Şimdi Ara

ZAMAN MAKİNESİ YAPILABİLİR Mİ? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
357
Cevap
3
Favori
44.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaslar merhaba zamanın izafiyet teoremi hakkında bildiklerimi size anlatmaya calişmistim fakat yine biraz dilim yandı MuratOzsay arkadasımızın "hatalarımı" duzeltme konusundaki uslubunu begenmedim tartısma seklinde olmasını tercih ederdim..ben yukarıda ısık hızını gecme tartısmasını gordugum için yazmıstım bunları evet dogrudur einsteinin teoremine gore ısık hızını hiç bir varlık gecemez....Merak edenler için anlatim dah oncede soyledigim gibi trende giden bir insan yukarıda ki bir aynaya gore bir ısık demeti gonderdigini farzedin vede ısıgın hızının her referans sistemine gore aynı kaldıgını varsayarak durumu bir kagıda cizip inceleyin.dısarıdaki insan nasil bir ısık demeti gorur icerideki nasil vede gittikleri yok aynımıdır.... İşte buradan ortaya cıkan sonuc lorentz donusumleri diye tabir edilen klasik newton mekaniginin modern fizige uyarlanmasını anlatan formulleridir... zamanın lorentz donusumu ise [vagonun içinde gecen zaman]*1/[(kok içinde) 1-(v**2/c**2)]= dısarıda gecen zamandır (matematiksel ifadeler için ozur dilerim fakat bu sekilde anlatmak zorundayım)...(v**2=v kare) şimdi einsteinin teoremine gore ısık hızına kadar hiç bir cizim hızlanamaz ın sebebi buradaki kok içindeki ifadenin 0 a esit olması vede dolayısı ile tanımsız olmasıdır...peki v>c (c ısık hızı) durumunda ne oluyor buna hiç dikkat etmeden nasil duzeltme yapılabildigine hayret ettim... [Hareketli referans sistemine gore zaman (-) cıkar] dedigim gibi daha cok tartısma seklinde ilerlemesini tercih ederdim uslup yuzunden oldukca uzulduım..Herkese kolay gelsin

• hız : bir noktadan bir noktaya ulaşmak için harcana zamandır...
    ışıgın kaynagını kesersen hiçbir sey var olamaz zaman bile zamanı ışıkla sınırlaayamayız.ışık
    zamanı fiziksel olarak gösterir ama zaman o degildir. zaman a atomu sabit almalıy bir atomum elektronunun
    cekirdek etrafindaki hareketi
    zaman bence tanrının ta kendisi.
  • zamandan önce zamanı nasıl hissettigimizi tartışalım.
    kör olsaydık nasıl algılayabilirdik.dokunarakmı.duyarak yada
    koklayarakmı dahada da ilerisi tadarakmı.
    bence matrix teorisi doğruluyor...
    zamanı nasıl acıklarsın deneylerle degil deneyeler duyu organlarının
    algıladıklarımıdır.güneşin batışını
    görmesek
    ısı farkını ayırt etmesek
    koku ve sesi zaten algılayamayız.
    manyyetik alan farklılıklarınıda.
    atom hareketlerinide
    nasıl algılarız zamanı...
    rüyanda güneşin batışını gördügünde zaman olurmu..
    birde karadelik konusu hakkında yorumum:
    dünyada bir zamanlar karadelikti ve yeterince beslendigi
    için sonunda bu sekli aldi
    bence gezegen lerin tam ortasında gercek atomlar saklı
    ve o atomların man.alanı diger atomları cekiyor
    ve ışık hala çekiliyor. gezegenleri merkez atomu ne bulursan
    karadeligi bulursun.ışık birden fazla karadelik arasında cekiliyor
    evde deneyin eger yapabilirseniz...ışık oluşumu karadeliğe
    cekilen atomların hızı.bu ışık fotonları astronot olsaydınız
    anlardınız. uzayda iken vücüdunuzu delip gecer ama cok küçük oldugundan
    anlaşılamaz
    gezegenler doymuş birer karadeliktir.
    n ve s kutuplu mıknatısları karşı karşıya koyun tam ortasına
    demir parcası tabi yercekimi faktörü var
    ikisi arasında nerede olur demir? bunu uzayda yaparsan?
    hiçbir cekim kuvveti olmamalı oda imkansız..
    G=0 n=10 maxwell s=10 maxwell L Fe N=10mm L Fe S=10mm
    t=0// zaman çekim kuvvetleri eşitlenince
    evreka... bence..

