Şimdi Ara

Zidoo X9 & X1 & X6 Pro Android TV Box Kullanıcılar Kulübü ® (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.360
Cevap
20
Favori
50.577
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben geekbuying sitesinden aldım.

Satın aldığım sitenin linki şu :

http://www.geekbuying.com/item/ZIDOO-X9-Quad-Core-Smart-XBMC-TV-BOX-MSTAR-Android-2G-8G-4K-H-265-Player-7-1-Pass-Through-Dolby-w--HDMI-in-USB3-0-2G-5G-WiFi-BT-339305.html

Şu an için 120 $ fiyatı cihazın ve bu fiyatı ile gümrüğe takılma riski olabilir bir ihtimal.

Ama firmaya mail atarsanız belki fiyatı düşük gösterebilirler.

Ben satın aldığımda bu sitede çok cazip bir kampanya vardı ve o kampanyada cihazın fiyatı 99,99 $ idi. Dolayısıyla gümrüğe falanda takılmadı gelme esnasında ve elime sorunsuz ulaştı.

• playercorefactory.xml dosyasının içeriğini buraya kopyalayıp yapıştırabilir misin, bir bakayım ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Seko92 S kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım ,

Ne cihazda yüklü gelen XBMC'nin içinde , ne de sonradan yüklediğim SPMC'nin içinde playercorefactory.xml diye bir dosya yok.

Es Dosya yöneticisini yükledim , gizli dosyaları görünür yaptım ve her tarafı araştırdım. Ama bir sonuca ulaşamadım.Adresi çok iyi biliyorum , çünkü önceden bu konuda edindiğim bilgileri tüm detayı ile saklamıştım arşivimde.Ona bakarak adım adım gittim ama nafile.

Normalde ; Android,data,org.xbmc.kodi,files,kodi,userdata klasörü içinde bu isimde xml uzantılı bir dosya olmalı değil mi ama yok.

Her klasörün içine girip didik didik ettim ama mevcut xml uzantılı dosyalardan hiçbirisi bizim aradığımız dosya değil. Hatta cihazdaki tüm xml uzantılı listeledim yine yok.

Belki sana da garip gelecek ama gerçek bu.Hakikaten enteresan.

Acaba firmanın yazılımı buna izin vermiyor olabilir mi ? Çünkü gizli dosyalar bile görünür halde ama bahsedilen bu dosyadan eser yok. Hadi üzerinde gelen ve Zidoo firmasına has XBMC sürümünde bu dosyanın gözükmemesini bir nebze anlarım ama sonradan yüklediğim SPMC'de neden yok ???

• Valla bilemiyorum. Harddiski PC'ye bağlayıp Windows'tan aratmayı bir dene. Mutlaka olması lazım.
  • Seko92 S kullanıcısına yanıt
    ES Dosya Yöneticisinde gizli dosyalar dahil herşeyi görebildiğim için PC'ye bağladığımda da göreceğimi de sanmıyorum ama yine de tavsiyeni dinleyeceğim.

Kaybedecek birşeyim yok sonuçta....
  • http://www.geekbuying.com/item/ZIDOO-X9-Quad-Core-Smart-XBMC-TV-BOX-MSTAR-Android-2G-8G-4K-H-265-Player-7-1-Pass-Through-Dolby-w--HDMI-in-USB3-0-2G-5G-WiFi-BT-339305.html

Abi günaydın. Sitede TL ye çevirince rakam 100 $ seviyesine düşüyor. Kontrol edebilir misiniz ?

Ben mi yanlış görüyorum ? : )))
  • Arkadaşlar, emmc storage nedir? ne işe yarar ve 8 gb yeterli mi?
  • Sabaha güzel başladık ,

Eğer ki yanılmıyorsam kullanıcı taleplerine gerçek anlamda değer veren bir firma ile karşı karşıyayız diyebilirim.

