunmanın en iyi yolu bu olduğunu düşünüyorum.
  • Sabit Fikir kullanıcısına yanıt
    Derdimizı anlatacak kadar güzel bir ingilizcem yok ama nasıl olacak bilmiyorum 😑

• özet: yapı kredi pişmanlıktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: tostu kaça kıstırin

özet: yapı kredi pişmanlıktır

kredi kartı pişmanlıktır (bende akbank'la şuan sorun yaşıyorum)
  • quote:

Orijinalden alıntı: storm

quote:

Orijinalden alıntı: tostu kaça kıstırin

özet: yapı kredi pişmanlıktır

kredi kartı pişmanlıktır (bende akbank'la şuan sorun yaşıyorum)

evet.senin dediğin daha doğru..hiç el sürmemek en mantıklısı.
  • Zamanında benim pederi bankamatikte kart sıkıştırma yöntemiyle dolandırdılar.Şuanın parasıyla 7-8bin lira civarıç

YKB hiçbir şekilde olaya müdahil olmadı ve parayı da hırsız çalmış oldu.

Hırsızı bulduk, polise yakalattık, hapse attırdık ancak olan paraya oldu.

YKB mi? Yok kalsın...
  • çok geçmiş olsun. benim de başıma birkaç defa geldi bu olay. sanal kart kullanın diyen arkadaşlara sadece gülüyorum. kart bilgileriniz bir şekilde bu şerefsizlerin eline geçiyor arkadaşlar. tek yol kartı telefon ve internet alışverişlerine kapatmak.

ayrıca hiçbir banka öyle hemen harcama itirazı yaptıktan sonra "ok anlaşıldı hemen parayı geri yatırıyoruz" demez. minimum 1 hafta beklersiniz. kartı siz kullanıp hizmet/ürün alamadıysanız bu süreç biraz daha uzayabiliyor. haklıysanız mutlaka paranızı alırsınız. olan vaktinize oluyor. işlemi 3d secure veya şifrenizi girerek yaptıysanız işiniz o zaman zor.
  • Diveman kullanıcısına yanıt
    geçmiş olsun hocam sonuç ne oldu ?
  • zhee kullanıcısına yanıt
    Gerçekten üzüldüm oysa daha iki gün önce Emniyet Genel Müdürlüğünden uyarı SMS'i gelmişti. Bu yaşlardaki insanlar için çok önemli meblağ, işin kötü tarafı telefona gelen kodu verince Bankanın çamura yatma ihtimali.

İnşallah şikayetinde vicdanlı savcı/hakim ikilisine denk gelir.
  • MuradinBronzeBeard kullanıcısına yanıt
    Güzel İngilizce bilmene gerek yok, basitce dert anlatılabilir.

Hatta, Google translate vasıtasıyla Türkçe yazıp ingilizceye çevirirsen karşıdaki kişi anlayacaktır.

Ne yazık ki benim esinlendiğimwww.osmanduman.com halen çok fazla ziyaretci akımından dolayı ulaşılamıyor, orada örnek yazılar vardı.

Bu arada ilginç olan ben bu siteye ulaşıp bahsettikten sonra bir daha da ulaşamadım:

- Bu siteye ddos atak yapılması muhtemel, dolandırıcılar tarafından.

- Ya da bu Godaddy hosting firması tam bir sahtekar: 3-5 ziyaret olunca müşterisini daha pahalı pakete yönlendirmek istiyor.
  • Jeasme kullanıcısına yanıt
    Hakikaten üzücü ve şaşırtıcı bir olay, sanırım günümüzde olsaydı bu parayı Bankadan rahatca alırdınız.
  • Valla en güzeli ana kartı internet alışverişi mail ordere kapatmak hiçbirşekilde fiziki pos olmadan işlem yapılmıyor bu şekilde sonra sanal kart ile alışveirş yapmak
  • Detayını istedim adamlar herhangi site bilgisi paylaşmıyor bu ykbnin Allah belasını versin

• internet alışverişlerinde kesinlikle sanal kredi kartı kullanılmalı. benim de bugün başıma geldi, bonus kart bilgilerimi çalmışlar, yurt dışında kullanmak istediler ama sms gelince hemen garanti'yi arayıp kartı kapattırdım, yenilenecek.
  • Bizim de bir abinin kredi kartı bilgilerini ele geçirmişler artık nasıl olduysa, kendisi internet alışverişi falan da yapmaz. 5-6 ay boyunca ufak miktarlarda fatura ödemeleri yapmışlar. 3D gerekmeyen sitelerden fatura ödemişler. Esktresini de pek kontrol etmez, ne gelirse onu öder. Bakmışlar ses seda yok, kart hala açık son aylarda abartıp fatura ödeme sayısını 3-4e çıkarmışlar hırsızlar. Sonra abi olayı farkediyor, kartı kapattırdı harcama itirazı yaptı hepsine. Geriye dönük alıyor paraları şuan yavaş yavaş. 20ye yakın işlemin 15 tanesi falan geri yattı.
  • Dün benim kartımla da paypal üzerinden alışveriş yapmak istemişler. Banka şüpheli işlem olarak görüp işlemi iptal etmiş. Kartınız geçici olarak kullanıma kapatılmıştır mesajı gelince fark ettim. Hemen kartı komple iptal ettirip yeni kart talep ettim.
    Dikkatli olmakta fayda var.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.