Şimdi Ara

Z97 Chipset Anakartlarda Samsung NVMe SSD 960 EVO M.2 Performansı, PCIe Karşılaştırmaları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
157
Cevap
8
Favori
16.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    NVMe SSD : Samsung 960 EVO
    Adaptör : Asus Hyper M.2 X4 MINI 32Gbit/s ( PCIe 3.0 x16 slotuna takabilmek için )

(Not:
    1.NVMe SSD anakartınızın BIOS ortamında görünmüyorsa BIOS versiyonunuzu güncellemeniz gerekmektedir. Z97 anakartlara NVMe desteği sonradan BIOS güncellemesi ile geldi.

2.Asus Maximus VII HERO anakartında M.2 slotunu aktifleştirme işlemini BIOS'a girip Advanced=>Onboard Devices Configuration menüsünde PCI Express X4_3 slot (Black) Bandwith yazan ayarı "M.2 Mode" ayarlayıp kaydetmeniz gerekmektedir yoksa anakartınız M.2 slotuna takılan SSD'yi görmeyecektir.)

Z97 chipset anakartlarda NVMe performansı PCIe 2 .0 kısıtlamaları sebebiyle M.2 portuna bağlanınca maximum 1000mb/s hıza ulaşabilmektedir . M.2’den PCIe 3.0 x4 adapter ile anakart üzerindeki PCIe 2.0 X4 slotuna takıncada hız bu sefer 2000mb/s olacaktır ve PCIe 3.0 x16 slotları hariç diğer tüm slotların tamamı kullanılamayacaktır yani örneğin harici bir ses kartınız varsa veri yolunun tamamı PCIe 2.0 X4’e takılan NVMe SSD tarafından kullanıldığından devre dışı kalıyor, bu durum anakart kitapçıklarında da açıkca belirtilmektedir. Bu yüzden Z97 chipsetli anakartlarda Samsung 960 EVO gibi 3200mb/s hızlara sahip NVMe SSD’lerin potansiyel gücünden en iyi şekilde yararlanabilmek için PCIe 3.0 x16 slotlarını kullanmak gerekecektir.

PCIe 3.0 x16 slotuna NVMe SSD takılınca PCIe 3.0 X4 modunda çalışacaktır. Ekran kartımızda PCIe 3.0 x8 modunda çalışmak zorunda kalacaktır. Burada soru şu: Z97 chipsetli anakartımızın PCIe 3.0 X16 slotlarının birinde GTX TITAN X gibi güçlü bir ekran kartı var diğerinde ise Samsung 960 EVO gibi güçlü bir NVMe SSD var bunların potansiyelinden ne kadar verim alabiliriz ?

Burada bir fikir vermesi açısından daha önce başka bir konuda paylaştığım faydası olacağını düşündüğüm bir kısa yazımıda ekliyorum:

[1070 veya daha üst düzey ekran kartlarıyla SLI yapmak niyetindeyseniz kartlardan %100 performans alabilmek adına PCIe x16 veriyolunun her iki karta x8 olarak bölünmemesi için X99 (WS-WorkStation) gibi anakartlar ve yine bunlara uyumlu iki kartı besleyebilecek, destekleyebilecek maksimum PCI Express hattı sayısı örneğin 40 olan i7 6900k gibi işlemcilerden alınması öneriliyor. Diğer anakartlarlada SLI elbetteki yapılır PCIex16'yı x8/x8 olarak bölüyor örneğin işlemci olarak i7 7700k'da kullansanız maksimum PCI Express hattı sayısı 16 ile sınırlı kalıyor bu da ilk belirttiğim donanıma göre daha az performans demek. Kazın ayağı her ne kadar böyle görünsede ikinci kartta asıl performans düşüklüğünün yaşanma sebebi anakart üzerindeki SLI yada Crossfire yongalarıdır anladığımsa her iki kart kendine verilen görevleri yaparken tüm güçlerini birleştiremiyor yani kısıtlama, bu yongalarda oluşuyor; techpowerup sitesinde fikir versin diye ilginç ve güzel, detaylı bir PCIe performans (PCI-Express Ölçeklendirme) testi buldum sizde incelerseniz eğer buyrun linki: https://www.techpowerup.com/reviews/NVIDIA/GTX_980_PCI-Express_Scaling/

PCIe 2.0 x16 = 8,000 MB/s = 64,000,000,000 bit
    PCIe 3.0 x16 = 16,000 MB/s = 128,000,000,000 bit

