Şimdi Ara

ZORETANİN tedavisi günlüğüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
2
Favori
89.217
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Beyler bugün itibariyle artık sabrımın kalmadığını anlayıp doktora gittim roaccutane yazdırmak için. Ama onun eşdeğeri olan Zoretanin yazdı. Onun dışında da bir 5 tane falan nemlendirici, sivilce kremleri, yenileyici falan yazdı. Sigortalı olmama rağmen 250 TL civarı para ödedim bu ilaçlar için. İlaçları kullanmaya bu akşam itibariyle başlayacağım. Yüzümde, sırtımda ve göğsümdeki sivilceler için kullanacağım. Yaşım 20 ve günde 30mg doz ile başladık. Bu konuyu belirli aralıklarla hortlatacağım ve bu ilacı kullanmak isteyenleri veya aklında olanları bilgilendirmek istiyorum. Gerçi internette tonla kaynak var ama ben birinci ağızdan sizi bilgilendirmek istiyorum.

Her ay doktor kontrolüm var. Karaciğer tahlillerim kontrol edilecek sanırım. Ama doktor hiç bilgilendirmedi beni. Mesela A vitamini amamak lazımmış kırmızı et falan az yemek lazımmış bunları kendi çabamla öğrendim. Bunun yanı sıra dudak kuruluğu en çok korktuğum durum. Bunun yanı sıra burun kanamaları da oluyormuş fazla kurumadan dolayı. Bunlar en büyük önceliklerim bunların minimumda kalması için Hametan krem verdi doktor sürekli kullanacağım bu kremi. Evet her gelişmede bu konuyu güncelleyeceğim beyler beklemede kalın.

Edit 1:

1. Hafta: İlk hafta itibariyle yüzümdeki sivilceler çok fazlalaştı. Yüzümün her yanından her gün ikişer sivilce çıkıyor ve geçiyor. İlaç beklendiği gibi sivilceleri azdırdı. İlk ay böyle olması gerekiyormuş zaten. Beklemedeyim o sebeple. Ayrıyeten dudaktaki kuruluk çok belirgin. Ama henüz çatlak yarık seviyesinde değil. Zaten nemlendiricimi kullanıyorum (Blistex marka Classic Lip Protector olandan). Göz kuruluğu da yaptı sanırım ilaç. Zaten kuru olan gözlerim ilaçla birlikte bir günü kaldıramaz hale geldi. Akşamları öyle bir yanıyor ki gözlerim uyumazsam asla geçmiyor açık tutamıyorum gözlerimi o derece. İlk hafta itibariyle gelişmeler bunlar beyler.

Edit 2:

1. Ay: İlk ay bitimiyle beraber 30 mg aldığım doz 40 mg'a çıktı. yüzümde hala çokça sivilce var daha doğrusu sürekli çıkıyor. Fakat bazıları gerçekten çıban gibi oluyor kırmızı tepe gibi çıkıyorlar ve dokununca acayip derecede acıyorlar. Yan etkilerden bahsedecek olursak stabil. Yüz kuruması, cilt kuruması, dudak kuruması, burun içi kuruması vs. Bazen burnumdan kan geliyor. Burun için "rinopanteina" diye bir nemlendirici varmış ondan almayı düşünüyorum. Şimdilik gelişmeler bunlar. İlaç gerçekten zorluyor birçok konuda ama asıl zorlamanın üçüncü ayla birlikte başlayacağını düşünüyorum.

Edit 3:

4. Ay: Uzun süredir güncellemedim konuyu fakat 3. ay bitti ve 4. ayın da ilk haftasında olmam dolayısıyla güncellemem gerektiğini düşündüm. Kan testlerimde herşey normal çıktı her ay yaptırıyorum zaten. Burnum bu süreçte sadece bir kere kanadı daha da kanamadı. Elimi, yüzümü, kolumu, dudağımı ve burnumu nemli tutuyorum. Göz damlası (Refresh marka) istedim doktordan çünkü göz de kötüye gidiyordu sabahları bir iki saat yanma oluyordu falan. Şimdilik iş görüyor gibi göz damlası ama zaman gösterecek tabi etkisini. Dudağımda hiçbir çatlama patlama zortlama yanma acıma vs yok. çünkü sürekli nemlendiriyorum her yarım saatte bir. Nivea Hydro Care kullanıyorum. Hem parlama yapmıyor hem de tadı yok. Aynı zamanda da sürüşü çok kolay. En önemli noktaya gelirsek yüzümdeki sivilceler duruldu. 3. ayın ortasına kadar inanılmaz derecede çok çıkıyordu. Hani yüzüm sivilce tarlası gibiydi fakat 3. ayın sonuna doğru yeni sivilce tek tük çıkmaya başladı eskileri de kurudu. Şimd ancak haftada bir iki çıkıyor çıktığında da hemen bir güne geçiyor. Şu an yüzümde sadece iz var yanaklarımda. O sebeple psikolojik olarak daha rahat hissediyorum kendimi. Depresyon falan yapmadı bende ilaç. Sanıyorum ilacın en zorladığı dönemi geride bıraktım sivilceler tüm kozlarını oynadılar fakat artık savaşı kaybettiler :D Şimdi sadece izlerinin geçmesini bekleyeceğim. Aklıma gelen gelişmeler bunlar. Sorunuz olursa Ö.M atın veya alıntılayın cevaplayayım.

