Şimdi Ara

zyban (sigarayı bırakma ilacı) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
268
Cevap
7
Favori
229.646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu konu sabit bir konu olsa cok iyi olur..bende sigarayı bırakmak istiyorum..zybanhakkında cok olumlu yorumlar okudum..kullanıp deneyimlerini anlatan arkadaslar olursa bu mereti bırakmak isteyenler için faydalı olabilir...
  • arkadaşlar merhaba öncelikle, ben 19 mayıs 2008 tarihinde zyban'ın büyüsüne kapılıp ilk hapı yuttuğumu hatırlıyorum kısaca anlatayım, bana doktor (özel özel gitmedim babam da doktor ve doktor dediğim babamın arkadaşı oluyor ) "zybanı kullanmaya başladıktan sonraki 8. günden itibaren yani 2. hafta içinde kendinize bir gün belirleyip o günde sigarayı bırakın" demişti. Yani günlük sigara ihtiyacınızı karşılamaya, sigarayı azaltmadan içmeye devam ediyorsunuz, ilaca başlamanızı takip eden ikinci haftada (ben 15. gün diyerek limitleri zorlamıştım) son sigaranızı içip sigarayı bırakıyorsunuz.

İlacın olayı şu, ilaç beyindeki sigara içme isteğini azaltıyor sonra da yokediyor iddiasında. Şöyle ki, ben ilacı içmeye başladığımdan itibaren ağzımda buruk bir tad hissetmeye başladım, bu sigaranın tadını bozulduğu manasına geliyor, ilk başlarda 3. ya da 4. güne kadar sigaraya abandım adeta, içtim içtim, günde normalde maks. 1,5 paket içerken 2,5 a çıkarttım limitleri zorladım anlayacağınız, her neyse, sonra 4. günden sonra yani, sigaradan inanın tad almamaya başladım, hani sigaranın tadını da severek içerdim, çay sigara ikilisi vazgeçilmezimdi hemen herkes gibi, sabah kahvaltısının üstüne bir sigara tellendirmek sayılı zevklerimdendi, işte gençlik ateşi sayın seyirciler, her neyse sulandırmadan bitireyim ... bu 15. güne kadar zorla içtim sigarayı amacına ulaşsın kitaba da uyayım diye 15 gün içtim sigarayı (hani daha önceden de bırakacaktım nerdeyse), sonuç olarak 10 ağustos 2009 gününe geldik, 1 seneden fazla olmuş, bu süreç boyunca hiç mi içmedim sigarayı, sanırım 1 tane ya da 2 tane içtim (abartmıyorum) inanın hiç özlememişim, yine arada sırada şu aromalı tütün puro tarzı dalgalardan takılıyorum kahveyle falan, sonuç olarak da ben bıraktım sayıyorum kendimi ve bunları sizlerle paylaşıyorum. Zyban adlı hapın olayı sigaradan aldığınız lezzeti, tadı bitirmesi, yok etmesi, bir de üstüne üstlük sigaranın tadının berbatlaşmasını sağlaması şeklinde özetlenebilir.

Yan etkilerine gelince, gece aşırı rüya görmek dışında, rüyalarımı net hatırlıyordum, gece zihnen dinlenemiyordum falan fistan, onun dışında fazla bir yan etkisini görmedim denebilir, tabi bu demek değildir ki yan etkileri yoktur, seyrek de olsa görülür, bu konuda garanti veremem bu saçma olurdu, herkesin bünyesi farkı tabi ki, doktora danışarak ve bu konuda sağlam bir karar vererek zybanın YARDIMIYLA sigarayla vedalaşabilirsiniz. Zyban tek başına yetmez, istemek yeterlidir diyemesem de, zyban bu zorlu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Çok Eski konu ama yinede hortlatmayı seçtim

Bugün itibari ile bende zyban'a başladım bakalım ne olacak.

siğarayı bırakan arkadaşların durumunda bir değişiklik varmı?
  • bu gezegen arkadaşımız şuanda nerde ne yapıyor ve sigarayı bıraktımı uzerinden 7 yıl geçtimi bizimle paylaşırmısın duygulanınııı tabi bakıp ulaşırsan eğer..... yani bu yazım sana ulaşırsa eğer lütfen cevap ver bize.
  • Babam 40 yıl günde 1 paket sigara içti. Geçen yıl akciğer kanseri teşhisi kondu ama o tüm ısrarlara rağmen ne ilaç tedavisini kabul etti ne de ameliyat olmayı. 1 yıldır sigara içmiyor ama nafile. Karnı kanserden ötürü şişmeye su toplamaya başladı. Şimdilik yatalak değil ama bildiğim kadarıyla akciğer kanseri genelde yatağa düşürmeden götürüyor.
    Şu an ölümü bekliyor, biz de öyle...
  • Konunun 7 yıl sonra hortlaması şaşırttı beni (cevaplanan mesajlarım sğ olsun haberdar etti).

