Şimdi Ara

1000 gigabit switch hakkında yardım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Dairede 10 bilgisayar var ve şu anda 100 megabit ağ kullanıyoruz. Bilgisayarların çoğunda 100megabit onboard ethernet kartı var. 2 bilgisayarda 1gigabit onboard ethernet kartı var ve ağ kabloları Cat6. Ağımızda NAS tarzı ortak depolama kullanıyoruz. Yani herkes verileri ağ diskinden çekiyor. Ağ diskide (Seagate NAS 110) 1 gigabit ethernet çıkışı var. Şu anda switchimiz 100 megabit olduğu için ağ yavaş çalışıyor. Aynı anda 2-3 kişi veri aldığında kopyalama yavaş oluyor (özellikle uydu fotoğraflarında). Merak ettiğim ise;

Sadece Switch'i 1Gigabit olarak değiştirsem, Ağ diskinin çıkışı gigabit olunca, ağda hızlanma olurmu? Yani 8 bilgisayar aynı anda saniyede 10 mb veri çekebilirmi? Ağ diski bunu kaldırır mı? Malum şu anda switch 100 megabit olduğu için yavaş çalışıyor ağımız. Sadece switch i değiştirerek bira bi ferahlama yaşanırmı? Yoksa tüm bilgisayarlara 1Gigabit ethernet almalımıyım? Minumum maliyetle bu çözüm işe yararmı ? (sonuçta cepten çıkacak :)

• Bütün cihazları 1gigabit yapmanız gerekli. Switch i 1gigabit yapıp, diğerleri 100megabit te kalırsa, PC ethernet kartları 1gigabit e uyumlu olmadığı için 100megabit te çalışır. Ama şöyle bir durumda var. NAS cihazından 10 pc aynı anda download yaparsa 1gigabit hız, 10 pc ye eşit olarak dağıtılır. Yani bütün pcler 1 gigabit hızdan yararlanamaz. NAS dan sadece 1 pc download yaparsa 1 gigabit hızdan yararlanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi viperc -- 12 Kasım 2013; 10:42:51 >
  • Elbetteki hiz artisi yasarsinisiniz,100mbit portlu bilgisayarlarin 12.5 mbsn hizi gecmesini beklemezsiniz ama aga yuklenme oldugunda 12.5*10*8 = 1 gbit oldugundan ag ici darbogaz yasanmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 Gbit Switch alın fakat ethernet kartlarını değiştirsenizde pek bir değişiklik olmaz. NAS cihazının gbit Ethernette olması yeterli. Siz ethernetten gibit istek gönderseniz bile bir çok pc den istek geleceği için gbit yanıt alamazsınız. 2 portu gbit olan switchlere bakın sadece NAS için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mna

Arkadaşlar bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Dairede 10 bilgisayar var ve şu anda 100 megabit ağ kullanıyoruz. Bilgisayarların çoğunda 100megabit onboard ethernet kartı var. 2 bilgisayarda 1gigabit onboard ethernet kartı var ve ağ kabloları Cat6. Ağımızda NAS tarzı ortak depolama kullanıyoruz. Yani herkes verileri ağ diskinden çekiyor. Ağ diskide (Seagate NAS 110) 1 gigabit ethernet çıkışı var. Şu anda switchimiz 100 megabit olduğu için ağ yavaş çalışıyor. Aynı anda 2-3 kişi veri aldığında kopyalama yavaş oluyor (özellikle uydu fotoğraflarında). Merak ettiğim ise;

Sadece Switch'i 1Gigabit olarak değiştirsem, Ağ diskinin çıkışı gigabit olunca, ağda hızlanma olurmu? Yani 8 bilgisayar aynı anda saniyede 10 mb veri çekebilirmi? Ağ diski bunu kaldırır mı? Malum şu anda switch 100 megabit olduğu için yavaş çalışıyor ağımız. Sadece switch i değiştirerek bira bi ferahlama yaşanırmı? Yoksa tüm bilgisayarlara 1Gigabit ethernet almalımıyım? Minumum maliyetle bu çözüm işe yararmı ? (sonuçta cepten çıkacak :)

Merhaba,

16 tane gigabit portu olan yönetilebilir bir switch almanızı, yoğun kullanılan bilgisayarların ağ kartlarını ise intel desktop ethernet kartları ile değiştirmenizi tavsiye ederim.