Edit 4:

5. Ay: Bugün itibariyle beşinci ayıma girdim. Dördüncü ay süresinde burnumdan sızıntı şeklinde kanamalar oldu ve ağrı oldu. Hametan sürüyorum o sebeple burnuma nemlendirmek için kuruduğundan kanıyormuş. Gözlerde sıkıntı oluyor arada bir hala. Ellerimin üstü yara oluyor bazı dönemlerde eğer nemlendirici falan aksatırsam. Şu an gene yara olmuş halde mesela soğuğun de etkisi var tabi. Yüzüm daha önce de dediğim gibi sivilcelerden arındı. Sadece kırmızı izler var yanaklarımda.

Edit 5:

7. Ay: Birkaç gün önce 6. ay bitti. Son aya da girdik hayırlısıyla. Dudak kuruması gibi daha önce bahsettiğim şeyler zaten devam ediyor söylememe gerek yok. Ama bu 6. ay boyunca burundan baya kan sızması oldu. Yani sümkürürken falan hep kan geldi burnumdan. Burnumu nemlendirmeyi de ihmal etmiştim zaten benim de hatam var. Onun dışında göz zorluyor beni. Gözümde baya kuruma oluyor o sebeple göz doktoruna gittim kurumaya karşı Systane verdi arada kuruma olursa dalatıyorum gözüme :D Onun dışında ellerimin üzeri bazen yara oluyor kuruluktan Bepanthol'u ihmal ettiğim zamanlarda... Yüzümde sivilce falan kırk yılda bir çıkıyor bir günde geçiyor. Ama az çok izler var halen ama o da kabulümdür zaten. Ben de bu cesaretle bu son hafta çok saldım kendimi. cips falan yedim kola içtim fast food yedim şarap içtim :D Arada vicdan azabı da çekiyorum keşke bu kadar yemeseydim diye ama şimdi elimde cips Game of Thrones izleyecem ve geçecek vicdan azabı :D İşte böyle arkadaşlar ilaç bitiminde belki son kez editlerim ama ilaç benim için bitti diyebilirim bu günlüğüm de internet altyapısında yerini alsın. Zoretanin veya Roaccutane gibi ilaçları kullanan veya kullanacak olanlar için kullanan kişinin ağzından süreci görmüş oldunuz. Bu günlükte olanlar benim metabolizmamın tepkisidir ve siz gene doktorunuza danışın aksi halde mesuliyet kabul etmiyorum :D İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BuralarBenim -- 16 Şubat 2014; 15:24:56 >

• 3 sene boyunca yuzumden sivilce eksik olmadi okulun en.sivilcelisi bendim. Herkes dalga gecerdi onune gelen tavsiye verirdi. En son care bu ilaci denedim 1 yila sivilceden eser kalmadi gercekten cok etkili bir ilac. Butun yuzu kurutuyor yaninda islak mendille gezmeni oneririm.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OtostopçuRıfkı

3 sene boyunca yuzumden sivilce eksik olmadi okulun en.sivilcelisi bendim. Herkes dalga gecerdi onune gelen tavsiye verirdi. En son care bu ilaci denedim 1 yila sivilceden eser kalmadi gercekten cok etkili bir ilac. Butun yuzu kurutuyor yaninda islak mendille gezmeni oneririm.

Üstadım aslında nemlendirici olarak hametan verdi doktor da ıslak mendil de nemlendirmede yardımcı oluyor mu? Bir de bu ilacı kullananlara bu süreçte nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bir iki tüyo verirsen on numara olur :)
  • Valla baya gecti ustunden pek hatirlamiyorum ama bilindik seylerden uzak durun kola, asitli icecekler cips asiri sagli seyler falan. Bana doktor nemlendirici falan vermedi ben yuzum kuruyor catliyor diye islak mendille silerdim o kadar yani Resmen deri degistiriyorsun suratin dokuluyor boyle kupkuru oluyor. Bir de eczaci bir arkadasim bu ilacin yan etkisi var demisti psikolojiyi bozuyormus intihara kadar goturuyormus o tuzden 18 den kucuklere aile onayiyla uyguluyorlarmis. Doktora sormustum yok oyle bir sey dedi. Ben de pek oyle etkisini hissetmedim yani psikolojim zaten bozuktu o aralar
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuralarBenim

quote:

Orijinalden alıntı: OtostopçuRıfkı

3 sene boyunca yuzumden sivilce eksik olmadi okulun en.sivilcelisi bendim. Herkes dalga gecerdi onune gelen tavsiye verirdi. En son care bu ilaci denedim 1 yila sivilceden eser kalmadi gercekten cok etkili bir ilac. Butun yuzu kurutuyor yaninda islak mendille gezmeni oneririm.

