Şimdi Ara

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
243
Cevap
7
Favori
58.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Çalışır, kullanabilirsiniz...
  • çalışır görseller aşağıda ama yükte iken 2-3v çöker

0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!
     0-30 volt ayarlı güçlü adam akıllı çalışan devre Ayarlı güç kaynağı acil şema aranıyor !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadircitak -- 11 Kasım 2013; 19:51:01 >

• Abi LM723 devre bende yaptım , 2X2N3055 ile 5-6A kadar sıkıntı çıkarmadı 7375'i çok güzel çalıştırdı.
  • Hâlâ 3055 kullanan arkadaşlara tavsiyem darlington tipi base akımı daha düşük kollektör akımı daha yüksek transistörler var artık.3055 miadını tamamladı herhalde...3 tane 3055 yerine bir tane MJ11032 kullanmak daha verimli olur.
    Sonra yine bu 3055leri süren ilk tr. TIP122 koyduğunuzda voltaj düşmesi,çökmesi de yaşamazsınız.Aslında bu konu forumda daha önce işlenmişti,yazılmış çizilmişti.
  • Bu arada ayarlı güç kaynağını kendimizin yapması daha hesaplı herhalde.Geçende malzemeci dostumda satılık 0-30volt 5A max. dijital göstergeli güç kaynağı gördüm üzerine 175 tl. yazmış.
    Ebaydan malzemem gelmiş olsaydı akım ve volt göstergesi dahil 0-36 volt 16 volta kadar 25 amper üstü 16 amper max. ayarlı güç kaynağımın resimlerini paylaşacaktım ama henüz gösterge gelmedi.Bu kaynağın bana maliyeti toplamda 24-25 tl.Tabi MJ11032'leri satın almış olsaydım 50-60 tl. gibi olurdu.Ben elimdeki MJ21194'leri kullandım.

175 tl. gerçekten yüksek kendimizin yapmasına değer Ömer bey,hatda ben 723 ile haşir neşir olduğum zamanlar alt voltajı sıfıra düşürüyordum.
    Bunu da boş ver daha kolay bir entegre tavsiye edeyim.L200 entegresi,,,723'ü aratmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Bu arada ayarlı güç kaynağını kendimizin yapması daha hesaplı herhalde.Geçende malzemeci dostumda satılık 0-30volt 5A max. dijital göstergeli güç kaynağı gördüm üzerine 175 tl. yazmış.
    Ebaydan malzemem gelmiş olsaydı akım ve volt göstergesi dahil 0-36 volt 16 volta kadar 25 amper üstü 16 amper max. ayarlı güç kaynağımın resimlerini paylaşacaktım ama henüz gösterge gelmedi.Bu kaynağın bana maliyeti toplamda 24-25 tl.Tabi MJ11032'leri satın almış olsaydım 50-60 tl. gibi olurdu.Ben elimdeki MJ21194'leri kullandım.

175 tl. gerçekten yüksek kendimizin yapmasına değer Ömer bey,hatda ben 723 ile haşir neşir olduğum zamanlar alt voltajı sıfıra düşürüyordum.
    Bunu da boş ver daha kolay bir entegre tavsiye edeyim.L200 entegresi,,,723'ü aratmaz.

hocam dediğiniz gibi hazır güç kaynakları çok pahalıya satılıyor bende kap malzeme trafo vs herşey var ama doğru düzgün devre bulamayınca bir işe yaramıyorlar doğal olarak hocam

L200 devreyi kurduğumuzu farzedelim bu devreden transistör takviyesiyle kaç Amper alınabilir max olarak kalite ve regülasyon olarak hangisi daha iyidir hocam siz tecrübelisiniz bu konularda size danışmadan işe kalkışmayayım.

• Ömer bey kolay yapımı açısından L200 diyorum.Hem bu entregrede de akım ve voltaj ayarı yapılır.
    LM723 ile kısa devre korumalı deniliyor ama değil,Tavsiyem,L200 ile bir adet TIP122 bununla da 2 adet MJ11032 süreceksiniz,olur max. 600 watt güç kaynağı.
    MJ11032leri pahalı görürseniz bilemem ama değer.Adam gibi güç kaynağı olur.
    Buna ek birde kısa devre koruması ayrıca yaparsanız tadından yenmez.Hatırlarsanız bir ara tristörlü bir devre paylaşmıştım bu devre gibi bir kısa devre koruması yapılacak..11032 çıkışlara 11wattlık 0,1 ohm 3 adet parelel taş direnç ekleyin,bunları da soğutucuya monte edin tamamdır.
    Verimi artımak için,zaten siz trafonun daniskasını sarıyorsunuz.Ben olsam 2 ayrı çıkışlı her bir çıkış 16-17VAC sararım.15-16 VDC'ye kadar parelel yada tek çıkışı daha yüksek voltajda 2 çıkışı seri gibi bağlantısını seyyar düşünürüm.Zaten PSU'lar ile yaptığım güç kaynağının temelide böyle.

