Şimdi Ara

1.3 Multijet'in Garip Performansı? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
123
Cevap
0
Favori
4.934
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KaSaTuRa.

quote:

Orijinalden alıntı: esmerce

Astra H ve J de birkaç defa kullandığım motor, 75Hp liğini 100.000km dir Doblo Classic aracımda kullanmaktayız.

Astra J de kalkış biraz zor ama alışılıyor; kasa ağır ve motorun da alt devirleri biraz boş olduğundan debriyaj+gaz kombinasyonu biraz alışkanlık gerektirse de esasen zamanının en yüksek devirli dizellerinden bir olan bu motor aracı 3-4 ve 5. viteste gayet tatminkar yürütüyor.

Aklımda kaldığı kadarıyla üst viteslerde gelen turbo basıncı ile daha yüksek güce daha iyi 0-100 e sahip pekçok 1.6 atmosferik benzinliden daha güçlü.

0-100 e sahip pekçok 1.6 atmosferik benzinliden daha güçlü

hayır değil

insanlar farkında olmadan yanlış kıyaslamalar yapıyor, 1.6 atmosferik olup da yollarda dolaşan doğru düzgün b segmenti araç yok, hepsi c hatta d segmenti, sonra puntolar albealar hatta b den bozma linealar biraz performanslı gözükünce sanki 1.3 dizel performanslı gibi geliyor, aynı araç üzerinde motorlar kıyaslandığında 1.3 dizel 1.6 atmosferik benzinliden ortalama 3 saniye daha uzun zamanda 100 km hıza ulaşıyor, yani gayet hantal ve yavaş bir motor, 1.6 atmosferik benzinliyle kıyas değil, 3 saniye fark çok büyük bir fark 0-100 hızlanmasında

ayrıca atmosferik benzinli sabit bir şekilde hızlanırken 1.3 dizel devrini alana kadar hızlanmıyor sadece yürüyor, sonrasında turbonun verdiği his büyük hızlanma gibi geliyor insanlara o kadar

Elbette daha güçlü değil sonuçta Hp olarak sınırlı gücü belli.

Mesajımı alıntı yaptığınız yer cümlenin yarısı, baştaki "üst viteslerde gelen turbo basıncı ile" sözüme dikkat edin, bu esnada bu motor 190Nm lik bir bükme gücüne sahipken 1.6 atmosferikler ortalama 150Nm ye sahipler.

• quote:

Orijinalden alıntı: GTS1907

Karadeniz civarlarinda mi yasiyosunuz? Yada o taraflarda mi buyudunuz?

Neden bunu sordunuz?
  • esmerce kullanıcısına yanıt
    Hocam sıkıntı his ise 160 Nm'lik 135 Ps Gdı i30 1.3 Linea'dan vs daha fazla koltuğa yaslıyor.
  • redbul_540 kullanıcısına yanıt
    GDI motor sessiz ve titreşimsiz, üst devirleri de gayet iştahlı. 1.3Mj motorlu bir modelin şansı yok.

Demek istediğim 4-5. viteslerde devir 2000-2500 lerde iken 1.3 güçsüz de olsa torku sayesinde daha esnek, 1.6 atmosferik kullanmadığım motor kalmadı gibi birşey en önemlilerine de bizzat sahiptim eskiden. 1.6 GDI i30 ve ix35 ise arkadaşlarımda var.

Yani 1.6 motor kalkışta geçer, ara hızlanmada geçer, son süratte geçer elbette ama turbonun max. basınç ürettiği ve atmosferik motor için düşük sayılan devirlerde Mj motor daha esnek demek istedim. Konuşarak değil de yazıyla bir yere kadar anlatılabiliyor sanırım!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi esmerce -- 6 Ocak 2016; 17:23:35 >

• quote:

quote:

quote:

Astra H ve J de birkaç defa kullandığım motor, 75Hp liğini 100.000km dir Doblo Classic aracımda kullanmaktayız.

Astra J de kalkış biraz zor ama alışılıyor; kasa ağır ve motorun da alt devirleri biraz boş olduğundan debriyaj+gaz kombinasyonu biraz alışkanlık gerektirse de esasen zamanının en yüksek devirli dizellerinden bir olan bu motor aracı 3-4 ve 5. viteste gayet tatminkar yürütüyor.

Aklımda kaldığı kadarıyla üst viteslerde gelen turbo basıncı ile daha yüksek güce daha iyi 0-100 e sahip pekçok 1.6 atmosferik benzinliden daha güçlü.

