Şimdi Ara

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
7
Favori
58.531
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar ben lm 723 lü 2.1 volt ..............24 volt ayarlı güç kaynağı devresini bugün yaptım fakat ağır yüklerde 12 Volt 2 A lik lambayı bile tam güçte çalıştıramadım
    şu meşhur elektor dergisinin devresini kaç sefer denememe rağmen çalıştıramadım sinir oldum

şu ana kadar kaç tane 0-30 volt ayarlı 1 A lik 4 A lik ayarlı regüleli güç kaynağı devresi yaptıysam hiçbirinden tam verim alamadım. yükü görünce çıkış voltajında çökmeler oldu bunun önüne geçemedim.

Lütfen Allah rızası için bana ampeli güçlü ayarlı bir güç kaynağı devresi verin şemasını alıp kendim proteusta çizerim.

şema olan varsa paylaşırsa çok sevinirim

işte yaptığım devrelerin şemaları

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!! 0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tda 1562q -- 10 Kasım 2013; 21:42:18 >

• Piyasada orjinal 2n3055 bulmak zor. Sizede sahteleri geldi buyuk ihtimal.2n3055 yerine baska transistor kullanin.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ömer bu devreyi ben atölyemde kullanıyorum hemde modifiye ederek 0-45 volt 0-5 amer olarak.. en az 10 tane yamışımdır ve atölye resimlerimdede vardır. 2 tane 2 X olarak 2 tanede tek kanal olarak yıllardır kullanıyorum . eğer şemaya sadık kalırsan çalışmaması için hiçbir sebe yok.
  • kenakord hocam elimde orjinal japon malı 6 adet 2n3773 transistör var ve bu devreyi en az 3 kere kurup denedim çok turlu potans ta aldım herşey sıfır olmasına rağmen devrede gerilim namına bişey yok voltaj giriyor devre kendi kendine yok ediyor o kadar voltu valla çıldırmamak elde değil hocam

bu elektor devresi hariç tüm devreleri yapmaya razıyım bu arada 0-5 Amper bana yetmeyebilir en az 10 A çıkış verebilmeli ki benimde işime yarasın bu devre

bu arada hocam siz daha iyi bilirsiniz bu tür regüleli devrelere neden Fazla Amper çeken alıcılar bağlandığında çıkış voltajında çökme oluyor ve misal 12 volt vermesi gerekirken max 5 volt verebiliyor bunu anlamıyorum ben kaç sefer denedim bu tür devreleri hepsinde aynı problemle karşılaştım hocam nedenini açıklarsanız inanın çok sevinirim.

iyi geceler !!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

kenakord hocam elimde orjinal japon malı 6 adet 2n3773 transistör var ve bu devreyi en az 3 kere kurup denedim çok turlu potans ta aldım herşey sıfır olmasına rağmen devrede gerilim namına bişey yok voltaj giriyor devre kendi kendine yok ediyor o kadar voltu valla çıldırmamak elde değil hocam

bu elektor devresi hariç tüm devreleri yapmaya razıyım bu arada 0-5 Amper bana yetmeyebilir en az 10 A çıkış verebilmeli ki benimde işime yarasın bu devre

bu arada hocam siz daha iyi bilirsiniz bu tür regüleli devrelere neden Fazla Amper çeken alıcılar bağlandığında çıkış voltajında çökme oluyor ve misal 12 volt vermesi gerekirken max 5 volt verebiliyor bunu anlamıyorum ben kaç sefer denedim bu tür devreleri hepsinde aynı problemle karşılaştım hocam nedenini açıklarsanız inanın çok sevinirim.

iyi geceler !!!

Çıkıştaki voltaj çökmesi sorusunun cevabı için takip

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben bilemiyorum neden çalışmadığını. benim yaptıklarımın hepsi sorunsuz çalışıyorlar. sen kartı bana getir bakayım çalıştırayım...
  • Trafo kac volt-amper?

• 150 Watt 33v AC
  • transistörün kollektöründe de gerilim düşümü yaşanıyorsa yetersiz besleme
  • Kenakord hocam baskı plaketi çöpe attım malzemeleri sökerek...

bendeki trafo özel sarım 2 x 35 volt ac 280 Wattlık sırf bu devre için sarmıştım trafoyu ama olmadı devre çalışmadı adam akıllı harbiden sinir oldum en sonunda breadboardda kurup çalıştıracam

ya bu devre şimdi 12 volt 100 wattlık bir araba farını yakamayacakmı yani ? max 5 A ise bu adaptörle pek fazla güç çeken cihaz çalıştırılamaz bence

bu tür devrelerde misal 12 volt fan 24 volt dc johnson motor vs yükler çok güzel çalışıyor ama yüke bindirdiğinde hopp voltaj yarıya iniyor transistörler fırın gibi oluyor... en son yaptığım LM 723 lü mje 3055 li devrede aynen bu olay gerçekleşti dün akşam 24 volt kurutma makinası motoru fıstık gibi çalışıyor ama 12 volt 2 A lik lambayı bağladımı devre sapıtıyor çıkış voltajı 24 volttan 8-9 volta iniyor neden böyle oluyor anlamış değilim.

