Şimdi Ara

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
244
Cevap
7
Favori
58.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: muhsin kamer

Ömer kardeşim

Ufak-tefek işlemlerde kullandığım güç kaynağım arızalandı. İçerisindeki devreyi de pek beğenmediğim halde kullanıyordum. Son zamanlarda voltajda dalgalanmalar yapmaya başlayınca, devreyi onarmayı hiç düşünmeden, fırsat bu fırsat dedim, hemen dağıttım.

Başlıktaki devreden daha önce 4 adet hazırlamıştım biliyorsunuz, bu devreyi kararlı çalışmasından dolayı; kenan hoca gibi, bende çok memnun kalmıştım.

Neyse lafı fazla uzatmadan,

Dağıttığım güç kaynağı devresinin yerine elektor 'un precision power supply den bir tane daha hazırladım. Montajını şimdi bitirdim.Hemen son kontrollerimi yaptıktan sonra, YA ALLAH BİSMİLLAH deyip voltajı verdim. Daha önceki güç kaynağı devrelerimdeki gibi, devre tek marşta çalıştı.
    İnanır mısın, hiç sağını solunu ellemeden, hata arıza aramadan, dikkatli montajla tek marşta çalıştı.

Bunları nye yazıyorum biliyor musunuz?

Tahminimce.... Şu ana kadar hala güç kaynağı devresi yapmadın...

Önerim bu devreye yeniden başlamanız... Yapacağınız güç kaynağı devresinde size başarılar dilerim... ( Teknik destek verme sözüm hala geçerli... )

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

hocam tahminlerinizde yanılmadınız

halen yapamadım adam akıllı regüleli güç kaynağı devresi

baba yadigarı komitatörlü güç kaynağımı yeniden ayağa kaldırdık 0 volt 24 volt ayarlı devre şu anda canavar gibi çalışıyor hocam dolayısıyla şu anda güç kaynağı devresi yapma ihtiyacı duymuyorum.

ilginiz ve yardımlarınız için tşk ederim

konu burda kapanabilir...

• Devrede kullanılan B40C1000 köprü diyotun pinleri, diğer köprü diyotlardan farklıdır.Çoğu köprü diyot bağlantıları aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Pinleri (+ AC AC - ) şeklindedir.
     0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

B40C1000 köprünün pini ( AC + AC - ) şeklindedir.

B40C1000 köprü diyotun yerine başka köprü diyot takarsanız, devredeki regüle katı kesinlikle çalışmayacaktır. Konu başlığını açan arkadaşımızda, bu ayrıntıyı fark edemediğinden, büyük bir ihtimal devreyi, bu yüzden çalıştıramadı.

Devreyi hazırlayacak arkadaşlarımız B40C1000 köprü diyotu bulamazlarsa, 1 N 400X serisi diyotlardan 4 tane kullanarak, devre üzerindeki köprü bağlantısını oluşturabilirler.

Devreyi hazırlayıp, kullanacak arkadaşlarımıza başarılar dilerim...

İyi çalışmalar, kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 19 Aralık 2013; 15:37:04 >

• muhsin hocam boşver tda yı nasıl devre biraz daha anlatır mısın ? dalgalanma felan nasıl ? korumalar ayarlamalar çalışması ?

birde kenakord hocam sizden icl7107 li ampermetre ve voltmetre devresi istesem ?

10 amper 50 volt gibi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edi_büdü -- 19 Aralık 2013; 19:06:18 >
  • http://www.dosya.tc/server21/LZNwI5/DigitalVoltmeter-Ampermeter.rar.html

Yukarıdaki linkte PDF olarak baskı ve montaj planları vardır...

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!! 0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

• hocam baya zaman isteyen bişey.... napsak ucuz avo metre mi alsak. o kadar da entegre aldıydık... plaket felan olsa bas geç... neyse bakalım...
  • why_living hocam,

Şimdiye kadar kullandığım en kaliteli laboratuvar tip güç kaynağı ELEKTOR Precision power supply daha iyisini bulana kadar bence şimdilik en iyisi bu...