GTX TitanX(Maxwell) Memory Clock = 7,000 Mb/s = 7,000,000,000 bit
    GTX 1070 Memory Clock = 8,000 Mb/s = 8,000,000,000 bit
    GTX 1080 Memory Clock = 10,000 Mb/s = 10,000,000,000 bit

PCIe 3.0 X8 performansta en fazla %1'lik bir kayıp yaşanıyor hatta yukardaki sitede testlere dikkat ederseniz kimi oyunların PCIe 3.0 X8'de aldığı fps değerleri PCIe X16'dan fazla çıkmış...) testi yapanda şaşırmış zati... Bende ekran kartımı x8 ve x16'da hem 1080p hemde 2560*1440p olarak çalıştırıp performans kaybı ne ölçüde olur diye bir parça araştırdım tabii farkı anlayamadım hemen hemen aynı fps değerlerini aldım oynadığım oyunlarda dahil. ]

Şimdi gelelim yaptığımız testlerimize:

*Ekran kartımız PCIe 3.0 x16 modunda çalışırken aldığımız benchmark sonuçları ile x8 modunda çalışırken aldığımız sonuçların karşılaştırmasında Samsung 960 EVO sistemde dahil değildir.

Nvidia sürücü 353.62 + Windows 10 14393.693

Z97 Chipset Anakartlarda Samsung NVMe SSD 960 EVO M.2 Performansı, PCIe Karşılaştırmaları
    Not: Dikkat ederseniz PCIe 3.0 x8'deki minimum fps PCIe 3.0 x16'dan daha yüksek çıkmış...)

*Diğer PCIe 3.0 x16 slotumuza Samsung 960 EVO’yu üzerine Windows10’u yükleyerek dahil ediyoruz ve sonra x8 modunda çalışan ekran kartımızdan yukardaki benchmark sonuçlarıyla karşılaştırabilmek için yeni benchmark sonuçları alıyoruz ve tabii Samsung Magician programı yardımı ile de Samsung 960 EVO’dan benchmark alıyoruz... Yalnız format sonrası güncelleştirmelerden sonra Windows 10 14393.953 yükselince Nvidia sürücüsü 353.62’yi yüklemeye izin vermedi mecbur Nvidia sürücüsü 378.78'i yükledim…)

*Ekran kartımızın yeni Heaven Benchmark 1080p ve 2K’da mecburi PCIe 3.0 X8 sonuçları…) :

*Samsung 960 EVO üzerinde Windows10 yüklü AHCI ve Raid modda BIOS açılış zamanları:

Not: Raid modunda bu kadar extra gecikmenin sebebi anakartın sata 3.0 portları üzerinde ayrıca 4xSSD raid0 kurulumu da mevcuttur bu nedenle bilgisayar açılırken BIOS'ta raid konfigürasyonu için CTRL+I komutunun girilebilmesini mümkün kılabilmek adına yaklaşık olarak 3sn kadar bekletmektedir. Satada bağlı SSD'leri çıkarınca BIOS açılış AHCI modda bu sefer 5.4sn olurken, Raid modda CTRL+I komutunu beklemediğinden 7.0sn oluyor.

*Samsung 960 EVO üzerinde Windows10 yüklü Samsung Magician benchmark sonuçları:

Samsung 960 EVO'nun belirttiği 3200mb/s okuma ve 1800mb/sn yazma değerlerini yakalıyorum ve yine kullandığım Asus Hyper M.2 X4 MINI yani M.2 to PCIe 3.0 x4 adaptörün maximum hızının da 32Gbit/s olduğunu hatırlatırım. 330 IOPS değerlerini yakalayamasamda yine de çok güzel bir performansı Z97 chipsetli anakartla almayı başarıyorum.

Aşağıdaki Benchmarklar Samsung 960 EVO'ya Windows İşletim Sistemi yüklendikten hemen sonra diğer tüm programlar ve oyunlarda yüklendikten sonra alınmıştır

Aşağıdaki Benchmark ise Samsung 960 EVO'ya Windows İşletim Sistemi yüklendikten hemen sonra sadece gerekli olan programlar yüklendikten sonra alınmıştır.

Not: Samsung Magician programı ile benchmark alırken bilgisayarınızın USB girişlerinde başka harici HDD ve flash bellek gibi donanımlar varsa mutlaka çıkarın çünkü sonuçlara biraz olumsuz etki yapıyor.