Bundan önceki cihazım Vidon Box'ta ; cihazla ilgili medya oynatıcı sıkıntılarını firmaya yazdığım zaman " Medya oynatıcı olarak KODI kullanın " gibi saçma sapan cevap vermişlerdi.Evlere şenlikti kısacası.

Yeni cihazım Zidoo X9'daki bazı sıkıntılar için Zidoo firmasına Pazar akşamı bir mesaj yazdım ve "Cihazın kendi medya oynatıcısında Trükçe altyazı desteği yok " diye belirttim. " İlgili mühendisliği iletildi , ilk fırsatta dikkate alınıp güncellenecek " diye dönüş yapmışlardı mesajıma.

Dün akşam da " Mevcut altyazı renklerine Sarı rengi de ilave etme şansınız var mı? " diye özel bir istekte bulunmuştum. Ayrıca dizi bölümlerinde altyazının dizi bölümüyle aynı olacak şekilde otomatik açılması gerektiğini yazmıştım.

Dileyenler Zidoo forumdan da takip edebilirler bu yazdıklarımı :

http://forum.zidoo.tv/index.php?forums/general-guides-and-faq.4/

Derken bu sabah güzel bir gelişme ile karşılaştım firmanın forum sayfasında :

Yaklaşık 1,5 saat önce yaptıkları bir geriye dönüş mesajında ; cihazın medya oynatıcısı için Türkçe altyazı karakter desteğini ve istediğim Sarı rengi içeren 5,9 MB'lık bir yama linki eklemişler mesajlarına. Ve verdikleri bu yamada ; hem Türkçe altyazı karakterlerini , hemde sarı rengi denememi istemişler bende. Yani iki farklı konudaki isteğimi kapsayan tek bir yama dosyası hazırlamışlar apk olarak.

Şu an için verilen yamanın cihazın kendi medya oynatıcısında Türkçe karakter desteğine tam olarak hizmet edip etmediğini ya da özellikle istediğim sarı rengin detayını da bilemiyorum.Eve gidince bakacağım artık.Karakterler uygun değilse olumsuzlukları yazacağım , sarı renk hoş değilse belirteceğim.

Ama bunlar işin diğer bir boyutu.Benim için önemli olan belki onlar için çok basit olan böyle bir işlemi bile göz ardı etmeyip müşteriye karşı duyarlı olmaları ve geri dönüşleri.

İşin bundan sonrası karşılıklı yazışmalarla zaten rayına oturacaktır.Bu geriye dönüşler sonrası öyle tahmin ediyorum.

Kısacası müşteri duyarlılığı anlamında şimdiye kadar gördüğüm en hızlı hizmeti aldım Zidoo firmasından.

Resmen şapka çıkartıyorum bu duyarlılıklarına...

Umarım verdikleri güncelleme yaması da beklentilerimizi karşılar ve bu memnuniyet cihaz kullanımına da yansır...

• Cihazın kutudan çıkan kumanda perfonmansı nasıl acaba. İlle cihaza doğru mu tutmak lazım. Birde incelemelerde başka kumanda kullanılmış akıllı kumanda herhal.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karatepe

http://www.geekbuying.com/item/ZIDOO-X9-Quad-Core-Smart-XBMC-TV-BOX-MSTAR-Android-2G-8G-4K-H-265-Player-7-1-Pass-Through-Dolby-w--HDMI-in-USB3-0-2G-5G-WiFi-BT-339305.html

Abi günaydın. Sitede TL ye çevirince rakam 100 $ seviyesine düşüyor. Kontrol edebilir misiniz ?

Ben mi yanlış görüyorum ? : )))

Maalesef kardeşim,

Az önce geekbuying sitesinde kontrol ettim , şu andaki fiyatı 119,99$ gözüküyor.

Benim aldığımda ise ; geekbuying'in bir kampanyası vardı ve cihazın fiyatı 99,99$'dı.

