Şimdi Ara

Zamanlama rolesi değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.430
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hayırlı akşamlar değerli donanımhaber forum üyeleri.
    Dün satın aldığım ultrasonic temizleyici ile ilgili bir sorunum var.
    Ürün Çin mali zaman ayarı mevcut değil. Yalnız açma kapama butonu var ve çalıştırdığımda 3 dk sonra otomatik olarak kapanıyor.
    Ben bu ürünün 20 - 30 dk çalışıp kapanmasını istiyorum elektronik devresinin resmini atıyorum bu devre üzerindeki hangi parçayı ne ile değiştirmeliyim? Konu hakkında elektronik bilgisi olan dostlarımın yardımına ihtiyacım var.
    Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sportal -- 22 Haziran 2017; 22:23:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 1. resimdeki entegrenin ismini bilsek belki bir şeyler çıkabilir.İlk bakışta c4 kondansatörü büyütülecek gibi duruyor.
    İki devre birbirinden ayrımı?Yada nasıl bağlılar?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birinci resimdeki devre on off butonu konsol yani.

Diğer resimdeki ile geçmeli kablo bağlantısı var.

İlk resimdeki entegrenin üzerinde hiçbir yazı Yok hocam

Zamanı belirleyen bu entegremi? Role ile birşey yapamazmiyiz.

• Röle kendi başına zamanlama yapamaz, mutlaka bir entegreyle veya flip flop tarzı bir transistör yardımıyla tetiklenir, süreyi belirleyen direnç ve kondansatör değerleridir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki bu transistör yazıları olmadıgından herhangi birşey yapılamazmı şimdi bunun suresini uzatabilmek icin? Kondansatör Ve dirençleri değiştirsek ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sportal -- 23 Haziran 2017; 16:36:27 >
  • c4 kondansatörü!!! zamanlamayı mercimek kondansatörle mi yapmışlar??? O koca koca kondansatörleri de çorbalık koymuşlar o zaman..

Entegrenin değerleri bilinse de o tip bir müdahale zor. Siz harici bir zamanlayıcı yapıp röleye entegre edebilirsiniz. Yani cihazınız 3 dk sonra röle enerjisini kesiyorsa sizin timer röleyi enerjili tutmaya devam eder ve cihaz da çalışmaya devam eder.

İşiniz hassas değilse, röleyi kısadevre yapın zamanlayıcılı prizle cihazı kontrol edin. Tabi cihazın açık kalma ihtimaline karşı kontrol etmeniz gerekecektir.

Eğer harici timerla kontrol ederseniz, yarım saatlik timer yapmanız lazım. Direk kondansatör devresi ile yarım saat çok zor. Ama 4040 entegresinin frekans bölücü özelliği ile ve ya 4017 entegresinin basamak atlama özelliği ile kontrol edebilirsiniz. Mesela her 3 dakikada bir çıkış veren bir flip flop yaparsınız, 4017yi bu flip flopla tetiklersiniz. 4017 her 3 dakikada basamak atlar. Siz 10.basamaktan çıkışınızı alırsanız 30 dakika sonra çıkış almış olursunuz.
    4040 ın frekansı 8e böldüğü yerden çıkış alırsanız, flip flopunuz 3dakika45saniyede bir tetikleme yapar ve 8e bölündüğünde 30 dakika yapar.
    4017 de basamak bağlantısını değiştirerek, 4040da da bölücü bağlantısını değiştirerek oransal olarak timer zamanlamasını değiştirebilirsiniz.

Kısaca harici timerla röleye müdahale ya da röle kısadevre ve zamanlayıcılı prizle kontrol.

• karafetva K kullanıcısına yanıt
    Çok biliyormuş gibi konuşuyorsunda senin o mercimek dediğin kondansatör smd tiptir ve eminim ki diğer o büyük kondansatörlerle yakın kapasitededir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • smd olmayan bir pcb de smd kondansatör hayal etmene ne sebep oldu acaba? Hem de mercimek olduğu görünmesine rağmen?
  • @symbolcu@karafetva

Mekanikçi olduğum için elektronik bilgim çok az. Bahsettiğiniz işi yapmam zamanımı alır o yüzden İşi bir elektronik tamircisine yaptırmaya karar verdim. Her ikinizede teşekkür ederim.

Selametle.
  • tamirci de meseleyi çözemeyince bu konuyu gösterin. Hala çözemezse konuya mesaj atsın...

Şu konudan bilgi alıp da yapamamanız mevzu bile olmaz...
    Hiç uğraşmadan direk bağlantı yapıp zamanlayıcılı priz ile de sürmeyi anlattık, timer ile sürmeyi de.
  • karafetva K kullanıcısına yanıt
    Hocam timer priz alıp röleyide çıkarıp kısa devre yaparak istediğim süre çalıştırabilirim bunu anladım ama o kadar dandik bir ürün yapmışlarki kartın üzerindeki kondansator direnç vs hangisine dokunsam arka lehim kısmı kopuyor 2 tane kablo attım diğer parçaları zor tutturdum elimde kalacak diye tekrar sökmek içimden gelmiyor mesele bu :)
  • Suçu karta atmayın. Röle uçlarını bir düğmeye bağlayarak istediğinizde sürekli çalıştırabilirsiniz. Bu şekilde zamanlayıcılı priz de işi bitirir. Ama hiç durmadan çalışmasının sakıncaları neler bi bakmak lazım...

Bu arada iki tane pcb varmış Kusura bakmasın değerli forumdaşım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.