Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon )

Bu Konudaki Kullanıcılar:
10 Misafir (2 Mobil) - 8 Masaüstü2 Mobil
5 sn
12.371
Cevap
198
Favori
1.888.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o tuvalet hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• 2007 eylülde yakalandım. yıl 2011 4 sene olmuş.

ilk 3-4 ay sürekli tuvalet ihtiyacı , karında gururtular, şiddetli yanma agrı bendede oluodu. 3 ay ünv den kaçtım sınav zamanı ugruodum.

kolonoskopi kalın bagirsaga ve endoskopi mideme aynı anda baktılar. yetmedi ince bagırsagada burundan girdiler.

aklınıza hayalinize gelmiyecek hertürlü benzer hastalıgı elemek için yaptirmadıgım kan idrar dışkı testi kalmadı. kolumda delik olmayan yer kalmamıştı. okumadıgım site kalmadı. ne yol varsa kendimi kobay yapıp zerre korkmadan bütün ilaçlı ilaçsız yolları denedim.

kesinlikle bu hastalıgın bir çaresi yok şuan için.

ben 6. aydan sonra kabullendim ve %70 düzeldim. %30 uda artık kabullendim. günde 1 kere tuvalete gidiyorum bazen 2 günde bir. çok acılı bişi yemişsem 2 kere çıkabiliyorum gün içinde. agrı ve gaz sorunum oldugunda buscopan plus ve meteospasmyl kullanıyorum en iyi bunlar geliyor.

sessiz mekanlarda, sınavlarda benimde çok korkum olurdu karnım guruldayacak millet bana gülecek die. hissettigim an öksürürdüm veya kalem yere atar sırayı sürterdim belli olmasın die. şimdi bunlar yok ama ilk günleri hiç unutmayacam. heleki yakalanınca sagda soldaki yazıları okuyunca böylemi ömür boyu yaşiyacam die düşündüm ve 3-4 kez bindigim uçakta allahım düşsün ne olur ölim bitsin dedigimi biliyorum.

bu hastalıgı anca çeken bilir dışardan bakınca amma abartoyor veya ne olmuş sende 3-4 kere tuvalete git dienler olabilir. ama çeken bilir çeken.

allaha bin şükür genede. felç degiliz kanser degiliz özürlü degiliz. varsın buda bizim imtihanımız olsun.
    quote:

Orijinalden alıntı: Wingsaber

nedensiz yere guldum kendime en kisa zamanda iyilesmen umidiyle

Alıntıları Göster
    gülen arkadaşlara anlam veremedim. Sağlıktan bahsediyoruz, hepimize lazım, gülme komşuna daha beteri gelir başına. Sanmayın kji hep böyle sağlıklı/dinç/neşeli olacaksınız.
    Memleketin yarsında basur, makat çatlağı, ibs varsa bence sorun beslenme. Ben beslenme kültürümüzün yanlış oldupunu yurtdışında öğrendim. Adamlar kahvaltı yapmadan işe gidiyor bir yeşil elma ile aç duruyor. Yemekte mutlaka salata. Ekmek yok. Kimse marketten bizim millet gibi elleri poşetlerle dolu çıkmıyor.
    quote:

Orijinalden alıntı: onnibus

Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o sıçma hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Bu tarz bir hastalığı geçiren veya geçirmekte olan arkadaşlardan destek ve yardım bekliyorum . Saygılar...

Sizi iyi anlıyorum ben 50 yaşındayım bu hastalıga yakalandıgımda tam olarak ne ben nede doktorlar anlayalamadılar ama iyi araştırınca ortaya çıktı ama bazı hastalıklarıda işaret ediyor mesela size örnekler vereyim,

Pankreas kanseri, kolon kanseri, ve IBS, eğer gitmedinizse önce mutlaka çok iyi bir GASTRO doktoruna gidiniz,

bu hastalıgın verdigi acılar çok yüksek,

sadece şunlara dikkat edeceksiniz (eger hastalıgınız IBS ise) günde az az 6 defa yemek yemek, asla fazla yemeyin, bagırsakda gaz ve aşırı agrı yapar,
    gazlı içeceklerden uzak durun,
    yogurt az yiyin (gaz yapar)
    gaz yapan yiecekler ya az yiyiniz yada çok iyi gazı alınsın yada hiç yemeyiniz,
    kızartma az yiyiniz
    hazır beslenme kesinlikle yasak,

aklıma gelen bunlar ama önce gitmedinizse mutlaka GASTRO doktoruna mutlaka gidiniz eger izmirde iseniz dokuz eylül hastahanesine gidiniz.