• quote:

Orijinalden alıntı: marseltalon

Cihazın kutudan çıkan kumanda perfonmansı nasıl acaba. İlle cihaza doğru mu tutmak lazım. Birde incelemelerde başka kumanda kullanılmış akıllı kumanda herhal.

Cihazın kumandası ile ilgili konu başlığında şöyle yazmıştım :

" Cihazın kumandası oldukça güzel.Cihaza doğru tuttuğunuz müddetçe hiç sıkıntı yok , rahatlıkla hükmedebiliyorsunuz cihaza.Ayrıca üzerinde Air Mouse tuşu var ve bu tuşa basarak kumandayı Air Mouse olarakta kullanabiliyorsunuz.Bu bedavadan gelen artı bir özellik ama ben kullanımını çokta beğenmedim ve kullanımını rahat bulmadım açıkçası. "

Soruzuza cevap verirsem ; evet kumandayı cihaza doğru tutmak gerekiyor.Ama doğru yönde tuttuğunuz müddetçe sıkıntı yok.Menülerdeki tepkimesi oldukça iyi.Üstelik Air Mouse anlamında da hizmet edebiliyor size. Sizin hangi incelemedeki videodan bahsettiğinizi bilmiyorum ama belki de dediğiniz gibi o videoda akıllı bir kumanda da kullanılmış olabilir.

Benim bildiğim cihazın kendi kumandası ile TV'yi de kumanda edebiliyorsunuz ama ben denemedim henüz.

Ayrıca şunu da belirteyim.Bazı beğendiğim üst seviye ( yani muadillerine göre daha donanımlı ve pahalı ) Xtreamer Prodigy 4K , Egreat A9 gibiAndorid Box'larda da genelde aynı kumandanın kullanıldığını görüyorum.Bu da hoş bir şey.

Diğer yandan bazı videolarda ek'teki Air Mouse'un kullandıklarını farkettim.Air Mouse olarak hoş bir kumanda gibi geldi bana.

http://www.geekbuying.com/item/Rii-Mini-i7-RT-MWK07-2-4G-Wireless-Air-Fly-Mouse-Keyboard-Remote-for-HTPC-Android-TV-Box-PC-Laptop-326983.html

Ama ben eğer ki bu tarz birşey almayı düşünürsem Türkçe karakter desteği olmayan böyle bir Air Mouse almaktansa Türkçe karakter desteği olan ve Air mouse olarakta kullanabileceğim Logitech K400 model klavyeyi alacağım.

• Zidoo X9'a hakkında en beğendiğim incelemele yazılarından birisi aşağıda.

http://cdrinfo.com/Sections/Reviews/Print.aspx?ArticleId=43171

19 Mart 2015 tarihli bu inceleme yazısı , özellikle resimlerle cihazın menülerini tanıma anlamında fikir verebilir diye düşündüm.

Özellikle altyazı menüsü tüm detayıyla görülebiliyor nerdeyse...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Papirus

Zidoo X9'a hakkında en beğendiğim incelemele yazılarından birisi aşağıda.

http://cdrinfo.com/Sections/Reviews/Print.aspx?ArticleId=43171

19 Mart 2015 tarihli bu inceleme yazısı , özellikle resimlerle cihazın menülerini tanıma anlamında fikir verebilir diye düşündüm.

Özellikle altyazı menüsü tüm detayıyla görülebiliyor nerdeyse...

Verdiğiniz linki inceledimde, orda hdmi kablonun 60 cm olduğu yazıyor eğer öyleyse çok kısa, size gelen üründe hdmi kablo kaç cm acaba?

• marseltalon M kullanıcısına yanıt
    Bu tür ürünlerle gelen kabloları kullanmam ben.

Ne bundan önce aldığım Ugoos'ta gelen kabloyu kullanmıştım ne de yeni aldığım Zidoo X9'da gelen kabloyu kullanıyorum.Naylonlarını bile açmam genelde.

Sonuç olarak Zidoo X9'un kutusunda gönderilen kablonun mesafesini bilemiyorum ama önemliyse yinede bir bakarım.