Bakın daha açıkçası seri regüle de altın kural;Güç transistörlerine giriş çıkış voltaj farkı mümkün olduğunca az olmalıdır.Yoksa fark TR. üzerinde ısı olarak harcanır.

• quote:

Ömer bey kolay yapımı açısından L200 diyorum.Hem bu entregrede de akım ve voltaj ayarı yapılır.
    LM723 ile kısa devre korumalı deniliyor ama değil,Tavsiyem,L200 ile bir adet TIP122 bununla da 2 adet MJ11032 süreceksiniz,olur max. 600 watt güç kaynağı.
    Buna ek birde kısa devre koruması ayrıca yaparsanız tadından yenmez.Hatırlarsanız bir ara tristörlü bir devre paylaşmıştım bu devre gibi bir kısa devre koruması yapılacak..11032 çıkışlara 11wattlık 0,1 ohm 3 adet parelel taş direnç ekleyin,bunları da soğutucuya monte edin tamamdır.
    Verimi artımak için,zaten siz trafonun daniskasını sarıyorsunuz.Ben olsam 2 ayrı çıkışlı her bir çıkış 16-17VAC sararım.15-16 VDC'ye kadar parelel yada tek çıkışı daha yüksek voltajda 2 çıkışı seri gibi bağlantısını seyyar düşünürüm.Zaten PSU'lar ile yaptığım güç kaynağının temelide böyle.

Bakın daha açıkçası seri regüle de altın kural;Güç transistörlerine giriş çıkış voltaj farkı mümkün olduğunca az olmalıdır.Yoksa fark TR. üzerinde ısı olarak harcanır.

Hocam en faydalı bilgiyi yine siz bana verdiniz Allah sizden razı olsun.

ben şimdi bu devreyi yapmaya karar verdim. yanlız bende 6 adet orjinal ST marka 2n3773 Transistörler mevcut L 200 4 TL CA3140 1,5 tl maliyet olarak fazla sıkıntı çekmem diye düşünüyorum aslında sizin transistörler daha mantıklı geliyor bu devre için ama elimdeki 2n3773 leride değerlendimem gerekiyor zamanında az para vermemiştim bu meretlere

şimdi bu devreyi yapsam elimdeki trafoyu doğal olarak kullanamayacağım çünkü voltaj yüksek 2 x 35 volt 280 watt

bu trafoyu 18 volt 20 A verecek şekilde sarmam gerekecek gerçi 18 volt X 20 Amper = 360 wattlık bir trafo gerekiyor ben atıyorum 20 Amper alamam da 18 Amper alırım oda bana hayli hayli yeter hatta artar bile

devrenin stabil şekilde çalıştığını bilsem inanın bana 1 dakika bile durmam hemen malzeme listesini çıkarıp yapmaya başlarım çünkü çok ihtiyacım var adam akıllı bir Güç Kaynağına

0,1 ohm 11 watt taş dirençleri bulmak sanırım zor olacak ama devre bittiği zaman tadından yenmeyecek ELEKTOR dergisinin efsaneside tarihe gömülecek bu devre sayesinde inşallah !!!

• ben lineer güç kaynagının dışında smps güç kaynagı öneririm.

http://danyk.cz/reg60v_en.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edi_büdü -- 11 Kasım 2013; 22:58:01 >
  • Ömer bey,sizden de Allah razı olsun.Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.
    Bu devreyi yeni şimdi çizdim.Yukardaki anlatımlarımı resimlemek adına yani.
    Bu arada elbette öncelikle elinizdeki TR.leri kullanmak daha doğru olan.Ama tavsiyem bu TR.lerin datasheetlerini dikkatli inceleyip devre kurmanız olacaktır.

Bu devrede kısa devre koruması yok,,,karışık görünmemesi için tristörlü kısa devre koruma devresini ayrıca çizeceğim inş.
    Tabi böylesine güçlü bir güç kaynağı yaptığınız için trafoyu yeniden sarmak zor olmasa gerek.

• bu devreyi yaptınız mı?
  • quote:

Ömer bey kolay yapımı açısından L200 diyorum.Hem bu entregrede de akım ve voltaj ayarı yapılır.

mj ler baba tr imiş gerçekten

• quote:

Ömer bey,sizden de Allah razı olsun.Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.
    Bu devreyi yeni şimdi çizdim.Yukardaki anlatımlarımı resimlemek adına yani.
    Bu arada elbette öncelikle elinizdeki TR.leri kullanmak daha doğru olan.Ama tavsiyem bu TR.lerin datasheetlerini dikkatli inceleyip devre kurmanız olacaktır.

Bu devrede kısa devre koruması yok,,,karışık görünmemesi için tristörlü kısa devre koruma devresini ayrıca çizeceğim inş.
    Tabi böylesine güçlü bir güç kaynağı yaptığınız için trafoyu yeniden sarmak zor olmasa gerek.

hocam eğer 6 ad 2n3773 tr lerin işini bu MJE serisi transistörlerden 2 tanesi görürse süper valla yerden malzemeden tasarruf etmiş oluruz.

