Şimdi Ara

10w40 Yerine 5w30 Konulursa Yağ Sızıntıları Artar Mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (3 Mobil) - 2 Masaüstü3 Mobil
5 sn
35
Cevap
0
Favori
52.436
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 5w-30 yerine 5w-50'e geçmek yarış vs yapılmıyor ise tamamen israf, kabaca tahmin ile 1.5L/100km civarinda ortalama yakıt tuketiminiz artar, bunun dışında motorda biraz hantallasma hissedebilirsiniz.

W50 Banyolama Yöntemi ile yağlanan kısımlarda daha iyi yaglanacagi gibi basınç ile birlikte turbo vs ince mil ve kanallardan gecerek olan ve hızlı yaglanma gerektiren kısımlarına kurum oluşumuna ve tikanmaya neden olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 5w40 motul 8100 tam sentetik yağ aldım ve değiştirttim, henüz 1 gün oldu motul farkını hissedecek kadar kullanamadım aracı.

Değiştiren usta da 5w30 dedi mk2 zetec-e motorlu mondeolara, sıkıntı değil bir dahaki sefere Ford yetkili servisine sorarım, 5w30 sıkıntı çıkarmayacaksa ondan alırım :)

• yahu dostlar bana da yardım ediverin.
    2011 Fiat Albea 1.3 multijet için yağ öneriniz nedir?
    kimi 5w 30 kimi 5w 40 diyor hangi seçim daha güzel olur ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: smrknd

yahu dostlar bana da yardım ediverin.
    2011 Fiat Albea 1.3 multijet için yağ öneriniz nedir?
    kimi 5w 30 kimi 5w 40 diyor hangi seçim daha güzel olur ?
    https://forum.donanimhaber.com/ExternalLinkRedirect?url=https://forum.donanimhaber.com/motor-yagi-ile-ilgili-tum-paylasimlar--6792166-531

Yağ hakkındaki herşey için buraya sorun sorunuzu.

• 1.4 HDi motorlu aracıma usta 10w-40 motor yağı koymuştu bir yıl kullandım, titreşim artmıştı benim düşünceme göre. 5w-30'a geri döndüm gayet düzgün çalışıyor. Belki yaş ve kilometreden dolayı 5w-40'a geçebilirim bu yaz.
  • *Ubeyd* kullanıcısına yanıt
    Arkadaşımda focus 1 var 2003 model yanlış hatırlamıyorsam 1.6 benzinli ve lpgli hangi Ford ustasına gittiysek 5.30 diyor. Kullanma kılavuzuna bakmış arkadaş yine 5.30 diyormuş. En son ikna oldu 5.30 koydu 3.değiştirişi hala 5.30 ile devam bir sorun yok şimdilik.

Araba 30bin kmde alındı bu arada ilginçtir ama kmsi sizinkinden düşük.

Benim bir önceki aracım accent 1.3 benzin+Lpg idi. 138 binden 200bine kadar 5.40 koydum. Daha önce 10.30 konulmuş arabaya 5.40 geçtikten sonra ses azaldı, çabuk ısındı rahatladı araba tabiri caizse fakat 200 bin km civarı motordan yer yer yağ kaçırmaya üst kapak birleşim noktasından yağ sızdırmaya başladı. Sonra yine mobil marka 10.40 geçtim. Sızdırmalar falan bitmişti. Sonra saattım aracı.

• mbulur M kullanıcısına yanıt
    Yanlış bilgi vermeyin. Arkadaşın aracındaki motor zetec e motordur. 5w30 orjinal fabrika yağıdır. Km ilerledikçe 10w30 0w40 veya 5w40 kullanılabilir.

• Arkadaşlar, ben de aracımda uzun zamandır 5w30 yağ kullanıyordum. ancak kitapçığına baktım 10w30 kullanın diyor. Aralarında çok fark yok gibi ama 10w30 yerine 5w30 kullanmanın ne gibi sakıncaları olabilir?
  • bazı arkadaşlar yanlış bilgiler vermiş. aracınız için tavsiye edilen yağlar doğrudur.

ford motor için 10w-40 yağ motor için eziyettir. sanayide rastgele yağ kyulmaktadır. yağın vizkositesini anlamadan yorumlar yapılmış.

yağ üreticileri iş olsun diye öneride bulunmaz.

mobil tarafından önerilen yağ da 5w30'dur.

10w40 Yerine 5w30 Konulursa Yağ Sızıntıları Artar Mı?

• Çok teşekkür ederim, şimdilik 5w40 koyduk, ilk yağ değişiminde 5w30 a geçeceğim o halde.

• Şimdi ben 0 30 kullaniyorum. Motor ısınınca 5 30 dan farkı kalmıyo diye biliyorum performanslı kullanıyorum 82 binde arac 156 thp rcz doğrusu nedir

• Albert-Einstein kullanıcısına yanıt
    İlk rakam soğuk iken olan viskozite (w harfini winter yani kış şartları diye biliyorum), ikinci rakam ise motor sıcak iken olan viskozite oluyor

Yani motor sıcak iken 0w30 ile 5w30 da aynıdır, bulduğunuz bölge Erzurum gibi Kars gibi dondurucu soğuk olmuyorsa 5w30 da kullanabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *Ubeyd* -- 29 Haziran 2018; 18:45:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Albert-Einstein

Şimdi ben 0 30 kullaniyorum. Motor ısınınca 5 30 dan farkı kalmıyo diye biliyorum performanslı kullanıyorum 82 binde arac 156 thp rcz doğrusu nedir
    0 30 motul öneririm. 156 thp rcz kullanıyorum bende 100 km de çeyrek ila yarım litre arası tasarruf sağlıyor diğer yağlara göre.Orjinalini bulmak zor biraz internetten fakat çoğu peugeot parçacısında elden inceleyerek etiketleri orjinalini alabilirsiniz.Bundan önce castrol, shell ve total kullandım açık ara daha iyi motul. Bahsettiğim yağlara göre yağ olarak yakımı biraz daha fazla .
  • Selamlar seat Ibiza 2003 1.4 LPG li aracım var 223 binde km Ocak ayında almstim sanayide usta 10 40 koymuştu ancak castrol sitesinden ve bir Castrol bayisinde çalışan arkadaşım 5 30 koy diyor 10 40 dan 5w30 a geçiş yapmak sknti ve avantaj ne olur acaba

• quote:

Orijinalden alıntı: nevzat0101

Selamlar seat Ibiza 2003 1.4 LPG li aracım var 223 binde km Ocak ayında almstim sanayide usta 10 40 koymuştu ancak castrol sitesinden ve bir Castrol bayisinde çalışan arkadaşım 5 30 koy diyor 10 40 dan 5w30 a geçiş yapmak sknti ve avantaj ne olur acaba
    O km.deki araca 5 40 koy. tam sentetik yag

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.