NVMe desteği olmayan Intel 6-8. Chipset Serisi anakartlara BIOS'u değiştirerek gerekli NVMe desteğini vermek mümkün mü? Bu soruya ayrıntılı cevap veren bir yabancı konu buldum ve yapılışını teferruatlı bir şekilde programlarıyla göstermiş ve konusunu da en son 04/19/2018 tarihinde güncellemiş...

Intel 6-8. Chipset Serisi:
    https://ark.intel.com/products/series/98461/Intel-6-Series-Chipsets
    https://ark.intel.com/products/series/98460/Intel-7-Series-Chipsets
    https://ark.intel.com/products/series/98459/Intel-8-Series-Chipsets

Konu linki:

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

Hazırlıklara başlamadan önce okunması tavsiye edilen ayrıntılı bir açıklama:

https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS-95.html#msg35412

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 22 Mayıs 2018; 12:0:13 >

• teşekkürler faydalı paylaşımın için bende bir ara evo 950 liyi x2 slotunda kullanmayı düşünmüştüm ama bütçe nedenyle evo 850 m2 sata kart almak zornda kaldım
  • cengiz4565 C kullanıcısına yanıt
    Faydası olduysa asıl ben teşekkür ederim.

Mevcut Z97 anakartımla Samsung 960 ssd için M.2 desteği çok sınırlıydı bu yüzden yeni sistemlere geçiş yapmayı düşünüyordum çıkacak olan PCIe 4.0 standartları konularına rastladım, araştırıyordum ki mevcut anakartımda ki x16'ları x8'e bölsemde hem ekran kartı hemde Samsung 960 EVO için iyi değerler alabileceğimi farkettim, böylece benim donanımı daha ileriye taşımış oldum.
  • Güzel konu. Bende ne zamandır z97 ile nasıl kullanırım diye düşünür performans düşüşü yaşarım diye hep bir kenara bırakırdım bu hevesimi. Artık NVMe ssd düşünebilirim.
  • berdush42 kullanıcısına yanıt
    Samsung 960 Evo'dan başka üstelik sistemde 4xSSD raid0 1600/1300 mb/s hızında bir sürücüm daha var yani bant genişliği sorunu yok olay PCIe 2.0, 3.0 standartlarında yakında PCIe 4.0 çıkaçakmış yani o sistemlerde İki tane Samsung 960 Pro takıp raid0 ile 7000/4000 mb/s hızlara çıkılır. Bende o zaman 7000/4000 mb/s hızlarda üretilmiş olan modelleri piyasaya çıkarsa bir tane alıp bugün PCIe x8 olarak kullandığım slotumdaki Samsung 960 Evo'yu söker onu takarım artık....)))
  • Öcelikle emeğine gerçekten teşekkür ederiz. Kafamızdaki tüm teknik detayları tüm ayrıntısına kadar izah etmişsin.. Benim dikkatimi çeken en nemli detay 960 evo yüklendikten sonra önceki x8 modunda çalışırken aldıpın testlerden daha yüksek skorlar almışsın. Hem 1080p de hem 1440p de bu durum böyle. Üstelik x16 ile neredeyse fark yok gibi...

Gelelim benim merak ettiklerime. Ben şuan X99 S Gaming 9 ACK anakart ile İ7 5820 k 28 pcıe veriyollu bir işlemci kullanıyorum. Ve Samsung 850 Evo 250x2 Raid 0 kurulumu mevcut. Ve ben de 960 Pro-Evo 950 Pro-evo 512 gb lık M.2 SSD lerden birine geçmeyi düşünüyorum. Aklıma takılan şeyi ancak sen tecrübe etmiş veya fikir sahibisin diye sana sormam tam isabet olacaktır. Şöyle ki Anakartımda tek 1080 Classified (eskiden 980 Ti Classified SLI) kullanıyordum. Sonra Slı dan sıkılıp FPS droplarından bıktığımdan tek karta 3440x1440 çözünürlüğe yeter diyerek 1080 Classified+EKWB blok aldım. Kurulumu henüz bitirmedim sıvı soğutmamın. Neyse sorum şu ki. 28 PCI veriyollu işlemcide tam performans M.2 portu kullanmak istiyorum. Anakartımın M.2 portu mevcut. Ve üzerinde harici bir CAPTURE kart bağlı bu porta... Bunu sökebilir ve 960 EVO 500 GB model SSD yi takabilirim. Sorum NVMe teknoloji anakartımda mevcut değil sanırım. Ya da konuya tam hakim değilim. M.2 SSD destekliyor ama NVMe daha yeni bir teknoloji ve anakartımın desteği var mı bilmiyorum (Anakartımın orjinal sayfası için https://www.msi.com/Motherboard/support/X99S-Gaming-9-ACK.html#down-bios)

