Şimdi Ara

Zum Bulanıklığı Efekti Verme...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
4.823
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben resimlere zum bulanıklığı efekti vermek istiyorum ama resmin her yerine veriyor.benm istedğm odakladığımız bölüm değilde sadece odak dışındaki yerlere zum bulanıklığı efekti verme.photoshop kullanmdn olacak bir yol olursa daha iyi olur.efekti photoscape'de denedm ve bölgesel yapamdm.

tam olarak bi örnek deil ama buna yakın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufqunes -- 19 Mayıs 2012; 21:34:10 >

• lensin hünerine bağlı olarak yapabilirsin..ya diyaframı açarsın yada nesneye zoom yaparsın..araştırırsan görürsün nette bircok detaylı anlatım var.
  • nikon D3100 kullanıyorum.bnm istedğm düzenlemede bunu yapabilmek.
  • tam olarak ne istiyorsunuz anlamadim. odaklanilan yerin net geri kalan kismin bulanik olmasini mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozeba

tam olarak ne istiyorsunuz anlamadim. odaklanilan yerin net geri kalan kismin bulanik olmasini mi?

odaklanan yer net geri kalan kısım hareket bulanıklığı gbi ama photoscape programında zum bulanıklığı diye geçiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufqunes -- 19 Mayıs 2012; 20:00:14 >
  • "hareket bulanikligi gibi"
    yani bokehten bahsetmiyorsunuz anladigim kadariyla. google gorsellere zoom in zoom out yazip bakin oradaki gibi birsey mi istiyorsunuz. ona gore anlatabilirim. koydugunuz ornek fotograflar net alan ile alakali bulaniklik.
    ayrica pan teknigi ile ilgili gorselleri de aratin. istediginiz seyin hangisi oldugunu anlayamadim.

• D3100 makina ama lensiniz ne ? Lens çok önemli, bu konuda bilgi vermemişsiniz.
    18-55 ise maximum diyafram açıklığı F3.5 olacaktır(diğer bir deyiş ile en düşük değer). F3.5 getirip fotoğrafını çekmek istediğiniz objeye odaklarsanız mümkün olan en dar alanda net alan ve geri kalan bölgeler de flu(bulanık) olacaktır.
    -
    Örnek :
    Burada arabanın üzerindeki 638 yazısına odaklamıştım. Bu bölgenin arkası bulanık. Dikkat ederseniz arabanın far kısmı da bulanık. F ne kadar küçük değere getirilebiliyor ise (başka bir deyiş ile diyafram ne kadar açılabiliyor ise) bu net alan da o kadar dar bir alanda kalır ve net alandan uzaklaşıldıkça bulanıklık efekti artar. Misal F1.2 bir lens ile bu olay çok daha bulanık yapılır.

Bu fotoğrafta da arkaplana odaklamıştım. Daha geride bir şey olamadığından o bölge net, buna karşın önde kalan bölgede bulanıklık çok. Yani F'i en düşüğe alıp çekerseniz fotoğraf, odakladığınız nesnenin yerine göre kadrajda ön yada arkada kalan kısım bulanıklaşacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 19 Mayıs 2012; 20:13:15 >

•  Zum Bulanıklığı Efekti Verme...

Dediğiniz şey yukarıdaki gibi bir şey ise. Photoshop için bulunan "alienskin bokeh 2" filtresi ile yapabilirsiniz.Hatta her türlü bokehi yapabilirsiniz.NEt kalması istediğiniz yeri seçip filtreye geçerseniz, her türlü oynamaya müsait olur.Yukarıdaki foto fuji s1800 ile çekilmiştir.

Edit: Özür dilerim photoshop dışında demişsiniz.Görmedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi PhotoTech -- 19 Mayıs 2012; 21:07:38 >

• quote:

"hareket bulanikligi gibi"
    yani bokehten bahsetmiyorsunuz anladigim kadariyla. google gorsellere zoom in zoom out yazip bakin oradaki gibi birsey mi istiyorsunuz. ona gore anlatabilirim. koydugunuz ornek fotograflar net alan ile alakali bulaniklik.
    ayrica pan teknigi ile ilgili gorselleri de aratin. istediginiz seyin hangisi oldugunu anlayamadim.