Fakat size de nacizane tavsiyem , görüntü kalitesi anlamında kaliteli HDMI kablo kullanmanız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 12 Mayıs 2015; 15:14:49 >
  • quote:

Ne bundan önce aldığım Ugoos'ta gelen kabloyu kullanmıştım ne de yeni aldığım Zidoo X9'da gelen kabloyu kullanıyorum.Naylonlarını bile açmam genelde.

Sonuç olarak Zidoo X9'un kutusunda gönderilen kablonun mesafesini bilemiyorum ama önemliyse yinede bir bakarım.

Fakat size de nacizane tavsiyem , görüntü kalitesi anlamında kaliteli HDMI kablo kullanmanız.

Haklısın, zaten kaliteli hdmi kablom var, amma eğer gelen üründe ki kablo 60 cm ise bu çok can sıkıcı yani hiç koymasınlar daha iyimiş. Siz bi ara bakarsınız müsait bir zaman da kaç cm miş merak ettim. Bu arada cihaz nasıl memnunmusunuz? 1080p mkv videolarda nasıl güzel mi? görüntü kalitesinden memnunmusunuz? herhangi bir kasma kilitlenme vs. oldu mu? cihazı alma arefesindeyimde. Teşekkürler.

• Yazdıklarım neticesinde firmanın bugün verdiği yama , cihazın kendi medya oynatıcısındaki Türkçe karakter sıkıntısını gidersin yeter.

Çünkü cihazdaki en önemli sıkıntı , mevcut güncel yazılımda ( yani v1.0.2.9'da ) Türkçe altyazı desteğinin olmaması.

O zaman cihazdaki KODI'nin video oynatma performansı ile hiç işim olmaz.

KODI bu haliyle dizi ve filmleri düzgün afişlesin , yeter.

Ve eğer altyazıdaki Türkçe karakter sıkıntısı , verilen bu yama ile ortadan kalkmışsa ;

Zidoo X9'un kendi medya oynatıcısı ve KODI'nin afişlemesi ile oluşan ideal kombinasyonla tanışmış olacağız bence...

Şahsi fikrim bu yönde , inşallah yanılmıyorumdur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 12 Mayıs 2015; 17:34:04 >
  • quote:

quote:

Haklısın, zaten kaliteli hdmi kablom var, amma eğer gelen üründe ki kablo 60 cm ise bu çok can sıkıcı yani hiç koymasınlar daha iyimiş. Siz bi ara bakarsınız müsait bir zaman da kaç cm miş merak ettim. Bu arada cihaz nasıl memnunmusunuz? 1080p mkv videolarda nasıl güzel mi? görüntü kalitesinden memnunmusunuz? herhangi bir kasma kilitlenme vs. oldu mu? cihazı alma arefesindeyimde. Teşekkürler.

Şahsen beklediğimden daha iyi bir cihaz buldum karşımda...

Özellikle kendi medya oynatıcısını görünce ( önceden kullandığım Ugoos UT3 ve Vidon Box'ın kendi medya oynatıcılarına nazaran ) daha da beğendim.Çünkü Zidoo X9'un medya oynatıcısında gerçekten verilen bir emek var , adamlar bir çaba göstermiş ve farklı bir medya oynatıcı sunmuş kullanıcıya.

Oysa bahsettiğim ve kullandığım diğer Android Box'lardaki oynatıcılar resmen hikayeydi.Bu oynatıcılar ne kullanışlıydılar , ne Türkçe karakter destekleri vardı ne de birşeye benziyorlardı.Her iki firmada , cihazlarında medya oynatıcı olarak KODI kullandırma mantığındaydılar o yüzden adam akıllı eğilipte destek vermediler kendi oynatıcılarına.Onlar için varsa yoksa KODI idi , sanırım hâlâ aynı düşüncedeler.