0-100 e sahip pekçok 1.6 atmosferik benzinliden daha güçlü

hayır değil

insanlar farkında olmadan yanlış kıyaslamalar yapıyor, 1.6 atmosferik olup da yollarda dolaşan doğru düzgün b segmenti araç yok, hepsi c hatta d segmenti, sonra puntolar albealar hatta b den bozma linealar biraz performanslı gözükünce sanki 1.3 dizel performanslı gibi geliyor, aynı araç üzerinde motorlar kıyaslandığında 1.3 dizel 1.6 atmosferik benzinliden ortalama 3 saniye daha uzun zamanda 100 km hıza ulaşıyor, yani gayet hantal ve yavaş bir motor, 1.6 atmosferik benzinliyle kıyas değil, 3 saniye fark çok büyük bir fark 0-100 hızlanmasında

ayrıca atmosferik benzinli sabit bir şekilde hızlanırken 1.3 dizel devrini alana kadar hızlanmıyor sadece yürüyor, sonrasında turbonun verdiği his büyük hızlanma gibi geliyor insanlara o kadar

Elbette daha güçlü değil sonuçta Hp olarak sınırlı gücü belli.

Mesajımı alıntı yaptığınız yer cümlenin yarısı, baştaki "üst viteslerde gelen turbo basıncı ile" sözüme dikkat edin, bu esnada bu motor 190Nm lik bir bükme gücüne sahipken 1.6 atmosferikler ortalama 150Nm ye sahipler.

üst devirlerde gelen turbo basıncı da olsa torku da olsa birşey ifade etmiyor, torkla araba hız yapmaz beygir gücüyle yapar, tork sadece bu forumdaki fantezi ürünü bir konudur, tork kıyaslaması sadece yük taşıma odaklı araçlar içindir, beygir gücü yüksek olan uzar gider ki 1.6 atmosferik benzinli teknik verilerde de görüldüğü üzere açık ara hızlı

güç de beygir gücü olduğu için binek araçlarda, ne yazıkki bu 1.3 dizel motor hiçbir 1.6 benzinli atmosferik motordan güçlü değil hatta yakın bile değil, kendim de kullanıyorum bu motorlu aracı, sürüyle de araç elimden geçiyor, tam ekonomiktir iş görür falan ama artık yüceltmeyin şu motoru güçlüdür hızlıdır diye, uzun ömürlüdür vs ama piyasadaki en hantal dizel motordur

• KaSaTuRa. kullanıcısına yanıt
    Arkadaş az sakin,

2. defa yanlış okumuşsun hem de kırmızı ile yazmama rağmen
  • quote:

Arkadaş az sakin,

yanlış okumadım, yanlış yazdığını farketmemişsindir diye üstüne durmadım, yüksek vites değil yüksek devirdir çünkü turbonun gücünü vermesi, şanzımanla bir alakası yoktur turbo basıncının

üstelik motordan bahsediyoruz burada, şanzıman bu motorun kullanıldığı her araçta farklı, konumuz değil
  • quote:

quote:

Arkadaş az sakin,

yanlış okumadım, yanlış yazdığını farketmemişsindir diye üstüne durmadım, yüksek vites değil yüksek devirdir çünkü turbonun gücünü vermesi, şanzımanla bir alakası yoktur turbo basıncının

üstelik motordan bahsediyoruz burada, şanzıman bu motorun kullanıldığı her araçta farklı, konumuz değil

Şaka bir yana üslubum kırıcı olduysa affola :)

Aslında gerçekten basit ve konuşulduğunda anlık olarak uzlaşılabilecek bir konu ama o an için yazan ya da okuyan olayı farklı tasvir edebiliyor.

Velhasıl; 20 yıl içerisinde aynı karoserde turbo dizel ve atmosferik benzinli motora sahip araçlara sahip olduğum ya da kullandığım da çok oldu, ifade etmek istediğim şu; "beygiri yüksek olan her türlü uzar gider" diyorsun, olayı sadece düzlükte geçen bir drag yarışı ya da son sürat gibi değil, yoğun trafik-yokuş-sollama gibi şartlarda da hayal et. Misal benzinli ve beygiri yüksek araçlarımla redline'a da girsem + kayıpsız vites de atsam dizel araçlarım kadar hızlanamadığım dik rampalar var.

Tork sadece forumlardaki bir fantazi ya da iş makinalarında gerekli olan bir hayal ürünü birim değildir.

1.3MJ çok hantal olabilir ama 2000 devire bile gelmeden hazır olan 190Nm lik torkunun 4500-5000 devirde ancak 140-150Nm lik torka sahip modellere avantaj sağlayacağı ANLAR illa ki vardır.

Motorların güç/tork diyagramlarını inceleyin ya da otomobil dergilerinde vb aynı araçlarda güçsüz ama daha yüksek torka sahip araçların daha güçlü ama düşük torka sahip versiyonlarından ara hızlanmalarda üstün olduğunu takip edin mesela.

