Şimdi Ara

ZAMAN MAKİNESİ YAPILABİLİR Mİ? (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
358
Cevap
3
Favori
44.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: kerimcem

alaka yok bahsettiğin şey evren zaman ayrı bir kavram nasıl oluştuğuna dair en ufak somut bilgi yok halen...

Alıntıları Göster
    Sen galiba metafiziğin zaman kavramından bahsediyorsun.

Aristonun metafiziği M.S 3. yüzyıl 4. yüzyılda kaldı .

21. yüzyıldayız. Temşit pilavı gibi açılan konuları tartışmaktan sıkıldım .

Pozitif bilim metafiziği kökten reddeder.

Sana utopik vede metafizik dünyanda iyi yolculuklar .

• herkes tutturmuş ışık hızına ulaşırsan zaman durur,, ışık hızında ömrünün sonuna kadar yolculuk mu yapacaksın nereye yapacaksın veya ışık hızıyla tuvaletini işlerini günlük yapman gerekenleri yapıp sonra oturup telefonla oynarsan yine zaman durmaz devam eder

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • belki bir nesne isinlanabilir ama bir canlının isinlanmasi zor çünki canlı beden zarar görür

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yapılabilir olsaydı, şuan etrafta gelecekten gelmiş olan birşeyler olmalıydı, dolayısıyla yapılamaz..
  • Geçmişe değilde geleceğe yapılabilir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pcqlock

Kutle cekimiyle alakali.mesele galiba iste bu nasil aciklaniyor biraz anlatsaniz. Ortamin ilmi seviyesi artsa.

Ben bahsettiginiz seyin kismen dunayda yasandigini biliyorum. Hormonal dengenizin degismesi dusunce ve duyusal alginizi artirip zamani yavaslattigi anlar yasamissinizdir. Evet zaman algidir. Konumuz ama yavaslatma degil. Yinede zamani anlamamiza yaraya bilir

Alıntıları Göster
    Hocam en basit ve net bir örnek vereyim. Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızların görüntüsü bizlere milyon yıl belkide milyar yıl sonra ulaşıyor. Sonuçta ışık hızınında bir sınırı var. O yıldızların bize uzaklığını az buçuk tahmin edebilmişsinizdir sanırım. Yani şöyle düşünün, teorik olarak ne kadar ışık hızı yol katederseniz o kadar zamanı yavaşlatırsınız.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• pcqlock P kullanıcısına yanıt
    Ortalarına hiç hakim değilim veya fikrim yok.
    Hocam okuduğum fizik bölümü doğal olarak kuantum mekaniği, kuantum fiziği ve modern fizik üzerine dayalı. Dediğim profesör, modern fizik üzerine makaleler yazıyor ve kendi yetiştirdiği öğretim görevlilerinin söylediklerine göre Türkiye'de adı bilinen bir profesör. O sebeple, sanırım kuantum fiziğini de hesabına katmıştır diye düşünüyorum. Ama emin değilim :P

• quote:

Orijinalden alıntı: 207m

Hocam en basit ve net bir örnek vereyim. Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızların görüntüsü bizlere milyon yıl belkide milyar yıl sonra ulaşıyor. Sonuçta ışık hızınında bir sınırı var. O yıldızların bize uzaklığını az buçuk tahmin edebilmişsinizdir sanırım. Yani şöyle düşünün, teorik olarak ne kadar ışık hızı yol katederseniz o kadar zamanı yavaşlatırsınız.

Alıntıları Göster
    Simdi ben son isigini yayan bir yildizin son ışık fotonuna bindim. Bu sirada dunyada birkisi dogdu. 100 yil yol geldim. Ve dunyaya ulastigimda inmiş olayim. Bu isik fotonu 100 yil once dogan goze girdi algilandi. Buradaki yuz yıl, işık içinde benim içinde dunyadaki yeni dogmus göz icinde ayni degilmidir. Burada bizi yaniltan bence dünyadaki gözün yuz yil sonra benim yıldızımin sönüsünü izlemiş olması.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcqlock

Simdi ben son isigini yayan bir yildizin son ışık fotonuna bindim. Bu sirada dunyada birkisi dogdu. 100 yil yol geldim. Ve dunyaya ulastigimda inmiş olayim. Bu isik fotonu 100 yil once dogan goze girdi algilandi. Buradaki yuz yıl, işık içinde benim içinde dunyadaki yeni dogmus göz icinde ayni degilmidir. Burada bizi yaniltan bence dünyadaki gözün yuz yil sonra benim yıldızımin sönüsünü izlemiş olması.

Alıntıları Göster
    Hocam işte asıl meselede bu zaten. Zaten burada çözülmesi gereken şey, yeni doğan birisinin, yıldızın ışığı ona 100 sene sonra ulaşmadan, onun yıldızın ışığına olması gereken süreden daha önce nasıl ulaşabileceği. Yani yıldızın ışığını 100 yaşında değilde atıyorum 50 yaşında alacaktır ve böylelikle kendisi için zamanı yavaşlatacaktır. Altını çiziyorum, sadece kendisi için...Çünkü bunu yaparken, farklı bir boyutta veya farklı bir ortamda olacaktır, geride bıraktığı dünyada bildiğimiz zaman kavramı işlemeye devam edecektir. Tekrar dünyaya döndüğünde herkes yaşlanmışken, o yaşlanmayacaktır, çünkü kendisi için zamanı yavaşlatmıştır. Yani ilk mesajımda belirttiğim olay meydana gelecektir.

• 207m kullanıcısına yanıt
    Geleceğe gitmenin yolu yoktur. Ünlü ikizler paradoks undaki yaşlanma olayı ışık hızına çıkılan sürede geçerlidir.