7017 voltmetre
    bu devreyi kullanıyorum. Devrenin girişine 1N4148 veya 4001 diyottan sonraki 47uf kapasitenin yerine 2200uf 16v. kapasite takmanız gerekir...

Voltmetre dosyası...http://yadi.sk/d/1tgBQpraEcEXj

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

• muhsin hoçcam cok teşekkür ederim. tam aradıgım devre . deneyip görelim bakalım.

güç kaynagında devresini yollayabilirseniz . memnun olurum.
  • Konu başlığında var. Oradan kullanabilirsiniz. PCB 'yi Baskılı devre alacağınız zaman, aynalama ( mirror ) yapmayı unutmayın...
  • Radiokot adlı bir sitede de 7107 ile yapılan voltmetre-ampermetre yapımı, baskılı devre ve şeması mevcut ilgilenirseniz,

Ayrıntılı bilgi için : tıkla
    Dosyalar için : tıkla

İyi çalışmalar, kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muhsin kamer -- 20 Aralık 2013; 16:52:51 >

• eyvallah sağolun
  • Başka bir tane dahahttp://320volt.com/icl7106-icl7660-voltmetre-ampermetre-devreleri/

Voltmetre ve ampermetre birarada bu daha kullanışlı gibi...

• kenakord kullanıcısına yanıt
    Kenan hoca paylaştığınız devre radiokot sitesindeki devre mi?

Oradaki devreye benziyor.

Voltmetre-Ampermetre ikilisini yapmak istiyorum.

• Üstad bu devre şemasını nerden aldığımı hatırlamıyorum en azından 20 sene yakın oldu sanıyorum. kendim tasarladım baskıyı . Ama volt ve amper olarak kararlı ve sorunsuz çalışıyor .. Bendeki 3 adet simetrik besleme kaynaklarında tüm amper ve voltmetreler de kullanıyorum
  • Kullandıklarımın resimleri

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!! 0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!! 0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

• muhsin kamer kullanıcısına yanıt
    Dikkat..Bu devreleri uygulamayı düşünen arkadaslar resimlerde gösterilen 7106 entegresini değil 7107 entegresini kullanmalı. 7106 entegresi LCD sürmek için kulllanılır..
  • tda 1562q kullanıcısına yanıt
    Elektorun baski devresinde küçük bir problem var o düzeltilince cakisiyor fakat gerilim çökmesi bu devrede de maledef oluyor. @tda 1562q

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar güç elektroniğinde bu tip devrelerde isis kullanmayın, isis genelde bildiğim kadarı ile dijital elektronikte iyi, zamanında benimde çok başımı ağrıtmıştı. Bu tip devrelerde genelde OrCAD, PSIM tarzı programlar kullanılıyor simülasyon için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihyavuz__

Elektorun baski devresinde küçük bir problem var o düzeltilince cakisiyor fakat gerilim çökmesi bu devrede de maledef oluyor. @tda 1562q

nedir o problem paylaşırsan sevinirim.
  • Küçük olan köprü diyotun girişlerinde problem var dikkat edililirse trafonun bir cikisi kopru diyotun AC girişine değilde + cikisina verilmiş.ilk denemede calismadi op-amplarin ve 723 un besleme gerilimlerinde sorun olduğunu gördüm bu değişikliği yapinca calisti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatihyavuz__

Küçük olan köprü diyotun girişlerinde problem var dikkat edililirse trafonun bir cikisi kopru diyotun AC girişine değilde + cikisina verilmiş.ilk denemede calismadi op-amplarin ve 723 un besleme gerilimlerinde sorun olduğunu gördüm bu değişikliği yapinca calisti.

benim devrede sırf bu yüzden çalışmadıysa eğer yuhh bana arkadaş nasıl farketmedim bu hatayı ??

bi daha yapacam bu derveyi muhsin kamer hocam transistör olarak 2n3773 yerine ne kullanabilirim ? daha doğrusu mosfet transistör kullanabiliriyim ?? çok pis gaza geldim yapacam bu devreyi kaçarı göçeri yok arkadaşş

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.