Ben X16 ekran kartımı kullanıp ekstra m.2 portuna bu cihazı bağlarsam performans kaybı yaşar mıyım. Sen Z97 de M.2 portu olmadığından PCIe dönüştürücü ile bağlamış ve makaleni öyle yazmışsın. Benim durumum ise farklı... Şuan Samsun 850 EVO 250x2 RAİD 0 kurulumu iptal edip tek M.2 almaya engel veya alırsam performans kaybı olacak bir durumum var mı? Tabi tüm bunların yanında ses kartını da PCIe ile bağlı kullanıyorum. Onu atlamayalım. Eğer şuandan fazla veya hızda bir kayıp oalcak bir 960 evo kurulumu szkonusu ise hiç girişmeyeyim. En azından işlemci değişene kadar. Anakartın uyumluluk listesi diye bir zımbırtısı olması gerek ama neredeyse aynı olan X99"A" Gaming 9 Ack nın sitesinde bu mevcut. Benim kullandığım X99"s" Gaming 9 ACK modelinde bu liste mevcut değil. x99 a da ise kullanılabilecekler listesinde NVMe destekli 960 Evo mevcut. Bu sizce ne anlama gelir? Biraz uzun ve komplike oldu ama durumum bu. Ve benzer teknik detaylar başınızdan geçtiğinden bana ancak siz yardımcı olabilirsiniz... Kaç gündür bu konuyu yurtdışı forumlarında araştırıyordum. Tesadüf sizin konunuza denk geldim. İsabet oldu.

Edit 1: Şimdi okuduğum makalelere göre M2 bir arabirim iken NVMe bir protokol. Ve bu protokolün çalışması için PCIe X4 Gen3 arabirimi olan bir anakarta sahip olmak gerekli imiş(ama yeterli mi hala bilemiyorum). Benim anakartım da tam olarak PCIe X4 Gen3 32Gb/s destekliyormuş. Şuanda soruyu tekrar şyle düzenleyebilirim: Benim bu M.2 portum bu hızı destekliyorsa PCIe den herhangi bir kayıp olmadan Ses kartı(X4) Ekran kartı (X16) ve M.2 portu ile kullanım senaryosunda herhangi bir performans kaybı yaşanır mı? Ben herhangi bir aparata gerek duymaksızın M.2 portuna takarak kullanacağım. Görseldeki porta...

Edit 2: M.2 NVMe ile ilgili teknik makale için:https://www.technopat.net/2015/11/09/ssd-arabirimleri-m-2-u-2-nvme-nedir/

Edit 3: Anakartım ilk çıkışında desteklemezken sonradan gelen Bios güncellemesi ile bu özelliğe kavuşmuş. Üstelik bu birçok MSI anakartta böyle imiş. Kaynak:https://www.technopat.net/2015/02/03/nvm-express-msi-ile-tum-x99z97h97-anakartlarda/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TorukMactoo -- 20 Mart 2017; 0:28:24 >

• Hocam çok güzel bir konu olmuş tebrikler.
  • TorukMactoo kullanıcısına yanıt
    İlk yaptığım anakartı önce en son BIOS versiyonuna güncellemek oldu sonra rufus programı ile hazırladığım bir boot edilebilir usb belleğe Windows10 yükledim. Asus Maximus VII Hero’da M.2 portu bulunmaktadır ama 1000mb/s ‘ye izin vermektedir. PCIe X4 slotuda var fakat Gen2 olduğundan 500x4=2000mb/s’ye kadar izin vermektedir ve bu slot X4 modunda kullanılınca yani NVMe SSD takılınca diğer tüm X1 slotları devre dışı bırakıyor yani PCIe üzerinde takılı olan ses kartım (ZXR) devre dışı kalmış oluyor bu yüzden X16 slotuna M.2 takmalıydım ve bunun için M.2 to PCIe dönüştürücü kullandım. Testler sırasında anakartta 4xSSD raid0 olarak takılıydı ve bu yukardaki değerleri aldım sonra raidi iptal edip SSD'lerin anakarttaki bağlantılarını da söktüm ve yeniden test ettiğimde random değerim okumada 315 iops, yazmada 225 iops oldu ve Magician programındaki Benchmark'ı 20sn'de tamamladı.

