Şimdi Ara

1080p 60hz çıkış veren en kaliteli görüntüyü veren uydu alıcı arıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
6.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

imzamda yazan panasonic tv yi kullanıyorum, d-smart modulüm var ve aldığımdan beri hd kanallarda 10970 TP'sinden dolayı sorun yaşıyorum... Ayrıca Panasonic Plasmada sağdan sola yada solda sağa hızlı geçişlerde oluşan bir görüntünün titremesi olayı var ve bu durum sadece PAL yani 50Hz'de oluşuyor... Yani 1080p 60Hz (NTSC standardı bildiğim kadarıyla) ayarında görüntüde titremeler olmuyor. Bunun da sağlamasını yine imzamda olan Popcorn oynatıcıyla yaptım...

Bana gerekli olan,
    - Uydu alıcının hdmi çıkış standartının 1080p 60hz yada 24 hz standartını kesin destekliyor olması lazım.
    - Ayrıca D-smart modül yuvasının da olması gerekiyor.
    - Bunun dışında görüntü kalitesi en önemli konu... (paylaşım, PIP, IPTV ve media oynatıcı olayı bana gerekli değil)

Bir sürü model gezdim satıcı sitelerinde ama adamlar 1080p yazıyor, uydu alıcının yurtdışı sitesini araştıyorum 1080i çıkıyor.
    Bu yüzden kendim bir model belirleyemedim, bana yardımcı olmanızı rica ediyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gilkerh -- 8 Ekim 2013; 4:28:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gilkerh

selam arkadaşlar,

imzamda yazan panasonic tv yi kullanıyorum, d-smart modulüm var ve aldığımdan beri hd kanallarda 10970 TP'sinden dolayı sorun yaşıyorum... Ayrıca Panasonic Plasmada sağdan sola yada solda sağa hızlı geçişlerde oluşan bir görüntünün titremesi olayı var ve bu durum sadece PAL yani 50Hz'de oluşuyor... Yani 1080p 60Hz (NTSC standardı bildiğim kadarıyla) ayarında görüntüde titremeler olmuyor. Bunun da sağlamasını yine imzamda olan Popcorn oynatıcıyla yaptım...

Bana gerekli olan,
    - Uydu alıcının hdmi çıkış standartının 1080p 60hz yada 24 hz standartını kesin destekliyor olması lazım.
    - Bunun dışında görüntü kalitesi en önemli konu... (paylaşım, PIP, IPTV ve media oynatıcı olayı bana gerekli değil)

Bir sürü model gezdim satıcı sitelerinde ama adamlar 1080p yazıyor, uydu alıcının yurtdışı sitesini araştıyorum 1080i çıkıyor.
    Bu yüzden kendim bir model belirleyemedim, bana yardımcı olmanızı rica ediyorum...

Sizinde değindiğiniz gibi NTSC renklendirme standardı nedeniyle, saniyede 30 kare resim akışı olur.

Ayrıca 60 Hz (herz) konusu, şebekeden gelen voltaj ile ilgilidir. Yani Avrupa, asya ülkeleri alçak gerilim olarak kabul ettiğimiz, evlerde 220 - 230 V. ile sanayide 380 V olarak kabul edilen elektriğin dalga harmoniği, eşkenar üçgen yapıda ve dalga boyu/dalga eni 50 Hz.dir. İşte bu ölçü Amerika birleşik devletlerinde 60 Hz.dir.

Kısaca; 50 hz. ve 60 hz. olarak kabul edilen standartlardaki elektrik iletimi, birim zamandaki dalganın yineleme sıkılığını ifade eder.

Şimdilerde bir çok elektronik cihaz, üzerine konulan akıllı devreler sayesinde, 50 ve 60 hz. de çalışabilmektedir. Kısaca elektrik şebekesinden gelen elektriğin sinüdial dalga boyuna göre, seçim yapılabilmektedir.

Yalnız yazınızda 24 hz. diye bir standarda değinmişsiniz. 24 hz. diye bir standart var mı hatırlamıyorum !?

1080 i ve 1080 p konusuna gelince;

i interlaced ; 25 kare/saniyelik yayının iki safhada gönderilmesidir. İkinci dilinde gönderilen 25 kare, ilk dilimin üzerine biner. Bindirmeli diye tabir edebileceğimiz bir veri akışı sağlanmış olur. Interlaced stream uydu transponder'lerinden yer kazanmak amacıyla düşünülmüş bir aktarım tekniğidir. Diğer bir deyişle, 1080 i diye yerleşmiş olan yayın tekniği, 720p çözünürlükteki yayının iki defada gönderimidir ve toplam interlaced çözünürlük 1088 i dizeyinde olur. Pazarlama alanında tanımı 1080 i diye yapılmıştır. Uydulardaki bir çok HD yayının interlaced ve 1088'dir.

Uydularda p progressive yayınlarda mevcuttur. Örneğin horbird uydusunda İsviçre kanalları 720 p çözünürlükte ve 50 kare/saniye ölçeğinde yapılmaktadır.

i / p konusuna işlemci cephesinden baktığımızda; p özellikli videoları işleyebilen işlemci barındıran uydu alıcısı edinmelisiniz.

