Şimdi Ara

Zidoo Z9X,Z10 Pro Z1000 Pro 4K UHD Media Player Kullanıcıları (Realtek 1619DR Chipsetli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
5.670
Cevap
56
Favori
188.715
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • " Aşağıda sırasıyla... ( In the following order...) "

* İlk Mesaj : Zidoo Z9X , Z10 Pro , Z1000 Pro ve Zidoo UHD 3000 Yazılımları... ( First Message : Zidoo Z9X , Z10 PRO , Zidoo Z1000 Pro and Zidoo UHD 3000 Software )

* Mesaj 2 : Zidoo Z9X , Z10 Pro ve Zidoo Z1000 Pro Tanıtımları... ( Message 2 : Zidoo Z9X , Z10 PRO and Zidoo Z1000 Pro Introductions )

* Mesaj 3 : Zidoo Z9X Detaylı İncelemesi... ( Message 3 : Zidoo Z9X Detailed Review )

-------------------------------------------------------------------

ZIDOO Z9X , ZIDOO Z10 PRO , ZIDOO Z1000 PRO ve ZIDOO UHD 3000 YAZILIMLARI   ( ZIDOO Z9X , ZIDOO Z10 PRO , ZIDOO Z1000 PRO and ZIDOO UHD 3000 SOFTWARE )

Merhabalar ,

Zidoo Z9X , Z10 PRO , Z1000 PRO ve UHD 3000 modelleri için güncel yazılım sürümlerini OTA'dan yada aşağıda linklerden indirip yükleyebilirsiniz.

Ama her zaman dediğim gibi yükleme sonrası karşılaşılacak tüm sorumluluklar kullanıcılara aittir.

Diğer yandan firma tarafından yayınlanan yazılımlar bazen BETA yazılım olabiliyor.Bu yüzden yayınlanan tüm yazılımları öncelikle kendi cihazıma yükleyip belli bir süre kullanıyorum ve sorun yaşamazsam ekliyorum buraya.

NORMAL VE G SÜRÜM YAZILIMLARININ FARKI NEDİR ?

NOT : Yayınlanan yazılımlar ; Normal ve G ( yani Google Play destekli sürüm ) olarak iki farklı şekilde yayınlanıyor.Dolayısıyla cihazlarında Google Play kullanmak istemeyen Zidoo kullanıcıları normal sürümleri , Google Play kullanmak isteyen kullanıcılar ise özellikle G sürümünü seçip indirmek ve kurulum sonrasında da Google Play'i aktif etmek zorundalar.Aktif etme prosedürünü aşağıda açıkladım zaten.

G SÜRÜM YAZILIMI YÜKLEME SONRASI GOOGLE PLAY STORE NASIL ETKİNLEŞTİRİLİR ?

Eğer ki cihazınıza Google Play destekli G sürüm yazılımı yüklediyseniz , yükleme sonrası cihazınızda Google Play'i aşağıdaki gibi aktif etmek zorundasınız.

1. Öncelikle G sürüm yazılımı cihazınıza yükleyin.Ardından Play Store'u açın ve kapatın.Böylelikle cihazda GFS kimliğiniz oluşacaktır.

2. Sonrasında Ayarlar / Diğer / Hakkında'ya gidin ve alt tarafta görünen GSF kimliğini bir yere not alın.

3. PC ekranında Google Chrome , Safari v.b. bir WEB tarayıcısını açarak adres satırına www.google.com/android/uncertified yazıp Gmail oturumunuzu açın ve açılan ekranda kaydettiğiniz GSF kimliğini girin.Ardında " Kayıt Ol " seçeneğine basın.

4. Ardından Google Play Protect sertifikalı Zidoo cihazınızı yeniden başlatın.Ve Google Play hesabınızı kaydedin/etkinleştirin.

Önemli : Cihaza G sürüm yazılım kurmadan önce en başta cihaz üzerinde Google Play Store'u bir kez açmanız ve çıkmanız gerekmektedir.Aksi taktirde G sürüm yazılımını yükleme sonrası , cihaz üzerindeki Ayarlar menüsünde GSF ID Kimliğiniz gözükmez.

Diğer yandan cihaz elinize ulaştığında G sürümü olmayan normal sürüm bir yazılımla da gelmiş olabilir.Böyle bir durumda öncelikle cihazınıza G sürümlü yazılımı kurun ve ve cihazdaki GSF Kimliği ile yukarıdaki işlemleri öyle yapın...

YAZILIM GÜNCELLEME PROSEDÜRÜ

Cihaza yazılım , iki yöntemle yükleniyor.

1- İnternetteki linklerden yazılımı manuel indirip USB bellekle manuel olarak yüklemek.

2- Eğer yazılım firma tarafından Server'a yüklendiyse OTA'dan yani internet bağlantısı ile direk cihaza indirme yöntemi ile.

Yayınlanan yazılımı USB bellek ile yüklemek istediğinizde Zidoo forumda verilen liklerden ya da burada paylaşılan linklerden indiriyorsunuz.Ve indirdiğiniz haliyle ( yani zip'ten çıkarmadan ) bir USB belleğin kök dizini içine atıyorsunuz.Sonrasında cihaz üzerinde güncelleme bölümüne gelip USB Bellek seçeneği üzerinden belleğinizdeki yazılımı adres gösterip OK diyorsunuz.

Bundan sonrasında artık sizin birşey yapmanıza gerek yok , cihaz gerisini hallediyor.Ama siz yazılım işleminin kurulumu tamamlanana ve ana ekran görüntüsünü alana kadar özellikle cihazınızı kapatmıyorsunuz.

OTA seçeneğine gelirsek ; firma yayınladığı yazılımı kendi Server'ına koyduğu anda bu yazılımı direk olarak cihaz üzerinde görüyorsunuz ve USB bellek için indirme ile uğraşmadan ekrandaki güncelle seçeneği ile yüklüyorsunuz.Ama çoğu zaman BETA yazılımlar OTA'dan verilmiyor.Bu yüzden ben genelde manuel indirip USB bellek ile yüklüyorum cihazıma.Bu konuda karar tamamıyle size ait ama OTA'ya gelmesini beklemek istemeyenler çoğunlukla manuel olarak indirip yüklüyorlar.

OTA menüsüne ulaşmak için ana ekrandaki Update seçeneğine tıkladığınızda aşağıdaki ( örnek ) ekranı göreceksiniz.

Zidoo Z9X,Z10 Pro Z1000 Pro 4K UHD Media Player Kullanıcıları (Realtek 1619DR Chipsetli)

" Online Update " seçeneğine tıklarsanız cihaz Server'a bağlanıp yeni yazılımı ( eğer ki yeni bir yazılım varsa tabii ) otomatik olarak yükleyecektir.

" USB Update " seçeneğine tıklarsanız eğer ; önceden bilgisayarınıza indirdiğiniz yeni yazılımın adresini gösterip OK demeniz yeterli yükleme için.

Aşağıdaki kutucuklara gelirsek ; ilk kutucuğa tik atarsanız cihaz her yeni yazılım çıktığında size sormadan otomatik güncelleyecektir yazılımı.

İkinci kutucuğa gelirsek ; eğer çıkan Beta yazılımları yüklemek isterseniz bu seçeneğe tik atmak zorundasınız.

ÖNEMLİ: " Cihaza yeni bir yazılım kurmadan önce ve kurduktan sonra yapacağınız ilk şey cihazı fabrika ayarlarına almak ( yani Factory Reset yapmak ) olsun.Ama bunun öncesinde cihazınızda takılı bütün HDD'lerinizi cihazınızdan çıkartın.Fabrika ayarlarına dönme sonrası her ne kadar kurulu uygulamalar silinecek ve ayarlarınız sıfırlanmış olacaksa da ; cihazın sağlıklı ve stabil çalışması için bunun olması gerektiği hep hatırlatıyorlar.Bilginize..."