Hocam trafoyuda bir güzel verniklemiştim ne yalan söyliyim uğraştıracak meret trafo segonderini 2 mm telden sarsam nasıl olur acaba 10-15 Amper alabilirmiyim şaka maka ???

şimdi bu şemasını verdiğim devrede 2n3055 leri çıkarıp 2 adet MJE Transistörleri ve 3 adet 0,1 ohm 11 watt dirençlerimi kullanacaz aynı işi görmesi için hocam ?? elimde birde 50k çok turlu potans var malum devre içindi acaba bu devrede işe yaramazmı ??

bu devreye birde adam akıllı kısa devre koruması fln ekledinmi offf tadndan yenmez

• hocam MJE 11032 lerde Amma pahalıymış haa tanesi direnç nette 15 tl sadece 2 tr ye 30 tl para gidiyor

orjinal ise bu parayı sonuna kadar hak eder. birde yaptığımızda çalışmama gibi bir durum olursa işte o zaman baltayı taşa vurduk demektir...
  • 2 mm. çaplı telle 10-15 amper çok rahat alınır.Kısa devre koruması da yaptım,baskı devrede bitti.Baskı devre rütuşu için oğlumdan yardım almalıyım.Yine de bitmiş halinin 3D görüntüsünü paylaşmak isterim.
    0 50 k trimpotu kullanamazsınız.Çünkü ayarlı olduğu için elle devamlı çevirmek gerekir.Yani istenilen voltaja göre çevirmek bu yüzden ben size tek turlu pot. tavsiye ediyorum.
    Kısa devre koruması gerçekten şahane oldu,yalnız ilk etapta karışık görünebilir.Baskı devreye hepsini birden yapmak yarına kaldı inş.
    Not=Bu 3D resim kısa devre korumasız olan.

• quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

hocam MJE 11032 lerde Amma pahalıymış haa tanesi direnç nette 15 tl sadece 2 tr ye 30 tl para gidiyor

orjinal ise bu parayı sonuna kadar hak eder. birde yaptığımızda çalışmama gibi bir durum olursa işte o zaman baltayı taşa vurduk demektir...

Ömer bey bu TR.ler olağanüstü.Bunların PNP modeli olan MJ11033 var bende,,soğutucusuz 13 amper akım çektim ısınmadı.Tabi benim yaptığım anahtar modunda,ayarlı da değil.Evet bir tanesinden 13amper,,,ısı farkı hiç olmadı.Yalnız kısa devre yaptırırsanız vay haline...aman kısa devre yaptırmayın.Hatda kısa devre koruma devresi yaptığınızda dahi kısa devye dikkat edin.Bilal bey dostumu (müverrih adlı kullanıcı) hatırladım.Kısa dvere yaptırmış yeniden bir daha almıştı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 12 Kasım 2013; 0:20:18 >

• quote:

2 mm. çaplı telle 10-15 amper çok rahat alınır.Kısa devre koruması da yaptım,baskı devrede bitti.Baskı devre rütuşu için oğlumdan yardım almalıyım.Yine de bitmiş halinin 3D görüntüsünü paylaşmak isterim.
    0 50 k trimpotu kullanamazsınız.Çünkü ayarlı olduğu için elle devamlı çevirmek gerekir.Yani istenilen voltaja göre çevirmek bu yüzden ben size tek turlu pot. tavsiye ediyorum.
    Kısa devre koruması gerçekten şahane oldu,yalnız ilk etapta karışık görünebilir.Baskı devreye hepsini birden yapmak yarına kaldı inş.
    Not=Bu 3D resim kısa devre korumasız olan.

hocam ii güzelde bu devre bu kadar küçük değilki orjinal şemasında ca 3140 7812 vs entegreler kullanılıyor sizin çizimde bunlar yok

şu anda yapmaya koyuldunuz sanırım hocam siz yapın test edin deneyin inşallah bende yapacağım aynısından herşeyiyle ok.

bilgi altın niteliğindedir.

• işte orjinal şema hocam soğutucusuz 13 Amper çekmek çoook iyi hatta mükemmel peki hocam 15 tl ya bu tr lerin sahte olabilme ihtimali varmıdır .??
  • Benim devrede ca3140,7812 yokki?Farklı devreden bahsediyorsunuz.Haa ilk yazınızdaki LM723lü devre ise ben ondan bahsetmiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tda 1562q

işte orjinal şema hocam soğutucusuz 13 Amper çekmek çoook iyi hatta mükemmel peki hocam 15 tl ya bu tr lerin sahte olabilme ihtimali varmıdır .??

Olmadı Ömer bey,bu devre ile benim paylaştığım devre arasında fark yokmu?Haa o devreyi yapacaksanız bilemem.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.