• arkadaşlar uçakta bir zaman makinesi değil mi?
    bundan 700 sene önce atlarla, develerle bir ülkeden digerine gitmek bazen 1 sene bazen aylar sürebiliyordu. şimdi ise onların 3 ayda gittikleri yere biz ucakla 3 saat yada daha az bır zamanda varabiliyoruz.
    bisikletle gittigimizde zaman bizden çalabiliyor. arabayla gittiğimizde ise biz zamdan çalabiliyoruz.

zaman dıye bısey yok zaten.
    zamanı zaman yapan bız ınsanlarız. geriye dönüşümün tamiratı imkanı yok.
    bızler eskıyoruz sadece, her attıgımız adımda gerıye donup bakamıyoruz
    sadece geçmısten kalıntılar sılınmeyen bazı ızler aklımızda kalıyor anımsıyoruz.
    geçmıste kalan bırcok seyı hatırlamıyoruz bıle.
    ZAMAN MAKİNASI DEĞİL DE BUNA HIZLI MAKİNALAR DİYEBİLİRİZ. (mutvak aletleri olmak üzere bu hızlı makineler bize kolaylık sağlayıp hızımıza hız katabiliyor)

12 ay degıl de 24 ay olsaydı 24 ayda 1 sene olsaydı ben yıne 24 yasında mı olacaktım.
    belkı mılyonlarca yıl buradaydım ben kım bılebılır kı?
    ruhum yasıyodu belkıde mılyon yıldır.
    sımdı ıse bır ruyadayım belkı.
    ruyamda çilek yıyodum gecenlerde, tadı hala aklımda o ruyamda yedıgım çılegın.
    ruyamda tırafık kazası gecırıyorum kafamı çarpıyorum cama, kafam ınanılmaz acıyo ruyamda, sonra uyanıyorum oh be ruyaymıs dıyorum.
    sımdıde ruyada degılmıyız sızce. öldugumuzde ruyamız bıtmıs oluyor.(uykuya devam belki de başka rüyalara dalıp gideceğiz kim bilebilir ki! ama en sonunda uyanacağımız kesin!!!!! bitecek rüyalarımızda elbet. bu böyle sürüp gitmeyecek. cennet cehennem belki de orada başlayacak....yönlendirebildiğimiz rüyalarımız bizleri cennete ya da cehenneme sürükleyip gidiyor bence.)

_kelebegin ömrü 1 gün, kaplumbağalar ise çok daha uzun yıllar yaşıyorlar_

ÇİFÇİNİN 8 OĞULU
    HINDISTANDA YASAYAN BIR ÇİFÇİ VARMIŞ
    ÇİFCİ UYURKEN RÜYASINDA YEDİ OĞULU OLDUĞUNU, SONRA YEDİ OĞULUNUN YEDİSİNİ DE
    YILANLARIN ISIRIP ÖLDÜRĞÜNÜ GÖRMÜŞ.
    ÇİFCİ KANTER İÇİNDE KARISININ SESİNE UYANMIŞ
    BEY BEY OĞULUMUZU YILAN SOKTU OĞULUMUZ ÖLDÜ BEY DİYE AĞLAYIP SIZLANIYORMUŞ
    ŞİFCİ YABANCI GİBİ BASINSAGOSUN HANIM ÜZÜLME DEMİŞ
    KADIN SİNİRLENİP SEN NASIL BABASIN, SEN NASIL İNSANSIN OĞLUMUZ ÖLDÜ DİYORUM SENİN UMURUNDA BİLE DEĞİL DİYE ADAMA KIZMAYA BAŞLAMIŞ,
    ADAM KADINA ŞÖYLE Bİ YANIT VERMIŞ
    BEN BİRAZ ÖNCE GÖRDÜĞÜM RÜYAMDA Kİ 7 OĞUL EVLADIMAMI AĞLAYAYIM
    YOKSA ŞİMDİ Kİ GÖRDÜGÜM RÜYAMDA Kİ 1 OĞLUMA MI AĞLAYAYIM DEMİŞ.