CİHAZLARA AİT EN GÜNCEL YAZILIMLAR

Zidoo Z9X , Z10 Pro , Z1000 Pro ve UHD3000 modelleri için v6.4.65 olarak yayınlanan BETA yazılıma ait detaylar şöyle :

Beta version v6.4.65 for Z9X/Z10 Pro/Z1000 Pro/UHD3000 release

Changelogs :

1.Fixed the problem of being unable to skip the ending credits in MKV series with chapters when the "skip ending credits" option is set on the poster wall.

2.Optimized the compatibility of playing built-in webvtt subtitles.

3.Optimized the issue of playback stuttering when playing Blu-ray with built-in super-stream subtitles.

4.Optimized subtitle downloads.

5.Fixed the issue of no screen display when long-pressing the power button in screensaver mode.

6.Enhanced system stability.

Poster Wall

1.Optimized language settings function.

2.Fixed the matching of multiple series and animations.

3.Improved actor matching accuracy.

4.Fixed the issue of occasionally not being able to retrieve the actor list.

5.Optimized TV series matching function.

File Manager

1.Fixed the issue of favorite folders displaying hidden files.

Music Player

1.Optimized lyrics search function.

2.Enhanced playback stability.

------------------------------------------------------------------------------------------

Zidoo Z9X modeli için yayınlanan v6.4.65 BETA yazılımını indirebileceğiniz sayfaya ait linkler aşağıda.

Download (Normal Sürüm) :http://apidl.zidoo.tv/Z9X/v6.4.65/Z9X_P_v6.4.65_202311211410_ota-package.zip

MD5: 870BF578C8C930EE71E184A2EA29F043

Download (Yazılıma Google Dahil edilmiş G sürümü) :http://apidl.zidoo.tv/Z9X/v6.4.65/Z9X_P_v6.4.65_G_202311211820_ota-package.zip

MD5: FEE2928C6F4757CD03F59650D3F1F8ED

------------------------------------------------------------------------------------------

Zidoo Z10 Pro modeli için yayınlanan v6.4.65 BETA yazılımını indirebileceğiniz sayfaya ait linkler aşağıda.

Download (Normal Sürüm) :http://apidl.zidoo.tv/Z10_PRO/v6.4.65/Z10-Pro_P_v6.4.65_202312041633_ota-package.zip

MD5: 9490862C99CF23103CD2270FF460ECE1

Download (Yazılıma Google Dahil edilmiş G sürümü) :http://apidl.zidoo.tv/Z10_PRO/v6.4.65/Z10-Pro_P_v6.4.65_G_202312041931_ota-package.zip

MD5: D5C8E84E9BDCC12D9AE62082F7BD8ABB

Zidoo Z1000 Pro modeli için yayınlanan v6.4.65 BETA yazılımını indirebileceğiniz sayfaya ait linkler aşağıda.

Download (Normal Sürüm) :http://apidl.zidoo.tv/Z1000_PRO/v6.4.65/Z1000-Pro_P_v6.4.65_202312042059_ota-package.zip

MD5: 5815936BD4026D24FC5080C6CBEDED69

Download (Yazılıma Google Dahil edilmiş G sürümü) :http://apidl.zidoo.tv/Z1000_PRO/v6.4.65/Z1000-Pro_P_v6.4.65_G_202312051011_ota-package.zip

MD5: 300176B910545C8F67901F0D39F4D081

Zidoo UHD 3000 modeli için yayınlanan v6.4.65 BETA yazılımını indirebileceğiniz sayfaya ait linkler aşağıda.

Download (Normal Sürüm) :http://apidl.zidoo.tv/uhd3000/v6.4.65/UHD3000_P_v6.4.65_202312041036_ota-package.zip

MD5: 97227CD9679F5B9F368225E7688D7CFA

Download (Yazılıma Google Dahil edilmiş G sürümü) :http://apidl.zidoo.tv/uhd3000/v6.4.65/UHD3000_P_v6.4.65_G_202312041155_ota-package.zip

MD5: 3AE387E834B0CB33BF1C20D411E9A344

Yayınlanan bu güncel yazılım sürümlerini verdiğim linklerden indirerek yükleyebilirsiniz.Ama her zaman dediğim gibi yükleme sonrası karşılaşılacak tüm sorumluluklar kullanıcılara aittir.

Diğer yandan firma tarafından sadece forum sayfasında paylaşılan bu tür yazılımlar BETA yazılım.Ama birçok kullanıcı bir an önce kullanmak ve denemek amacıyla korkusuzca yükleyip kullanıyor fakat tabii ki karşılaşabileceği tüm riskleri kabul etmek şartıyla.

Eğer ki siz stabil olan yani kararlı bir yazılım sürümü kullanmak isterseniz ; firmanın kendi Web sitesinden Download bölümüne eklediği yazılımlardan birini de indirip kullanabilirsiniz.

Firmanın cihaz modelleri bazında stabil olarak kabul ettiği ve sitesine yüklediği yazılımlara ulaşmak için :
    https://www.zidoo.tv/Support/downloads.html

ÖNEMLİ: Cihaza yeni bir yazılım kurmadan önce ve kurduktan sonra cihazda yapacağınız ilk şey cihazı fabrika ayarlarına almak ( yani Factory Reset atmak ) olsun.Yani hem kurulum öncesi, hem de kurulum sonrası.Bu işlem sonrasında her ne kadar cihazda kurulu uygulamalarınız silinecek ve tüm ayarlarınız sıfırlanmış olacaksa da ; cihazın sağlıklı ve stabil çalışması için bunun böyle yapılması gerektiğini forum sayfalarında hep hatırlatıyorlar.Bilginiz olsun...

Her üç modelde de kullanabileceğiniz ZDMC 19.1 Matrix Sürümü ( Release 19.1 )

Download :
    http://apidl.zidoo.tv/app/zdmc-19.1_rtk.apk

ZDMC nedir diye merak edenler içinde ; Zidoo'nun kendisine uyarladığı KODI sürümü diyebiliriz.Ama şunu özellikle belirtmekte fayda var ; KODI'de sorunsuz çalışan her eklenti ZDMC'de randımanlı çalışmayabiliyor , bilginiz olsun.

Zidoo Controller ( Zidoo Medya Oynatıcı için Uzaktan Kumanda Uygulaması )

Zidoo modellerini cep telefonu yada tablet üzerinden kullanmaya yarayan Zidoo Controller uygulaması ; Android tabanlı cihazlar için Google Play Store'da , IOS tabanlı iPhone ve iPad için ise Apple Store'da ücretsiz olarak yayınlanmış durumda.Herkesin bu uygulamayı yükleyip birkez de olsa denemesini kesinlikle tavsiye ediyorum...

Download :http://apidl.zidoo.tv/app/zidoo_controller.apk

Android tabanlı cihazlarda indirmek için :

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.zidoo.control.phone&gl=TR

IOS tabanlı cihazlarda indirmek için :

iPhone : https://apps.apple.com/tr/app/zidoo-controller/id1477712512?platform=iphone

iPad : https://apps.apple.com/tr/app/zidoo-controller/id1477712512?platform=ipad

NOT : Zidoo Mobil uygulamasını bir tablette yada cep telefonunda kullandığınız zaman uygulama ekranı cihaz ekranında yatay pozisyonda döndürülemiyor.Bunun için ;

* Android tabanlı tabletlerde yada cep telefonlarında ; GooglePlayStore'dan " Rotation Control " adlı uygulamayı kurabilir ve bu sıkıntıyı aşabilirsiniz.