Anakartınızda PCIe adına elbetteki benim kadar kısıtlı değilsiniz hatta Random değerleriniz benimkinden daha iyi çıkabilir. X99S GAMING 9 ACK anakartınızın M.2 portuna NVMe SSD taktığınızda 5. ve 6. Sata bağlantılarını kaybediyorsunuz bunun dışında hiçbir kaybınız olmuyor hatta benimki gibi bir M.2 to PCIe dönüştürücü kullanarak PCIe X16 slotuna takarsanız M.2 SSD bu slot üzerinde X4 olarak çalışır aynı şekilde ses kartınızıda X16 slotuna taksanız oda X1 modunda çalışır üstelik 5. Ve 6. Sata bağlantılarınız etkilenmez. Elbetteki ekran kartınızda etkilenmez X16 olarak çalışır çünkü sizde arazi geniş iki tane X16 bölünlenmeden çalışabiliyor…) Dikkat ederseniz Samsung’un 960 Pro olan versiyonları daha hızlıdır 3500mb/s fakat M.2 portu 3200mb/s hızına kadar çıkıyor eğer Pro olan versiyonu alırsanız PCIe X4 Gen3 slotuna yada PCIeX 16 slotuna takmanızda büyük fayda var çünkü 1000x4=4000mb/s’ye kadar izin veriyor. Samsung 960 EVO alırsanız M.2 portuna takarsınız ama 960 Pro versiyonunu alırsanız tavsiyem PCIe slotlarınıza takın ve 3500mb/s hızlarında üstünü görebilirsiniz. Ben Pro olanı alacaktım ama hiçbir yerde bulamadığım için EVO’yu aldım ve testlerde dikkat ederseniz ben PCIe üzerinden kullandığımdan AHCI modda 3280mb/s değerini gördü .

Samsung 960 EVO'ya Windows10 kurduğumda güncelleştirmelerden sonra 14393.953 versiyonuna yükseldi ve memnun olduğum sorunsuz ama eski Nvidia sürücüsü olan 353.62'yi kurmama izin vermedi bende en güncel Nvidia sürücüsünü yani 378.78'i yükledim ve sanırım fark ondan oluştu fakat yinede dikkat ederseniz hem yeni hem eski sürücüde X8 modunda çalışan kart oynanabilirlik adına daha önemli bulduğum minimum fps de daha yüksek değer aldı maximum fps'de 2560x1440p X16 ile X8 karşılaştırmasında 121.5 fps ile aynı oldu yani sürücü ve yazılım desteğinin etkisine bağlıyorum.....)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 20 Mart 2017; 10:46:43 >

• yabgufurkan Y kullanıcısına yanıt
    Sağolun, asıl ben teşekkür ederim.
  • Güzel konu olmuş bende MSI Z97 Gaming 7 anakart kullanıcısıyım 850 Pro 256 modelini kullanıyorum ben gayet memnunum ama sürekli bir yazma peşinde SSD'ye pek bir şey yüklemiyorum Windows güncellenirse oradan yazar 4.2 TB yazmış ama ben bu kadar yazdırdığımı düşünmüyorum ileride yavaşlarsa bu önerdiğiniz adaptörü satın alıp 960 EVO alabilir miyim böyle bir duruma düşer miyim ?
  • Arkadaşlar standart kullanıcılar için M.2 SSD'ler önerilmiyor; yani oyunlarda ve günlük kullanımlarda standart bir SSd'den farkını anlayamazsınız vereceğiniz fiyat farkına değmez deniyor. Bu konudaki düşünceniz nedir?
  • Curimo kullanıcısına yanıt
    SSD'lere bağlanan hem güç hem de SATA kablo bağlantısı var bu kablo karmaşasına rağmen raid0'da aldığım değer 1600/1300 mb/s halbuki M.2 NVMe SSD küçüçük olmasının yanı sıra 3200/1800 mb/s hıza kablo karmaşası olmadan tek başına ulaştırıyor ve random 80bin IOPS'tan 300bin IOPS'lara çıktı şimdi daha agresif çalışan bir bilgisayar var karşımda. SSD'lere bile geçerken amacımız da buydu hatta hatırlayın ilk zamanlar SSD'ler hızlı ama azıcık depolama alanları yüzünden geçmek gereksiz gibi geliyordu bugün ise herkeste var ve zaten artık bir gereklilik oldu. Şimdi de benzer bir durum var yani bu kadar performansa ne gerek var deniyor ama bu parça ile sistemimi daha ileriye taşıdım.

