Şimdi Ara

1.25 KATRİLYONLUK UZAY PROJEMİZ VARDI NE OLDU ONA ???????

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
2.624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Bazılarınız hatırlayacaktır 2005 yılında Türkiye uzay araştırmaları konusunda karar almıştı ve 2014 e kadar hedefler belirlemişti.
    Biraz önce 2005 yılına ait haberleri falan gördüm. MGK'dan (1.25 katrilyon liralık bütçe dahil olmak üzere ) onay almıştı.Benim bu konuda bir bilgim yok. Gerçekten bir gelişme mevcutmu ? İnternetten ulaştığım programa göre 2 sene sonra mekiğimizi atmamız gerek
    İşte Bir siteden alıntı haber

http://www.netpano.com/haber/608/%C4%B0%C5%9Fte/T%C3%BCrkiyenin/Uzay/Hedefleri

Daha da garip olanı ise Bu hedefler ve günümüzde ki gerçekler
    Araştırma enstitü ve merkezlerinin kurulması

İleri malzeme üretimi

Gökada haritalanması, yakın gezegenlerin sürekli olarak takibi

Avrupa Uzay Programı'na katılım

Güneydoğu Avrupa-Orta Asya Bölgesel İşbirliği Ağları ve Projeleri geliştirme

2007

Toplumda uzay kültürü oluşturma

Astofizik araştırmaları

Jiroskop teknolojisi geliştirme

(Ion, sıvı, katı) İtki motoru geliştirme

2008

Ulusal Uzay (sistem) altyapısı kurulması

(Türksat) Haberleşme uydusu geliştirme

Keşif ve istihbarat amaçlı uydu tasarımı

Ulusal (yüksek irtifa) araştırma uçağı geliştirme

Gelecek nesil eğitim ve öğretim programları

2009

(Bilsat) Yer gözlem araştırma uydusu geliştirme (ikinci nesil-2,5m)

Düşük maliyetli uydu türleri tasarım ve geliştirme (mikro-nano)

Veri harmonizasyonu ve ülke standartlarının geliştirilmesi

e-devlet uygulamaları, CBS tabanlı web sunumları

2010

Astronot yetiştirme programı

Ulusal fırlatma sistemi ve düşük maliyetli roket geliştirme

2011

Güvenlik sistemi ve takip-izleme teknolojileri tasarım ve geliştirme

Uzay mekiği yapımı için işbirliği

2012

Güneş sistemi ve gezegen araştırmaları, manyetik alan araştırmaları

Uzay üssü ve merkezi kurma çalışmaları

Uluslararası uzay programlarına katılım

En az 1000 genç nesil araştırmacı yetiştirme programı

2013

Kuyruklu yıldız taramaları

Uzaya ulusal bir roket gönderme çalışmaları

Bilgi merkezleri oluşturulması

2014

Kuyruklu yıldız keşfi

En az 500 genç nesil uzman bilim adamı

Uzay mekiğinin uzaya gönderilmesi

Uluslararası uzay istasyonunda mikroçekim deney projesi

İşte Kaynakhttp://www.haber7.com/haber/20060329/Iste-yil-yil-Turkiyenin-uzay-hedefleri.php

Ben sadece "ulusal uzay araştırma projesinin" bugün geldiği noktayı merak ettim.. Biraz aydınlatırsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FendersTraT -- 30 Ocak 2012; 1:36:05 >

• Mekik değil ama yapımı devam eden Göktürk uydusunun ihale bedeli 200 milyon euro civarında. Neredeyse ayrılan paranın yarısı demek bu. Uzay işleri maliyetli işler eski parayla 1.2 katrilyon (yeni parayla 1.2 milyar lira demek istediniz sanırım) uzay için çok para değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncrdbl

Mekik değil ama yapımı devam eden Göktürk uydusunun ihale bedeli 200 milyon euro civarında. Neredeyse ayrılan paranın yarısı demek bu. Uzay işleri maliyetli işler eski parayla 1.2 katrilyon (yeni parayla 1.2 milyar lira demek istediniz sanırım) uzay için çok para değil.
    eski parayla diyorsanız arkadaşın dediği gibi 1.25 katrilyon uzay için çok ufak bir bütçe sayılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stabwound

eski parayla diyorsanız arkadaşın dediği gibi 1.25 katrilyon uzay için çok ufak bir bütçe sayılır.

Alıntıları Göster
    yalan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Johnnie-Walker

yalan.