Üstadım aslında nemlendirici olarak hametan verdi doktor da ıslak mendil de nemlendirmede yardımcı oluyor mu? Bir de bu ilacı kullananlara bu süreçte nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında bir iki tüyo verirsen on numara olur :)

Alıntıları Göster
    5 ay kullandım sadece iz kaldı biraz oda sorun değil.Müthiş oldu yüzüm.

• tedavi bitecek yüzüm kırmızı ve birçok iz kaldı ek tedaviler olacağım sanırım lanet olay
  • quote:

Beyler bugün itibariyle artık sabrımın kalmadığını anlayıp doktora gittim roaccutane yazdırmak için. Ama onun eşdeğeri olan Zoretanin yazdı. Onun dışında da bir 5 tane falan nemlendirici, sivilce kremleri, yenileyici falan yazdı. Sigortalı olmama rağmen 250 TL civarı para ödedim bu ilaçlar için. İlaçları kullanmaya bu akşam itibariyle başlayacağım. Yüzümde, sırtımda ve göğsümdeki sivilceler için kullanacağım. Yaşım 20 ve günde 30mg doz ile başladık. Bu konuyu belirli aralıklarla hortlatacağım ve bu ilacı kullanmak isteyenleri veya aklında olanları bilgilendirmek istiyorum. Gerçi internette tonla kaynak var ama ben birinci ağızdan sizi bilgilendirmek istiyorum.

Her ay doktor kontrolüm var. Karaciğer tahlillerim kontrol edilecek sanırım. Ama doktor hiç bilgilendirmedi beni. Mesela A vitamini amamak lazımmış kırmızı et falan az yemek lazımmış bunları kendi çabamla öğrendim. Bunun yanı sıra dudak kuruluğu en çok korktuğum durum. Bunun yanı sıra burun kanamaları da oluyormuş fazla kurumadan dolayı. Bunlar en büyük önceliklerim bunların minimumda kalması için Hametan krem verdi doktor sürekli kullanacağım bu kremi. Evet her gelişmede bu konuyu güncelleyeceğim beyler beklemede kalın.

Aynı şekilde ben de 1 ay kullandım,Zoretanin yazdı yalnız sigorta karşılamadığı için ben muadili olan Acnegene'yi (yanlış yazmış olabilirim) kullandım.
    Sırtımdaki akneleri yok etti suratımda sivilceler için ise aynısını diyemeyeceğim.Tavsiye istersen hapı kullandığın sürede cips,patates kızartması,hamburger vb şeyleri çok çok azaltmaya bak.Dudak kuruluğu unut çünkü kuruluk değil doğrudan çatlaklar hatta yarıklarla karşılaşacaksın.Çok kanıyor.Doğru dürüst gülemiyorsun bile.

• quote:

Orijinalden alıntı: Müşkilpesend

quote:

Beyler bugün itibariyle artık sabrımın kalmadığını anlayıp doktora gittim roaccutane yazdırmak için. Ama onun eşdeğeri olan Zoretanin yazdı. Onun dışında da bir 5 tane falan nemlendirici, sivilce kremleri, yenileyici falan yazdı. Sigortalı olmama rağmen 250 TL civarı para ödedim bu ilaçlar için. İlaçları kullanmaya bu akşam itibariyle başlayacağım. Yüzümde, sırtımda ve göğsümdeki sivilceler için kullanacağım. Yaşım 20 ve günde 30mg doz ile başladık. Bu konuyu belirli aralıklarla hortlatacağım ve bu ilacı kullanmak isteyenleri veya aklında olanları bilgilendirmek istiyorum. Gerçi internette tonla kaynak var ama ben birinci ağızdan sizi bilgilendirmek istiyorum.

Aynı şekilde ben de 1 ay kullandım,Zoretanin yazdı yalnız sigorta karşılamadığı için ben muadili olan Acnegene'yi (yanlış yazmış olabilirim) kullandım.
    Sırtımdaki akneleri yok etti suratımda sivilceler için ise aynısını diyemeyeceğim.Tavsiye istersen hapı kullandığın sürede cips,patates kızartması,hamburger vb şeyleri çok çok azaltmaya bak.Dudak kuruluğu unut çünkü kuruluk değil doğrudan çatlaklar hatta yarıklarla karşılaşacaksın.Çok kanıyor.Doğru dürüst gülemiyorsun bile.
    4 ayda ROACTUNE ile tamamen sivilcelirim geçti.Tek çözüm zoretanin roactune bu tür ilaçlar.