* IOS tabanlı cihazlarda ise benzer uygulamalar denenebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 10 Aralık 2023; 17:47:6 >

• Hükumetten korktuğum kadar Corona'dan korkmuyorum, sonuçta Corona tüm dünyanın ortak sorunu ve çözümü(Rusya buldu deniyor) var, veya bulunacak fakat biz bu yükü sırtımızdan atabilecek miyiz şüpheliyim.(Atsak bile 50 sene geriye gittiğimiz için toparlanmak da uzun zaman alacak)

Çocukluğumdan beri tek hobim bu, bu da yavaş yavaş elimden kayıp gidiyor. Böyle giderse bir media player bile araba dergilerindeki Lamborghini gibi ulaşılmaz gelecek bize.

Çokomel çıkmış TV'ye "Halkın Mercedes BMW gibi bir sorunu yok" diyor. Tabiî olmaz, karnını zor doyuruyor çünkü. Doğan'lar bile 15-20 Bin TL olmuş. BMW, Volvo vb...'yi bize lüksmüş gibi lanse etmeye çalışıyorlar. Sağlam araç lüks değil, can güveliğidir, aynı ev alırken Deprem Yönetmeliğine uygun olmasını istemek gibidir. Lüks Bugatti'dir, Rolls Royce'dur, Ferrari'dir. Bizim burada milyona aldığımız Camaro'nun bile sıfırı yurt dışında 25-35 bin birime alınabilen bir araç ve "Keko arabası" olarak görülüyor. Almanya'da 1 asgari ücretle 2. el Fiat Punto alınabiliyor, buradaki asgari ücretlinin 3 yıllık maaşına denk geliyor.
    Öyle doluyum ki, bu kendimi frenlemiş halim.
    Herkese selamlar,

Aslında çok daha fazla Zidoo Z9X kullanıcısı olacaktık bu konu başlığında ama bana göre 2 koyun verseniz güdemeyecek kapasitedeki adamların zamanında ekonomiyi yönetmeye çalışması ve eline yüzüne bulaştırması sebebiyle maddi anlamda öyle bir hale geldik ki ne yurtdışından ürün alabiliyoruz, ne de getirtmeye kalksak vergisini karşılayabiliyoruz. Bundan sonrası da farklı olmayacak hatta geçmişi mumla arayacağız.

Bu yüzden fırsatı olan istediği ürünü yurtdışından eşine dostuna aldırtsın ve getirtsin.Yoksa böyle bir belirsizlikte firmaların distribütör bulupta anlaşma yapmasını beklemek hayalden öteye geçmeyecek maalesef...

Arkadaşlar ,

Forumdan Zidoo Z9X Pro alan arkadaşlardan sascha35 nickli kardeşim ; incelemem ve test etmem amacıyla aldığı cihazı bana gönderdi ve cihaz dün itibarı ile elime geçti.

Kendisine birkez daha teşekkür ediyorum , sağolsun.

Bende bugün (YouTuber'lerin klasik ifadesiyle) kutu açılışını yaptım. 

Cihazı kurdum , inceledim , bazı resimler çektim ve yazılımını güncelleyerek kullanmaya başladım.İlk fırsatta da konu başlığını açacağım ve oradan devam edeceğiz.

Zidoo Z9X Pro konu başlığında görüşmek üzere...

• ZIDOO Z9X TANITIM  ( ZIDOO Z9X INTRODUCTION )

Merhabalar ,

Yaklaşık 5 yıl önce medya oynatıcı dünyasına adım atan ve bu sektörde kısa sürede kendini kabul ettiren Zidoo firmasının son ürünü Realtek 1619DR SoC chipsetli Zidoo Z9X modeli.Firma Ağustos Ağustos ayı itibarı ile web sitesinden Zidoo Z9X ve Zidoo Z10 Pro adını verdiği Realtek 1619DR SoC chipsetli yeni modellerini resmen duyurdu ve tüm detayları paylaştı.

Ürünlerini en başından beri Türkiye'de ben tanıttığım içinde ; firma yine bir jest yaptı ve ürün lansmanından önce iletişime geçerek , inceleme ve tanıtım amacıyla bir tane Zidoo Z9X'te bana gönderdi.Ama Fedex Türkiye ile yaşanan akılalmaz gümrük problemleri nedeniyle maalesef bu inceleme süreci çok uzadı.Affola...

Dediğim gibi cihaz firmanın son yıllardaki modellerinde birlikte çalıştığı Realtek firmasının RTD1619DR chipsetli bir cihazı.Bir önceki nesil cihazlarına nazaran bu modelin en büyük artılarından birisi HDR 10+ , diğeri ise Dolby Vision VS10 Engine Tekonolojisi ile gelmesi.Ayrıca VP9 P2 Codec desteği de var cihazda.

Dolby Vision VS10 motoru ile 12bit görüntüyü destekleyen bu model ; 2 GB RAM ve 16 GB eMMC belleğe sahip.Android 9.0 ile gelen cihaz ; önceki modellerde olduğu gibi (Samba v.s ) Ağ Paylaşım Protokollerini yine destekliyor.Cihazda giriş ve çıkış olmak üzere çift HDMI mevcut.Önceki modellerde kullanılan arayüz aynı.Teknik anlamda bu cihazın özelliklerine bakacak olursak Futeko'nun sitesindeki tanıtımı oldukça güzel buldum ben.

USB HDD'lerdeki kapasite desteği olarak ise , cihazın 14 TB'a kadar olan USB HDD'lere destek verdiğini okudum kendi forum sayfasında.

Cihazın özelliklerine bakacak olursak :

Bu da metnin Türkçeleştirilmiş hali...

Specification :

-----------------------------

Firmanın Web Sitesi :

http://www.zidoo.tv/

Firmanın Forum Sayfası :

http://forum.zidoo.tv/index.php

Ürünü alabileceğiniz mağazalar :

Aliexpres ve Amazon üzerinden ürünü alabiliyordunuz ama gümrük ücretleri 150 Euro ile sınırlandığından beri firmalar bu ürünü Türkiye'ye göndermiyor.Dolayısıyla şu an için yurtdışına çıkan birisine aldırmak zorundasınız.Türkiye'de kullanacağınız için priz tipini de EU seçmeyi unutmayın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 9 Aralık 2022; 16:15:42 >

• ZIDOO Z9X İNCELEME  ( ZIDOO Z9X REVIEW )

Merhabalar ,

Bu incelemedeki amacımımız ; piyasaya sürülen ilk Realtek 1619DR SoC chipsetli medya oynatıcı olan Zidoo Z9X’in lansmanında duyurulan HDR 10+ , Dolby Vision VS10 Motoru , VP9 P2 Codec desteği ile YouTube ve NEtflix 4K HDR desteğine bir göz atmak.Ve cihazı genel anlamda incelemeye çalışıp önceki modelden geçmeye değer mi , değmez mi bir fikir sahibi olabilmek.

Ama şunu özellikle vurgulamak isterim ki : Ben bu inceleme ve tanıtım işini tamamıyle bir hobi olarak , aynı sizler gibi bir kullanıcı gözüyle değerlendirerek , amatör bir ruhla ve de elimden geldiğince objektif bir şekilde yapmaya çalışıyorum.Elimde olmadan hatalarım , yanlışlarım , kusurlarım olursa da şimdiden affola.