Alıntıları Göster
    Paradan sıfır atılma işlemi 1 ocak 2005 te yapıldı.Haberler 2005 ve 2006 da. Kaldıki bu kadar hedefin 1 milyar lirayla yapılması imkansız.
    Tabi bu hedeflerin gerçekçi olup olmadığı konusunda bir şey demiyorum. Ama mesela uzay üssü açılması gibi haberler yapılmış. Uzay üssü tek başına milyar dolar eder neredeyse..

neyse Ben sadece ülkemizde bu konuya yatırımların ciddi bir şekilde yapılıp yapılmadığını sormak için açtım bu konuyu zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: FendersTraT

Paradan sıfır atılma işlemi 1 ocak 2005 te yapıldı.Haberler 2005 ve 2006 da. Kaldıki bu kadar hedefin 1 milyar lirayla yapılması imkansız.
    Tabi bu hedeflerin gerçekçi olup olmadığı konusunda bir şey demiyorum. Ama mesela uzay üssü açılması gibi haberler yapılmış. Uzay üssü tek başına milyar dolar eder neredeyse..

neyse Ben sadece ülkemizde bu konuya yatırımların ciddi bir şekilde yapılıp yapılmadığını sormak için açtım bu konuyu zaten.

Alıntıları Göster
    6 sıfır atıldıktan sonraki 1,25 kattrilyon ne demek hiç düşündünüzmü :))) Sıfırların ilk atıldığı zamanlarda millet parayı az sanmasın diye devletin her kademesinde eski tl söylenirdi.

Uyduların elektronik parçalarının çalışmaları araştırılıyor ya da yapılıyor olabilir. Belki motor falan da olabilir. Birkaç alanda teknolojik yatırım yapılıyor ama bilimsel çalışma olarak hiç bir ilerleme göremiyorum ben. Çünkü bilimsel çalışmalar, para ayırayımda birileri yapar demeyle olmuyor. O birilerinin en önemli unsur olduğunu düşünmek ve bunu da hissettirmekle oluyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: asderty

6 sıfır atıldıktan sonraki 1,25 kattrilyon ne demek hiç düşündünüzmü :))) Sıfırların ilk atıldığı zamanlarda millet parayı az sanmasın diye devletin her kademesinde eski tl söylenirdi.

Uyduların elektronik parçalarının çalışmaları araştırılıyor ya da yapılıyor olabilir. Belki motor falan da olabilir. Birkaç alanda teknolojik yatırım yapılıyor ama bilimsel çalışma olarak hiç bir ilerleme göremiyorum ben. Çünkü bilimsel çalışmalar, para ayırayımda birileri yapar demeyle olmuyor. O birilerinin en önemli unsur olduğunu düşünmek ve bunu da hissettirmekle oluyor...

Alıntıları Göster
    Toki mütahitleri ne zaman inşaatı bırakır, uzay projelerinden ceplerini doldurmak ister belki o zaman bu konuda bir ilerleme görürüz. Her zaman söylüyorum bu hükümet kendi iş adamlarına para kazandırmayan ve aciliyeti olmayan hiçbir projeye büyük bütçeler verip para ayırmaz ancak vaat eder yalan söyler.

• quote:

1250 trilyon eski parayla 1.250.000.000.000.000
    dünya ekonomisinden bile pahalı (!)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arcatera

quote:

Alıntıları Göster
    astronomi alanına her ülke yatırım yapamaz maaliyetler çok yüksek her ülkenin ekonomisi bu projeleri kaldıramaz. nasa'ya ayrılan bütçe 10'larca devletin hazinesinden daha fazla. ayrıca kısa zamanda getirisi olan bir şey de değil. (uydular vs.. hariç)

Ne zaman bilim ilerler yeni teknolojiler geliştirilip maaliyet düşürülürse ozaman mantıklı olabilir. Keşke mass effect'teki gibi olsa =)

• quote:

quote:

O dönemi çok hatırlamıyorum devletin ne şekilde konuştunu falan.
    Sadece o söylenen 1.25 trilyon ile o hedefler olmaz dedim.

Konuyu açma sebebim sadece ülkemizin uzay araştırma projesinin ne durumda olduğunu öğrenmekti..
  • quote:

Orijinalden alıntı: FendersTraT

quote:

quote:

O dönemi çok hatırlamıyorum devletin ne şekilde konuştunu falan.
    Sadece o söylenen 1.25 trilyon ile o hedefler olmaz dedim.

Konuyu açma sebebim sadece ülkemizin uzay araştırma projesinin ne durumda olduğunu öğrenmekti..

