G

Yarbay
14 Ekim 2002
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
3 üye
Görüntülenme
Toplam: 44 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Ankara'ya tatile geldim. Ancak evde bazı bakım onarım işleri olduğunu gördüm. Çoğunu halletiğim yada basit haledebileceğim işler.

Ancak annemin TV'nin sesi gitmiş (fs270v6 model siemens tüplü tv).
Hoparlörlerde ses yok. Ancak televizyonu açtığımda (standby'da) kulağımı açma kapama tuşunun olduğu bölüme yasladığımda hızla titreşen bobin sesi gibi bir cızırtı ve saniyede bir iki defa ritmik tık tık sesi geliyor. Standby dan çıkıp tv açılınca tık tık kesiliyor ancak cızırtı devam ediyor. Görüntü var, ses yok problemi.

Kulaklık taktım sonuç aynı. Annem elektrik gitti geldi sonra böyle oldu dedi. Yani sorun devrede veya devre elemanlarından birinde olmalı.

Devre elemanını değiştirebilirim, ancak böyle bir arızanın tespiti beni aşar.

Bu nedenle fikirlerinizi bekliyorum.
Bilmiyorum bu çok da eski olmayan oyunu hatırlayanınız var mı ama çok başarılı bir karate oyunuydu.

http://www.gamesdbase.com/game/arcade/the-karate-tournament.aspx
Bugün amcamlara gittim konusu açıldığında da eski konsol ve aksesuarlarını topladığımdan bahsettim. Yengem sağolsun yeğenlerin yıllardır kullanmadığı ve yakında çöpe göndereceği iki makine çıkardı işime yararsa diye. Biri Maccgo Genius adında klavye şeklinde bir makine 10 kadar da kartuşu var. O çok da önemli değil. İkincisi mega drive 2. Bir orjinal bir çakma oyun var. Ama eve getirdim siyah ekran :( Bu siyah ekranın nedenini bilen var mı ?

EDİT:Makine aşağıdaki kasadan, çin yapımı ama orjinal mi bilemedim.

 Sega mega drive 2 siyah ekran problemi
Arkadaşların kara kutuda siyah beyaz pong trazı bir oyun oynadığımı hatırlıyorum.

Ancak kendime ait ilk cihaz sinclair spectrum 128k+2 idi. Ankaradan almıştık. Hediye çekme kaset vermişlerdi. Bir de quickshot. Kasette 10 oyun vardı ve kasetin başında da underwurlde. Dolayısı ile ilk oynadığım oyundur.

Diğer oyunları bulmak zordu tabi, kasedin üzerine işaretler koymuştum ince yazan bir kalemle, sonra saniye sayarak yerlerini tespit emeyi öğrendim :)

Bence en güzel oyunları ultimate ve oceon firmalarınınkilerdi. Tape Loader seçtikten sonra her oyun ortalama 5 dakikada yüklenirdi (aşağıdaki videodaki gibi). Ve kasedin B yüzünün ilk oyunu Spy Hunter idi (Videoda yüklenen de o 007 car diyor ama değil, spy hunter o oyun). Suda tekne oluyordu. Kamyonlara girice arkadan yağ, kum vs atabilirken önce her daim makineli tüfek vardı :) Hey gidi günler hey.

Televizyonu zapt etmemek için sabahları güneşle kalkıp oyun oynadığımı bilirim.

http://www.youtube.com/watch?v=rgJF6RnKfP0

Bundan yaklaşık 20 gün önce bir sipariş verdim, ürün şu;

http://www.hepsiburada.com/liste/winx-yoshis-universal-gravitation-bratz-diamondz-bratz-babies-oyun-gameboy-advance-sp-tribal-konsol/productDetails.aspx?productId=oyunbasakgameboy2&categoryId=1200611

iki hafta kadar sonra ürün elime ulaştı ancak kargosu kutuısunda ile Yoshi's Universal Gravitation oyunu gelmedi. Yazışmalar yaptım, ürünün eksik kargolandığını bildirdim ancak itirazım hiç bir neden belirtilmeden reddedildi.

Ürün alırken dikkatli olun...
Her ne kadar sevmesem de (JavaDB kullanmak daha kolay geliyor bana) arada bağımsız bir veritabanı kullanma ihtiyacı hissedebiliyorum. O zaman ilk aklıma gelen ms access. Eskiden bu tür bağlantılar jdbc:odbc kullanarak rahatlıkla gerçekleştirilebiliyordu.