Tüm bu bilgilendirmelerden sonra, sizin kullanımınıza ve belirlediğiniz kriterlere uygun düşen cihaz, Vu+ serisi cihazlardır. Örneğin; vu+ solo2 cihaz, iyi bir seçim olur.

Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 8 Ekim 2013; 9:56:55 >

• serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Hocam bilgilendirme için teşekkürler, ben biraz kavramları birbirine karıştırmışım anladığım kadarıyla :)

Ancak verdiğiniz örnek vu+ solo 2 cihazının fabrika özelliklerine baktığımda 1080i çıkış gösteriyor... 1080p 60hz aktarım gerekiyor bana, öyle değil mi hocam?

Bir de 24Hz olayi bildigim kadariyla video oynatici ve tv arasinda tam senkronizasyon saglanmasi icin kullanilan bir frekans sanirim... Benim popcorn daki 1080p 24hz ayarini acinca tv de de 24hz smooth mode on yapiyorum, bu titresim tarzi atlamalar kayboluyor. Hatta gecende ayarlarina girip baktigim goldstar in modulsuz ufak bir uydu alicisinin menusunde 1080p 50-60-24-25 hz ayarlarini gormustum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gilkerh -- 8 Ekim 2013; 14:02:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam bilgilendirme için teşekkürler, ben biraz kavramları birbirine karıştırmışım anladığım kadarıyla :)

Ancak verdiğiniz örnek vu+ solo 2 cihazının fabrika özelliklerine baktığımda 1080i çıkış gösteriyor... 1080p 60hz aktarım gerekiyor bana, öyle değil mi hocam?

solo2 cihazdaki işlemci donanımsal olarak 1080 i / p medyaları işleyebilir.

http://www.dikeyelektronik.com/gss/vu-solo2-twin-tuner

http://www.broadcom.com/press/release.php?id=s541251

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 8 Ekim 2013; 12:56:36 >

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

Yalnız yazınızda 24 hz. diye bir standarda değinmişsiniz. 24 hz. diye bir standart var mı hatırlamıyorum !?
    Kolay gelsin.

Muhtemelen 24 FPS ( frame per second ) ama karışıklık olmuş gibi .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi azmo -- 8 Ekim 2013; 15:01:14 >
  • serkanguzel_ kullanıcısına yanıt
    Hocam vu+ piyasada bulamiyorum... Baska bir model var mi bildiginiz???
    Hem twin tuner falan bana lazim degil acikcasi daha ucuz ama sd yayinlarda basarili bir makina tercihim olabilir...

İlginize tesekkurler

• quote:

Hocam vu+ piyasada bulamiyorum... Baska bir model var mi bildiginiz???
    Hem twin tuner falan bana lazim degil acikcasi daha ucuz ama sd yayinlarda basarili bir makina tercihim olabilir...

İlginize tesekkurler

Sevgili arkadaşım,

Kafanızın hala karışık olduğu ve konunun önemini hala kavrayamadığınız aşikar. Zurnanın zırt dediği yer, işlemcidir. Yani herşey işlemcinin kalitesi dahilindedir. Ucuz işlemcili cihaz ile kaliteli görüntü alabilmek mümkün değildir. Kaliteli işlemci bulunan cihazın fiyatı, iyi fiyattır. Kalitesiz işlemci bulunan cihazlar uygun fiyatadır.

Dsmart modüllü kullanım nedeniyle, CI ( common interface ) slot'u bulunan cihaz önermiştim. Yani Vu+ cihazı önermemin başka bir nedeni yok.

Yine Vu+ modellerinden Vu UNO yada Vu Solo cihazları da alabilirsiniz. Her iki cihazda modül yuvası vardır. İşlemcileri 1080p özelliklidir. Ayrıca Giga Blue solo, se ve UE modellerinde de CI slot vardır.

Google araştırması ile bir çok satıcıya ulaşabilirsiniz.

Sizden uydu cihazı tavsiyesi konusunda başka soru almıyorum. Uydu sistemleri alanında sorularınız olursa, sorabilirsiniz.

Kolay gelsin.

• hd uydu alıcılarında 1080p 50 hz e ayarlanıldığında her uydu alıcısının işlemcisi pal sistemine göre 2:2 pulldown işlemini yapıyor mu acaba çünkü özellikle filmlerde meydana gelen titremelerle ilgili olarak tv den bu 2:2 pulldown film modu algılamayı devre dışı bırakıp bu işlemi hd uydu alıcısına yaptırırsak tv nin işlemcisine daha az yük bineceğinden bu titremelerin de azalacağı kanaatindeyim ama şu anda hd uydu alıcım olmadığından deneyemiyorum.

Bu konuyla ilgili bilen arkadaşlar yorumlarsa sevinirim

• http://linux-tv.com/receiver/vu-solo2-review/

güzel bir inceleme gibi geldi bana, hem de ben kendi soruma vu+ solo 2 için açıklayıcı bir cevap buldum...