Cihazı ilk açtığımızda ana ekran üzerindeki uygulamalara göz attığımızda ; YouTube ve Netflix uygulamalarına ait ikonların üzerinde mavi renkli " Featured " yani " Öncelikli " kelimesi dikkat çekici.Yani firma özellikle bu iki uygulamaya dikkat çekmek istemiş ana ekranında.

Her iki uygulamanın ikonları ana ekranda mevcut ama kurulu değiller.Bu ikonlara basarak açılan ekrandaki Download seçeneği ile uygulamaların kurulumlarını biz yapıyoruz.
    altek 1619DR chipset kullandığı bu cihazında , Google tarafından geliştirilen ve telifsiz bir kodlama biçimi olan VP9 Profile 2 Codec desteğini özellikle ön plana çıkardı.Yani kısaca " Benim cihazım VP9 Profile 2 Codec desteğine sahip ve YouTube 4K videolarını HDR olarak oynatabiliyor " dedi.Bu çok iyi bir özellikti , çünkü gerek medya oynatıcılarda gerekse Streamer cihazlarda bunu şu an için yapabilen yok bildiğim kadarıyla.Mesela şu an için ne Apple TV 4K , ne de Nvidia Shield TV Pro ; YouTube'taki 4K HDR videoları oynatamıyor.

İşte Zidoo'nun tanıtım yazılarında gördüğümüz VP9 Profile 2 Codec desteği böylesine iddialı bir özellik ama bu konuda bazı sıkıntılar var cihazda.Onu da şöyle açıklayayım size.

YouTube Performansı

----------------------------------------

ÖNEMLİ : Son dönemlere kadar cihazın ana ekranında İkon olarak hazır gelen YouTube uygulaması , yeni yazılımlarda artık hazır gelmiyor.Cihazda YouTube kullanmak için manuel olarak indirip yüklemek zorundasınız.

Dolayısıyla şu an itibarı ile Zidoo Z9X'te yüklü bir YouTube uygulaması yok.Bilginiz olsun...

YouTube konusunda yazılmış olan aşağıdaki tespitler ; önceden cihazın üzerinde yüklü gelen YouTube uygulamasına ait gözlemlere dayanmaktadır ve günümüz için geçerli değildir...

Cihazın üzerinde gelen kendi YouTube uygulamasını (v2.10.17 sürümü ) kurdum cihazda.

Kurulumun hemen ardından 4K HDR testi amacıyla aşağıda linkini verdiğim " COSTA RICA IN 4K 60fps HDR (ULTRA HD) " videosunu oynattım YouTube uygulamasında.

Test Videosu : https://www.youtube.com/watch?v=LXb3EKWsInQ

Ama ne hikmetse 4K HDR özellikli bu video oynatılırken Samsung 65Q80R 4K QLED panelimde HDR aktif olmadı.Yani 4K video çok akıcı oynuyor ama HDR maalesef aktif olmuyor kendi YouTube uygulamasında.Oysa TV ekranında aktif olması gerekiyor.

Bu denemenin ardından internetten stabil sürümleri olan iki farklı Smart YouTube uygulamasını indirdim ve kurdum cihaza.Test ettiğim aynı 4K HDR videoyu , bu sefer Smart YouTube uygulamasında açtım.Kendi uygulamasında aktif olmayan HDR hemen aktif oldu TV ekranında ama bu seferde videoda akıcılık yoktu yani donmalar vardı.

Evdeki bağlantı hızım Kablonet-50 Mbps Akıllı tarife.Yani akşam 19:00 / 00:00 saatleri arasında 20 Mbps hıza düşen tarifedeyim.Bu yüzden de YouTube testlerini , özellikle 50 Mbps hız aldığım gün içerisindeki saatlerde yaptım ama sonuç yine de değişmedi.Zaten bağlantı hızımın 20 Mbps hıza düştüğü akşam saatlerinde 4K videolarda randıman alamadım.Kısacası YouTube 4K videoları performanslı oynatmak için 20 Mbps hız yeterli gelmiyor bende , 50 Mbps'de ise sorun görünmüyor.

Fakat HDR'nin aktif olduğu ama sürekli bellekten dolayı donmalar yaşatan Smart YouTube uygulamasındaki sıkıntının nedeni internet hızıyla alakalı değil zaten , bu kesin.Çünkü aynı videoyu Samsung 4K HDR panelin kendi YouTube uygulaması ile açtığım zaman görüntü yağ gibi akıyor ve HDR'de aktif duruma geçiyor.

Özetlersem ; Cihazın kendi YouTube uygulamasını açtığımda TV panelimdeki HDR aktif olmuyor , ama sonradan kurduğum Smart YouTube uygulamasında HDR aktif oluyor ama bu seferde videoda sürekli donmalar yaşanıyor.Ayrıca YouTube videolarında alınan seslerin Stereo olduğunu belirtmeliyim.

Diğer yandan tüm bunlar öncesinde fikir alabilmek amacıyla ; Zidoo Z9X ile ilgili yapılan 6 Adet inceleme yazısını tamamıyle okudum , paylaşılan videoları seyrettim ama ne hikmetse bu konuda benimle aynı tespitte bulunan birine rastlamadım. YouTube'u inceleyenler ne hikmetse yayınladıkları videoda cihazın sadece 4K videoları oynattığını göstermişler.Oysa biz 4K oynatmasından bahsetmiyoruz ki , onu zaten Zidoo Z9X ve diğer çoğu cihazda rahatlıkla oynatıyor.

Bizim için asıl önemli olan Zidoo Z9X'in sahip olduğu VP9 Profil 2 Codec desteği ile 4K HDR YouTube videolarını oynatabiliyor olması gerekliliği.Bu önemli bir sıkıntı Zidoo Z9X için.Smart YouTube uygulamasında aktif olan HDR'nin , cihazın kendi YouTube uygulamasında aktif olmaması garip.

Firma 2020 Yılı - Ekim ayının ilk haftasında bu konu ile ilgili gönderdiği mailde ; cihazın YouTube 4K HDR videoları oynattığını yazmışlar ama son yazılımda kontrol etmeme rağmen ben bir değişiklik göremedim.

Acaba bu sıkıntı ülke olarak bizim bağlandığımız YouTube serverları ile alakalı olabilir mi diye düşünmüyor diyebilirim.Çünkü evde aynı zamanda Apple TV 4K kullanıyorum ve gelen son yazılımla Apple TV 4K'nın YouTube 4K videolarını oynatma desteği kazandığı yazılıyor.Fakat ne hikmetse benim Apple TV 4K'da YouTube 4K videolarını çözünürlük anlamında dahi göremiyorum.Ve bu sıkıntıyı yaşayan bir tek ben değilim.Bazı arkadaşlarda benim gibi aynı dertten muzdarip ve bu konuda bazı tecrübeli arkadaşlar bunun bağlı bulunduğumuz YouTube Server'ları ile alakalı olduğunu ve zamanla aktif olacağını yazmış.

Bu yüzden acaba diyorum ; Zidoo Z9X modelinde VP9 P2 Codec desteği var olmasına var ama bizim gibi ülkelerin bağlantılarında YouTube 4K HDR videoların oynatımına izin vermiyor olabilir mi bilemiyorum açıkçası. Ama YouTube 4K HDR videoları hâlâ oynatamıyorum cihazda.

Netflix Performansı

ÖNEMLİ : İlk başlarda sorunsuz çalışan Netflix 4K oynatma özelliği 6 Ocak 2021 tarihinden itibaren devre dışı kaldı.

