Şimdi Ara

Zazalar kürt mü ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
42
Cevap
0
Favori
2.404
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bizim bir arkadaş zaza ve kürt olmadığını iddia ediyor araştırınca da gerçekten düşünürler yazarlar bile ikiye bölünüyor kimisi kürttür diyor kimisi de zazalar ayrıdır diyor bunu sadece merak amacıyla soruyorum amacım ayrımcılık ırkçılık falan değil :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Summeriscoming

Bizim bir arkadaş zaza ve kürt olmadığını iddia ediyor araştırınca da gerçekten düşünürler yazarlar bile ikiye bölünüyor kimisi kürttür diyor kimisi de zazalar ayrıdır diyor bunu sadece merak amacıyla soruyorum amacım ayrımcılık ırkçılık falan değil :)

Zazaların çoğunluğu alevi olmakla birlikte içlerinde sünni olanlarıda vardır.

Bilgilerinize

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkcira -- 31 Ocak 2015; 10:52:25 >
  • Aslında Tepe de İrani bir toplumdur.Zazaca ve Kürtçenin ayrı bir dil olduğunu söyleyen ve aynı olduğunu söyleyen dilvilimcilerinde kendinçe kanıtları var.Ben de ayrı olduğunu düşünüyorum ama bu İngilizce ve Türkçe gibi bir ayrılık değil.İnce bir çizgi var arada.Hakkari de oturan bir Kürt ile Elazığ da oturan bir Zaza sabaha kadar otursalar anlaşamazlar.Anlaşırlar diyen gelsin Elazığdayım.
    Bunun yanında acılar ortaktır,sevinçler ortaktır,kültürler ortaktır çünkü hep bir arada yaşamış toplumlardır.Zazaca Havasın dili olduğu söylenir.Ortak olan yönlerini saydık ama Zazaların farklı olan bir yanı vardır ki inatçılığıdır.Açıkçası inat konusunda bilse ki bir işte zarar edecek o iş inada binmişse kirtuluş yoktur.Bunun yanında samimi bir toplumdur ve birlikte yaşadığı halka sadıktır.Bu sadık olma işi bir bakıma başa beladır :) Zira Türkler,Kürtler veya diğer milletler her zaman Zazaları kendi milletinden görmüş,dilin asimile olmasına neden olmuştur.UNESCO tarafından ölmesi muhtemel diller arasına alınmıştır.Bu arada bende Zazayım.
    Son olarak ben Zazaların sesi felan da değilim.Kendimce araştırmam sonucu öğrendiklerimi yazıyorum.Dil,dil bilimcilerinim işidir.Zazalar,Kürttür veya ayrı toplumdur tartışması yerine dilin ölmemesi için neler yapılmalı asıl mesele budur..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• zazalar kürtleşmiş kürtlerin akrabasıdır.ayrı millet sayıp farklı özellikleri böleceğimize aynı millet sayıp bir potada eritmek gerek.bu kürtler ve türkler gibi değildir.kürtlerle türklerin hiç alakası yoktur.ikisinin birleşiminden sağlıklı bir toplum çıkmaz.ama vikinglerle slavların birleşmesi sonucu sağlıklı bir rus toplumu çıkmıştır.aynı şeyler kürtleşme gorani kürtleri içinde geçerli.zazalarla kırmanclar sağlıklı bir toplum oluşturabilir.mesele bu kadar basit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naberabi -- 3 Şubat 2015; 3:16:32 >
  • Mr.Lucky kullanıcısına yanıt
    Haklısın, Elazığ'daki zazaları biraz olsun biliyorum, kendilerini kürt olarak hissetmiyorlar.
  • Benim Zaza arkadaşım var o "Zazaların yarısı Kürt yarısı Türktür" demişti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Arnavut7

Benim Zaza arkadaşım var o "Zazaların yarısı Kürt yarısı Türktür" demişti.

Neden kendilerini bir tarafa bağlamak istiyorlar anlamıyorum.Ayrı bir halk olamıyorlar mı sanki.
  • Indigo I kullanıcısına yanıt
    zazaların ayrı bir taraf olarak kürtlerle karışması olumlu ayrı bir taraf olarak türklerle karışması olumsuzdur.kürtler zazalarla akraba iken türklerin akrabalık bakımından olumsuzdur.zazaların ayrı bir taraf olarak karışması kürtlerin yapısını bozmaz türklerin yapısını bozar.
  • naberabi N kullanıcısına yanıt
    Konu bu değil ama benim bildiğim viking bir ırk değil. Bir korsan topluluğudur. Fakat doğruyu bilen söylesin :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Indigo

quote:

Orijinalden alıntı: Arnavut7

Benim Zaza arkadaşım var o "Zazaların yarısı Kürt yarısı Türktür" demişti.