@TuVNeRa geçmiş olsun, ben 2004 nisan ayında babamı kaybettim. Kronik astım ve solunum yolları yetmezliğinden. Tedavi edilebilirdi, tabi sigaraı bıraksaydı.

quote:

Orijinalden alıntı: cem650

bu gezegen arkadaşımız şuanda nerde ne yapıyor ve sigarayı bıraktımı uzerinden 7 yıl geçtimi bizimle paylaşırmısın duygulanınııı tabi bakıp ulaşırsan eğer..... yani bu yazım sana ulaşırsa eğer lütfen cevap ver bize.

Öncelikle gezegen değil gergozen ama fark etmez. Konu daha önemli.

O yıl (2003) sigarayı bıraktım, 1.5 yıl içmedim. Sonra tekrar başladım (önce nargile sonra günde bir bir sigara ile başladı pakete çıktı sonra). Askere gittim, memur oldum (sigaraya başlamaktan bile büyük bir hataydı) ve evlendim ... 1 hafta öncesine kadar da sigara içmeye devam ediyordum. Tekrar aynı ilacı ama bu sefer kutusunu 65TL'ye aldım. Sanırım ilacı 22-23 gündür kullanıyorum.

İlaç sigarayı bıraktırmıyor. Sigarayı bırakmak isteyene yardımcı oluyor. Nikotin isteğini köreltiyor ama el alışkanlığı için bol bol çerez tüketiyorum. Dudaklarım soyuldu çekirdeğin tuzundan. Mesele kendini meşgul edebilmekte. Java kitaplarını açtım çalışıyorum.

Sigara içme arzusu 1 hafta sonra tamamen kaybolur, çekirdekten nasıl kurtulacağıma da sonra bakarız :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: gergozen

Konunun 7 yıl sonra hortlaması şaşırttı beni (cevaplanan mesajlarım sğ olsun haberdar etti).

@TuVNeRa geçmiş olsun, ben 2004 nisan ayında babamı kaybettim. Kronik astım ve solunum yolları yetmezliğinden. Tedavi edilebilirdi, tabi sigaraı bıraksaydı.

quote:

bu gezegen arkadaşımız şuanda nerde ne yapıyor ve sigarayı bıraktımı uzerinden 7 yıl geçtimi bizimle paylaşırmısın duygulanınııı tabi bakıp ulaşırsan eğer..... yani bu yazım sana ulaşırsa eğer lütfen cevap ver bize.

O yıl (2003) sigarayı bıraktım, 1.5 yıl içmedim. Sonra tekrar başladım (önce nargile sonra günde bir bir sigara ile başladı pakete çıktı sonra). Askere gittim, memur oldum (sigaraya başlamaktan bile büyük bir hataydı) ve evlendim ... 1 hafta öncesine kadar da sigara içmeye devam ediyordum. Tekrar aynı ilacı ama bu sefer kutusunu 65TL'ye aldım. Sanırım ilacı 22-23 gündür kullanıyorum.

İlaç sigarayı bıraktırmıyor. Sigarayı bırakmak isteyene yardımcı oluyor. Nikotin isteğini köreltiyor ama el alışkanlığı için bol bol çerez tüketiyorum. Dudaklarım soyuldu çekirdeğin tuzundan. Mesele kendini meşgul edebilmekte. Java kitaplarını açtım çalışıyorum.

Sigara içme arzusu 1 hafta sonra tamamen kaybolur, çekirdekten nasıl kurtulacağıma da sonra bakarız :)

Hocam ilacın yan etkileri neler acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Oggie Boogie -- 13 Ocak 2011; 20:47:18 >
  • off çok zor konu ya sigara
  • quote:

Orijinalden alıntı: yougivemefever

Hocam ilacın yan etkileri neler acaba ?

biraz ağız kuruluğu yapmıştı ilk seferde, bu sefer olmadı, tad alma duyusu bir süre bozuk oluyordu o da az oldu bu sefer. Acaba etken madde dozunu azalttılar mı diye düşündüm hatta.

Açıkcası bu sefer tüm semptomlar çok hafif gerçekleşti. Kış olmasının da etkisi olabilir belki bilemiyorum.