Oysa Zidoo'ya attığım mailin ertesinde adamlar kendi medya oynatıcılarına destek anlamında ve yazdığım eksiklikleri gideren bir yama hazırlayıp verdiler kendi forum sayfalarında.Herhangi bir firmadan böylesine hızlı bir yazılım desteği ne duydum , ne de karşılaştım şimdiye kadar.

Bu arada Zidoo X9'daki bu medya oynatıcı , hep hayranlıkla takip ettiğim Xtreamer Prodigy 4K'ün kullandığı medya oynatıcı ile birebir aynı.Zaten donanım olarakta aynı işlemciyi kullanıyorlar ve cihazın menüleri bile çokta farklı değil aslında.

http://www.xtreamer.net/Prodigy-4k/

Ama iş fiyata gelince , küçümsenmeyecek kadar fark var aralarında. Xtreamer 150 € , Zidoo X9 ise 120 $. Her ne kadar Xtreamer'ın 3,5" dahili HDD yuvası olsa da bana göre aradaki fark gerçekten çok ve bu açıdan da Zidoo X9'u tek geçerim. Aynı işlemciye , aynı medya oynatıcıya , aynı şekilde aliminyum bir kasaya ve birbirine çok benzeyen bir arayüze sahip.

Sadede gelirsem ; benim sürekli yazdığım gibi , bu tarz cihazlardan beklentim 4K yada 3D değil şu an için.Yazılım desteği iyi ve kendi medya oynatıcısı iyi olan bir cihaz olsun yeter.Bu arayış esnasında da Zidoo X9 ile karşılaştım ve biraz inceleyince satın aldım.Aliminyum kasası sayesinde pasif soğutmalı olması da ayrı bir güzellik oldu.Üstelik yakaladığım bir kampanyada 100$'a almış olmam da apayrı bir avantaj sağladı bana.

Görüntü performansını ben beğendim ama bu beğenme göreceli bir kavram.Forumda yazılanları okursanız kiminin çok övdüğü bir görüntü detayını başka birisi göz aldanması olabilir , o kadar fark yok diye tanımlayabiliyor.Yani görüşler farklı olabiliyor , saygı duyuyorum hepsine.

O yüzden cihazı birden fazla kişinin değerlendirmesi daha sağlıklı olur bence.

Ama şu ana kadar hiç kilitlenme yaşamadım diyebilirim.Sadece SPMC ( yani KODI ) yüklediğinde çalıştırmaya kalktığım 4K 60fps videoyu oynat dediğimde kilitlendi cihaz.Onun haricinde ne kasma , ne kilitlenme ne de başka bir olumsuzluk görmedim.Ama zaten Zidoo X9 hakkında internette okuduğum bilgilerin hiçbirinde " 4K 60fps desteği " diye bir ifade yoktu ki. Yine aynı şekilde yukarıda bahsettiğim Xtreamer Prodigy 4K'da ; firmanın ana sayfasındaki reklamında cihazın 4K desteği için " 4K 30fps " ibaresini kullanıyor.O yüzden 4K 60fps video oynatma denemesindeki bu kilitlenme gayet normal ve önemsiz bence.

Bir de şu farklılığı var. Zidoo X9'un arayüzü , alışılagelmiş diğer Android Box'lara nazaran biraz değişikte olsa kısa sürede alışıyorsunuz.

Son olarak paketteki HDMI kablonun uzunluğuna akşam bakacağım ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 12 Mayıs 2015; 17:42:50 >

• Ben kullanıcısına böylesine duyarlı , bu kadar kısa sürede güncelleme veren bir firmayı ilk kez görüyorum.Ve gerçekten Can-ı Gönülden alkışlıyorum Zidoo'yu.

Pazar ve Pazartesi gecesi ilettiğim iki farklı mesaja istinaden bu sabah forumdaki mesajıma EK olarak gönderdikleri yama ile cihazın kendi medya oynatıcısına ait Türkçe altyazı desteği problemi çözüldü arkadaşlar.

