Şimdi Ara

Yurtdışında yüksek lisans yapanlar nereden buluyor bu kadar parayı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
2
Favori
2.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hangi üniversiteye bakarsam bakayım 15.000 Euro, dolar, sterlin aralığında oynuyor. Ya ben fakirim bu miktarlar aşırı geliyor ya da bilmediğim şeyler var. Mezun olsam, 2-3 sene çalışsam, yüksek lisans için Avrupa'da Almanya hariç çoğu yer için eğitim harcı isteniyor. Senelik 15.000 Euro desem, 2 sene oluyor genelde yüksek lisans programları. Haliyle 30.000 euro yani yaklaşık(belki daha fazla) 200.000 lira yapıyor. 2-3 sene de bu parayı biriktirmem imkansız zaten. Ailesi evi arabayı satıp çocuğunu yüksek lisans yapması için yurtdışına mı gönderiyor? Burs mu kazanıyorlar? ya da bir kurum bu insanlara burs ödeneği mi sağlıyor?

• Benim de merak ettiğim konudur
  • Evet bi hilesi varsa öğrenelim bende merak ediyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Babası zengin yada mektupla çağrılıyorlar odtü felan.

• Türk Eğitim Vakfı yılda sayılı kontenjanları ile mezun/öğrenci kabul ediyormuş ve eğitim ücretinin sanırım çoğunu karşılıyor. Fakat şartları var galiba ülkeye geri dönmek vs. gibi. Tam bilmiyorum
  • almanyanin neyi var hocam?
    master programlari ingilizce zaten. amerikada master bulamazsam, almanyayi denemeyi dusunuyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hhhmehmet

Babası zengin yada mektupla çağrılıyorlar odtü felan.
    Ya odtü,koç,boğaziçi vs mezunu değilsen?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hynx

almanyanin neyi var hocam?
    master programlari ingilizce zaten. amerikada master bulamazsam, almanyayi denemeyi dusunuyorum.
    Yok ya sadece merak etmiştim. Mesela akademisyen kadrosunda hep yüksek lisans , doktora vs ABD de yapılmış genelde. Almanya ücretsiz olmasına rağmen o ülkeler kadar tercih edilmiyor sanırım.
  • MEB bursuna başvurup giden çok. Devlet hem okul masrafını hem de aylık burs veriyor. Eğitim bitince de Türkiye'ye dönüp işin hazır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bende merak ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: FrankCostello

MEB bursuna başvurup giden çok. Devlet hem okul masrafını hem de aylık burs veriyor. Eğitim bitince de Türkiye'ye dönüp işin hazır.
    Anladığıma göre bu meb bursunu üniversiteler kendi düzenliyor. Bazı üniversiteler var listede sadece, bazıları yok. Olan üniversitelerinde her bölümünü göstermiyor...

• Hocam onlar zaman makinesini bulmuşlar, gelecekte kazanacakları bol parayı geçmişe aktarıp okuyup bol para kazanıp evrende paradoks oluşmasını engelliyorlar. Önemli bişey bu.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkesin imkanı yok ama kendi imkanını kendin yaratabilirsin bunlar bahane değil, evet bazıları senden 1-0 hatta 10-0 önde başlıyor ancak bunu düşünmenin yada sorgulamanın sana katacağı bir değer yok.Bu yüzden en kısa sürede hedefine odaklanmalısın , kendimden örnek vereyim work and travel yaptım sadece para için gittim ve istediğimi de aldım bu sene bir daha gideceğim gene para odaklı olacak ve yüksek lisans paramı çıkartma gücüne sahip olacağım. Gerçi yüksek lisans fikrinden bu aralar vazgeçtim ancak bu niyetle yola koyulmuştum. Kimse senin önüne imkan sunmayacak sen fırsat kovalayacaksin.

Kendi durumumu söyleyeyim , annem çocuk bakıyor babam taksici evimiz arabamız yok bu koşullardan kendi imkanımı yarattım ben yapmışsam herkes yapar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Faithl3ss

Herkesin imkanı yok ama kendi imkanını kendin yaratabilirsin bunlar bahane değil, evet bazıları senden 1-0 hatta 10-0 önde başlıyor ancak bunu düşünmenin yada sorgulamanın sana katacağı bir değer yok.Bu yüzden en kısa sürede hedefine odaklanmalısın , kendimden örnek vereyim work and travel yaptım sadece para için gittim ve istediğimi de aldım bu sene bir daha gideceğim gene para odaklı olacak ve yüksek lisans paramı çıkartma gücüne sahip olacağım. Gerçi yüksek lisans fikrinden bu aralar vazgeçtim ancak bu niyetle yola koyulmuştum. Kimse senin önüne imkan sunmayacak sen fırsat kovalayacaksin.

Kendi durumumu söyleyeyim , annem çocuk bakıyor babam taksici evimiz arabamız yok bu koşullardan kendi imkanımı yarattım ben yapmışsam herkes yapar :)
    Work and travel programına kredi çekip gitmek sizce mantıklı bir seçim olur mu hocam?

• hasan1146 kullanıcısına yanıt
    Hayir. MEB üniversitelerden talep topluyor. İstedikleri alanda öğrenci gönderiyor. Ülkeye dönünce adına gittiğin üniversitede göreve başlıyorsun

• hasan1146 kullanıcısına yanıt
    Olmaz , şundan dolayı ;

Vize çıkıp çıkmayacağının bir garantisi yok. Vize alamazsan eğer faiziyle elinde olmayan bir parayı ödemek zorunda kalacaksın

Bir diğer neden ise , faizler şuan çok yüksek yani Amerika'ya gittiğinde ne kadar para kazanacağının bir garantisi de yok.4 ayda 20 bin dolar kazananda gördüm 1500 dolarda bu tamamen şans ve gayrete bağlı. Ben kendi imkanlarımla dolar 3 tl iken yavaş yavaş topluyordum çevreden de birazcık destek aldım.
  • Annesi babası doktor,akademisyen,hakim,savcı ve müteahhit oğulları gidiyor ya dededen kalma büyük arizisi olup yiyenler

• Ya ailesi parayı basıyor ya burs alıyor ya da Almanya'yı tercih ediyor.

• Ailesi zengindir muhtemelen. Yada bi destekci finansman, sponsor vardır yani :)

• Cok pahalilari tercih etmezseniz yaparsiniz. Amerikada yapmaya butcemiz musait olmadi yillik 10 bin dolar flndi en dusugu. Romanyada yillik 2 bin euroya yaptim master ki o zaman turk lirasiyla senelik 2.7 bin ediyordu hatirliyorum.

Romanya Polonya vs bircok ulkede deneyebilirsiniz aylik 500 euro ya flnda ogrenci gecinir, yurtta kalirsan 300 euro da yeter.

Sonra master bitince kaldim burda. Isi bileceksin aga.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.