Yani ışık hızına veya yakın bir hıza ulaşıldığında hız sabitlendiğin de metabolizmadaki yavaşlama duracaktır.
    Diğer cisimlerde yine yer çekimsiz ortamda ışık hızında iken artık zaman işleyecektir .

Ve diyelim ki kardeşlerden biri diyelim ki 1 ayda ışık hızına çıktı . yaşlanması 10 gün kadar dahi olmayacaktır.

Adı üzerinde Paradox yani çelişki . Deney falan değil düşünsel .

Dünya üzerinde hızla hareket eden bir cisimde atomik saatlerde yavaşlama vardır . Çünkü sürekli yer çekiminin etkisi altındadır.
    Yer çekiminden sonra ikizler paradoxu fos.

einstein amca şaka yapmış yada zamanın yöneticileri böyle istemiş .

• 207m kullanıcısına yanıt
    Bunun olmasi icin ya kendisi ışık fotonuna gidecek yada benim aracim isikdanda hizlanacak yanimda o ışığında goturecegim. Bana kalirsa isik hizinin asilmasiyla bile zaman yine degismez.

Aklima yatan tek sey bazi fotonlarin kuantum ile gitmesi gereken yerdeki baska fotonlari gitmeden etkilemesi. (Yada bunun gibi birseydi) yani dusunce deneyimizdeki son ışık fotonunun şuan biomedigimiz bir yontemle belirecegi yeri onceden kestirme durumu olabilir. Ama buda gelecegi tahmine götürür bizi.
    Bir tek fotonun yerini tahmin ettik diyelim bunlar kuantum alemi olaylari. Ama somut aleme geldigimizde yine klasik fizik isler.

Kendi kendime düşündüm. Benim durum bilgisi yok fikri vara giriyor :)

• pcqlock P kullanıcısına yanıt
    Kuantum foton teori dahi değil varsayımdan ibaret .
    100 ışık yılı uzaklıktaki gezegene gitmek şu an için imkansız.

Elimizdeki fizik kuralları ile tüm bilimsel çalışmalar yapılıyor .
    Klasik fizik kuralları ile yapılmış elektron mikroskobundan daha ilerisi yok.

Klasik fizik tüm dünyayı aydınlatmaya yetiyor.
    Adamlar kuantum bilgisayarı yaptık diyor.Sadece sansasyon.
    A-sında Z-sine tamamen klasik fizik kimya vs ile üretiliyor.

Ayaklarımızı yere basmalıyız. Sonsuz uzak ,Sonsuz zaman bunları düşünmek boşa zaman kaybı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kruegerfred

Geleceğe gitmenin yolu yoktur. Ünlü ikizler paradoks undaki yaşlanma olayı ışık hızına çıkılan sürede geçerlidir.

Yani ışık hızına veya yakın bir hıza ulaşıldığında hız sabitlendiğin de metabolizmadaki yavaşlama duracaktır.
    Diğer cisimlerde yine yer çekimsiz ortamda ışık hızında iken artık zaman işleyecektir .

Ve diyelim ki kardeşlerden biri diyelim ki 1 ayda ışık hızına çıktı . yaşlanması 10 gün kadar dahi olmayacaktır.

Adı üzerinde Paradox yani çelişki . Deney falan değil düşünsel .

Dünya üzerinde hızla hareket eden bir cisimde atomik saatlerde yavaşlama vardır . Çünkü sürekli yer çekiminin etkisi altındadır.
    Yer çekiminden sonra ikizler paradoxu fos.

einstein amca şaka yapmış yada zamanın yöneticileri böyle istemiş .
    Zaten benim anlattıklarım teoride kalıyor. Uygulanması imkansız olan bir şey yani.

• Ugur Bezcioğlu U kullanıcısına yanıt
    3 yıldır konuşulmamış konuyu tekrar açmamalıymışım. Temmuz 2016 bu yana konuşulmuyormuş. O yıllarla şimdi arasındaki farkı görmek iyi oldu ama görmesem daha iyiymiş. Herkes yabani ve bilgili(!) olmuş.
  • Bana göre Zaman mahluktur, onunla kanka olabilirseniz zamanda belli 1 şekilde (zamanda mekan değiştirme gibi) hareket edebilirsiniz ancak zaman makinası yapılması imkansız 1 şey, ışık hızına erişilebilirse en iyi ihtimalle uğraşılıp 1 makine yapılabilirse zamanda mekan değiştirme olayı gerçekleşebilir ama öyle zamanda ileri gittim geri gittim fln bunlar 1 makine ile mümkün değil, ışık hızını aşsan bile mümkün olmaz, tek 1 şey vardır o'da zamana hükmedebilmek ve bunn için 1 hıza veya makinaya fln ihtiyaç yok.

Bilimsel 1 bakış açısıyla bakınca da, zamanda ileri gitmek için İleride ki zamanın orda olması ve duruyor olması lazım, keza geride ki zamanında orda duruyor olması lazım, haliyle her 2 durum da saçma görünüyor.
  • Algilayan ayni ama algilanan farklilasiyor..
    Arkafasin bahsettigi deney muglak fakat yontem kabul gormustur.
    Deney uvakla degil yuksek kutleli cisimlerin yorungesinde uzun sure harekt edecek uydu sondayla yapilmali.ustelik benzer ve degisik sartlarda defalarca tekrarlanmali.
    Ha sonuc degisir mi muhtemelen hayir.
    Kutlenin zaman ustu deki etkisi %99 kanitlanmistir.ve unuaki bilimde%100 yoktur..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sething -- 4 Aralık 2019; 20:20:29 >
  • İnternetle katsi tara resim atilir ama vidyo atilamaz iddiasi kadar gercekcidir..

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.