İlerleyen süreçte de bu sıkıntı aşılamadı ve v6.1.03 yazılımından itibaren cihaz üzerinde yüklü gelen Netflix uygulaması da tamamen kaldırıldı.Şu an için de olumlu bir gelişme yok bu konuda...

Dolayısıyla şu an itibarı ile Zidoo Z9X'te ve aynı gruptaki cihazlarda Netflix 4K desteği yok.Bilginiz olsun...

Netflix konusunda yazılmış olan aşağıdaki tespitler ; cihazın ilk inceleme esnasındaki gözlemlere dayanmaktadır ve günümüz için geçerli değildir...

Gelelim Netflix konusundaki detaylara...

Bildiğiniz gibi Netflix her önüne gelen firmaya lisans vermiyor.Bu konudaki firmalardan biri de maalesef Zidoo.

Zidoo mu Netflix'ten lisans almıyor , Netflix mi Zidoo'ya lisans vermiyor , detayı yıllardır tam olarak açıklanmayan yani bilinmeyen bir konu bu.Firma ile yıllardır sürekli yazışmama rağmen ben bile bu konuda birşeyler öğrenemedim firmadan.

Cihazın üzerinde hazır gelen Netflix uygulamasını (7.3.2 build 3539 sürümü) kurdum cihazda ve kurulum sorunsuz gerçekleşti.

Kurulumun hemen ardından üyelik bilgilerimi girerek Netflix'i açtım.İşte yazabileceklerim...

Öncelikle cihazdaki Netflix performansı beni gerçekten şaşırttı.Cihaz 4K HDR videoları çok akıcı bir şekilde ve sorunsuzca oynatıyor.

Görüntülü ileri almalarda , inanın Apple TV 4K'dan daha hızlı Zidoo Z9X.

Görüntü kalitesine bakarsak ; Zidoo Z9X'teki Netflix görüntü kalitesi bana göre Apple TV 4K'dan bir tık daha iyi.Ki bunu yıllardır Apple TV 4K'da Netflix kullanan birisi olarak söylüyorum.Üstelik Zidoo'nun Android tabanlı olması yüzünden Netflix arayüzü Apple TV 4K'dan çok daha detaylı ve kullanışlı.

Ayrıca Zidoo'daki Netflix için ; MultiChannel (5.1 Dolby Digital ve Atmos ) ses desteğine sahip diyebiliriz.

Kısacası Zidoo Z9X'teki Netflix 4K HDR performansı gerçekten oldukça iyi ve şaşırtıcı durumda.

Ama şu detayı belirtmem şart.Firma Netflix konusunda süreklilik garantisi vermiyor , çünkü cihazdaki Netflix uygulaması lisanslı değil.Bu yüzden de tanıtım bilgilerinde hiçbir zaman Netflix'i ön plana çıkarmadı zaten ve sadece " Cihazım DRM Level 1 sertifikasina sahip " dedi.

" DRM Level 1 Sertifikasına sahip olmak nedir ? " diye merak edenler için şu bilgileri paylaşayım sizinle.

Yani bu detaylardan öğrendiğimize göre ; Zidoo Z9X'in DRM Level 1 sertifikasına sahip olması çok iyi birşey.Çünkü çoğu medya oynatıcı da olmayan bir özellik bu.

Diğer yandan Futeko'nun satış sitesindeki detaylara baktığımızda da ; Zidoo Z9X'taki Netflix detayı şöyle belirtiliyordu :

Tercüme edersek ; " Zidoo Z9X ; Netflix'i 4K ve Dolby Digital 5.1 olarak destekleyecek ama üçüncü parti bu yazılımların gelecekte süreklilik garantisi yok.Çünkü Zidoo Z9X , bir Streamer cihazı değil , bir medya oynatıcıdır.Netflix, Amazon , Google gibi firmalar her zaman gereksinimlerini değiştirmektedir. "

Yani firma burada Netflix için diyor ki ; " Bugün varım ama yarın olmayabilirim , ona göre. "

Dolayısıyla ilerde Netflix tarafından yapılabilecek herhangi bir güncelleme ile Netflix'in HD yayınları oynatamadığını görebilirsiniz ve sadece SD yayına mahkum kalabilirsiniz.Bu riski her zaman için göz önünde bulundurun ve 4K HDR Netflix oynatıyor diye asla Zidoo Z9X almayın...

Amazon Prime Video Performansı

Amazon Prime Video uygulaması cihazda yüklü gelmiyor ve App olarak indirilip kurulması gerekiyor.Şu anda çoğu App gibi , Amazon Prime Video da stereo ile sınırlı.Fakat özellikle şunu belirtmeliyim ki ; resmi olarak desteklenmeyen bu uygulamanın cihazın kumandası ile kullanımı hiçte konforlu değil ve oldukça zor.Kurup kullanmanızı tavsiye etmem.Çünkü kurulum sonrası kullanım da hiç keyif vermedi.Üstelik ekranda aldığım görüntü çözünürlüğünü net olarak göremesem de bana HD bir görüntü gibi gelmedi ve tatmin edici bulmadım.

Uygulamayla ilgili firmaya detay sorduğumda ise ; Amazon Prime'ı desteklemediklerini ve şu an için teknik ekibinin böyle bir çalışması olmadığını söylediler.

Kısacası Zidoo Z9X , Amazon Prime Time uygulamasını şu an için desteklemiyor.İleride ne olur bilinmez ama Amazon Prime Video uygulaması için almayın.

Dolby Vision Performansı

Cihazın duyurusu yapıldığında en fazla ses getiren özelliği " Dolby Vision VS10 Engine " teknolojisi oldu.

Peki bu Dolby Vision VS10 Engine teknolojisi nedir dersek ; Dolby firmasına ait şöyle bir bilgiye ulaştım aşağıdaki sayfada.

https://www.flatpanelshd.com/focus.php?subaction=showfull&id=1472208035

As a universal HDR playback solution, Dolby Vision VS10 offers unique value by combining the ability to play back Dolby Vision content as well as other HDR profiles based on the SMPTE ST 2084 standard through one integrated playback solution. This enables a high-quality HDR experience on products ranging from entry level to high end by leveraging the capabilities of the respective hardware as much as possible.

VS10 has been adopted by several semiconductors manufacturers already, including HiSilicon, Mediatek, Mstar and RealTek.

Bu metni Türkçe'ye çevirirsek şunu okuyoruz ;

Evrensel bir HDR oynatma çözümü olarak Dolby Vision VS10, Dolby Vision içeriğinin yanı sıra SMPTE ST 2084 standardına dayalı diğer HDR profillerini tek bir entegre oynatma çözümü üzerinden oynatma özelliğini birleştirerek benzersiz bir değer sunuyor. Bu, ilgili donanımın yeteneklerinden olabildiğince yararlanarak giriş seviyesinden en üst düzeye kadar uzanan ürünlerde yüksek kaliteli bir HDR deneyimi sağlıyor.

VS10 , HiSilicon , Mediatek , Mstar ve RealTek dahil olmak üzere birçok yarı iletken üreticisi tarafından zaten benimsenmiştir.
    "

Yani aslında Zidoo firması Realtek 1619DR chipsetine sahip olan yeni Zidoo Z9X ve eşdeğer modellerinde , Dolby Vision firmasının kendisine ait olan bir teknolojiyi kullanıyor.Ve kullandığı bu teknoloji ile de tek katmanlı Dolby Vision video dosyalarını oynatabiliyor.Ama tabii bunu görebilmek içinde Dolby Vision lisansını sahip TV'ye sahip olmamız lazım.Ama maalesef benim kulandığım Samsung panelde bu lisans yok ve bu teknoloji açısından bir yorum yapamıyorum.Sadece kullanan arkadaşların tecrübelerinden yada forumlardan okuyabiliyoruz.Ama genel anlamda bu teknolojinin görüntü kalitesinden herkes memnun.