İKİ KAPILI BİR HANDA GİDİYORUZ GÜNDÜZ GECE
    ZAMAN BUNDAN İBARET!

SİZDEN MİLYONLARCA YIL ÖNCESİNİ DÜŞÜNÜN,
    SONRA SİZDEN MİLYONLARCA YIL SONRASINI DÜŞÜNÜN,
    BU ZAMAN KAVRAMINDA SİZİN YAŞAYABİLECEGİNİZ ZAMAN ZARFINI DÜŞÜNÜN.
    BU ZAMANIN İÇİNDE BİZİM YAŞAMIMIZ BİR NOKTADAN BİLE KÜÇÜK Kİ KÜÇÜK
    BİZ BU İNCE ÇİZGİDE BİR NOKTA BİLE OLAMASKEN, ŞUAN BİZ VAR MIYIZ YOKSA RÜYADA MIYIZ.
    RÜYALARIMIZDA YÜYAMIZDA GÖRDÜĞÜMÜZ RÜYALAR MI?

BİZ KİMİZ?
    BU ANNE BABALAR BİZİM ANNE BABALARIMIZ MI?
    BU YAŞAM BİZİM YAŞAMIMIZ MI?
    YOKSA HER BIRIMIZ YARADANIMIZIN HALİSİNASYONLARI MIYIZ??????

• zamanda yolculuk teorik anlamda mumkundur ve bu gayet acıktır. yalnız zamanda gecmise gitmenin asla olabilecegini düsünmüyorum. gelecege gitmek konusu ise aynen 'planet of apes' de oldugu gibi. cunku zaman kavramı sadece bizim yasadıgımız dunyada mevcut. uzayda zaman diye bir sey yok. ornegin uzayda yapılan bir yolculugu dusunun. zamanı nasıl olceceksiniz? bunu sadece kolunuzdaki saatlere bakarak yapabilirsiniz eger saatiniz yoksa orada zamanda yoktur. ve bu zaman kavramı heryerde aynı degildir. bilimadamları bizim evrenimiz dısında evrenler olabilecegi yorumlarını yapmaya basladılar. elbette baska boyutlarda olan bu evrenlerde zamanda biziminden cok daha degisik bir bicimde akacaktır. daha basit olarak ısık hızında dunyanın cevresinde bir uzay aracıyla hareket ettigimizde biz 1 yıl yaslanırken dunyadaki arkadaslarımız 20 yıl yaslanacaktır. bu sekilde gelecege zaman yolculugu yapmak her ne kadar teorik anlamda var olsada henüz mümkün degildir. bunların dısında bana sadece bir efsane olarak gelsede bircok yerde UFO olarak tanımlanan aracların aslında baska gezegenlerden bizi ziyarete gelen yaratıklar degilde gelecekten gelen araclar oldugu soyleniyor. bu ne kadar dogrudur bilemeyecegim ama bildigim tek bir sey var o da bu zamanda yolculuk konusunun evrenin sınırları gibi daha uzun yıllar bilinmezligini koruyacagıdır.

• arkadaslar bunu amanad yolculuk olarak alıgılarmısınız bilmiyorum ama bu teorem gizemli bir teorem degil sonucları bu gun dunyamızda gozlenebiliyor daha detaylı bilgi isterseniz CERN in sitesine bakabilirsiniz...Vede bu gunku butun fizik yasalarını destekliyor..Buyuk cizimlere uygulanıgında su andaki klasik fizik yasalarına cok yakın sonuclar eklde ediliyor...O yuzden uzgunum ama daha iyisini bulmadan vede felsefe yapmadan once bunu kabul etmek zorundasınız bir yere varmak istiyorsanız...
  • cbaykam arkadasim butur konularda insan felsefe yapmadan dusunemiyor.
    butur sorular insanligin varolusundan buyana suregelen insan beynini sorgulayan kavramlardir.
    cern i bizde biliyoruz elbet. fakat cern deki buluslar bizim kendimize bu sorulari sormamizi engelleyemiyor.
    cerni ortaya koyarsak zaman makinasinin sorusu bile sacma.
    dunya ve ay donuyor mevsimler ve gece gunduz olusuyor.
    eskime var, donusum var, elektirik var zaman yok arkadaslar.
    bu da zaman makinasi tezini curutuyor. geriye tek soz kaliyor HIZLI MAKINALAR.