Selamlar, 15 yıldır ibs(ağırlıklı ishal ve acil dışkılama ihtiyacı) ile yaşayan biri olarak bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine içerisinde sindirim enzimi, probiyotik ve bitki karışımı olan bir gıda takviyesi aldım. Daha önce probiyotik ve bitki takviyeleri kullandığım için hiç umudum yoktu, ancak denersem ne kaybederim diyerek kullanmaya başladım.

Yaklaşık 10 gündür kullanıyorum.Neler degişti?

-Yemeklerden sonra gelen acil dışkılama ihtiyacı azaldı.

-Büyük abdeste çıktıktan sonra bitmeme hissi azaldı.

-Karın ağrısı azaldı.

-Cıvık dışkı azaldı.

-Artık ağrı başladığında bağırsaklarımı daha iyi tutabiliyorum.

Şikayetlerimin %60’ı azaldı diyebilirim.

Tahminimce bu hastalıkta sindirim enzimlerimiz iyi çalışmadığı için şikayetlerimizin çoğunu oluşturuyor. En azından bende takviye aldıktan sonra iyileşme oldu diyebilirim. Ancak hiçbir şikayetim %100 bitmedi. Bildiğiniz üzere İBS’de tedavi yok deniyor zaten.

Araştırıp internetten veya eczaneden sindirim enzimi takviyesi alıp deneyebilirsiniz. Reklam olmasın diye kendi kullandığım ürünün markasını belirtmedim.

Gaz problemi olan arkadaşlar bende de aynı durum var lütfen ibs ishal olanlar dikkate almasın..

Gaz nedeniyle kalın bagirsak şişip oradaki bakterilerin ince bağırsağa geçmesine neden oluyor.

Buda besinlerin hızlı sindirilip direk gaz açığa çıkmasına neden oluyor.. böyle bir döngü içindeyiz...

Bizim mutlaka ve mutlaka sindirildiginde gaz açığa çıkarmayan besinleri diyet halinde tüketmemiz gerekli..

Kendi düzenine tekrar sokmak lazım bağırsakları.. gazi kontrol altında tutunca guruldama da olmuyor..

Bende zencefil çayı ve meteospasmly gazi biraz kontrol ediyor.. diyet yapınca on numara gidiyor ne zaman bozarsam tekrar başa dönüyorum:) sizde de durum aynı..

Karin ağrısı gazdan.. Gazlar bakteriden.. bakteri bozulan floradan.. flora bozulması anksiyeteden..

Döngü böyle dönelim duralım.. diyet olmadan..önce tamir etmek.lazim yoksa kolonoskopi ve gastroskopi temiz çıkıyor..

Doktorlar bakteri konusuna girmiyor birkaç kişi calidur demiş ama diyet olmadan yani gazi kesmezsen bakteriler tekrar ince bağırsakta çoğalıp erken sindirip gazi açığa çıkarıyor herkes hamile gibi geziyor..

Umarım bir isik tutmuştur hastalığa..
  • Bende de tam tersi durum var
  • Çok zor bir şey. Allah kolaylık versin hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onnibus

Arkadaşlar Tıp Dünyasında İrretabl Bağırsak Sendorumu diye bilinen bir hastalığa yakalandım . Hastalığın Özeti Sürekli Büyük Tuvaletinizin gelmesidir . Birçok Dahiliye doktorunun yaptığı Tahlil ve çekilen Filmlerden sonra hastalığımın psikolojik olduğunu öğrendim . Bir ara çıldıracak duruma geldim nereye gitsem tuvaletim geliyor , sabah kalkıyorum tuvaletim var , birşeyler yiyorum hemen tuvaletim geliyor ve eğer tuvalete gitmessem bağırsağımdan gelen sesler aşırı derecede artıyor . Sessiz ortamlarda kalamaz hale geldim . Bırakın Sınıf ortamında oturmayı berberde bile tuvaletim geliyor . Tuvalete gitsem bile o sıçma hissi bir türlü gitmiyor . Sürekli Tuvaletim varmış hissiyle geziyorum . Yaşam Kalitesi diye bir şey bırakmadı. Psikiyatrist'e gittim bana bu hastalıkta ilk olmadığımı söyledi ve bir kaç ilaç verip yolladı . En geç 1,5 sene sonra tedavi cevap vermeye başlar dedi .