Diğer yandan bir hatırlatma yapmakta fayda var : Eğer Dolby Vision desteği olan bir TV paneliniz varsa ; Zidoo Z9X'in ayarlar menüsündeki Dolby Vision ile ilgili detay satırınız " Dolby Vision Low Latency LLDV,YUV422,12bit " olarak gözükecektir.Ama panelinizde Dolby Vision desteği yoksa bu satırı " Dolby Vision VS10 " olarak göreceksiniz ekranda.

Ayrıca şunu da özellikle de belirtmeliyim : Android tabanlı medya oynatıcılar içerisinde ; mkv uzantılı videolarda Dolby Vision desteğini sunan ilk medya oynatıcı Zidoo Z9X.

Not : Zidoo modelleri ; Dolby Vision ISO dosyalarını desteklemez ve sadece MP4 ile MKV uzantılı videoları destekler.

HD Seslerdeki Performansı

Zidoo'nun son dönemdeki cihazlarında olduğu gibi bu cihazında da ; ses destekleriyle ilgili hiçbir sorun yok.Tüm dizi ve filmlerde yeni nesil HD sesleri ( Dolby Atmos , DTS-HD MA , TruHD Atmos , DTS-X ) sorunsuzca alabiliyorsunuz.Dolayısıyla eğer bu yeni nesil sesleri destekleyen bir AVR'niz var ise , Zidoo Z9X'i tereddüt etmeden alabilirsiniz.

4K HDR Video Oynatma Performansı

Cihazın 4K HDR performansını görebilmek için ; Samsung , Sony ve LG gibi panel üreticilerinin kendileri için hazırladığı aşağıdaki demo videoları indirip hepsini sırasıyla test ettim.

Zidoo Z9X ; bu listede gördüğünüz tüm HDR demoları çok akıcı ve enfes bir görüntü ile sorunsuzca oynatıyor.Ki video oynatma zaten Zidoo'nun asıl amacı.Yani Zidoo Z9X video oynatma görevini layıkıyle yerine getiriyor.Hiçbir takılma , donma v.s görmedim ben.

Home Theatre 4.0 Performansı

Cihaz Home Theatre 4.0 versiyonu ile geliyor.Uygulamayı açar açmaz 4.0 versiyonu üzerinden NAS'a bağlandım ve tüm dizi-film arşivimi Home Theatre uygulaması üzerinden tarattım.İlk başlarda hatalı bulduğu afişler vardı görünürde ama bu Apple TV'ye göre hazırladığım klasör yapısıya alakalı da olabilir.Çünkü Zidoo Z9S'ten Apple TV 4K'ya geçerken ; aynı tarz sıkıntıları Apple TV'deki Infuse uygulamasındaki bazı afişlemelerde de yaşamıştım.Sonuç olarak tüm afişleri bir kere adam gibi düzenler ve Home Theatre'da yedeğini alırsanız , bir daha da sıfırdan taratmayla uğraşmazsınız

Diğer yandan Home Theatre'da hatalı bulunan afişlemelerin düzeltilmesi daha da kolaylaştırılmış gözüküyor artık.

Şöyle ki ; film yada dizi ismine göre bulduğu seçenekleri alt taraftaki kutucukta sıralıyordu ve siz birisini seçiyordunuz.Şimdi siz bu seçimi yaptığınızda ; yaptığınız seçimle alakalı tüm afişleri gösteriyor size.Ve siz bu afişlere bakarak daha kolay seçim yapabiliyorsunuz.

Google Play Store Kurulumu

Zidoo Z9X'te şu an için iki farklı yazılım yayınlanıyor.Bunlardan bir tanesi normal sürüm , bir diğeri de Google Play Store'un yazılımın içine dahil edildiği G sürüm.Yani şimdilik iki farklı yazılım yayınlanıyor ama firma ilerde bu şekilde iki farklı yazılım yayınlamayı bırakacağını ve tek bir yazılımla devam edeceğini belirtti forum sayfasında.Ama şu an için neden iki farklı yazılımla devam ediyorlar , açıkçası bende bilemiyorum.

Eğer ki cihazınıza Google Play Store kurmak ve Play Store'dan uygulama yüklemek istiyorsanız ( şu an için ) firma yayınladıkça linklerini verdiğim yazılımlardan muhakkak G sürümü olan yazılımları yüklemelisiniz cihazınıza.

Google Play Store'un kurulum aşamalarına gelirsek :

Öncelikle Zidoo Z9X'in Ayarlar menüsüne girerek Google'a cihazımızı Google'a kaydettirmemize yarayacak olan GSF ID kodunu ( Settings-Other-About bölümünde bularak ) bir kenara not ediyoruz.

Ardından herhangi bir tarayıcıdan ; Google hesabımıza ulaşarak mail adresimizi ve şifremizi girip oturum açıyoruz.

Sonrasında yine tarayıcıdaki adresi satırına google.com/android/uncertified/ diye yazıyoruz ve karşımıza Cihaz kaydı sayfası geliyor.Bu sayfada kırmızı çizgi ile işaretlediğim kutucuğa , önceden bir kenara kaydettiğimiz 19 haneli GSF ID kodunu yazıyoruz ve ardından " Ben robot değilim " yazısına tik atıp Kayıt tuşuna basarak cihazımızı kaydediyoruz.

Sonrasında cihazımızı muhakkak bir kez kapatıp açıyoruz.Çünkü kapatıp açmazsak ilk başta Google Play Store çalışmayabiliyor.

Cihazımız açıldığında ise artık Google Play Store aktif durumda oluyor ve Play Store'dan dilediğimiz uygulamayı seçip cihazımıza yükleyebiliyoruz.Mesela ben denemek için Spotify'i indirip yüklemeyi denedim ve sorunsuzca yüklendi cihazıma.

ÖNEMLİ : Google Play Store konusunda çok önemli bir detaya dikkatinizi çekmek istiyorum.Cihazımıza kurduğumuz Google Play Store cihaza yeni bir yazılım yüklemediğimiz ya da Factory Reset yapmadığımız müddetçe geçerliliğini koruyor.Ama eğer ki cihazı fabrika ayarlarına çekersek yada yeni bir yazılım yüklersek bu kaydettiğimiz GSF ID numarası devre dışı kalıyor , çünkü her yeni yazılım yeni bir GSF ID numarası ile geliyor cihazda.

Haliyle bizde yukarıda bahsettiğim kayıt olayını , her seferinde tekrar yapmak zorunda kalıyoruz.Bu konuda bir detay da şu ; firma yayınlayacağı her yeni yazılım sonrasında GSF ID numarasını da sürekli vereceğini belirtmiş forum sayfasında.

Genel Özellikler

* Cihaz Samba Server desteğini bu modelde de veriyor.

* Spotify ve Roon Ready desteklerini ilk kez bu modelde duyurdu.Ve işin en güzel tarafı da şu : Spotify'i Zidoo üzerinde kullanmak için Zidoo Z9X’e Spotify kurmaya gerek yok.Uygulamayı cep telefonunuzda yada tabletinizde açıp cihaz seçiminden Zidoo Z9X’i seçtiğinizde işlem tamam.Zidoo’yu seçince ekrana bir Music Player ekranı geliyor ve çalan şarkı oradan devam ediyor...