Elinde adam akıllı Amper verebilecek çok değil 0-24 volt ayarlı kısa devre korumalı stabil çalışan Güç kaynağı devresi olan varsa burdan paylaşırsa çok memnun olurum şu an atölyemdeki en önemli malzeme eksik ve o olmadan işler malesef yürümüyor...
  • 2 x 35 yani 70 voltta 280 Watt 4A
    o trafoyla da hiçbir voltajda 4A üstüne çıkamazsın
  • http://www.electronics-lab.com/projects/power/001/
    Bu devreyi yapmanızı öneririm.Ben yaptım gayet sağlıklı güzel çalışıyor.
    http://forum.donanimhaber.com/m_81444279/f_//tm.htm#81444279 Buradanda bakabilirsiniz ben açmıştım konuyu yaptığım güç kaynağının resimlerinide paylaşmıştım bakabilirsiniz.
  • tda 1562q kullanıcısına yanıt
    cevap yine ohm kanunu .

akım kaynagınız 5 amper . tam 5 amper cektiginde sıfır olacaktır. sana gereken devre. 5 amper cektiginde kapanan devre olmalıdır.

atıyorum 30 volt 5 amper verebilmeli ama 30 volt 5.1 amper oldugunda devre korumaya geçmeli.

akım ayarı başka türlü nasıl yapılabilinir ki ?

sen mesela diyorsun 1 ohmluk direncim var . am aben bunun 5 amper cekmesini istiyorum.

eee ? bunu nasıl ayarlayabiliriz ? tabiki gerilimi düşürerek .

1 ohmluk direnç kaç voltta 5 amper çeker ? lütfen cevaplayınız .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edi_büdü -- 11 Kasım 2013; 14:31:50 >
  • 4 amperin uzerine nasil cikacaaam peki ?

Trafoyu 500 watta kullansak yine amperajda degisme olmazmi ?

Ben 300 watt bir trafodan 10 amper alamayacaksam ne numarasi kaldiki o zaman bu isin ??

• sekonderin ortak ucundan sargının bir tanesini ayırıp digeri ile birleştireceksin
    bunu yaparken ters bağlamamak gerekir yoksa çıkış 0 volt olur trafo yüklenir

böylece bir adet 35v 8A sargın olacak köprü diyot ile doğrulttum mu iş tamam

2x35 te 2 diyotla tam dalga doğrultma yaptıysan 4A lık trafoyu 2A ya düşürdün demektir
    bu durumda da 2A da çökmesi normal devre boşuna dağılmış olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dewmez -- 11 Kasım 2013; 17:53:49 >
  • Hocam ben 2 x 35 volta 2 diyot kullanarak dogrultma yapmadim zaten sizin hesaba gore 35 volt uclarini paralel baglarsak eger 8 A cekebilirim diyosunuz iyi guzelde 10 A verebilen ayarli guc kaynaklari nasil 10 A verebiliyor peki ?

• quote:

Orijinalden alıntı: kenakord

150 Watt 33v AC

merhaba kenan abi,
    elimde 24v 120w trafo var. onu kullanam çalışırmı acaba?
    elimdekini değerlendirmek istiyorum. 2*12 için ayrı bir trafo kullanıcağım
  • Integer hocam sen bu devreyi yap sana helal olsun diyecem.

• genelde yaptığım devreler çalışır. bu işte asıl olan baskı devreyi düzgün yapabilmek ve sağlam malzeme kullanmak. bazen bir devre çalışmıyor bakıyorum ya bir direnci yanlış değerde takmışım ya kısa devre var yada soğuk lehim. bazende aldığınız malzeme çalışmıyor. geçen direc.netten 2n2219 aldım bozuk çıktı.
    transistör kondansatör testi için ebayden aldığım bir transistör tester kullanıyorum. atmega8 ile yapılmış basit birşey.
    bide sahte transistör, entegre problemi var. geçen bi yerde gördüm adamlar kondansatrün bile sahtesini yapmışlar. matruşka bebekler gibi kondansatör içinden kondansatör çıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

4 amperin uzerine nasil cikacaaam peki ?

Trafoyu 500 watta kullansak yine amperajda degisme olmazmi ?

Ben 300 watt bir trafodan 10 amper alamayacaksam ne numarasi kaldiki o zaman bu isin ??

seni çılgın.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.