Şimdi Ara

1 Uzun 3 Kısa Bip Sesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
38.434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Beyler bilgisayarı açmak için power a bastığımda 1 Uzun 3 Kısa bip sesi geliyor , kasa çalışıyor ama ekran açılmıyor. Bende o durumda reset atıyorum ve açılıyor. Yani bilgisayar normal yoldan açılmıyor reset ile açılıyor.Araştırdığım kadarıyla ekran kartı hatası anlamındaymış bu sesler. Nasıl düzeltebilirim ?

Ayrıca gecenlerde bilgisayarı ekran kartından lcd tv ye bağlamıştım sanırım ondan sonra oldu. Ama daha önceki bağlamalarımda sorun olmamıştı.Onla ilgisi olabilir mi ?

: ekran kartım ati x1550

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tijani Babangida -- 27 Aralık 2009; 9:58:05 >

• bahsedilen sorun elbette sizin de tahmin ettiğiniz gibi ekran kartı sorunudur...

öncelikle tüm elektrik bağlantısını aradan çıkarın ve bilgisayar kasanızın kapağını açın... Ekran kartı dahil olmak üzere tüm donanım ve kabloların yerlerine sıkıca oturduğundan emin olun. tüm gördüğünüz kablu jaklarını ve donanımları sertçe yerlerine bastırın.

bunu söylememdeki neden; mevsim değişikliklerinde genelde bu tarz sorunların yaşanması... çünkü havaların iyice soğuduğu şu günlerde bilgisayar çalışmadığı zamanlarda soğuk olduğu için tüm donanımlar çok küçük oranda büzülür... bilgisayarı açtığınız zaman ise iç sıcaklık arttığı için tekrar genleşir... bu bu şekilde devam eder ve parçalar yerinden oynar...

bilgisayarınızda parça değişimi gibi bir arıza yok... gerekirse tüm donanımları yerlerden sökün ve geri takın ... emin olun sorun ortadan kalkacaktır.

• Sesler ile ilgili bilgiler aşağıda.Sorununda Janavarın dediği gibi ekran kartındandır
    1- Sürekli Ses - Güç kaynağı arızası
    2 - Birçok kısa bip - Anakart arızası
    3 - 1 uzun - Bellek tazelenmesinde hata
    4 - 1 uzun 1 kısa - Anakart veya BIOS çipi arızası
    5 - 1 uzun 2 kısa - Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
    6 - 1 uzun 3 kısa - Ekran kartı arızası
    7 - 2 uzun 1 kısa - Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
    8 - 2 kısa - Bellek parity (eşlik) hatası9 - 3 kısa - Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
    9 - 3 kısa - Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
    10 -4 kısa - Timer hatası
    11 - 5 kısa - İşlemci hatası
    12 - 6 kısa - Klavye işlemcisi hatası
    13 - 7 kısa - İşlemci hatası
    14 - 8 kısa - Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
    15 - 9 kısa - BIOS ROM hatası
    16 - 10 kısa - CMOS okuma/yazma hatası
    17 - 11 kısa - Tampon Bellek Hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PC Doktor -- 27 Aralık 2009; 12:58:12 >

• Eyvallah sayenizde çözdüm ekran kartındanmış kabloları tam yerine oturmamış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.