Alıntıları Göster
    Türkiye Uydu Uzay Programı

Göktürk = Askeri İstihbarat ve Gözlem Uyduları
    Türksat= Telekomünikasyon Uyduları
    BKZS = GPS Uyduları (Küresel Konumlama)
    SBIRS= Erken Uyarı Uyduları
     1.25 KATRİLYONLUK UZAY PROJEMİZ VARDI NE OLDU ONA ???????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İl teber -- 31 Ocak 2012; 23:54:38 >

• Uzay çalışmaları sadece Türkiye'de değil, bütün dünya da durmaya başladı. Çünkü harcanan çok yüksek kaynaklara rağmen, gelir elde edilmiyor.
    Ayrıca uzay ve evren bizim için çok karmaşık. Örneğin uzayda yolculuk yapmak için roket sistemiyle çalışan araçlar çok yetersiz, sadece aya gidebiliyorsunuz.
    Ek olarak roket sistemiyle çalışan araçlar belirli bir hızı aşamıyor ve yakıtı limitli.
    Uzayda yolculuk etmek için, en azından güneş sisteminde rahatça dolaşabilmek için farklı bir çağda olmamız gerekiyor, şu anki teknolojimiz çok ilkel.
    Uzayda yolculuk etmek için, minyatür nükleer santraller yapmanız gerekiyor, ya da uzayda bulunan enerjiyi kullanmanız gerekiyor. Bu unsurlar sadece aracın yakıtı ile ilgili.
    Aracı yapmak için elektromanyetik biliminde ve mühendislikte çok ileri olmak gerekiyor.
    Bu durum orta çağ da cep telefonu yapmaya benzer, orta çağ da istediğiniz kadar para harcayın, cep telefonu yapamazsınız.
    Bu sebeplerden ve ekonomik krizlerden dolayı dünya da uzay çalışmaları ikinci plana atıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

Uzay çalışmaları sadece Türkiye'de değil, bütün dünya da durmaya başladı. Çünkü harcanan çok yüksek kaynaklara rağmen, gelir elde edilmiyor.
    Ayrıca uzay ve evren bizim için çok karmaşık. Örneğin uzayda yolculuk yapmak için roket sistemiyle çalışan araçlar çok yetersiz, sadece aya gidebiliyorsunuz.
    Ek olarak roket sistemiyle çalışan araçlar belirli bir hızı aşamıyor ve yakıtı limitli.
    Uzayda yolculuk etmek için, en azından güneş sisteminde rahatça dolaşabilmek için farklı bir çağda olmamız gerekiyor, şu anki teknolojimiz çok ilkel.
    Uzayda yolculuk etmek için, minyatür nükleer santraller yapmanız gerekiyor, ya da uzayda bulunan enerjiyi kullanmanız gerekiyor. Bu unsurlar sadece aracın yakıtı ile ilgili.
    Aracı yapmak için elektromanyetik biliminde ve mühendislikte çok ileri olmak gerekiyor.
    Bu durum orta çağ da cep telefonu yapmaya benzer, orta çağ da istediğiniz kadar para harcayın, cep telefonu yapamazsınız.
    Bu sebeplerden ve ekonomik krizlerden dolayı dünya da uzay çalışmaları ikinci plana atıldı.
    ''Konya'da 2014 yılında uzay turizmine başlanacak.'' Yakın zamanda AA da böyle bir haber vardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Amphitritel

''Konya'da 2014 yılında uzay turizmine başlanacak.'' Yakın zamanda AA da böyle bir haber vardı.

ajanslarımız çok gerçekçi haberleri medyaya sunuyor!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sezgin_arkadas -- 1 Şubat 2012; 14:45:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sezgin_arkadas

quote:

Haha kesinlikle.. 2014'müş, tabii evet..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Quadhros

quote:

Orijinalden alıntı: sezgin_arkadas

quote:

Haha kesinlikle.. 2014'müş, tabii evet..

Alıntıları Göster
    Maliyetinden dolayı birçok şey yapılmayabilir. Ama bizim yaptıklarımızlar da zaten önceden bulunan, keşfedilen şeyler. Mesela lafı geçmiş yukarıda, gezegenler arası seyahat bu teknolojiyle yapılamaz diye. Bizim eksik noktamız işte tam olarak bu.
    - Adamlar uzay gemisini, roketi icat etmiş, biz sonradan biz de yapabiliriz demişiz. Ama bunlarla bu ancak bu kadar olur deyip kestirip atıyoruz. Şimdi karşı madde, plazma enerjisi vs bir sürü şeyde adamlar çalışıyor, bitirdiklerinde diyeceğiz ki, haa tamam bak böyle yaparsak olur...