Hatta özel isteğimi de dikkate alıp altyazı renklerine Sarı rengi de ilave etmişler.

Forumda bana verilen 5.9 MB'lık apk yamasının ismi " MLocalMM_Li_1.4.9.apk " diye geçiyor.

Aşağıdaki linkte bulunan 3.mesajdan bu yamaya indirebilirsiniz.

http://forum.zidoo.tv/index.php?threads/majors-problems.280/

Yama ile ilgili detaylar...

ilk başlarda cihazın kendi medya oynatıcısında altyazılı bir video açtığınızda sesli karakterler aşağıdaki gibi sıkıntılı gözüküyordu.

Zidoo X9 & X1 & X6 Pro Android TV Box Kullanıcılar Kulübü ®

Çünkü altyazı menüsünde 9 farklı ülkeye ait altyazı seçeneği vardı ama maalesef aralarında Türkiye seçeneği yoktu.

Sonrasında bu eksikliği firmaya kendi forumları üzerinden ilettim.Hatta bir de özel istekte bulundum ve mevcut altyazı renklerine Sarı'yı da ilave etmelerini rica ettim.Sadece 1 gün sonra dönüş yaptılar ve forum üzerinden verdikleri cevapta bir yama yayınladılar benim için ve test etmemi istediler.

Sonrasını aşağıda görüyorsunuz.Herşey mükemmel....

Verdikleri bu yama ile altyazı menüsüne ; Turkey satırını ilave etmişler ve yanına da karakter kodu olarak ISO-8859-9'u eklemişler.Kısacası artık Türkçe altyazı karakter sorunu kalmadı cihazda ve üstelik altyazı renklerine Sarı'yı da ilave ettirmiş olduk arada...

Sadece bir iki rötuş yaptırmak lazım :

Mesela renk konusundaki Sarı tercihiniz hafızada kalıyor ama medya oynatıcıyı her kapatıp açtığınızda Türkçe seçimi yok oluyor.Her kapatıp açma sonrasında Turkey seçeneğini tekrar seçmeniz gerekiyor.Programın bunu da hafızaya alması konusunu ileteceğim.

Birde klasör içindeki birden fazla altyazı bulunduğu durumlarda oynatıcının dizi veya film ismi ile birebir aynı olan altyazıyı otomatik olarak oynatmasını sağlamalarını hatırlatacağım.

Ama yukarıdaki mesajımda dediğim gibi ; ben artık Zidoo X9'da bu ikili kombinasyon ile yola devam edeceğim.

Bu yüzden artık bir değişiklikte istemiyorum.Aynen devam etsin bu mantık.

Yani arşivimdeki tüm dizi ve filmlerin afişlemesini KODI'ye yaptırayım ve oynatma işlevini ise cihazın kendi medya oynatıcısı yapsın.

Bundan iyisi , Şam'da Kayısı.

Benden söylemesi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Papirus -- 13 Mayıs 2015; 15:05:14 >

• quote:

Haklısın, zaten kaliteli hdmi kablom var, amma eğer gelen üründe ki kablo 60 cm ise bu çok can sıkıcı yani hiç koymasınlar daha iyimiş. Siz bi ara bakarsınız müsait bir zaman da kaç cm miş merak ettim....

İçiniz rahat olsun.

Kutusunda gelen HDMI kablo , 1,5 m'lik bir kablo...
  • Çok iyi olmuş, isteyince yapılabiliryor demek ki. Bu kadar kısa sürede yapabilimelerinden, adamların duyarlı olmalarının yanında yazılım ekiplerinin de güçlü olduğu anlamını çıkarabiliriz. Bu arada adamlara yazarken Turkey yerine Turkish olması gerektiğini de hatırlatabilirsen iyi olur. Ayarları hafızaya alma sorunu sanırım değişiklikleri yazılıma entegre edince düzelecektir. Cihazın renkleri gözüme çok canlı gözüktü, gayet güzel.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.