İlave olarak bir önerim daha olacak, şayet zamanım var diyorsananız ve değişik çözümleri denemekten hoşlanıyorsanız,
    elinizdede iki tane gigabit ethernet takabileceğiniz bir bilgisayarınız varsa bu bilgisayara iki tane gigabit ethernet kartı takıp, üzerine freenas veya nas4free kurarak test etmenizi denerim.

Bu iki çözümde aynı anda iki tane etherneti( switch destekliyorsa, günümüzdeki yönetilebilir/yönetilemez switchlerin çoğunluğu destekliyor.) tek bir ethernet gibi de kullanabilirsiniz.
    Ağdan veya nas cihazından kaynaklanan, yavaşlık sorunu yaşamazsınız.

http://www.freenas.org/about/features.html
    freenas, çok iyi bir nas çözümüdür.
    Tabiki nas4free de.
    http://www.nas4free.org/key_features.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi remziakyuz -- 12 Kasım 2013; 15:08:03 >

• Gbit network de kursanız esas sorununuz kullandığınız Seagate NAS 110. Bu tür cihazlar ev kullanımı odaklıdır. 2-3 kişi aynı anda işlem yapmaya çalışınca eziyete döner.

İmkan varsa Qnap'ın SOHO ürünlerine bakın. Giriş seviyesinde (TS-269 Pro) 2 SATA (RAID imkanı var),1 ESATA ve USB3.0 ve USB 2.0 girişleri var. 4 mimarlık bürosunda bu ürünü kullanıyorum ve çalıştır ve unut cihazdır. Kendi bulutunuzu yapabiliyorsunuz. Backup falan da almak kolay.
    http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=822&c=351&sc=513&t=521&n=12475

Elinizde makine kullanılabilir eski bir makine varsa

freenas*, nas4free yada OpenMediaVault kurup başa çıkıp çıkamıyacağınızı deneyin.

*freenas sanırım el değiştirdi ve eski proje nas4free olarak devam ediyor. Şu anki freenas yüksek donanım istiyor diye kalmış aklımda.
    nas4free ve OMV 2 GB ramlı p4 3.0 HT ile bile sorunsuz çalışır. OMV kullanıyorum resync server olarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baden -- 12 Kasım 2013; 23:31:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: baden

Gbit network de kursanız esas sorununuz kullandığınız Seagate NAS 110. Bu tür cihazlar ev kullanımı odaklıdır. 2-3 kişi aynı anda işlem yapmaya çalışınca eziyete döner.

İmkan varsa Qnap'ın SOHO ürünlerine bakın. Giriş seviyesinde (TS-269 Pro) 2 SATA (RAID imkanı var),1 ESATA ve USB3.0 ve USB 2.0 girişleri var. 4 mimarlık bürosunda bu ürünü kullanıyorum ve çalıştır ve unut cihazdır. Kendi bulutunuzu yapabiliyorsunuz. Backup falan da almak kolay.
    http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=822&c=351&sc=513&t=521&n=12475

Elinizde makine kullanılabilir eski bir makine varsa

freenas*, nas4free yada OpenMediaVault kurup başa çıkıp çıkamıyacağınızı deneyin.

*freenas sanırım el değiştirdi ve eski proje nas4free olarak devam ediyor. Şu anki freenas yüksek donanım istiyor diye kalmış aklımda.
    nas4free ve OMV 2 GB ramlı p4 3.0 HT ile bile sorunsuz çalışır. OMV kullanıyorum resync server olarak.

freenas el değiştirmedi. Halen aynı şirketin desteğinde geliştirilmeye devam ediliyor.
    Değişen tek şey, freebsd 8 den freebsd 9 terfi etmeleri.

nas4free nin esas çıkış amacı, freenas'ın freebsd 8 üzerinde olması. Bundan dolayı bir grup freebsd 9 üzerinde nas4free projesini geliştirmeye başladılar.
    Artık her ikiside freebsd 9 tabanı üzerinde çalıştığı için aralarında ciddi bir fark yok diyebilirim.

freenas'ı ben bile kullanabildiğime görede herkes kullanabilir diye düşünüyorum. Kimse freenas'tan korkmasın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi remziakyuz -- 12 Kasım 2013; 23:39:49 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.