Olası riskleri zaten ilk mesajlarda yazıyor.
  • ben kullandım bu ilacı.. ilk 3 gün uyutmadı..evet yaklaşık 30 saat falan uyumadım

onun dışında bi etkisi olmadı. 1 hafta içmedim geri başladım.. 1-2 ay sonra hapları tekrar kullanmaya başladım ama o etkiyi vermiyordu artık.. yani sözün özü ikinci defa kullandığınızda bir şeye yaramıyor.

ama şimdi içmiyorum sigarayı..bırakalı iki ay oldu ve ne zyban ne başka bişey..tamamen irade ve sigarayı beyinde bırakmakla oluyor bu iş.
  • sigarayı bırakabilen kişiler hayatlarındaki yapmış oldukları en iyi şeyin sigarayı bırakmak olduğunu söylüyorlar.ben içmeyeli 3 hafta oldu. ateşli bir gripten sonra karar verdim. zaten 3 günü gripte kolayca geçti.ama bırakmanın bu kadar zor olduğunu bilmezdim.ilaç kullanmıyorum.kendimde sürekli bir oruç hali görüyorum.tansiyonum genel olarak düşük seyrediyor.canım hiç sigara istemiyor ama nedense sürekli bir yoksunluk sendromu var.tuzlu limon kafamdaki boşluğu birazcık gideriyor.okuduğum kadarıyla aldığınız profesyonel yardımcı sayısı(ilaç,psikolog,doktor v.b.)ne kadar çok olursa başarınız katlayarak artıyor.benim gibi hiçbir yardım almadıysanız başarı şansınız istatiki olarak %10.
  • kim hortlattı lae bunu.. neyse şimdi 4.ayımdayım
  • 4. aydan sonra hala sigara ihtiyacı duyuyormusunuz?
  • ben de bir an da bırakıyorum dedim ve bıraktım.. 40 gün oldu.. zor ama güzel.. iş yerimin önünde ki ıhlamur ağacının kokusunu almaya başlayınca, insan aptallaşıyor..

(aslında gece kalp şikayeti ile acile gittiğimde elinde sigara olan bir doktor bırakman gerek dedi. kalbim de sıkıntı yokmuş. ama akciğerlerim için başka bir doktor gene elinde sigara varken sen kömür mü içtin dedi. )
  • sağlık bakanlığı sigara bırakma tedavisi destek programı kapsamında bende bu ilaca
    başladım.
    Başlangıç ve devam vs yukarıda yazılanlardan farklı değil.ilerleyen zamanda
    durumu yazacağım.Yeni başladım.

Sigara Hikayem:
    lise4 e kadar içmediğim sigaraya son sene sınıfta tek içmeyen ben kaldım diye ikram ikram
    benide teşvik edip başlattılar
    2 hafta sonrada artık kendine sigara al lan otlakçı deyip bitirdiler.
    almayın o paketi bence hiç bir zaman.....
    Sonra hiç kimse bana sigara vermedi....
    Anneme yalan söyleyip yada babama harçlıklarımla sigara almaya başladım.
    insan sadece kendini kandırıyormuş bilseydim!.... keşke
    arkadaşlar bu aşamadan sonra sigaram kalmadı dediğimde vermeyede başladılar.
    artık otlaakçı değildim..

sevgiyle kalın
    devamını yazarım....cansınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: gergozen

Konunun 7 yıl sonra hortlaması şaşırttı beni (cevaplanan mesajlarım sğ olsun haberdar etti).

quote:

Merhaba dostum ben de dün başladım Zyban'a bugün 2. tableti kullandım ve kendime 13. gün hedef koydum .
    İlaç biraz sersemletiyor ama sigaradan aldığım tat değişti . Durumu gün gün bildireceğim ve bırakacağıma inanıyorum .
    Seninde tecrübenden faydalanmak isterim . Thx for all . :)
  • Merhaba arkadaşlar bugün 3. tabletimi kullandım şimdilik herşey güzel ve bolca rüya görüyorum :)

Son 10 gün hadi hayırlısı bakalım bırakacağım laneti az kaldı :)
  • Bende 16 yıldır kurtulamadığım bu meretten bu ilaç yardımı ile kurtulmaya çalışacağım. sağlık bakanlığının sigarayı bırakma programı kapsamında bugün ilacımı teslim aldım. yarın sabah başlıyorum. sigarayı bırakma tarihimi 13. gün yani 8 haziran olarak seçtim. inşallah başarılı olurumda kurtulurum bu lanet şeyden.
  • Tabi ya nedir sigara dediğin 10 sene içtik de ne verdiler sanki boş ve anlamsız bırakacağım işi bitti onun .
    ben de 13 gün hedef aldım yalan olur bu sigara ben biliyorum bu sefer :)
  • Bugün 5. günüm ağzımın tadı bozuldu gerçekten hele ki sigaranın tadı bir acaip gelmeye başladı devam etmekteyiz savaşa ;)
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.