Ancak uzun bir aradan sonra dün bir deneme için bağlantı kurmak istediğimde yönetimsel araçlardan veri kaynakları (ODBC) altında sistem DSN olarak tanıtmak istedim ve access'in seçenekler içerisinde olmadığını fark ettim.

Basit bir araştırma neticesinde ODBC penceresini açan exe'nin C:\Windows\System32\ altındaki odbcad32.exe adlı dosya olduğunu öğrendim, ancak 64bit sistemler için bu yol C:\Windows\SysWOW64\ şeklindeymiş. Gerçekten orada access ile ilgili Sistem DSN eklenebiliyordu. Ancak yine de sistem bu dsn i ekliyor ama göremiyor. Nedenini araştırmadım. Başka bir yol seçtim.

Sorun Windows 7 Home 64bit işletim sistemi ve office 2007 32bit yüklü bilgisayarımda 64 ile 32 bitler arasındaki uyumsuzluktanmış. Yani micropsoft hatası veya seçimi.

MS sitesinden AccessDatabaseEngine_x64.exe isimli dosyayı indirdim. Ama kurulmadı. Nedeni 32 bit office kullanmammış.

Neyse office 2010 64bit indirip kurunca sorun çözüldü (tabi lisanslı ürün yerine lisanssız ürün kullanmak sorunu ne kadar çözecek o ayrı soru).

Neyse ben de office 2010 64bit sürümü tekrar kaldırdım. AccessDatabaseEngine_x64.exe isimli dosyayı kurdum (nasıl olsa office 2007 yi kaldırdım). Sonra office 2007 yi tekrar kurdum.

Kod hala çalışıyor.

Cansıkıcı bir durum. Belki bir kolayı vardır, boşa uğraşmışımdır.
Aşağıda linkten anladığım kadarıyla artık bumblebee ye ihtiyaç duymadan optimus teknolojisi kullanılabilecek.

http://www.webupd8.org/2013/04/nvidia-releases-linux-graphics-drivers.html

EDİT : Başlığa intel yazmışım. Düzeltme için kelebekx3 'e teşekkürederim.
Tam item bakınıyordum attı sistemden :(

Biraz önce bozulan bumblebee-ui için çözüm ararken buldum. Belki benim gibi çift ekran kartı mağdurları vardır diye paylaşayım dedim.

Yalnız unutmayın, experimental (deneysel sürücüler) sonra bilgisayarım bozuldu falan demeyin. Şimdi diablo oynayacam(en iyi performansı W7 ile alıyorum). Sonra bu sürücüleri yüklemeyi deneyecem.

http://www.webupd8.org/2012/12/use-nvidia-experimental-drivers-310.html
Öncelikle hiç ama hiç tavsiye ve tasvip edilmeyecek bir şey olduğunu bilmenizi isterim. BEn kendi adıma kendi bilgisayarımda denemem de, denetmem de...

Neticede linuxunuz için küçük ama hackerlar için büyük bir güvenlik açığı oluşturabilirsiniz.

root oturumu sadece root olunca açılıp, sonra exit ile kapatılması gerken bir oturum.

Sadede gelirsek, bir kaç defa sisteminin sudo dan sonra root şifresi sormasından hoşlanmayan kullanıcıya rastladım. Bu gün de değişik web sitelerini dolaşırken (faceden daha faydalı siteler var hala) aşağıdaki linke rastladım. Önemli verim yok zaten, her sudo dan sonra root şifresi sormasın diyenlerdenseniz deneyebilirsiniz.

Ben aşağıdaki linkte bulunan yazıyı yazanın yalancısıyım.

Bu arada sitede bu konu haricinde güzel yazılar da mevcut.

http://acikfikir.org/2011/07/sudoyu-sifresiz-kullanin/
Hakkında
Konum: Ankara,Çankaya
Forum İmzası:
HER ŞEYİ BİLİYORUM DİYE BİR İDDİAM YOK. YANLIŞIM VARSA DÜZELTİN. Kİ BEN DE DOĞRUSUNU ÖĞRENMİŞ OLAYIM.
Forum İkinci El İmzası:
gergozen@gmail.com
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
Intel
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: geçen yıl
Son Mesaj Zamanı: geçen yıl
Mesaj Sayısı: 2.198
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 3.633
İkinci El Bölümü Mesajları: 838
Konularının görüntülenme sayısı: 19.927 (Bu ay: 279)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 84 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: İkinci El
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.