Neden kendilerini bir tarafa bağlamak istiyorlar anlamıyorum.Ayrı bir halk olamıyorlar mı sanki.

bilmiyorum. ama çocuk bizim aşiret aslen türkmendir demişti.
  • Zaza akrabamız var kedilerini kürt olarak görmüyorlar.Gayet samimiler.Yalnız bildiğim kadarıyla kurbanı 1 defa kesiyorlar bir daha kesmiyorlar.
  • sarfom94 S kullanıcısına yanıt
    vikingler ırktır korsandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi naberabi -- 3 Şubat 2015; 18:10:54 >
  • zaza tanıdığım var siz kürt müsünüz diye sordum. deilim dedi.imam kendisi. kürt partisi hakkında ne düşünüyorsun dedim DEMİRTAŞ için. ben zerdüşe oy vermem dedi. sıkı AKP li.
  • Alakası yok,dilleri bile farklı ayrıca zazaların tipleri hiç benzemez kürtlere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

zaza tanıdığım var siz kürt müsünüz diye sordum. deilim dedi.imam kendisi. kürt partisi hakkında ne düşünüyorsun dedim DEMİRTAŞ için. ben zerdüşe oy vermem dedi. sıkı AKP li.

O imam biraz cahilmiş :) Demirtaş Palulu bir Zazadır.Dedesi de İslam Alimidir.Ha Kürt hareketinde sadece Kürtler yok Ermeniler veya diğer milletlerden de insanlar bulunyor.Bunun yanında Türkiye Kürtleri genelde Müslüman ve Şafii mezhebindendir.Zazalar ile bir ayrı nokta da burası.Zazalar genelde Hanefi mezhebindendir fakat bazi bölgelerde Alevi Zazalarda yoğunlukta.
    Bir kişi kendisine Müslüman diyorsa ona gavur demek hoş değil ki bu konuda bazı hadisleri de İmama hatirlatmak gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Lucky

quote:

Orijinalden alıntı: olağan_şüpheli

zaza tanıdığım var siz kürt müsünüz diye sordum. deilim dedi.imam kendisi. kürt partisi hakkında ne düşünüyorsun dedim DEMİRTAŞ için. ben zerdüşe oy vermem dedi. sıkı AKP li.

O imam biraz cahilmiş :) Demirtaş Palulu bir Zazadır.Dedesi de İslam Alimidir.Ha Kürt hareketinde sadece Kürtler yok Ermeniler veya diğer milletlerden de insanlar bulunyor.Bunun yanında Türkiye Kürtleri genelde Müslüman ve Şafii mezhebindendir.Zazalar ile bir ayrı nokta da burası.Zazalar genelde Hanefi mezhebindendir fakat bazi bölgelerde Alevi Zazalarda yoğunlukta.
    Bir kişi kendisine Müslüman diyorsa ona gavur demek hoş değil ki bu konuda bazı hadisleri de İmama hatirlatmak gerekir.

adama zaza veya kürt diye oy vermiyor değil. adamın zerdüşt olduğunu söylüyor . bu yüzden oy vermiyor ki açıkcası onların -en azından konultuğum imam gibi - bir dini inanca sahip olduğunu sanmıyorum.

zazalar hakkında bir sorum olacak hocam yine arkadaşımdan örnek vererek sormak istiyorum bizim ki kurban kesmiyor cuma namazına gelmiyor ve şimdi de cemaatle namaz kıldığımızda selam verdiğimizde herkesten sonra selam veriyor açıkçası biraz hevesli bu zaza şafilik olaylarına falan kaptırdı kendini araştırıp uygulamaya geçiyor hemen :) bunlar cidden doğrumu özellikle de cuma namazının farz olmayışı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: HUKUKCUK

zazalar hakkında bir sorum olacak hocam yine arkadaşımdan örnek vererek sormak istiyorum bizim ki kurban kesmiyor cuma namazına gelmiyor ve şimdi de cemaatle namaz kıldığımızda selam verdiğimizde herkesten sonra selam veriyor açıkçası biraz hevesli bu zaza şafilik olaylarına falan kaptırdı kendini araştırıp uygulamaya geçiyor hemen :) bunlar cidden doğrumu özellikle de cuma namazının farz olmayışı ?

Valla bu anlattigin daha cok Dersim de yasayan Alevilerde oluyor.Zazanin ayri,Kürdün ayri,Türkün ayri Müslümanligi yok bunun haricinde 4 Hak mezhepte Cuma farz degil,kurban kesilmez diye vir olay da yok.Senin arkadas Zazaligi one surerek icat cikariyor basimiza :) Ayrica oyle bi sefer Kurban kesilir felan da onlarin kendi adeti ise bilmiyorum.Ne İslamiyette ne de bizim bolgede oyle bir olay yok.Bu bir sefer Kurban kesme olayini ne icin yapiyorlarmis bilginiz var mi?

Ona dersim falan dersem aboo :D İran taraflarından geldiklerini söylüyor kurban konusunuda detaylıca öğrenince bilgilendiririm hocam ne kadar gerçekçi olur bilemem ama malum uçuyor bizimkisi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: naberabi

vikingler ırktır korsandır.

Vikingler ırk değildir. Korsan tüccar bir topluluktur. İngiltere, Fransa, Doğu Avrupa'yı yağmalamış, bu yağmaladıkları ürünleri Hazar ülkesinde pazarlamışlardır. Ardından Hazarlar'ın dağılmasının ardından da bugünkü Ukrayna topraklarını ele geçirmişlerdir.

Slav ırkı, Altay ırkı, Sami ırkı gibi ırklar vardır. Ancak Viking diye ayrı bir ırk yoktur.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.