• quote:

quote:

quote:

Arkadaş az sakin,

Şaka bir yana üslubum kırıcı olduysa affola :)

Aslında gerçekten basit ve konuşulduğunda anlık olarak uzlaşılabilecek bir konu ama o an için yazan ya da okuyan olayı farklı tasvir edebiliyor.

Velhasıl; 20 yıl içerisinde aynı karoserde turbo dizel ve atmosferik benzinli motora sahip araçlara sahip olduğum ya da kullandığım da çok oldu, ifade etmek istediğim şu; "beygiri yüksek olan her türlü uzar gider" diyorsun, olayı sadece düzlükte geçen bir drag yarışı ya da son sürat gibi değil, yoğun trafik-yokuş-sollama gibi şartlarda da hayal et. Misal benzinli ve beygiri yüksek araçlarımla redline'a da girsem + kayıpsız vites de atsam dizel araçlarım kadar hızlanamadığım dik rampalar var.

Tork sadece forumlardaki bir fantazi ya da iş makinalarında gerekli olan bir hayal ürünü birim değildir.

1.3MJ çok hantal olabilir ama 2000 devire bile gelmeden hazır olan 190Nm lik torkunun 4500-5000 devirde ancak 140-150Nm lik torka sahip modellere avantaj sağlayacağı ANLAR illa ki vardır.

Motorların güç/tork diyagramlarını inceleyin ya da otomobil dergilerinde vb aynı araçlarda güçsüz ama daha yüksek torka sahip araçların daha güçlü ama düşük torka sahip versiyonlarından ara hızlanmalarda üstün olduğunu takip edin mesela.

işte bu algı da memleketçe fakirliğimizden kaynaklı

ben hafif 1.3 mjet motorlu araçla daha ağır 1.6 atmosferik benzin/lpg li araca sahibim, daha da ağır 1.6 benzinli aracı da lazım olursa kullanıyorum, ikisinin de huyuna suyuna hakimim, kendim turbo dizeller için chiptuning yapıyor ya da yurtdışından dosyaları yaptırıp/yapılı olanı satın alıp araca kurulumlarını yapıp, obd soketi üzerinden cihazlarla da yolda güç denemesi hızlanma denemesi yapıyorum, yani işin özü kara cahil değilim bu konuda

1.6 atmosferik yokuşlarda da hantal değildir, insanımız benzin fiyatlarının acıtmasından araç gazlı da olsa o devri dayayamaz 5-6 bine, hele dizel kullanan bu araçlara binince 2 binden yukarıda atmaz vitesi, e araç da haliyle toparlayamaz, dizelin mevzusu sadece az yakması, erken güç vermesi de değil, yarım debriyaj verip dayarsın devri yukarı patinaj çeke çeke çıkarsın rampayı, gücü de erkenden almış olursun, bu benzin fiyatları olmasa oturup burada 1.3 dizeli geçtim 2.0 dizelleri bile konuşmayız

ayrıca kullandın mı bilmem astra 1.3 dizel le 1.6 atmosferiği kullanıp kıyasla meseleyi anlarsın, hadi bu araç ağır punto 1.3 le herhangi bir b sınıfı 1.6 benzinli clio veya 206 106 kıyasla, aralarında dağlar kadar fark var, yokuşta rampada dağda bayırda düzde ovada farketmiyor, en basitinden hadi biz hiçbir şey bilmiyoruz diyelim meseleyi otomotiv üreticileri mühendislere bırakalım, bir motor hacmi en fazla b+ segmenti ve c segmenti olup da belli bir süre çıkarılan astrada kullanılmış, ama bundan güçlü değil dediğimiz 1.6 benzinli motor c segmentinin tümünde üstüne oldukça ağır d segmentinde kullanılmış, daha güçlü motoru daha büyük ve ağır araçlarda niye kullanmamış bunlar, kafaları mı çalışmıyor...

• KaSaTuRa. kullanıcısına yanıt
    Bence kafaları çalışıyor ama nasıl; Volvo mesela 2 tona yaklaşan prestij modeli S80 de 1.6 bir atmosferik motor yerine bu kasa için gerekli olan daha fazla torku sunan bir 1.6 dizel kullandı, yani kafaları aslında çalışıyor ama sadece Hp üzerine çalışmıyor
    Şimdi Sıkı bir 1.6 Atmosferik makine(Gdı,valvematic vs) S80'i 1.6 Pug dizel'inden daha iyi çekerdi desem sövmessin dimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Şimdi Sıkı bir 1.6 Atmosferik makine(Gdı,valvematic vs) S80'i 1.6 Pug dizel'inden daha iyi çekerdi desem sövmessin dimi
    Performanslı değil, sorunsuz ve saat gibi çalışan motor muhendisliği guzel ama performanslı bir motor değil. Hacmi belli gucu belli, buna performanslı diyen herhangi bir turbo benzinli arabaya binse herhalde uçak zanneder

• quote:

şimdi konu çok yanlış yerlere gitmiş ,misal arkadaşlar demiş ki tork yük vs harici için fantezi,peki hep 0-100 mü kasıyorsunuz veya son hız denemesi mi yapıyorsunuz,tokr illa yük taşımaya yaramaz misal günlük hayatta en çok kullandığımız ara hızlanmalarda çok kullanılır ,torklu bir dizel ara hızlanma istediğinde vites küçültüp deli gibi devir çevirmesi gerekmez atmosferik bir motordan daha çabuk toparlayıp 80-100 e veya 60-120 ye hızlanabilir ama atmosferilk bir benzinli ise vites küçültüp devir yükseltip deli gibi bağırması gerekir ki bunu atmosferikte engellemek için turbo beslemeli benzinli teknolojisi gelişti (sakın bana anlamadan konuşma demeyin galericilik tamirhane sahipli yapmış birisiyim) yani arkadaşlar torku erken veren ara hızlanmada rahat geçer haa son hız konusunda tabiki yüksek beygir önemli ama onuda günlük hayatta ne kadar kullanırsınız bilmem.

• quote:

Yooo... 2003 de sıfır km K4M motorlu Laguna almıştım, o yıllarda Renault un 1.6 sı esnekliğiyle en beğenilen makinaların başında geliyordu, hatta lafı getireceğin i40 1.6GDI ın akselerasyon ve son sürati de hiç fena değil, ama ya S80 deki üst viteslerdeki ara hızlanma?

Laguna düzlüklerde gerçekten ağırlığına göre güzel gidiyordu ama şu var, ne zaman devir düşse ya da aracı dik rampada harekete geçirmeye veya veya ne zaman uzun bir yokuşta yavaşlayan araçlar arkasında kalsam içimden söyleniyordum, işte böyle anlarda da alt devirlerde yüksek torkun gerekliliği açığa çıkıyordu çünkü motoru redline a soksan da bir üst vitese geçtiğinde araç artık toparlanamıyordu.

Yani demem o ki torku çok ti ye almayınız.

• quote:

Orijinalden alıntı: uk79

şimdi konu çok yanlış yerlere gitmiş ,misal arkadaşlar demiş ki tork yük vs harici için fantezi,peki hep 0-100 mü kasıyorsunuz veya son hız denemesi mi yapıyorsunuz,tokr illa yük taşımaya yaramaz misal günlük hayatta en çok kullandığımız ara hızlanmalarda çok kullanılır ,torklu bir dizel ara hızlanma istediğinde vites küçültüp deli gibi devir çevirmesi gerekmez atmosferik bir motordan daha çabuk toparlayıp 80-100 e veya 60-120 ye hızlanabilir ama atmosferilk bir benzinli ise vites küçültüp devir yükseltip deli gibi bağırması gerekir ki bunu atmosferikte engellemek için turbo beslemeli benzinli teknolojisi gelişti (sakın bana anlamadan konuşma demeyin galericilik tamirhane sahipli yapmış birisiyim) yani arkadaşlar torku erken veren ara hızlanmada rahat geçer haa son hız konusunda tabiki yüksek beygir önemli ama onuda günlük hayatta ne kadar kullanırsınız bilmem.

Bendeki araçlardan biri de Insignia 1.6 170Hp 280Nm.

Sizdeki 136Hp den tam tamına 34Hp daha güçlüyüm ama yine de sizdeki +40Nm ile 4-5-6. viteslerdeki düşük devirlerde benden daha rahat hızlanabileceğinizi düşünüyorum, yanılıyor muyum?

aynen ,dediğim gibi ara hızlanmada sizin araçtan daha iyi ki eski aracım 180 hp 230nm torklu astramla karşılaştırdığımdada bu böyle çünkü düşük devirde daha fazla torku verip hızlanmayı çabuklaştırıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: uk79

aynen ,dediğim gibi ara hızlanmada sizin araçtan daha iyi ki eski aracım 180 hp 230nm torklu astramla karşılaştırdığımdada bu böyle çünkü düşük devirde daha fazla torku verip hızlanmayı çabuklaştırıyor.
    170Hp Insignia ile şimdiki aracınızı almadan önce yokuşlu bir güzergahta peşpeşe denediğinizi vb yazmıştınız çünkü hatırlıyorum.

Sizdeki 1.6 136Hp Insignia yı ben de kısa süreliğine test etmiştim, rampalarda benimkine göre daha az gaz vermeme rağmen biraz daha rahat hızlanıyordu.

Güle güle kullanın.
    evet doğru hatırlıyorsunuz :),Teşekkürler.
  • 1.3 motorda linea kullandim 2. Vitesten sonra aciliyor acilincada gazlayip devam edebiliyorsun
  • furkanntsn kullanıcısına yanıt
    1.6sı nasıldır kullandın mı hiç
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.