You can set the video output up to 1080p 50/60Hz. If you need 1080p24, 1080p25 or 1080p30 you can do this with the auto resolution plugin.
  • quote:

http://linux-tv.com/receiver/vu-solo2-review/

güzel bir inceleme gibi geldi bana, hem de ben kendi soruma vu+ solo 2 için açıklayıcı bir cevap buldum...

You can set the video output up to 1080p 50/60Hz. If you need 1080p24, 1080p25 or 1080p30 you can do this with the auto resolution plugin.

24, 25, 30 diye belirttiğiniz değerler hz. değil, fps 'dir.

Bazı yerlerde tazeleme hızı olarak hz. diye de belirtilir. Ama bu hataya genelde pazarlamacılar düşer.

Kısaca; video akışında bahsettiğiniz saniye başına fps sayıları vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

quote:

selam arkadaşlar,

Bana gerekli olan,

Sizinde değindiğiniz gibi NTSC renklendirme standardı nedeniyle, saniyede 30 kare resim akışı olur.

Ayrıca 60 Hz (herz) konusu, şebekeden gelen voltaj ile ilgilidir. Yani Avrupa, asya ülkeleri alçak gerilim olarak kabul ettiğimiz, evlerde 220 - 230 V. ile sanayide 380 V olarak kabul edilen elektriğin dalga harmoniği, eşkenar üçgen yapıda ve dalga boyu/dalga eni 50 Hz.dir. İşte bu ölçü Amerika birleşik devletlerinde 60 Hz.dir.

Kısaca; 50 hz. ve 60 hz. olarak kabul edilen standartlardaki elektrik iletimi, birim zamandaki dalganın yineleme sıkılığını ifade eder.

Şimdilerde bir çok elektronik cihaz, üzerine konulan akıllı devreler sayesinde, 50 ve 60 hz. de çalışabilmektedir. Kısaca elektrik şebekesinden gelen elektriğin sinüdial dalga boyuna göre, seçim yapılabilmektedir.

1080 i ve 1080 p konusuna gelince;

i interlaced ; 25 kare/saniyelik yayının iki safhada gönderilmesidir. İkinci dilinde gönderilen 25 kare, ilk dilimin üzerine biner. Bindirmeli diye tabir edebileceğimiz bir veri akışı sağlanmış olur. Interlaced stream uydu transponder'lerinden yer kazanmak amacıyla düşünülmüş bir aktarım tekniğidir. Diğer bir deyişle, 1080 i diye yerleşmiş olan yayın tekniği, 720p çözünürlükteki yayının iki defada gönderimidir ve toplam interlaced çözünürlük 1088 i dizeyinde olur. Pazarlama alanında tanımı 1080 i diye yapılmıştır. Uydulardaki bir çok HD yayının interlaced ve 1088'dir.

Uydularda p progressive yayınlarda mevcuttur. Örneğin horbird uydusunda İsviçre kanalları 720 p çözünürlükte ve 50 kare/saniye ölçeğinde yapılmaktadır.

i / p konusuna işlemci cephesinden baktığımızda; p özellikli videoları işleyebilen işlemci barındıran uydu alıcısı edinmelisiniz.

Tüm bu bilgilendirmelerden sonra, sizin kullanımınıza ve belirlediğiniz kriterlere uygun düşen cihaz, Vu+ serisi cihazlardır. Örneğin; vu+ solo2 cihaz, iyi bir seçim olur.

Kolay gelsin.

yine detay bir sorun arastirmasi yaparken Serkan hocanin makalesine denk geldim.
    hocam K2 pro recever ve LG tv full hd var, (panel donanimsal 100hz sanirim, hatirlamiyorum)
    3 sorum olacakti

Android receiver output ayarilarinda;

Auto 720p 60hz ekrana tam oturuyor ornek foto 1
    manuel 1080p 60hz ekrana tam oturuyor ornek foto 2
    manuel 1080p 50hz ekrana buyuk geliyor biraz, zoom in ile zorla tam getiriyorum ornek foto 3

1) neden autoda iken 1080p tv ile anlasamayip 720p ayarini optimum buluyor?
    2) neden 1080p 60hz ve 50hz ` in ekrana oturma oranlari farkli, ne alakasi var hz ile?
    3) en onemli soru da su, , iyi de bizim TVler Avrupa standartinda 50/100hz olmali USA gibi 60/120 degil,
    hem auto hem de ekrana tam oturan ayar 60HZ !! neden?

Zoom in/out ayariyla ekrana oturtmak istemiyorum sahsen, natural sekilde 1080p nin aynen ekrana yansimasini istiyorum
    iyi foto cekememis olabiliri msanki ama sanki ornek foto 2 vs3 arasinda da fark var. 2 daha iyi.
    ( 3 ise zaten 720p oldugundan keskinlik dusuk)

ama tabi bu Text karsilastirmasi , SD kanalda hareketli gorunttude karsilastirma farkli olacaktir sanirim.
    fotolar %100 crop

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gimmeluck -- 1 Ekim 2016; 15:18:49 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.