Sizi iyi anlıyorum ben 50 yaşındayım bu hastalıga yakalandıgımda tam olarak ne ben nede doktorlar anlayalamadılar ama iyi araştırınca ortaya çıktı ama bazı hastalıklarıda işaret ediyor mesela size örnekler vereyim,

Pankreas kanseri, kolon kanseri, ve IBS, eğer gitmedinizse önce mutlaka çok iyi bir GASTRO doktoruna gidiniz,

bu hastalıgın verdigi acılar çok yüksek,

sadece şunlara dikkat edeceksiniz (eger hastalıgınız IBS ise) günde az az 6 defa yemek yemek, asla fazla yemeyin, bagırsakda gaz ve aşırı agrı yapar,
    gazlı içeceklerden uzak durun,
    yogurt az yiyin (gaz yapar)
    gaz yapan yiecekler ya az yiyiniz yada çok iyi gazı alınsın yada hiç yemeyiniz,
    kızartma az yiyiniz
    hazır beslenme kesinlikle yasak,

aklıma gelen bunlar ama önce gitmedinizse mutlaka GASTRO doktoruna mutlaka gidiniz eger izmirde iseniz dokuz eylül hastahanesine gidiniz.

• İyileşirsiniz umarım
  • Geçmiş olsun hocam, ne diyelim
  • Geçmiş olsun.
  • Aynısı kuzenimde de var adam sabah akşam wc de
  • nedensiz yere guldum kendime en kisa zamanda iyilesmen umidiyle
  • gülen arkadaşlara anlam veremedim. Sağlıktan bahsediyoruz, hepimize lazım, gülme komşuna daha beteri gelir başına. Sanmayın kji hep böyle sağlıklı/dinç/neşeli olacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CARNIVALE -- 28 Ocak 2011; 13:29:58 >
  • quote:

İrritabl Barsak Sendromunda Stresin Rolü Ve Psikolojik Özellikler
    Hastaların %85 inde psikolojik faktörler, gastro-intestinal yakınmalar başlamadan önce ya da, onlarla eş zamanlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şikayetler emosyonel gerginlik ile stres dönemleri sırasında, ya da sonrasında görülebilmektedir. İrritabl Barsak Sendromu'nun başlangıç ve tekrarlarından evlilikte mutsuzluk, eşinden boşanma, çocuklara bağlı anksiyete, sevilen bir yakının kaybı, olağan günlük streslerden kaynaklanan endişeler gibi psiko-sosyal faktörler sorumludur. İrritabl Barsak Sendromlu hastalarda depresyon, anksiyete ve panik ataklar arasında güçlü bir ilişki tanımlanmaktadır. İrritabl Barsak Sendromlu hastalar, normal kişilerden daha fazla ölçüde hastalığı kafalarına takma eğilimindedirler. Hastaların yarıya yakınında kanser fobisi olabilmektedir ve tedavi programının bir parçası olarak ele alınması gerekmektedir.

• geçmiş olsun dostum. zor durum.
  • bende de çiş versiyonu var
  • Aynı hastalık bende de var sanırım. Yeri geliyor gün içersinde 3-4 defa çıkmak zorunda kaldığım oluyor. Ve genelde ishal şeklinde oluyor bu durum sizde de öyle mi?

ben tuvalete gidiyorum.
  • ben 3gün çektim bu tarz bir hastalığı..arkadaş sinemaya gidelim diyordu ben yok kesin tuvaletim gelir diye gidememiştim ya hala unutmuyorum
  • Geçmiş olsun hocam, İnşallah en kısa sürede iyileşirsin. Acil şifalar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lu£

Aynı hastalık bende de var sanırım. Yeri geliyor gün içersinde 3-4 defa çıkmak zorunda kaldığım oluyor. Ve genelde ishal şeklinde oluyor bu durum sizde de öyle mi?

ben tuvalete gidiyorum.

1. Tuvalet normal , geriye kalanlar hep ishal gibi :(
  • Acil şifalar dilerim.

Geçmiş olsun...
  • quote:

Orijinalden alıntı: systemexp

Acil şifalar dilerim.

Geçmiş olsun...
  • allah acil şifalar versin. Çok üzüldüm bir an için kendimi yerine koydum cidden çok zor bir durum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.