• quote:

quote:

Yarıklar olmaması için sürekli Hametan sürsem ? Gene de yarılır mı yav

• quote:

quote:

quote:

Yarıklar olmaması için sürekli Hametan sürsem ? Gene de yarılır mı yav

Alıntıları Göster
    bu ilaç sayasinde allah'a şükür bebek gibi suratım oldu 6 ay kulladım eylulde hatırlatma dozu olarak 1 ay daha kullanacagım geçmiş olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: prAmid

bu ilaç sayasinde allah'a şükür bebek gibi suratım oldu 6 ay kulladım eylulde hatırlatma dozu olarak 1 ay daha kullanacagım geçmiş olsun

Hatırlatma dozu nedir dostum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: zmax

tedavi bitecek yüzüm kırmızı ve birçok iz kaldı ek tedaviler olacağım sanırım lanet olay

hocam 6.ayınızda mısınız? sivilceler "tamamen" gitti mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Charlie Chaplin

quote:

tedavi bitecek yüzüm kırmızı ve birçok iz kaldı ek tedaviler olacağım sanırım lanet olay

8.ay sivilce çıkmıyorda kist kaldı içinde var sanki izlerde kaldı doktar gitcem
  • quote:

quote:

Alıntıları Göster
    acnegen kullanmıştım ben 6 ay boyunca. inan süreç zorlu geçecek o bahsettiğin kuruluklarla, burun kanamasıyla vs sık sık karşılaşacaksın. ama şu da bir gerçek ki tedavin bittiğinde yüzüne bakıp "vay be!" diyeceksin ve o anki mutluluğunu hiçbir şeye değişmeyeceksin. umarım en az hasarla atlatırsın süreci. kolay gelsin.

• quote:

quote:

quote:

8.ay sivilce çıkmıyorda kist kaldı içinde var sanki izlerde kaldı doktar gitcem

hıı anladım.hocam ben şuan 3 ayımın yarısındayım,sivilceler falan kurudu.ama hala aktifler var yüzümde.izler de çok var,ama umrumda değil sonra bakarım onlara

soracağım şey; sizde kaçıncı ay tamamen geçmeye başladı? 8 ay kullanmışsınız sizinkiler baya şey sanırım ama merak edip soruyorum böyle herkese

kardeş sana da sorayım aynı soruyu sonradan gördüm mesajını

@enyalios54

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charlie Chaplin -- 12 Ağustos 2013; 19:35:43 >

• Charlie Chaplin kullanıcısına yanıt
    4. ayda artık geçtiğini gözle görmeye başlamıştım ben. yani ciddi ciddi geçiyordu artık. 5. ayda daha da hızlandı iyileşme, 6. ayın sonuna doğru ise bebek yüzü gibi oldum ve tedavimi sonlandırdık. ha ondan sonra yine arada tek tük çıktı sivilce ama birkaç gün içerisinde yok olup gidiyorlardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enyalios54

4. ayda artık geçtiğini gözle görmeye başlamıştım ben. yani ciddi ciddi geçiyordu artık. 5. ayda daha da hızlandı iyileşme, 6. ayın sonuna doğru ise bebek yüzü gibi oldum ve tedavimi sonlandırdık. ha ondan sonra yine arada tek tük çıktı sivilce ama birkaç gün içerisinde yok olup gidiyorlardı.

ay hadi inşallah benimkiler de geçecek vallahi hayata tekrar döneceğim

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    benimde yarın randevum var bu ilactan isteyecegım.
    şimdi şey sivilce ve kepek çok oluyor kafamı yıkıyorum 1 saat sonra kepek çıkıyor kepegede iyi gelir mi ?

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    ^3 ay kullandım daha da çıkmadı . ama aradan 2 ay geçmesine rağmen bel ağrılarım az da olsa var ve izler ay yüzeyi gibi ortada

• quote:

Orijinalden alıntı: mrt__gl

benimde yarın randevum var bu ilactan isteyecegım.
    şimdi şey sivilce ve kepek çok oluyor kafamı yıkıyorum 1 saat sonra kepek çıkıyor kepegede iyi gelir mi ?

aynen bak değindiğin iyi oldu kullandığımdan beri kepek hiç yok yağ düzenin normalleşiyor . suratındaki yağlanma azalıyor , saçlar eskisinden daha az yağlı oluyor . bırakalı 2 ay oldu saçlar da ne şiddetli yağlanma ne de kar gibi yağan kepek var
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.