Bu NVMe SSD'ler geleceğin performansı hakkında fikirler veriyor düşünsenize bunlara ilerde dahada destek geldiğinde 7000/4000 mb/s hızlara çıktığınızı. Otomobillerdeki gibi sonuçta 4 tekeri var oda götürüyor buda öyleyse neden Ferrari alalım? Peki, en iyi ekran kartlarını niye alıyoruz halbuki hepimiz extereme veya pro oyuncu değiliz? GTX 1070 veya 1080 sahiplerinin elindekini satıp 1080TI almaya çalışması ile aynı durumda olabilir. Monitörleri hatırlayın fullHD ne demekti ama şimdi neredeyse 2K sıradan oldu.

Gelelim sadede fiyat olayına ve kıyaslamaya : 1600/1300 mb/s hızlara çıkmak için 3 SSD kullanmanız gerekiyor anakartın SATA sınırlamalarından dolayı 4. SSD'nin hıza değilde depolamaya katkısı oluyor. Corsair 120gb'lık 4 SSD toplamda 480gb ve fiyatıda bu gün ~235tl x 4 =~940tl eder ve geçenlerde ben daha önce aldığım için yararlanamadım ama hepsiburada sitesindeki kampanyada görmüştüm 500gb Samsung 960 EVO NVMe' nin fiyatı 940tl cıvarına düşmüştü...) hadi diyelim ki kampanya yok ve şu an için arada 200-300tl oynasın değmez mi 3200/1800mb/s hızlara bence değer. Daha iyisi ve güzeli sizlere de nasip olsun...

• FPS Farklı bir şey hocam ben bizzat 1080p monitörüme rağmen uzun yıllar 1080p ile ultra oynayayım diye GTX 1080 Ti alacam. Full HD-2K-4K artık kaliteden ziyade tercih meselesi olacak gibi.
  • Daha çok akıcılık için Asus'un 25" 240hz PG258Q monitörünü almayı düşünmüyor değilim.
  • asus z97 pro gamer anakartımda ssd adaptörü ile pcie gen3 x16 slotuna takılı değerler:

• Bende Z97 Gaming 5 anakart bulunmakta aynı zamanda 980Ti ekran kartı haricinde PCI slotları şu an boş durumda 960 Evo 250GB almayı düşünüyorum. Kendi M.2 slotuna takacaktım iyiki bu konuyu gördüm. Soruma gelirsek kullandığın dönüştürücü yerine alttaki hesaplı dönüştürücüyü alabilirmiyiz?

http://www.bindetay.com/M2-NVME-SSD-to-PCI-e-x4-DONUSTURUCU-CEVIRICI-ADAPTOR-M-key-SSD,PR-256.html
  • KuSaReGeDo kullanıcısına yanıt
    GEN 3 PCIe X4 veya NVME destekler demiş ayrıca açıklamalarında Samsung Pro 950'yide göstermiş (2500/1500mb/s) öyleyse sorun yok ama gerçek 3.0 özelliklerini karşılar mı garanti nedir pek bir malumat yok marka yok yada ben göremedim fason üretime ne kadar güven olur bilemem yani üstünde 3.0 yazar ama gerçekte 1.1 desteğide verebilir.) Sonuç olarak açıklamarında kutusu bile görünmüyor bu ürünün ama verdiği bilgilerden desteği var yani olur...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 15 Mayıs 2017; 12:8:22 >
  • Hocam elinize sağlik tamda merak ettiğim konuladan bahsetmişsiniz güzel bir inceleme olmuş bende daha önce sizdeki işlemcinin ve anakartin aynisi kullanmiştim yalniz şunu belirteyim asus anakartlar windows açılış yavaş oluyor biraz msi anakartlar daha hizli.Birde eğer usb takılı bişiler varsa windows hızlı açılsın istiyorsanız biostan kapatabiliyorsunuz windows açılırken daha hızlı açılabiliyor!
    Birde ram disk denermisiniz?msi anakartlar feci hızlı açılıyor ram disk ile
    2sn felan sürmüyor bile windows açılma hizi ram disk ile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Overlord7134 -- 23 Mayıs 2017; 21:20:32 >

• Overlord7134 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, emektarı biraz daha kırbaçlamaya çalışıyorum... RamDisk olayını hiç denemedim ama şu anda ahci değil raid modda bilgisayarı kullanıyorum çünkü raid 0 bağlı disklerim var. Raid 0 kurulu olduğu içinde şu an bios yaklaşık olarak ctrl+i komutunu 3sn kadar extra bekletiyor ama yine de güzel bir öneri...uygulamaya çalışacağım.
  • Güzel açıklayıcı bir konu olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.