Ekran Koruyucu :

Zidoo Z9X ile gelen ekran koruyucu da 4 Adet yüksek kaliteli fotoğrafın döndüğü görüyoruz.Ve ekran koruyucunun aktif olma süresini ayarlardan seçebiliyorsunuz.

Cihazın önünde bulunan LED panelin , cihaz önünde hangi seçeneği ekranda göstereceğini ( kalan süre veya saat anlamında ) seçebiliyor ve LED ışığın seviyesini de ayarlayabiliyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 17 Kasım 2022; 15:53:31 >

• Zidoo forumdan Markswift2003 nickli Beta Tester'ın 2K ve 4K panel kullananlar için önerdiği ve diğer kullanıcılarla paylaştığı genel ayarlar şöyle :

MAIN SETTINGS

Playback

Playback/Auto frame rate/Frame rate mode: Match frame rate and resolution

Display

Display/Resolution: 3840x2160p 23Hz

Display/Color settings/4K 50~60Hz: Priority YUV420 10BIT
    Display/Color settings/4K 23~30Hz: Priority YUV444 10BIT
    Display/Color settings/Non-4K: Priority YUV444 10BIT***
    Display/Color settings/HDMI color range: 16-235
    Display/Colour Settings/Deep Colour compatibility mode: Turn Off

*** Markswift2003'ün yazdığı güncelleme satırı " Bu ayarı 8-bit'ten 10-bit'e değiştirdim.Çünkü bazı 2K malzemeler şimdi 10-bit HEVC'de yayınlanıyor.Ticari SD / 2K içeriği ise hâlâ 8-bit'te yayınlanmaktadır ve bu durumda 10-bit'e doldurulacaktır.Ama bunun zararlı bir etkisi yok.4K olmayan tüm içeriğiniz 8-bit ise, burada yine de 8-bit seçebilirsiniz. "

Display/HDR: Auto

Display/Dolby vision compatible mode/Priority standart DV (TV Led)
    Display/Dolby vision compatible mode/Priority LLDV (Player Led)

Önemli : Son ayar detaylarında fark edeceğiniz üzere Dolby Vision için özellikle tavsiye edilen sabit bir ayar seçeneği yok bu iki seçenek arasında.Çünkü buradaki ayarın seçimi, kullanılan Dolby Vision destekli TV paneline göre değişiklik gösterebiliyormuş.

Bunu Sadays Üstad'ın açıklayıcı ifadesi ile daha da detaylı yazmaya çalışırsak ;

* Özellikle Sony marka Dolby Vision destekli TV paneline sahip olanlar (panelleri biraz da eski ise) bu ayarlarda Priority LLDV (Player Led) seçeneğini seçecek.

* Dolby Vision destekli LG ve Philips marka diğer TV modellerine sahip panel kullanıcıları ise bu ayarlarda Priority standart DV (TV Led) seçeneğini seçecek.

Son olarak bu iki Dolby Vision seçeneğinden herhangi birisini seçmek, Dolby Vision destekli TV paneline sahip olmayanlar için birşey ifade etmiyor.

Audio

Audio/HDMI Audio: Auto *****
    Audio/Downmix HD Audio output/Downmix for AC3: Off
    Audio/Downmix HD Audio output/Downmix for DTS: Off

--------------------------------------------------------------------------

Bilginiz olsun...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 25 Temmuz 2023; 23:50:50 >

• Rezerve

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 12 Ekim 2020; 14:30:19 >
  • .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sakgoz79 -- 28 Ağustos 2020; 18:44:41 >
  • Arkadaşlar ,

Zidoo'nun Realtek 1619DR chipsetle ürettiği 3 yeni model olan Zidoo Z9X , Z10 Pro ve Z1000 Pro modelleri bu ay içerisinde piyasaya sunulmak üzere.

İlk incelemelere göre oldukça iddialı bir cihaz geliyor gibi gözüküyor ama bizzat deneyip tecrübe etmeden , sırf yorumlara bakarak değerlendirmek doğru olmaz.

Herşeyin ne olduğunu firmanın bana gönderdiği Zidoo Z9X modelini bizzat incelediğimizde kendimiz göreceğiz ve artılarını-eksilerini ona göre yazacağız.Tıpkı bundan önceki modellerde olduğu gibi.

Firmanın cihaz gönderdiği yurtdışındaki tester'lar tarafından Zidoo Z9X modeline ait ilk incelemeler gelmeye başladı :

https://www.hao4k.cn/thread-48672-1-1.html

http://mediaplayers.gr/zidoo-z9x/?utm_campaign=DonanimHaber&amp;utm_medium=referral&amp;utm_source=DonanimHaber

Şöyle diyelim , yeni oyuncağımız hayırlı olsun...

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 4 Ağustos 2020; 16:38:48 >

• Hadi hayırlısı yeni ev kurarken projeksiyon da yenilersem senin bu zidoo dan alip bir denemek isterim.

Su cihazlar görüntü de bir yere geldilerde ses konusunu bi asamadilar kendilerini

Simdi biri cikar yav ne alaka ses zaten avr ye pass ediyorsun fark ne olabilir ki

Diyecek arkadaslar tamamen şahsi fikrim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hadi hayırlısı vira bismillah de bakalım Papirus

Netflix sıkıntılı diyorlar tıpkı dunedaki gibi

• Netflixi 4K ve çevresel ses desteği ile resmi olarak desteklerse x9s ten buna kesin geçerim.
  • Buna Netflix desteği gelirse Z9S'e de gelmemesi için bir neden yok bence.

• The Electro-Man kullanıcısına yanıt
    z9s'ye gelirse x9s'ye de gelmemesi için bir neden yok :) Şaka bir yana desteklememesi donanımsal olarak değil diye biliyorum lisans meselesi sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sasuta

z9s'ye gelirse x9s'ye de gelmemesi için bir neden yok :) Şaka bir yana desteklememesi donanımsal olarak değil diye biliyorum lisans meselesi sanırım.
    Korsan morsan işleri yüzünden bu tarz Çin markalarına lisans vermiyorlar diye biliyorum. Ben de Torrentten indirdiğim Netflix filmlerini izliyorum Zidoo'da. :)

• The Electro-Man kullanıcısına yanıt
    Bir ara bende öyle yapıyordumda artık uğraşmıyorum gözüm 480p'ye de alıştı diyebilirim. PJ ile izlediğim için sanırım.
  • resmi olarak destek vermeyecek muhtemelen yeni chipsetin wideline level 1 desteği olduğundan crakli bile yüklense 4k hdr çıkış verme ihtimali var yani resmi olarak anlaşsa bile ne z9se ne de x9se gelme ihtimali yok 4k hdr olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sadays -- 4 Ağustos 2020; 20:9:44 >
  • Arkadaşlar ,

Netflix desteği konusunda bende bildiklerimi , okuduklarımı , öğrendiklerimi paylaşayım sizlerle.Ama bu paylaşım öncesi bazı cihazlarda bulunan Widevine L1 sertifikası nedir , onu bir irdeleyelim beraberce.Bunun içinde internette bulduğum kısa ama öz bir bilgiyi paylaşayım.

Bu sertifika , yayınlardaki kopyalamayı engellemek amacıya oluşturulan birşey.

Detaylarda da gördüğünüz üzere eğer ki bir cihaz üzerinde Netflix'i HD yada UHD kalitesinde seyretmek istiyorsak , cihazımız öncelikle Widevine L1 sertifikasına sahip olmak zorunda.Burası çok net.