çok teşekkür ederim.iki anahtar kelime "zoom in out" ve "pan tekniği".google de zum bulanıklığı yazınca bir şey çıkmıyor bunlar istedğm konular.bnm daha çok anlatmak istedğm "pan tekniği"
    diğer anlatmak isteyen arkadaşlarada teşekkür ederim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufqunes -- 19 Mayıs 2012; 21:05:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yusufqunes

quote:

"hareket bulanikligi gibi"

çok teşekkür ederim.iki anahtar kelime "zoom in out" ve "pan tekniği".google de zum bulanıklığı yazınca bir şey çıkmıyor bunlar istedğm konular.bnm daha çok anlatmak istedğm "pan tekniği"
    diğer anlatmak isteyen arkadaşlarada teşekkür ederim...

pan teknigiyle ilgili bircok yazi bulabilirsiniz internette. pratikte cok onemli tabi. yaparak ogrenirsiniz daha cok. kolay gelsin

• teşekkürler herkese... bu teknik sonradan yapılan bir şey değil fotoğrafı çekerken bunu uygulamak gerekiyor diye gördüm şu ana kadar.

EDİT: Fotoğrafı çektikten sonrada yapılır diyen varsa lütfen yazsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufqunes -- 19 Mayıs 2012; 21:35:32 >
  • Sonradan yapılanlar çok suni kaçıyor hele amatörlerin elinde daha fena oluyor. Lensinizin el verdiği ölçüde alan derinliğiyle istediğinize ulaşmalısınız. Yok ulaşamadım diyorsanız kalite için ya uygun bir lens alacaksınız yada PS de ilerleyeceksiniz.

Ayrıca bulanıklıklık denen şey 1 hareketten (motion blur) olur 2 alan deriniğinden olur. Çekeceğiniz konuya görede değişir. Siz kalkıp pan tekniğini yukarıda gösterdiğiniz fotoğrafta uygulayamazsınız daha doğrusu ordaki amacını objeyi ön plana çıkarıp soyutlamaksa sığ alan derinliğinde arkaplanı öldürmektir. Yok hızlı bir objeyi çekerken onu takip edip net çıkarmaksa zaten arka plan sabitleri hertürlü bulanık çıkacak bunada pan denir. Neyse konuyu uzatmadan çekeceğini konuya göre değişir istediğiniz şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem -- 19 Mayıs 2012; 22:01:20 >
  • Aradığın şey pannig tekniği sanırım. Bir bakmanı öneririm.

• Photoinstrument deneyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WWF

Photoinstrument deneyin.

pratik bi program ama istedğm değil
  • Diyaframi kisip alan derinligini arttirin. Sonra da en tele noktaya alin lensi, biraz dusuk bir perde hizi kullanin ve tam fotografi cekerken ayni zamanda lensi de genis aciya dogru cevirin. İkisini de ayni anda yapmaniz lazim
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_gunner

Diyaframi kisip alan derinligini arttirin. Sonra da en tele noktaya alin lensi, biraz dusuk bir perde hizi kullanin ve tam fotografi cekerken ayni zamanda lensi de genis aciya dogru cevirin. İkisini de ayni anda yapmaniz lazim

tşkler en yakın zamnda deniycm bunları.
  • Arkadaşlar pek bu fotonun nasıl yapıldığını biliyor musunuz? arıyorum ama bulamıyorum. Yani bu aralar çok görüyorum. Arkaplan bulanık ve nesnenin kenarları siyahımsı bir efekt. Bu nasıl yapılıyor? Zum Bulanıklığı Efekti Verme... Zum Bulanıklığı Efekti Verme...

• dersa62 D kullanıcısına yanıt
    photoshop blur effect diye arattırırsanız faydalı olur.

ilgili kişiyi akıllı seçim yöntemleri ile seçip farklı bir layer olarak ekleyeceksiniz.
    fotoğrafa blur ekleyeceksiniz.
    sonra layeri bindireceksiniz.
    layere tam opak olmayan gölge vereceksiniz.

umarım fikir vermişimdir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.