• hayır ben felsefe yapmayın demedim yanlıs anladınız sadece olayları acıklayabilmek için daha iyi bir fikir ortaya atamıyorsanız su anda olan fikirden yola cıkarak dusunurseniz daha saglıklı bir noktaya varabilirsiniz. demek istemiştim yanlıs anlasıldıysa ozur dilerim...
  • Arkadaşlar bu konu kısır döngüden ibaret.Zaman sanki bir yol veya uzaklık veya bir birim midir de yolculuk yapalım?Zaman denince bizim kastımız şu:Biz birer organizma olarak belirli eylemlerde bulunuyoruz ve bunu belirli biz alanda anlatmak için zaman kavramını kullanıyoruz.Zamanda yolculuk diye birşeyin mümkün olacağını zannetmiyorum.Işık hızına da çıksak,jetle de gitsek yine aynı gezegende yien aynı insanlarla yine aynı tarihte yaşıyor olacağız.

Ayrıca Jet deneyine inanmıyorum.Böyle birşeyin fiziksel olarak olması imkânsız.
  • zaman da yolculuk mu?
    güldürmeyin beni........
  • işte benim bahsettigim felsefe yapma sekli butdu.Arkadaslar ispatlanmıs vede gozlenebilen verileri yorumlamak yerine yalanlıyorsunuz sadece vede gerekceniz "sanmıyorum"... Bence biraz daha fazla okumanız gerekiyor cunku ortada gercek deney verileri var...Ve bu veriler kullanılarak cevremizdeki bazı olaylar anlamlandırılıyor.Lutfen sunuda dusunun eger sadece sagduyumuza uygun olan klasik fizik yasaları gecerli olsaydı bogaz koprusunden suya atladıgımızda ne olurdu...????
  • yapılabilir ve yapılacak da göreceksiniz...
  • quote:

Orjinalden alıntı: diablo666

ışık hızı bir araçla aşıılabilirse olabilir

fizikle pek alakam yok benim ama mekanik dersi aldığım hocama böyle bişey sormuştum.. ışık hızını aşmak mükmün mü diye.. o da bana ışık hızından daha yüksek hızında birşeyler olabilir. ancak bunlar ışık hızının altındaki şeylerin hızlanmasıyla olmaz. aynı şekilde bu şeyler de hızalarını ışık hızından daha az olacak şekilde azaltamazlar demişti.. yani anlıycaanız ışık hızını bi sınır olarak gösterdi bunun üstünde ve altında olabilirsin ama bi taraftan diğerine geçemezsin demişti..

ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum...dediğim gibi fizikle alakam yok pek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _ShineOn_ -- 18 Mayıs 2005, 2:02:50 >

• teorikte mümkün pratikte değil.
  • her şey yapılır ama zaman makinesi yapılamaz imkansız anca filmlerde olur
  • imkansız.

geçmişe gitmek için harcadığın zamanda bile gelecege gidiyorsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: grammesin

imkansız.

geçmişe gitmek için harcadığın zamanda bile gelecege gidiyorsun.

cok guzel bır soylem
    cok dogru hayallerımızde bıle gelecege gıdıyoruz
    o hayalı kuraraken kı kaybettıgımız zamanda.

sen boyle mı demek ıstedın bılmıyorum ama ben boyle hıssettım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hexen

her şey yapılır ama zaman makinesi yapılamaz imkansız anca filmlerde olur

ayrıca cern de zaman makınası dıye adlandırdıgınız o kavram yapıldı bıle
    ama kesınlıkle gecmıse gıtmıyor.
    ıkı zıt zerrecıklerının hızla donmesıyle ınsanı hızla gıtmek ıstedıgı yere cok kısa zamanda ulastırıyor.
  • bugün için yapılması kesinlikle imkansız olan birşey.
  • bence zaman makinesi yapılamaz yapılsa da dünya için çok kötü olur düşünsenize herkez kötü olan şeleri öğrenip düzeltecek inşallah yapılmaz

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.