Ama cihazın sadece bu sertifikaya sahip olması da yetmiyor , ayrıca Netflix'ten de lisans almak zorundasınız.Çünkü Netflix , cihazın donanım anlamındaki yeterliliğini kabul etmiyor ve kendisinden de lisans alımına zorluyor firmaları.Dolayısıyla bu sertifikaya sahip bir cihazın Netflix lisansı var demek yanlış olur , sadece oynatma kabiliyeti var daha doğru bir ifade.

Diğer yandan bir cihazda Widevine L1 sertifikasının olması , sadece o cihaza has bir özellik.Dolayısıyla ilerde verilecek bir yazılımla , Zidoo X9S yada Z9S gibi önceki modellerin Widevine L1 sertikası desteği alabileceğini düşünmeyin , yok öyle birşey.

Gelelim işin bir başka boyutuna...

Futeko web sitesine baktığımızda Zidoo Z9X için tanıtım bölümünde yazılan aşağıdaki ifade dikkat çekici :

Şöyle çevirebiliriz bunu : " Zidoo ilk başlarda Netflix'i 4K ve Dolby Digital 5.1 olarak ; Yotutube 4K Android TV sürümünü destekleyecek.Ama üçüncü taraf uygulamalarda bu destek gelecekte de garanti anlamına gelmez.Çünkü Zidoo , Streamer bir cihaz (yani Nvidia Shield TV , Amazon Stick Fire TV , Roku v.b. gibi) değil, bir medya oynatıcıdır.Ve Netflix , Amazon , Google gibi firmalar da her zaman gereksinimlerini değiştirebilir."

Yani sizin anlayacağınız dilden diyor ki : " Ben bu desteği cihazımda ilk başlarda veriyorum ama resmi olarak değil , illegal olarak.Bu oynatma desteğinin ilerde ne olacağının garantisini veremem.Haberiniz olsun... "

Futeko sitesindeki bu net ifadeyi , nerdeyse birebir doğrulayan bir açıklama da Temmuz ayının sonlarına doğru Zidoo teknik ekibindeki bir yetkiliden geldi.O da şöyle yazdı Zidoo forumda : " Z9X'de Netflix 4K HDR ve DD5.1 ​​(TV sürümü), YouTube 4K (TV sürümü) var ve cihazın yakın gelecekte bile Netflix'in 4K Dolby vizyonunu desteklemesi mümkün.Ancak biz rakiplerin aksine ( ki burada bana göre özellikle DUNE firmasından bahsediyor ) , bu konuda bir reklam vermiyoruz.Çünkü bu desteğin ne kadar süreceğini kimse garanti edemez."

Bu yüzden dikkat ederseniz Zidoo Z9X'in tanıtım speclerinde (DUNE firmasının ilk başlarda yaptığı gibi) Netflix desteği konusunda hiçbir ifade yada satır yok.Hiçbir zamanda bu konuda bir reklamı olmadı Zidoo'nun.

Oysa DUNE firmasını iyi hatırlayın , çıkardığı bir önceki model olan HD Pro 4K modeline ait kendi sitesindeki detaylarda Netflix desteğini özellikle yazmıştı.Ben bile defalarca okuduğumu ( ve Netflix konusundaki bu gelişmenin çokta hoşuma gittiğini de ) hatırlıyorum.Ama sonrasında ne olduysa ; DUNE'un kendi sayfasındaki detaylar arasından Netflix ifadesi kaldırıldı.Demek ki lisans konusunda DUNE firması da sıkıntılıydı ve bu sıkıntıyı hâlâ aşamadı gözüküyor.

Tüm bu yazılanları toparlar ve özetlersek ; hiç kimse Zidoo Z9X'i ( ve aynı chipsetli diğer iki modeli ) Netflix HD yada 4K desteği veya Youtube 4K desteği için almasın arkadaşlar.Bu oynatabilmenin ne kadar süreli ve ne kadar stabil çalışacağının garantisini ( haklı olarak ) veremiyor firma.Çünkü kendisi de bilemiyor.Hatta gerçekten sorunsuzca oynatıp oynatamadığını bile henüz bilemiyoruz , sadece yazılanlara göre yorum yapıyoruz.Cİhaz elimize geçince test edip göreceğiz.

Benim Zidoo Z9X ve aynı chipseti kullanan diğer modeller için , Netflix ve Youtube 4K desteği hakkında söyleyebileceklerim şimdilik bunlar.

Kalın sağlıcakla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 5 Ağustos 2020; 14:11:44 >

• Daha önce Dolby Vision Blu-Ray izlemediğim için bilmediğim bir konu var; DV ve HDR10 destekli bir Blu-Ray film indirsek, filmi HDR10 mu, yoksa DV mi izleyeceğimizi filmin menüsünden mi seçiyoruz, yoksa Player TV'nin desteklediği en üst HDR formatına otomatik olarak mı geçiyor?

Edit: SDR'ı da ekleyelim, TV HDR10 ve DV destekliyor olabilir ama biz filmi SDR olarak izlemek istiyoruz meselâ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Electro-Man -- 5 Ağustos 2020; 13:23:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Electro-Man

Daha önce Dolby Vision Blu-Ray izlemediğim için bilmediğim bir konu var; DV ve HDR10 destekli bir Blu-Ray film indirsek, filmi HDR10 mu, yoksa DV mi izleyeceğimizi filmin menüsünden mi seçiyoruz, yoksa Player TV'nin desteklediği en üst HDR formatına otomatik olarak mı geçiyor?

Edit: SDR'ı da ekleyelim, TV HDR10 ve DV destekliyor olabilir ama biz filmi SDR olarak izlemek istiyoruz meselâ?
    Önce tv destekleyecek malum samsung ısrarla paralı lisans olduğu için dolby vision lisansı almıyor ve koymuyor tvlere

Filmin menüsü ile alakalı olduğunu sanmıyorum tabi hiç görmedim çünkü uhd bluray playerim yok ayrıca tvim de dolby vision da yok iso olanlar ise profile 5 yani netflix gibi platformlardan kopya benim bildiğim dolby vision filmlerin kopya koruması halen kırılamadı

tvsi dolby vision olanlar misal sony gibi bambaşka diyorlar dolby vision için ama bazıları da aynı görünüyor diyor yani konsensus yok gs-fb gibi bi şey yani takım tutar gibi

Z9x için ayarları yazdılar VS10 motoru ayarlayacak diye auto düzgün çalışmıyormuş

"Şu an itibariyle, Zidoo'nun talimatları aşağıdaki gibidir:

SDR Ekranlar için:

Hızlı Ayarlar> Ekran> HDR> VS10 Motor
    HDR Ekranlar için (DV yok):

HDR kaynağı için: Hızlı Ayar> Ekran> HDR> Otomatik
    SDR veya Dolby Vision kaynağı için: Hızlı Ayar> Ekran> HDR> VS10 Motoru
    Dolby Vision Ekranlar için:

SDR veya tek Dolby Vision kaynağı için: Hızlı Ayar> Ekran> HDR> LLDV
    HDR veya Dolby Vision kaynağı için: Hızlı Ayar> Ekran> HDR> Otomatik" (zidoo forumdan alıntı)

Editle yazdığın kısım için neden böyle bir şey isteyesin ki diye cevap vereyim ancak tv sdr olduğu durumlarda hdr ya da dolby vision filmi sdr ekranda izlemek isteyebilirsin ki VS10 motoru bunu harikulade yapıyor diyor inceleyenler yani eski ya da hdr olmayan projeksiyon sahipleri yaşadı yoksa tv eskiyse adam yan odaya koyup hdr vision olan bir tv alıp geçiyor

• Şu çinlillere kzıyorsunuz ama helal olsun adamlara.
    Şu corona belasına rağmen yeni cihazları çıkardılar.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.