- Yine benzer adamlar (biz işte bu adamlar arasına giremiyoruz maalesef) kütle çekim kuvvetini, merkezkaç kuvvetini, itme kuvvetini vs düşünüp hesaplayıp uydu yapmış, sonra biz çıkmışız biz de yaparız demişiz, yine tabii ki adamların bıraktığı yerde kalmışız. Yeni bir şey yaparlarsa biz de yaparız o ayrı...

Uzatmayım kısacası adamların yaptıklarının bittiği yerde bizim de hayal gücümüz, bilimimiz bitiyor maalesef...

Ayrıca bilimin içinde paranın yeri çok az. Astronomi konusunda uzman değilim ama, astronomi bilimi hala Kepler'in 17. yüzyılda düşünerek kağıt üstünde bulduğu yasaları ve formülleri kullanıyor. Aynı şekilde Einstein'ı da örnek verebiliriz...

• quote:

Maliyetinden dolayı birçok şey yapılmayabilir. Ama bizim yaptıklarımızlar da zaten önceden bulunan, keşfedilen şeyler. Mesela lafı geçmiş yukarıda, gezegenler arası seyahat bu teknolojiyle yapılamaz diye. Bizim eksik noktamız işte tam olarak bu.
    - Adamlar uzay gemisini, roketi icat etmiş, biz sonradan biz de yapabiliriz demişiz. Ama bunlarla bu ancak bu kadar olur deyip kestirip atıyoruz. Şimdi karşı madde, plazma enerjisi vs bir sürü şeyde adamlar çalışıyor, bitirdiklerinde diyeceğiz ki, haa tamam bak böyle yaparsak olur...

- Yine benzer adamlar (biz işte bu adamlar arasına giremiyoruz maalesef) kütle çekim kuvvetini, merkezkaç kuvvetini, itme kuvvetini vs düşünüp hesaplayıp uydu yapmış, sonra biz çıkmışız biz de yaparız demişiz, yine tabii ki adamların bıraktığı yerde kalmışız. Yeni bir şey yaparlarsa biz de yaparız o ayrı...

Uzatmayım kısacası adamların yaptıklarının bittiği yerde bizim de hayal gücümüz, bilimimiz bitiyor maalesef...

Ayrıca bilimin içinde paranın yeri çok az. Astronomi konusunda uzman değilim ama, astronomi bilimi hala Kepler'in 17. yüzyılda düşünerek kağıt üstünde bulduğu yasaları ve formülleri kullanıyor. Aynı şekilde Einstein'ı da örnek verebiliriz...

Alıntıları Göster
    bu tip projeler halka çok inecek,detay haber verilecek işler değildir.çok cevap arayan tübitak uzay enstütüsünden sorabilir,uyduruk bir donanım forumunda bu sorunun cevabı bulunmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: superposition

bu tip projeler halka çok inecek,detay haber verilecek işler değildir.çok cevap arayan tübitak uzay enstütüsünden sorabilir,uyduruk bir donanım forumunda bu sorunun cevabı bulunmaz.

Nasanın gizli projelerinden bahsetmiyoruz. Basitçe alt tarafı uzaya roket göndermede hangi aşamadayız Planlama, Proje, Tasarım, vs. vs. onu merak ediyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

quote:

Nasanın gizli projelerinden bahsetmiyoruz. Basitçe alt tarafı uzaya roket göndermede hangi aşamadayız Planlama, Proje, Tasarım, vs. vs. onu merak ediyoruz.

bende diyorum ki;ne yaptıklarını pek söylüyor değiller roket falan bilmiyoruz.merak eden soracağı yeri de bilmeli.forum köşesinde kim ne bilir ki cevap verecek?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: shadow006

quote:

bende diyorum ki;ne yaptıklarını pek söylüyor değiller roket falan bilmiyoruz.merak eden soracağı yeri de bilmeli.forum köşesinde kim ne bilir ki cevap verecek?

Birşey söylememelerinin nedeni, birşey yapmadıkları için olmasın!.

Goebbels'i bile kıskadıracak düzeyde propaganda haberlerinin yapıldığı günümüzde gökyüzüne fişek fırlatsalar bunu duymazmıydık?.

Ayrıca böyle bilimsel bir konu Kültür-Bilim bölümünde tartışılmayacakta nerede tartışılacak. Bu bölümün amacı pasta tarifi paylaşmak değil ki.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.